Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΘΕΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΕΠΕ


IHO

Ερώτηση

Καλημέρα σας. Τεχνικός ασφαλείας στην εταιρεία μας είναι υπάλληλός της ο οποίος έχει ολοκληρώσει την διαδικασία εγγραφής του στο sepenet.gr και είναι σε αναμονή έγκρισης της αίτησής του.

Πρώτη ανάθεση καθηκόντων - με κατάθεση στην επιθεώρηση εργασίας - του έγινε την 8/10/2015 χωρίς ημερομηνία λήξης.

Η εταιρεία θα πρέπει τώρα και ηλεκτρονικά να τον αναζητήσει και να κάνει ανάθεση εκ νέου μέσω sepenet.gr? Άμεσα ή την 8/10/2018 (12μηνο)?

Συμπληρωματικά θα ήθελα να ρωτήσω : το βιβλίο τεχνικού ασφαλείας θα πρέπει να συμπληρώνεται μόνο όταν υπάρχει κάποιο γεγονός που πρέπει να αναφερθεί ή κάθε φορά που απασχολείται ο τεχνικός ασφαλείας?

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επιχείρηση έκανε απογραφή στο ΙΚΑ στις 21/06...έχει 3 εργάσιμες για καταχώρηση Ε3 στην ΕΡΓΑΝΗ.....ο τεχνικός ασφαλείας θα πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά στο ΣΕΠΕΝΕΤ, ...μέσα σε πόσες ημέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχει "αυστηρή" προθεσμία στην δήλωση του τεχνικού ασφαλείας?

δηλαδή ...

πρέπει να γίνει πρόσληψη μεθαύριο αλλά ακόμα δεν έχει συμφωνηθεί ποιός θα είναι ο τεχνικός ασφαλείας...(ζήτημα ημερών είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, lami είπε

υπάρχει "αυστηρή" προθεσμία στην δήλωση του τεχνικού ασφαλείας?

δηλαδή ...

πρέπει να γίνει πρόσληψη μεθαύριο αλλά ακόμα δεν έχει συμφωνηθεί ποιός θα είναι ο τεχνικός ασφαλείας...(ζήτημα ημερών είναι)

??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, lami είπε

??????

Αυτο που ξερω είναι πχ ατομική επιχείρηση λογιστικο γραφείο αν θέλει να προσλάβει ατομο με το καλημέρα πρέπει η να εχει τα προσόντα ο εργοδότης η να βρει και να έχει τεχνικό ασφαλείας. 

Τωρα στην πράξη τι γίνεται είναι αλλη συζήτηση. 

Παρε και δεύτερη γνώμη γιατι απο μισθοδοσία είμαι άσχετος

αλλά αυτό  που σου πα εχω καταλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Αυτο που ξερω είναι πχ ατομική επιχείρηση λογιστικο γραφείο αν θέλει να προσλάβει ατομο με το καλημέρα πρέπει η να εχει τα προσόντα ο εργοδότης η να βρει και να έχει τεχνικό ασφαλείας. 

Τωρα στην πράξη τι γίνεται είναι αλλη συζήτηση. 

Παρε και δεύτερη γνώμη γιατι απο μισθοδοσία είμαι άσχετος

αλλά αυτό  που σου πα εχω καταλάβει. 

σε ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μια ΕΠΕ υπήρχε ως τεχνικός ασφαλείας εξωτερικός συνεργάτης....τώρα αποχωρεί και θέλει να αναλάβει ως τεχνικός ασφαλείας ο διαχειριστής της ΕΠΕ ο οποίος είναι αρχιτέκτων μηχανικός....

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικα η επιθεωρηση εργασιας θα τον δεχθει ως τεχνικο εργασιας-εργοδοτη λογω της ιδιοτητας του διαχειριστη.Καλυτερα να παρεις τηλεφωνο στο τμημα επιθεωρησης του Νομου να ρωτησεις.

Αν τον δεχθουν(με αυτη την ιδιοτητα και οχι ως εξωτερικο συνεργατη δηλαδη να κανει συμβαση με την εταιρια κλπ) απλα σε οποιο πινακα προσωπικου στειλεις απο δω και περα θα τον δηλωνεις και θα συνεχιζεις να κρατας βιβλιο τεχνικου ασφαλειας, βιβλιο εργατικων ατυχηματων και φωτοτυπια το πτυχιο σπουδων του που αποδεικνύει οτι εχει τα προσοντα.

Εφοσον ειναι τεχνικος ασφαλειας ως ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ οπως προειπα, δεν χρειαζεται να κανεις  καποια ενεργεια και να δηλωθει στο sepenet.gr.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για εργοδότη που δεν απαιτείται επιμόρφωση συμπληρώνεται μόνον στον πίνακα προσωπικού: 

Πεδίο αριθμός πρωτοκόλλου: ΕΡΓ//ΔΑΕ (δηλ. εργοδότης/δεν απαιτείται επιμόρφωση)

Πεδίο ωράριο: αριθμ. πτυχίου/ημερομηνία:"χχχ/χχ-χχ-χχχχ", ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος: πχ "ΕΜΠ", Σχολή - Τμήμα: "Α-Β"

Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13181

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις 31/10/2019 κατέθεσα ετήσιο πίνακα προσωπικού με τεχνικό ασφαλείας εξωτερικό συνεργάτη και λήξη στις 31/12/2019 βάσει σύμβασης.

Ο τεχνικός ασφαλείας δεν θέλει να συνεχίσει μέχρι τότε και τεχνικός ασφαλείας αναλαμβάνει ο εργοδότης.

Τι πρέπει να κάνω ώστε να αλλάξω τον τεχνικό ασφαλείας

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να κάνετε σύμβαση με άλλον εξωτερικό συνεργάτη τεχνικό ασφαλείας από 1/1/2020 και εκείνος να ανεβάσει την σύμβαση στο σεπενετ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Marka

τεχνικός ασφαλείας αναλαμβάνει ο εργοδότης, μετά τις 15/11/2019 -έχει τις προϋποθέσεις να γίνει-.

Πρέπει να κάνω αυτό που γράφεις πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, MARKA είπε

Όχι δεν χρειάζεται

δεν μου έχει τύχει.

δεν έχει διακοπή συνεργασίας το σύστημα?  παύση καθηκόντων ,κάτι τέτοιο θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

δεν μου έχει τύχει.

δεν έχει διακοπή συνεργασίας το σύστημα?  παύση καθηκόντων ,κάτι τέτοιο θυμάμαι.

Ο τεχνικός ασφαλείας δηλώνει εξ αρχής το διάστημα της ενεργής σύμβασης με την επιχείρηση. Μόλις περάσει αυτό το διάστημα ή γίνεται ανανέωση ή εμφανίζεται ως ληγμένη στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, MARKA είπε

Ο τεχνικός ασφαλείας δηλώνει εξ αρχής το διάστημα της ενεργής σύμβασης με την επιχείρηση. Μόλις περάσει αυτό το διάστημα ή γίνεται ανανέωση ή εμφανίζεται ως ληγμένη στο σύστημα.

εδώ έχουμε παραίτηση,προ λήξης.

μπήκα στο σύστημα και έχει κάτω κάτω εικονίδια κατάστασης.  αποδοχή-παραίτηση-λήξη κλπ.

πως το δηλώνουμε δεν ξέρω και ούτε το δοκίμασα ,γιατί το φοβάμαι λόγω μη φιλικότητας στον χρήστη.

μην πω εχθρικότητας!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δήλωση και η παραίτηση είναι υποχρέωση του τεχνικού ασφαλείας. Μόνο αποδοχή έχει τύχει να κάνω για λογαριασμό επιχείρησης και η λήξη γίνεται αυτόματα μετά το πέρας του διαστήματος.
Η ερώτηση ήταν 

2 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Marka

τεχνικός ασφαλείας αναλαμβάνει ο εργοδότης, μετά τις 15/11/2019 -έχει τις προϋποθέσεις να γίνει-.

Πρέπει να κάνω αυτό που γράφεις πριν?

και η απάντηση μου ήταν ότι δεν χρειάζεται να δηλωθεί ο εργοδότης ως τεχνικός ασφαλείας στο σεπενετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, MARKA είπε

Η δήλωση και η παραίτηση είναι υποχρέωση του τεχνικού ασφαλείας. Μόνο αποδοχή έχει τύχει να κάνω για λογαριασμό επιχείρησης και η λήξη γίνεται αυτόματα μετά το πέρας του διαστήματος.
Η ερώτηση ήταν 

και η απάντηση μου ήταν ότι δεν χρειάζεται να δηλωθεί ο εργοδότης ως τεχνικός ασφαλείας στο σεπενετ.

ok απλά επισήμανα ότι  το εναπομείναν διάστημα πρέπει  να κλείσει ως προς τον αρχικό ΤΑ.

λογικά όπως τα λες είναι ,παραίτηση δηλώνει ο ίδιος και κάνει αποδοχή η εταιρεία.

στην καταγγελία η επιχείρηση.

για να μαθαίνουμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΏΤΗΣΗ....ΣΤΟΝ Ε4 ΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ή γενικότερα σε όλα τα είδη των Ε4 σε περίπτωση εξωτερικού συνεργάτη τεχνικού ασφαλείας στο πεδίο αριθμός πρωτοκόλλου και ημερομηνία κατάθεσης δικαιολογητικών τι βάζουμε??? επίσης στο πεδίο που γράφει ωράριο απασχόλησης εγώ βάζω πχ την φράση "αναρτημένος πίνακας στο ΣΕΠΕΝΕΤ" καθώς  ο τεχνικός έχει αναρτήσει το ετήσιο πρόγραμμά του(σε ετήσια σύμβαση πχ) σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες...οπότε νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι άλλο για να συμπληρωθεί εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν ανεβάζεις τη σύμβαση στο sepenet παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου.Ημερομηνία κατάθεσης είναι η ημερομηνία που ανεβάζεις τη σύμβαση.Αν χωράνε οι χαρακτήρες ,εγώ γράφω το ωράριο,π.χ. κάθε πρώτη Πέμπτη του μήνα 11-12.Αν δε χωράνε ως αναρτημένη σύμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω καταθέσει στο σεπενετ, τη σύμβαση τεχνικού ασφαλείας και σε μερικές μέρες λήγει....πως μπορώ να την ανανεώσω για ένα ακόα χρόνο?.....πρέπει να κάνω νέα ή μπορεί να ανανεωθεί πιο απλα΄?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κατατεθει μεσω sepenet.gr η νεα συμβαση,Σολωνα, ως επισυναπτόμενο.

Ο τεχνικος πρεπει να περασει αναλυτικα τις ωρες και τις μερες που θα παει για ελεγχο για τους επομενους 12 μηνες.

Δινουμε στους τεχνικους ασφαλειας τους κωδικους του sepenet.gr για να φτιαξουν το αρχειο,αφου ενσημερωσουμε την επιχειρηση οτι θα δωσουμε τους κωδικους στον τεχνικο ασφαλειας για να κανει τη δουλεια του :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, μηχανικός θέλει να προσλάβει άτομο στο γραφείο και να μπεί ο ίδιος τεχνικός ασφαλείας. Ανήκει στις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται καν να παρακολουθήσει σεμινάρια. Πώς το δηλώνω στην πρόσληψη? Κάνω αίτηση κάπου για να πάρω αριθμό πρωτοκ? Άκρη δεν βγάζω απο αυτά που διαβάζω. Λέει οτι για αυτές τις περιπτώσεις δεν έχει αλλάξει κάτι. Άρα βάζω απλά τον αριθμό του πτυχίου στην πρόσληψη και τέλος? Στην επιθεώρηση μου είπαν να μπώ στο ΕΡΓΑΝΗ αλλά δεν έχει τίποτα εκεί για τεχνικούς ασφαλείας. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...