Jump to content

ΜΕΛΟΣ ΔΣ


Recommended Posts

καλημερα,

θελω να ρωτησω,το ιχ αυτοκινητο της εταιρειας το οποιο το εχει παρει η εταιρεια με μισθωση,το οδηγαει ενα μελος του ΔΣ πρεπει να το δηλωσει το μελος στη δηλωση του?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΙΧ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΙΣΘΩΣΗ Η ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΜΙΣΘΩΤΡΙΑ. ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ . ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΞΩΦΛΗΘΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με τον Βαγγέλη. Ακόμα και στα Ι.Χ. που είναι μισθωμένα, προκύπτει τεκμαρτή δαπάνη για τον μισθωτή αρκεί η μίσθωση να αφορά χρονικό διάστημα άνω των 15 ημερών.

Συγκεκριμένα το άρθρο 16 του Ν.2238/94 αναφέρει επί λέξη :

"Στις περιπτώσεις ενοικίασης ή χρηματοδοτικής μίσθωσης αυτοκινήτων επιβατικών ιδιωτικής ή μικτής χρήσης, η ετήσια τεκμαρτή δαπάνη, που αντιστοιχεί στο χρόνο χρησιμοποίησης αυτών, βαρύνει το μισθωτή

τους".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...