Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ


jimconway

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

Σύντομα στην περιοχή μου θα ανοίξουν οι αιτήσεις για το κτηματολόγιο. Ήδη αρκετοί πελάτες ρωτάνε για την διαδικασία και αν θα τους κάνω την αίτηση. Σε συζήτηση που είχα με συνάδελφο ο οποίος είχε ασχολήθεί παλιότερα με κτηματολόγιο μου είπε ότι είναι κάτι σχετικά εύκολο. Έχει ασχοληθεί κανείς πρόσφατα με το κτηματολόγιο? Μπορούμε μόνοι μας να κάνουμε αίτησεις ή θα πρέπει να συνεργαστούμε με άλλους επαγγελματίες όπως δικηγόρους και μηχανικούς?

Παρακαλώ αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία ας μας την καταθέσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
32 λεπτά πριν, jimconway είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

Σύντομα στην περιοχή μου θα ανοίξουν οι αιτήσεις για το κτηματολόγιο. Ήδη αρκετοί πελάτες ρωτάνε για την διαδικασία και αν θα τους κάνω την αίτηση. Σε συζήτηση που είχα με συνάδελφο ο οποίος είχε ασχολήθεί παλιότερα με κτηματολόγιο μου είπε ότι είναι κάτι σχετικά εύκολο. Έχει ασχοληθεί κανείς πρόσφατα με το κτηματολόγιο? Μπορούμε μόνοι μας να κάνουμε αίτησεις ή θα πρέπει να συνεργαστούμε με άλλους επαγγελματίες όπως δικηγόρους και μηχανικούς?

Παρακαλώ αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία ας μας την καταθέσει.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να διαβάσεις τις οδηγίες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του κτηματολογίου ώστε να κρίνεις μόνος σου για τον εαυτό σου αν τα καταφέρνεις ή όχι μιας και εσύ γνωρίζεις τις δυνατότητές σου καλύτερα από τον καθένα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι είναι εύκολο. Θέλει όμως μεγαλή προσοχή για να μην τρέχεις μετά για τροποποιήσεις. Ηλεκτρονικά πλέον όλα. Σκαναρίσμα, ανέβασμα στο ktimanet κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Costas έχω μπει και έχω διαβάσει σχετικά για το κτηματολόγιο. Σίγουρα υπάρχουν πράγματα πράγματα που χρειάζονται μελέτη, κυρίως νομικοί όροι. Έχω συνενοηθεί και με έναν  δικηγόρο να με βοηθήσει σε ότι χρειαστώ.

Σίγουρα όμως θα προκύψουν προβλήματα στην πράξη που δεν τα γνωρίζω αν δεν ξεκινήσω την διαδικασία.

Γι'αυτό ρωτάω, αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει ασχοληθεί στην πράξη να μας πει τις εμπειρίες του. Οι αμοιβές που ακούγνται είναι αρκετά δελεαστικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποβάλλουμε τη δήλωση και περιμένουμε ανάρτηση ή περιμένουμε ανάρτηση και συμφωνούμε ή διορθώνουμε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία συλλογής των δηλώσεων θα ακολουθήσει η επεξεργασία των δηλώσεων και η ακριβή οριοθέτηση των γεωτεμαχίων, μετά θα γίνει η  κατάρτιση των προσωρινών κτηματολογικών πινάκων και μετά θα αποσταλούν ταχυδρομικά ή ηλεκτρονικά τα προσωρινά Αποσπάσματα των εγγραφών σε όσους έχουν δηλώσει δικαιώματα. Αφού γίνει και αυτό μετά μπορούν οι ιδιοκτήτες να ελέγξουν το περιεχόμενο των προσωρινών εγγραφών που έχουν γίνει και να καταθέσουν ενστάσεις για τυχόν λάθη ή παραλείψεις κλπ. Θεωρώ ότι μιλάμε για μετά από 1-2 χρόνια ίσως και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...