Προς το περιεχόμενο
  • 0
nikosv

ΜΕΡΙΣΜΑ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ

Ερώτηση

Καλημέρα,

Ανώνυμη εταιρεία (τεχνική) εισπράττει μέρισμα από κοινοπραξία (κατασκευαστική) στην οποία συμμετέχει με 50% και διακρατεί το ελάχιστο ποσοστό κατοχής μετοχών ή μεριδίων ή συμμετοχής για τουλάχιστον είκοσι τέσσερις (24) μήνες. Βάσει της ΠΟΛ.1121/15.6.2015, το μέρισμα το ανάγει σε μικτό και φορολογείται ως έσοδο από επιχειρηματική δραστηριότητα. π.χ.  καθαρό μέρισμα χωρίς παρακράτηση φόρου μερισμάτων 7.100,€. Άρα μικτό στα βιβλία 10.000 στον 76 και 2.900 στον 33. 

Ερώτηση:

1) Εμφανίζεται σε λογαριασμο αποθεματικού το έσοδο και η παρακράτηση?

2) Έστω ότι η Α.Ε. είναι ζημιογόνα, πως κλείνει το μέρισμα, αφού η παρακράτηση (της κοινοπραξίας) δε συμψηφίζεται, και γιατί το έσοδο (μέρισμα) να μειώνει τις φορολογητέες ζημίες της Α.Ε. αφού αυτό είναι φορολογημένο και δε θα έπρεπε να επηρεάζει τα φορολογητέα αποτελέσματα της Α.Ε. (μητρικής).

Ευχαριστώ 

 

 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΟΛ.1121/15.6.2015 Φορολογική μεταχείριση των μερισμάτων που λαμβάνουν νομικά πρόσωπα από την κοινοπραξία στην οποία συμμετέχουν

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

ευχαριστώ, την έχω διαβάσει, η ερώτηση μου όμως είναι η εξής. Το ποσό του προκαταβληθεν φόρου που δε συμψηφίζεται λόγω ζημίας της μητρικής, πως το χειρίζομαι? και ξαναρωτάω το έσοδο γιατί να μου μειώνει τις φορολογητέες ζημίες που θα συμψηφίσω με κέρδη στις επόμενες χρήσεις.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0
18 λεπτά πριν, anast είπε

ΠΟΛ.1121/15.6.2015 Φορολογική μεταχείριση των μερισμάτων που λαμβάνουν νομικά πρόσωπα από την κοινοπραξία στην οποία συμμετέχουν

 

 

ΠΟΛ 1121/15.6.2015

"Για παράδειγμα, ανώνυμη εταιρεία μέσα στο φορολογικό έτος 2014, εισέπραξε 1.000.000 ευρώ (μικτό ποσό) μερίσματα από κοινοπραξία στην οποία είναι μέλος, για τα οποία έχει καταβληθεί φόρος νομικού προσώπου 260.000 ευρώ αλλά δεν διενεργήθηκε παρακράτηση φόρου (10%), καθόσον η υπόψη ανώνυμη εταιρεία (λήπτης των μερισμάτων) πληρούσε τις προϋποθέσεις της παρ.1 του άρθρου 63. Με βάση όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, για το ποσό των 1.000.000 ευρώ θα εφαρμοστεί η μέθοδος της πίστωσης φόρου και από τον αναλογούντα φόρο που θα προκύψει για την ανώνυμη εταιρεία θα συμψηφισθεί ο φόρος που καταβλήθηκε ως φόρος νομικού προσώπου (κοινοπραξίας), σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 68 του ν.4172/2013, δηλαδή το ποσό 260.000 ευρώ"

ΔΗΛΑΔΗ,

η εταιρεία συμψηφίζει το φόρο μέχρι του ποσού του εσόδου που αφορά τη συμμετοχή της (της κοινοπραξίας εν προκειμένου).

συνεπώς όταν δεν έχει κέρδη η εταιρεία (άρα δε θα πληρώσει φόρο) δε συμψηφίζει τίποτα και φυσικά δε της επιστρέφεται ο φόρος της κοινοπραξίας.

ΕΡΩΤΗΜΑ:

O ο φόρος αυτός που πάει?

το έσοδο αυτό γιατί να επηρεάζει τις φορολογητέες ζημίες της μητρικής .

Εάν η εταιρεία είχε κέρδη περισσότερα από τη συμμετοχή της όλα θα ήταν ξεκάθαρα

 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0
4 ώρες πριν, nikosv είπε

Καλημέρα,

Ανώνυμη εταιρεία (τεχνική) εισπράττει μέρισμα από κοινοπραξία (κατασκευαστική) στην οποία συμμετέχει με 50% και διακρατεί το ελάχιστο ποσοστό κατοχής μετοχών ή μεριδίων ή συμμετοχής για τουλάχιστον είκοσι τέσσερις (24) μήνες. Βάσει της ΠΟΛ.1121/15.6.2015, το μέρισμα το ανάγει σε μικτό και φορολογείται ως έσοδο από επιχειρηματική δραστηριότητα. π.χ.  καθαρό μέρισμα χωρίς παρακράτηση φόρου μερισμάτων 7.100,€. Άρα μικτό στα βιβλία 10.000 στον 76 και 2.900 στον 33. 

Ερώτηση:

1) Εμφανίζεται σε λογαριασμο αποθεματικού το έσοδο και η παρακράτηση?

2) Έστω ότι η Α.Ε. είναι ζημιογόνα, πως κλείνει το μέρισμα, αφού η παρακράτηση (της κοινοπραξίας) δε συμψηφίζεται, και γιατί το έσοδο (μέρισμα) να μειώνει τις φορολογητέες ζημίες της Α.Ε. αφού αυτό είναι φορολογημένο και δε θα έπρεπε να επηρεάζει τα φορολογητέα αποτελέσματα της Α.Ε. (μητρικής).

Ευχαριστώ 

 

 

Γιατί δεν το βάζεις το ποσό ,το καθαρό .στην περιπτωση σου,αφου ο φόρος δεν συμψηφίζεται,αρνητικά στην φορολογική αναμόρφωση και έτσι η φορολογητέα ζημιά σου ,της εταιρείας , να είναι οκ?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×