Προς το περιεχόμενο
  • 0

Θάνατος εργαζόμενου


DINAKOUM

Ερώτηση

Καλημέρα!

Έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο να συγχωρεθεί εργαζόμενος? Πως το αντιμετωπίζούμε? Ως οικειοθελή? Με όσες υπηρεσίες μιλήσαμε δεν ξέρουν...... Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

να δηλώσουμε δλδ ότι ο εργαζόμενος απεδήμησεν εις κύριον οικειοθελώς ?  :lol:

σύμφωνα με τον αστικό κώδικα (νομίζω 675)με τον θάνατο λύεται η σχέση εργασίας 
κρατάς αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης θανάτου και να είμαστε καλά να ζήσουμε να τον θυμόμαστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλουνε λέει να τους το δηλώσουμε αλλά δεν ξέρουν πως!!! Χαχαχαχα! Κ είπα μήπως κανενας είχε καμια καλή ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε παρόμια  περίπτωση μου ειπαν στον ΟΑΕΔ οικειοθελή και στο σκαναρισμένο  αρχείο την ληξιαρχική πράξη θανάτου για στατιστικούς λόγους.  Εγω βέβαια συμφωνώ με το ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, vemis είπε

Σε παρόμια  περίπτωση μου ειπαν στον ΟΑΕΔ οικειοθελή και στο σκαναρισμένο  αρχείο την ληξιαρχική πράξη θανάτου για στατιστικούς λόγους.  Εγω βέβαια συμφωνώ με το ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ.

 

Μήπως ο μακαρίτης στην περίπτωση σας αυτοκτόνησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου είχε τύχει το 2014

Δεν έχω υποβάλλει έντυπο στο ΕΡΓΑΝΗ, εχω κρατήσει την ληξιαρχική πράξη θανάτου σε περίπτωση ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική μου άποψη, έντυπο οικειοθελούς, και στις παρατηρήσεις "το παρόν επέχει θέση γνωστοποίησης λήξης σύμβασης αορίστου χρόνου λόγω θανάτου του εργαζομένου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, Lucky_Luke είπε

Προσωπική μου άποψη, έντυπο οικειοθελούς, και στις παρατηρήσεις "το παρόν επέχει θέση γνωστοποίησης λήξης σύμβασης αορίστου χρόνου λόγω θανάτου του εργαζομένου"

 

5 ώρες πριν, vemis είπε

Σε παρόμια  περίπτωση μου ειπαν στον ΟΑΕΔ οικειοθελή και στο σκαναρισμένο  αρχείο την ληξιαρχική πράξη θανάτου για στατιστικούς λόγους.  Εγω βέβαια συμφωνώ με το ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ.

 

προτιμότερο το δεύτερο ,για να ενημερωθεί και (να περάσει) στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους

Ηρθε η στιγμή να αντιμετωπίσω και εγώ περίπτωση θανάτου εργαζομένου.

Υπό άλλες συνθήκες η ληξιαρχική πράξη θανάτου θα με κάλυπτε όπως ορίζει ο νόμος.

 

Αλλά πλέον λόγω συνθηκών Covid , όπου η επιχείρηση έχει λάβει επιστρεπτέα προκαταβολή , όπως επίσης το γεγονός ότι ο Θανών ήταν σε αναστολή εργασίας , νομίζω καθιστά την υποβολή του εντύπου οικειοθελούς αποχώρησης , μονόδρομο.

Υπάρχει άλλη άποψη ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, TAS0S είπε

Καλημέρα σε όλους

Ηρθε η στιγμή να αντιμετωπίσω και εγώ περίπτωση θανάτου εργαζομένου.

Υπό άλλες συνθήκες η ληξιαρχική πράξη θανάτου θα με κάλυπτε όπως ορίζει ο νόμος.

 

Αλλά πλέον λόγω συνθηκών Covid , όπου η επιχείρηση έχει λάβει επιστρεπτέα προκαταβολή , όπως επίσης το γεγονός ότι ο Θανών ήταν σε αναστολή εργασίας , νομίζω καθιστά την υποβολή του εντύπου οικειοθελούς αποχώρησης , μονόδρομο.

Υπάρχει άλλη άποψη ?

 

Και ποιος θα υπογράψει την οικειοθελή αποχώρηση? Εκτός κι αν μπλέξεις με εξώδικο όπου θα είσαι πιο σίγουρος..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστηχώς έχω και εγώ θάνατο συναδέλφου που ήταν και σε αναστολή σύμβασης.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Γνώμη μου ότι θα πρέπει να γίνει διακοπή της αναστολής και κατόπιν το έντυπο οικειοθελούς αποχώρησης να το πάμε στον ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

η διακοπή εργασιακής σχέσης λόγω θανάτου εργαζομένου γίνεται με καταγγελία σύμβασης εργασίας (Ε6) , αναγράφεις στις παρατηρήσεις "Λύση σύμβασης Αορίστου χρόνου λόγω θανάτου εργαζομένου" και επισυνάπτεις τη ληξιαρχική πράξη θανάτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...