Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ


επισκέπτη argiris

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΦΟΡΟ!

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΦΟΡΟ!(ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ

Α)ΠΩΣ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ! ΤΙ ΕΝΤΥΠΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ!

Β)ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

κανεις λαθος. δεν ειμαι καθολου μαγκας. δεν γνωριζα καν οτι υπηρχε αυτος ο νομος κ ουτε με ειχε ενημερωσει κανεις.

Και απο την στιγμη που επρεπε να τα πληρωσω φυσικα και θα τα πληρωνα τοτε, εφοσον μου τα ζητουσαν. Γιατι τωρα? τοσα χρονια μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανεις λαθος. δεν ειμαι καθολου μαγκας. δεν γνωριζα καν οτι υπηρχε αυτος ο νομος κ ουτε με ειχε ενημερωσει κανεις.

Και απο την στιγμη που επρεπε να τα πληρωσω φυσικα και θα τα πληρωνα τοτε, εφοσον μου τα ζητουσαν. Γιατι τωρα? τοσα χρονια μετα

Τώρα πηραν απο την εφορια τα εσοδα και οχι ολων των ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι πολύ απλό ........

Συμφωνώ τα ακαθάριστα μου με ΦΠΑ και Δημοτικό Φόρο με τον κωδικό 614 της εκκαθαριστικής και συμφωνώ τα αποφορολογημένα με τον κωδικό 615 .

Ο κωδικός 614 αφορά των κύκλο εργασίων του ΦΠΑ , άρα είμαι ΟΚ . :D

Ο κωδικός 615 αφορά τα ακαθάριστα έσοδα για την φορολογία εισοδήματος , άρα πάλι ΟΚ είμαι και μάλιστα πρώτος στο χωριό και πρώτος και στη πόλη !!! :D

Βασικό επίσης είναι ότι ο κωδικός 614 δεν είναι υποχρεωτικά ίδιος με τον 615 , το λένε και οι οδηγίες !!!!!

Παλιότερα που ήμουν μπιτ αρχάριος (όχι ότι τώρα έγινα μάστερ , αλλά αρχίζω να μαθαίνω και ΦΠΑ !!) για να λύσω αυτό το θέμα , έκανα την εξής βλακεία , αφαιρούσα το ποσό του Δημοτικόυ φόρου στον 613 .......!!! Ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή , γιατί δε μου συμφωνούσε η περαίωση !!!

Επείδη έχουμε προβληματιστεί εμείς για σένα :lol: και για να προλάβω το ερώτημα σου , αν τυχόν υπάρχει διαφορά στο ειδικό σήμειωμα τον Δημοτικό φόρο τον επιμερίζουμε ανά συντελέστη ΦΠΑ και τον βάζουμε στις λοιπές δηλωθείσες εκροές και είμαστε πλέον καβάλα στο άλογο !!! :lol:

Σε έπιασα ????

Καλησπέρα.Αν και παλιότερη η δημοσίευση με προβλημάτισε.Και αυτό γιατί δεν καταλαβαίνω γιατί ο δημοτικός φόρος να μην περιληφθεί στον κωδ 613 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Αν και παλιότερη η δημοσίευση με προβλημάτισε.Και αυτό γιατί δεν καταλαβαίνω γιατί ο δημοτικός φόρος να μην περιληφθεί στον κωδ 613 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ?

Γιατί ο δημοτικός φόρος συνιστά έσοδο που προσαυξάνει τον κύκλο εργασιών της επιχείρησης για σκοπούς του ΦΠΑ.Επομένως πρέπει να συμπεριληφθεί στον κωδ.614 που εκφράζει το συνολικό κύκλο εργασιών για διακανονισμό του ΦΠΑ και δεν θα περιληφθεί στον κωδ.615 που αφορούν τα ακαθάριστα έσοδα για την φορολογία εισοδήματος.Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούν 614 και 615.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας!

Απο το 2004 εως το 2008 ειχα σνακ μπαρ σε ενα χωριο της βορειου ελλαδος. Ποτε δεν μου ειχε

ζητηθει να πληρωσω τελος 2% επι ακαθαριστων εσοδων. Γενικα δεν υφιστατο τετοιο θεμα και δεν γνωριζω κανεναν στο χωριο μας που να πληρωνε. Ξαφνικα πριν απο μια εβδομαδα μου ειρθε ενα χαρτι απο τον δημο οτι χρωσταω 890 ευρω στον δημο, τα 90 μαλιστα απο τοκους υπερημεριας, κι εξηγει οτι το ποσο των 890 ειναι απο το τελος 2% επι ακαθαριστων εσοδων εστιατοριων και συναφη... Εγω τωρα τι κανω? Τα πληρωνω? να πανε να......

1)Το λάθος είναι δικό σου κ μόνο δικό σου

α)αν δεν το ήξερε ο λογιστής φταις εσύ που το επέλεξες

β)αν δεν πλήρωνε κανεις δεν σημαινει ότι εσυ δε θαπληρωσεις

γ)αν πληρωσεις μονο εσυ κ κανεις αλλος να κανεις καταγγελία

δ)δες το χαρτί του Δημου πρεπει να αναφέρει διαφορους νόμους ενας απο αυτούς πρέπει να λέει

"Επιβάλλεται υπέρ των δήμων και κοινοτήτων στην περιφέρεια των οποίων ισχύει το σύστημα του αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων, τέλος σε ποσοστό δύο τοις εκατό (2%) στα ακαθάριστα έσοδα των: α) κάθε είδους, μορφής και ονομασίας καταστημάτων στα οποία πωλούνται για κατανάλωση εντός του καταστήματος ή σε πακέτο, φαγητά, ποτά, καφές, αναψυκτικά, γαλακτοκομικά προϊόντα και γλυκίσματα, εφόσον κατά την άδεια που έχει εκδοθεί, διαθέτουν πάγκους ή τραπεζοκαθίσματα εντός ή και εκτός του καταστήματος, β) ζυθοπωλείων και μπαρ ανεξαρτήτως ιδιαίτερης ονομοσίας και κατηγορίας, γ) καντινών."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ο δημοτικός φόρος συνιστά έσοδο που προσαυξάνει τον κύκλο εργασιών της επιχείρησης για σκοπούς του ΦΠΑ.Επομένως πρέπει να συμπεριληφθεί στον κωδ.614 που εκφράζει το συνολικό κύκλο εργασιών για διακανονισμό του ΦΠΑ και δεν θα περιληφθεί στον κωδ.615 που αφορούν τα ακαθάριστα έσοδα για την φορολογία εισοδήματος.Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούν 614 και 615.

Και αν δεν αποδίδει τον φόρο οπως προβλέπει ο Νόμος είναι έσοδο ή όχι ? Συμφωνα με την λογική σου το εισπραττει κ πρέπει να είναι έσοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ο δημοτικός φόρος συνιστά έσοδο που προσαυξάνει τον κύκλο εργασιών της επιχείρησης για σκοπούς του ΦΠΑ.Επομένως πρέπει να συμπεριληφθεί στον κωδ.614 που εκφράζει το συνολικό κύκλο εργασιών για διακανονισμό του ΦΠΑ και δεν θα περιληφθεί στον κωδ.615 που αφορούν τα ακαθάριστα έσοδα για την φορολογία εισοδήματος.Δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούν 614 και 615.

Σωστά. Εγώ μπερδεύτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν δεν αποδίδει τον φόρο οπως προβλέπει ο Νόμος είναι έσοδο ή όχι ? Συμφωνα με την λογική σου το εισπραττει κ πρέπει να είναι έσοδο

Και αν πάει ο επιχειρηματίας και ληστέψει την Εθνική τράπεζα και το προιόν της ληστείας το βάλει στην επιχείρηση είναι έσοδο η όχι?Ηρεμααααlaugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα πηραν απο την εφορια τα εσοδα και οχι ολων των ετων.

Απλά και εδώ υπάρχει κίνδυνος λάθους και αυτό γιατί :

1) Το να δηλώνεις έσοδα από εμπορική επιχείρηση δε σημαίνει ότι αυτόματα υπάγεσαι για το σύνολο των ακαθαρίστων σε δημοτικά τέλη

2) Αν λαμβάνουν στοιχεία από το Ε1 (αλήθεια αυτό κατά πόσο είναι νόμιμο ??? Εννοώ χωρίς να γνωστοποιείται και στον φορολογούμενο) υπάρχει και η εξής περίπτωση , εφόσον κάποιοι έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του 3296 να δηλώνουν παραπάνω ακαθάριστα έσοδα και έτσι να πληρώνουν δημοτικά τέλη στα παραπάνω αυτά ποσά ....... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά και εδώ υπάρχει κίνδυνος λάθους και αυτό γιατί :

1) Το να δηλώνεις έσοδα από εμπορική επιχείρηση δε σημαίνει ότι αυτόματα υπάγεσαι για το σύνολο των ακαθαρίστων σε δημοτικά τέλη

2) Αν λαμβάνουν στοιχεία από το Ε1 (αλήθεια αυτό κατά πόσο είναι νόμιμο ??? Εννοώ χωρίς να γνωστοποιείται και στον φορολογούμενο) υπάρχει και η εξής περίπτωση , εφόσον κάποιοι έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του 3296 να δηλώνουν παραπάνω ακαθάριστα έσοδα και έτσι να πληρώνουν δημοτικά τέλη στα παραπάνω αυτά ποσά ....... ;)

Σωστόοοοος!!!smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά και εδώ υπάρχει κίνδυνος λάθους και αυτό γιατί :

1) Το να δηλώνεις έσοδα από εμπορική επιχείρηση δε σημαίνει ότι αυτόματα υπάγεσαι για το σύνολο των ακαθαρίστων σε δημοτικά τέλη

2) Αν λαμβάνουν στοιχεία από το Ε1 (αλήθεια αυτό κατά πόσο είναι νόμιμο ??? Εννοώ χωρίς να γνωστοποιείται και στον φορολογούμενο) υπάρχει και η εξής περίπτωση , εφόσον κάποιοι έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του 3296 να δηλώνουν παραπάνω ακαθάριστα έσοδα και έτσι να πληρώνουν δημοτικά τέλη στα παραπάνω αυτά ποσά ....... ;)

Τι σεπιασε τώρα Απόστολε. 1) Εάν υπάρχουν έσοδα τα οποία δεν υπάγονται στο τέλος , αυτά δεν υπολογίζονται για το τέλος. 2)Τα έσοδα Απόστολε τα παίρνουν από την εκκαθαριστική του ΦΠΑ και εάν σε περίπτωση που έχει μη υποκείμενα στο τέλος, τους το λες και το διορθώνουν. Τελικό λογαριασμό βγάζουν εκεί όπου δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Και δεν έχουν πιάσει προς το παρόν τα παραπάνω του 3296. Αν και κάποια στιγμή θα τα πάρουν και αυτά χαμπάρι. Τότε θα τα βάλουν και αυτά , και δεν θα πει κανένας τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι σεπιασε τώρα Απόστολε. 1) Εάν υπάρχουν έσοδα τα οποία δεν υπάγονται στο τέλος , αυτά δεν υπολογίζονται για το τέλος. 2)Τα έσοδα Απόστολε τα παίρνουν από την εκκαθαριστική του ΦΠΑ και εάν σε περίπτωση που έχει μη υποκείμενα στο τέλος, τους το λες και το διορθώνουν. Τελικό λογαριασμό βγάζουν εκεί όπου δεν υπάρχει καμία αμφιβολία. Και δεν έχουν πιάσει προς το παρόν τα παραπάνω του 3296. Αν και κάποια στιγμή θα τα πάρουν και αυτά χαμπάρι. Τότε θα τα βάλουν και αυτά , και δεν θα πει κανένας τίποτα.

Αυτό λέω κ.Αντώνη , πως θα καταλάβει ο υπάλληλος του Δήμου , που όπως και να το κάνουμε δεν έχει και τις καλύτερες γνώσεις επι των φορολογικών , να ξεχωρίσει από την εκκαθαριστική ή από το Ε1 ποία υπάγονται και ποία όχι και ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα (αν και είναι αλήθεια ότι δεν είμαι και ο καλύτερος στο να γράφω αυτό που σκέφτομαι :)) και ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα , ταλαιπωρείτε και αγχώνετε ο κόσμος και στο κάτω κάτω μιλάμε για το πλέον ανταπαδοτικό τέλος που σημαίνει ότι δίνεις αυτά τα χρήματα (εμείς το λέμε και νταβαντζιλίκι στο χωριό μου) για να σου κρατάει καθαρό,φωτισμένο κλπ το χώρο σου η Δημοτική αρχή , ένα παράδειγμα θα σου δώσω , εμείς ζούμε σε μια πολύ όμορφη περιοχή , όλο το χειμώνα λοιπόν μαζεύονται φύκια , κούτσουρα κλπ στη παραλία , θα περίμενε κανείς ότι η Δημοτική αρχή θα καθάριζε το χώρο όχι μόνο για τις τουριστικές επιχειρήσεις αλλά πιο πολύ για τον ίδιο το τόπο , αλλά στα αιτήματα μας η απάντηση είναι Λεφτά δεν υπάρχουν .... , και άντε πάει στο καλό , ο καθένας μας βάζει μηχάνημα και επωμίζεται το κόστος , το κωμικοτραγικό ξέρεις ποίο είναι? Ότι βάζοντας το μηχάνημα για να καθαρίσεις τη παραλία κινδυνεύεις να συλληφθείς από το Λιμενικό για καταπάτηση αιγιαλού (και έχουν γίνει αυτά που σου γράφω) ......... :)

Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι πράγματι πολλοί επιχειρηματίες δεν πλήρωναν δημοτικά τέλη είτε από άγνοια , είτα από αδιαφορία είτε από πονηριά και αν εξαιρέσεις το άδικο αυτου του φόρου με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα για μένα η διαδικασία θα έπρεπε να ήταν η εξής :

1) Έγγραφο της αρμόδιας Δημοτικής Υπηρεσίας προς τη ΔΟΥ(και τον κάθε φορολογούμενο) για ενημέρωση των φορολογούμενων για τυχόν οφειλές προς το Δήμο .

2) Έγγραφο από τη ΔΟΥ προς τους φορολογούμενους ότι σε περίπτωση μη τακτοποίησης τυχόν εκρεμμοτήτων με το Δήμο θα σταλούν στοιχεία (εκκαθαριστικές και Ε1,Ε5) από τις ΔΟΥ στους κατά τόπους Δήμους και ότι θα ελεγχθούν για την ορθότητα των δηλώσεων αυτών .

Ή ακόμη καλύτερα , να μπορεί να μπαίνει online στο σύστημα του Δήμου ο Λογιστής με κωδικού που θα του δίνει ο Δήμος και να βλέπει για κάθε διάστημα τι δηλώσεις έχει πάει ο φορολογούμενος (κάλα δε σου λέω να γίνεται με παρόμοιο σύστημα όπως το ΦΜΥ , αυτά δε γίνονται !!! :D ).

ΥΓ Καλλικράτη δε θέλατε ...... :D

Επεξεργασμένο από broster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό λέω κ.Αντώνη , πως θα καταλάβει ο υπάλληλος του Δήμου , που όπως και να το κάνουμε δεν έχει και τις καλύτερες γνώσεις επι των φορολογικών , να ξεχωρίσει από την εκκαθαριστική ή από το Ε1 ποία υπάγονται και ποία όχι και ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα (αν και είναι αλήθεια ότι δεν είμαι και ο καλύτερος στο να γράφω αυτό που σκέφτομαι :)) και ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα , ταλαιπωρείτε και αγχώνετε ο κόσμος και στο κάτω κάτω μιλάμε για το πλέον ανταπαδοτικό τέλος που σημαίνει ότι δίνεις αυτά τα χρήματα (εμείς το λέμε και νταβαντζιλίκι στο χωριό μου) για να σου κρατάει καθαρό,φωτισμένο κλπ το χώρο σου η Δημοτική αρχή , ένα παράδειγμα θα σου δώσω , εμείς ζούμε σε μια πολύ όμορφη περιοχή , όλο το χειμώνα λοιπόν μαζεύονται φύκια , κούτσουρα κλπ στη παραλία , θα περίμενε κανείς ότι η Δημοτική αρχή θα καθάριζε το χώρο όχι μόνο για τις τουριστικές επιχειρήσεις αλλά πιο πολύ για τον ίδιο το τόπο , αλλά στα αιτήματα μας η απάντηση είναι Λεφτά δεν υπάρχουν .... , και άντε πάει στο καλό , ο καθένας μας βάζει μηχάνημα και επωμίζεται το κόστος , το κωμικοτραγικό ξέρεις ποίο είναι? Ότι βάζοντας το μηχάνημα για να καθαρίσεις τη παραλία κινδυνεύεις να συλληφθείς από το Λιμενικό για καταπάτηση αιγιαλού (και έχουν γίνει αυτά που σου γράφω) ......... :)

Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι πράγματι πολλοί επιχειρηματίες δεν πλήρωναν δημοτικά τέλη είτε από άγνοια , είτα από αδιαφορία είτε από πονηριά και αν εξαιρέσεις το άδικο αυτου του φόρου με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα για μένα η διαδικασία θα έπρεπε να ήταν η εξής :

1) Έγγραφο της αρμόδιας Δημοτικής Υπηρεσίας προς τη ΔΟΥ(και τον κάθε φορολογούμενο) για ενημέρωση των φορολογούμενων για τυχόν οφειλές προς το Δήμο .

2) Έγγραφο από τη ΔΟΥ προς τους φορολογούμενους ότι σε περίπτωση μη τακτοποίησης τυχόν εκρεμμοτήτων με το Δήμο θα σταλούν στοιχεία (εκκαθαριστικές και Ε1,Ε5) από τις ΔΟΥ στους κατά τόπους Δήμους και ότι θα ελεγχθούν για την ορθότητα των δηλώσεων αυτών .

Ή ακόμη καλύτερα , να μπορεί να μπαίνει online στο σύστημα του Δήμου ο Λογιστής με κωδικού που θα του δίνει ο Δήμος και να βλέπει για κάθε διάστημα τι δηλώσεις έχει πάει ο φορολογούμενος (κάλα δε σου λέω να γίνεται με παρόμοιο σύστημα όπως το ΦΜΥ , αυτά δε γίνονται !!! :D ).

ΥΓ Καλλικράτη δε θέλατε ...... :D

Η περίπτωση με το τελος γινεται σωστα απο τους Δήμους Απόστολε. Απλα , πηγαιναν καθε 2-3 χρονια και επαιρναν απο τις εφοριες τα εσοδα. Οι εφοριες τους εδιναν τα σωστα κονδυλια και οι υπαλληλοι των δήμων ηταν σωστα εκπαιδευμενοι να βρισκουν τα εσοδα του τελους. Δηλαδή ο υπαλληλος του δημου παιρνωντας απο την εφορια , γνωριζε που επρεπε να υπολογισει το τελος . Μην ξεχνουμε οτι απο το 1981 , οταν πρωτοβγηκε το τελος για τους δημους, ο νομος ηταν φορολογικός. Απλα ανατεθηκε η εισπραξη στους δημους. Τα τελευταια ομως χρονια οι δημοι, μετα την υποβολη των εκκαθαριστικων φπα, και με την πρωτη προσελευση του φορολογουμενου στο δημο για το τελος, ζητανε και αντιγραφο της εκκαθαρισκης φπα του προηγουμενου ετους. Π.χ. εγω εχω καταθεσει φετος στους δημους , εκτυπωση της εκκαθαριστικης φπα του 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ρε παιδιά....με μπερδέψατε....!!!!

Μία λέτε δημοτικός φόρος 0,5% μία λέτε 2%

Τί ισχύει τελικά???

Ευχαριστώ!

[/quote

τωρα 0,5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο δημοτικός φόρος, αν και το χω ξαναπεί, πρέπει να καταργηθεί.

Με το 0,5% είναι πολλαπλάσιο το γραφειοκρατικό κόστος της διαδικασίας από το τελικό έσοδο της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην αρχικη σελιδα δεν φαινεται το εντυπο.

Γνωριζεται αν υπαρχει καπου αλλου ηλεκτρονικα ή το βρισκουμε αποκλειστικα και μονο στο δημο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Δύο ερωτήσεις και από εμένα αρκετά γρήγορες.

1. Ανέλαβα προσφάτως τα βιβλία καφετέριας με έναρξη μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2011. Ο προηγούμενος συνάδελφος δεν είχε αποδώσει δημοτικό φόρο, και στα βιβλία εσ-εξ δεν εμφανίζεται πουθενά ο δημοτικός φόρος, απλώς καταχωρούσε τα ζήτα στα έσοδα. Ο επιχειρηματίας τώρα έχει σκοπό να τον αποδώσει κανονικά οπότε προκύπτει το εξής ερώτημα: Τι μπορώ να κάνω τώρα για να εμφανίζεται ξεχωριστά ο δημοτικός φόρος από τα έσοδα; Μπορώ να κάνω μια συγκεντρωτική, ετήσια εγγραφή για το δημοτικό φόρο στο τέλος του χρόνου που θα λειτουργήσει αφαιρετικά;

2. Με δεδομένο ότι ο επιχειρηματίας επέλεξε να ανοίξει μόνο με αριθμό πρωτοκόλλου (η άδεια έκανε 5 μήνες να βγει λόγω των απεργιών κτλ), με συμβουλεύετε να αποδώσω δημοτικό φόρο για τα τρίμηνα που δεν είχε άδεια; Ή να τον υπολογίσω από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας και μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Δύο ερωτήσεις και από εμένα αρκετά γρήγορες.

1. Ανέλαβα προσφάτως τα βιβλία καφετέριας με έναρξη μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2011. Ο προηγούμενος συνάδελφος δεν είχε αποδώσει δημοτικό φόρο, και στα βιβλία εσ-εξ δεν εμφανίζεται πουθενά ο δημοτικός φόρος, απλώς καταχωρούσε τα ζήτα στα έσοδα. Ο επιχειρηματίας τώρα έχει σκοπό να τον αποδώσει κανονικά οπότε προκύπτει το εξής ερώτημα: Τι μπορώ να κάνω τώρα για να εμφανίζεται ξεχωριστά ο δημοτικός φόρος από τα έσοδα; Μπορώ να κάνω μια συγκεντρωτική, ετήσια εγγραφή για το δημοτικό φόρο στο τέλος του χρόνου που θα λειτουργήσει αφαιρετικά;

2. Με δεδομένο ότι ο επιχειρηματίας επέλεξε να ανοίξει μόνο με αριθμό πρωτοκόλλου (η άδεια έκανε 5 μήνες να βγει λόγω των απεργιών κτλ), με συμβουλεύετε να αποδώσω δημοτικό φόρο για τα τρίμηνα που δεν είχε άδεια; Ή να τον υπολογίσω από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας και μετά;

1) Το τέλος αυτό το αποδίδει ο επιχειρηματίας δεν το αποδίδει κανένας συνάδελφος . Και ναι σχεδόν όλοι γνωρίζουν για το δημοτικό φόρο αλλά κάνουν τη πάπια .

Βάλτο έστω και τώρα να φαίνεται στα βιβλία .

Προσαύξηση μικρή έχει και δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα .

2) Από τι στιγμή που έχει έσοδα έχει και υποχρέωση απόδοσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ. ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΦΠΑ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΦΟΡΟ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΤΕΛΗ. ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΦΑΙΡΕΣΗ (ΑΦΑΙΡΕΣΗ) το 2% τα εσοδα που θα προκυψουν γραφεισ στο ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ ΜΕ 2%. ΠΧ. ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΧΟΜΕ ΕΣΟΔΑ 100 ΘΑ ΚΑΝΟΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΑΞΗ. ΕΣΟΔΑΧ100:102. ΕΣΟΔΑ ΕΠΙ ΕΚΑΤΟ ΔΙΑ ΕΚΑΤΟ ΔΥΟ. ΕΤΣΙ ΣΤΑ ΕΚΑΤΟ ΕΥΡΩ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΦΠΑ ΕΧΟΜΕ 100Χ100:102=98,04. ΓΡΑΦΟΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ 98,04 Χ 2% = 1,96. ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΜΕ 1,96 ΕΥΡΩ.

επειδη μπερδευτηκα... τωρα που ειναι 0,5%ο δημοτικος φορος ο τύπος πως γίνεται; με βαση το παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη μπερδευτηκα... τωρα που ειναι 0,5%ο δημοτικος φορος ο τύπος πως γίνεται; με βαση το παραπανω

Αν έσοδα στην περιοδική 100,00

Εσωτερική Υφαίρεση: 100,00 : 1,005 = 99,50 (διαιρείς τα έσοδα της περιοδικής με το 1,005)

Δημοτικός Φόρος 0,5% : 99,50 x 0,5% = 0,50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...