Jump to content
  • 0

ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΙΚΕ


MNT

Question

Εταιρεία φυσικοθεραπευτήριο ΙΚΕ με αντικείμενο φυσικοθεραπείες αποτελείται από δύο εταίρους και οι δύο εταίροι είναι ταυτόχρονα και διαχειριστές. 

Άρα σύμφωνα με το άρθρο 39 του Ν. 4387/2016 έχουν υποχρεωτική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ 

Έχουν την δυνατότητα να εκτελούν φυσικοθεραπείες, δηλαδή να εργάζονται  στην εταιρεία ή πρέπει παράλληλα να προσληφθούν και ως μισθωτοί??

Γνωρίζουμε ότι ο διαχειριστής εκλεγμένος από την Γενική Συνέλευση ενεργεί στο όνομα της εταιρείας κάθε πράξη που αφορά την διοίκηση της εταιρείας, την διαχείριση της περιουσίας της και την εν γένει επιδίωξη του σκοπού της. 

Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
3 ώρες πριν, MNT είπε

Εταιρεία φυσικοθεραπευτήριο ΙΚΕ με αντικείμενο φυσικοθεραπείες αποτελείται από δύο εταίρους και οι δύο εταίροι είναι ταυτόχρονα και διαχειριστές. 

Άρα σύμφωνα με το άρθρο 39 του Ν. 4387/2016 έχουν υποχρεωτική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ 

Έχουν την δυνατότητα να εκτελούν φυσικοθεραπείες, δηλαδή να εργάζονται  στην εταιρεία ή πρέπει παράλληλα να προσληφθούν και ως μισθωτοί??

Γνωρίζουμε ότι ο διαχειριστής εκλεγμένος από την Γενική Συνέλευση ενεργεί στο όνομα της εταιρείας κάθε πράξη που αφορά την διοίκηση της εταιρείας, την διαχείριση της περιουσίας της και την εν γένει επιδίωξη του σκοπού της. 

Φυσικά και μπορούν. Και διαχειριστές να μην ήταν, εφόσον δεν πρόκειται για εξαρτημένη εργασία μπορούν να κάνουν φυσικοθεραπείες χωρίς να αμείβονται για αυτό. Μόνο μερίσματα θα μπορούσαν να πάρουν.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, christosioannidis1960 είπε

ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ  ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΔ;

Μάλλον σας μπέρδεψε η διατύπωση μου. Οι διαχειριστές αν πάρουν αμοιβή είναι για τη διαχείριση. Η αμοιβή αυτή δεν περιλαμβάνεται στην ΑΠΔ. Έχει ΕΦΚΑ μη μισθωτών.

Για την εξυπηρέτηση του εταιρικού σκοπού οι εταίροι εννοείται ότι μπορούν να εργάζονται και η αμοιβή τους είναι το μέρισμα. Αν όμως ένας εταίρος παρέχει εξαρτημένη εργασία προς την εταιρεία (μισθός, ωράριο κλπ) τότε για τον μισθό αυτό ασφαλίζεται ως μισθωτός.

Με λίγα λόγια, και για να απαντήσουμε στο ερώτημα του συναδέλφου, οι εταίροι γενικά μπορούν να εργάζονται στην εταιρεία ως εταίροι χωρίς αυτό από μόνο του να τους υποχρεώνει σε πρόσληψη και ασφάλιση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ   ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 2017 ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΙΑΧΗΡΗΣΗΣ ΙΚΕ ΚΑΙ ΕΠΕ ΣΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΩΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΜΙΣΘ.ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΣΤΙΣ ΑΠΔ.ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΜΕΛΟΝΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΔΛΗΜΑ;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε προφανώς πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τις περιπτώσεις των αμοιβών όπως αυτές έχουν καθοριστεί από τον Ν.4387/2016.

Ο συνάδελφος Ponzi σας διευκρινίζει ότι οι εταίροι της ΙΚΕ εφόσον προσφέρουν τις υπηρεσίες του για την εκπλήρωση του εταιρικού σκοπού αυτές αποτελούν μέρισμα για το οποίο  ασφαλίζονται για το εισόδημα αυτό και αποτελεί την βάση για τον υπολογισμό της ασφαλιστικής εισφοράς 26,95% πλέον εισφοράς 10 ευρώ υπέρ ΟΑΕΔ.

Από το ερώτημα σας αντιλαμβάνομαι ότι πέραν των μερισμάτων θέλετε να δώσετε πρόσθετες αμοιβές οι οποίες δημιουργούν με τον 4387/2016 υποχρέωση ασφάλισης. Να τονίσουμε εδώ ότι μέχρι 31/12/2016 οι αμοιβές των μελών ΔΣ οι οποίες δίνονταν άπαξ με απόφαση των ΓΣ και εγκρίνονταν από αυτές δεν δημιουργούσαν υποχρέωση ασφάλισης παρά μόνο φορολογική υποχρέωση δηλαδή ΦΜΥ εισφορά αλληλεγγύης και χαρτόσημο. 

Εδώ λοιπόν πρέπει να διακρίνουμε δύο περιπτώσεις:

Α) Αν οι αμοιβές δίνονται με τακτική αμοιβή – μισθό βάση της Εγκυκλίου 4 υποβάλλεται ΑΠΔ με τα ακόλουθα στοιχεία:

• Για την κατηγορία των «Διευθυντών, γενικών διευθυντών, εντεταλμένων, διευθυνόντων ή συμπραττόντων συμβούλων, διοικητών εταιριών ή συνεταιρισμών που συνδέονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας» θα ακολουθείται η συνήθης διαδικασία για την απεικόνιση των ασφαλιστικών στοιχείων αναλόγως Κωδικού Δραστηριότητας της επιχείρησης και αντίστοιχου Κωδικού Ειδικότητας που αποδίδουν Κωδικό Πακέτου Κάλυψης (Κ.Π.Κ.):101 το οποίο αντιστοιχεί σε πλήρη ασφαλιστική κάλυψη των κλάδων σύνταξης, ασθένειας, επικουρικό και των συνεισπραττόμενων κλάδων Ο.Α.Ε.Δ. – Ο.Ε.Κ. – Ο.Ε.Ε..

ΚΠΚ: 101
ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ: 25,06%
ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ: 16% 

Β) Αν οι αμοιβές δίνονται με την έννοια της εφάπαξ αμοιβής υποβάλλεται ΑΠΔ ως εξής με τα ποσοστά του αρ 39 του Ν 4387/16:

• Για την καταχώρηση της νέας κατηγορίας «Μέλη Δ.Σ. Ανωνύμων Εταιριών και Αγροτικών Συνεταιρισμών για τις εφάπαξ αμοιβές που λαμβάνουν» θα χρησιμοποιούνται: Κωδικός Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.) «0620» με λεκτική περιγραφή «Μέλη Δ.Σ. Ανωνύμων Εταιριών και Αγροτικών Συνεταιρισμών εφόσον λαμβάνουν αμοιβή» και Κωδικός Ειδικότητας «000401» με λεκτική περιγραφή «Μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α.Ε. και Αγροτικών Συνεταιρισμών, εφόσον λαμβάνουν αμοιβή» οι οποίοι αποδίδουν για την ασφαλιστική κάλυψη Κωδικό Πακέτου Κάλυψης (Κ.Π.Κ.) «071» με λεκτική περιγραφή «Μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α.Ε. και Αγροτικών Συνεταιρισμών, εφόσον λαμβάνουν αμοιβή» και τα παρακάτω ποσοστά ασφαλίστρων:

ΚΑΔ: 620
ΚΩΔ.ΕΙΔΚΟΤΗΤΑΣ: 401
ΚΠΚ: 71
ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ: 21,38%
ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ: 12,72%

Αν λοιπόν έχω καταλάβει αυτό που ρωτήσατε τότε σίγουρα έχετε πρόβλημα στον μελλοντικό έλεγχο.

Link to post
Share on other sites
  • 0
9 ώρες πριν, ILIAS είπε

Συνάδελφε προφανώς πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τις περιπτώσεις των αμοιβών όπως αυτές έχουν καθοριστεί από τον Ν.4387/2016.

Ο συνάδελφος Ponzi σας διευκρινίζει ότι οι εταίροι της ΙΚΕ εφόσον προσφέρουν τις υπηρεσίες του για την εκπλήρωση του εταιρικού σκοπού αυτές αποτελούν μέρισμα για το οποίο  ασφαλίζονται για το εισόδημα αυτό και αποτελεί την βάση για τον υπολογισμό της ασφαλιστικής εισφοράς 26,95% πλέον εισφοράς 10 ευρώ υπέρ ΟΑΕΔ.

Από το ερώτημα σας αντιλαμβάνομαι ότι πέραν των μερισμάτων θέλετε να δώσετε πρόσθετες αμοιβές οι οποίες δημιουργούν με τον 4387/2016 υποχρέωση ασφάλισης. Να τονίσουμε εδώ ότι μέχρι 31/12/2016 οι αμοιβές των μελών ΔΣ οι οποίες δίνονταν άπαξ με απόφαση των ΓΣ και εγκρίνονταν από αυτές δεν δημιουργούσαν υποχρέωση ασφάλισης παρά μόνο φορολογική υποχρέωση δηλαδή ΦΜΥ εισφορά αλληλεγγύης και χαρτόσημο. 

Εδώ λοιπόν πρέπει να διακρίνουμε δύο περιπτώσεις:

Α) Αν οι αμοιβές δίνονται με τακτική αμοιβή – μισθό βάση της Εγκυκλίου 4 υποβάλλεται ΑΠΔ με τα ακόλουθα στοιχεία:

• Για την κατηγορία των «Διευθυντών, γενικών διευθυντών, εντεταλμένων, διευθυνόντων ή συμπραττόντων συμβούλων, διοικητών εταιριών ή συνεταιρισμών που συνδέονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας» θα ακολουθείται η συνήθης διαδικασία για την απεικόνιση των ασφαλιστικών στοιχείων αναλόγως Κωδικού Δραστηριότητας της επιχείρησης και αντίστοιχου Κωδικού Ειδικότητας που αποδίδουν Κωδικό Πακέτου Κάλυψης (Κ.Π.Κ.):101 το οποίο αντιστοιχεί σε πλήρη ασφαλιστική κάλυψη των κλάδων σύνταξης, ασθένειας, επικουρικό και των συνεισπραττόμενων κλάδων Ο.Α.Ε.Δ. – Ο.Ε.Κ. – Ο.Ε.Ε..

ΚΠΚ: 101
ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ: 25,06%
ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ: 16% 

Β) Αν οι αμοιβές δίνονται με την έννοια της εφάπαξ αμοιβής υποβάλλεται ΑΠΔ ως εξής με τα ποσοστά του αρ 39 του Ν 4387/16:

• Για την καταχώρηση της νέας κατηγορίας «Μέλη Δ.Σ. Ανωνύμων Εταιριών και Αγροτικών Συνεταιρισμών για τις εφάπαξ αμοιβές που λαμβάνουν» θα χρησιμοποιούνται: Κωδικός Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.) «0620» με λεκτική περιγραφή «Μέλη Δ.Σ. Ανωνύμων Εταιριών και Αγροτικών Συνεταιρισμών εφόσον λαμβάνουν αμοιβή» και Κωδικός Ειδικότητας «000401» με λεκτική περιγραφή «Μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α.Ε. και Αγροτικών Συνεταιρισμών, εφόσον λαμβάνουν αμοιβή» οι οποίοι αποδίδουν για την ασφαλιστική κάλυψη Κωδικό Πακέτου Κάλυψης (Κ.Π.Κ.) «071» με λεκτική περιγραφή «Μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α.Ε. και Αγροτικών Συνεταιρισμών, εφόσον λαμβάνουν αμοιβή» και τα παρακάτω ποσοστά ασφαλίστρων:

ΚΑΔ: 620
ΚΩΔ.ΕΙΔΚΟΤΗΤΑΣ: 401
ΚΠΚ: 71
ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ: 21,38%
ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ: 12,72%

Αν λοιπόν έχω καταλάβει αυτό που ρωτήσατε τότε σίγουρα έχετε πρόβλημα στον μελλοντικό έλεγχο.

Συνάδελφε καλησπέρα. Οι αμοιβές ΔΣ μπαίνουν στην ΑΠΔ. Οι αμοιβές διαχειριστών ΙΚΕ και ΕΠΕ δεν μπαίνουν.

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ PONZI ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΟ 2017 ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΣΑΦΗΣ.ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΣ ΤΩΝ ΑΕ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΟΧΙ    ΙΚΕ-ΕΠΕ.ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΕΙΔΟΠ.ΤΟΥ ΕΦΚΑ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΙΚΕ-ΕΠΕ.ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΥΤΟ; 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,δηλαδη απο οτι καταλαβα και απο αυτα που εχει γραψει ο συναδελφος Ponzi μπορει ενας εταιρος ΙΚΕ χωρις να ειναι διαχειριστης ,και στην συγκεκριμενη εταιρεια φυσικοθεραπευτων,να εκτελει φυσικοθεραπειες σε πελατες της εταιρειας χωρις να ειναι ασφαλισμενος ως μισθωτος

Στην περιπτωση που ελθει ελεγχος απο το ικα ειναι τι γινεται τι θα απαντησει στους ελεγκτες 

Για την επιθεωρηση εργασίας υποβληθηκε ερωτηση και απαντησανε θετικα και συμφωνα με την αποψη του Ponzi

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπέρα σας, Συνοψίζοντας και εάν κατάλαβα καλά.

Πχ περίπτωση νέας ΙΚΕ. 2 εταίροι. 15% και 85%. 

1) Ο 15% θα εκτελεί και χρέη διαχειριστή. ΕΦΚΑ θα έχει μόνο για το μέρισμα του και δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης με ΑΠΔ.

2) Δεν προκύπτει υποχρέωση της εταιρείας να του παρέχει και αμοιβή επί της διαχείρισης.

Είναι ορθά τα παραπάνω?

Παρακαλώ διορθώστε με σε περίπτωση λάθους.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 3/9/2018 στις 8:31 ΜΜ, machete είπε

καλησπέρα σας, Συνοψίζοντας και εάν κατάλαβα καλά.

Πχ περίπτωση νέας ΙΚΕ. 2 εταίροι. 15% και 85%. 

1) Ο 15% θα εκτελεί και χρέη διαχειριστή. ΕΦΚΑ θα έχει μόνο για το μέρισμα του και δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης με ΑΠΔ.

2) Δεν προκύπτει υποχρέωση της εταιρείας να του παρέχει και αμοιβή επί της διαχείρισης.

Είναι ορθά τα παραπάνω?

Παρακαλώ διορθώστε με σε περίπτωση λάθους.

1) ο 15% έχει ΕΦΚΑ μη μισθωτών και δεν μπαίνει ΑΠΔ.

Ο υπολογισμός του ΕΦΚΑ θα είναι το άθροισμα μερισμάτων με τυχόν αμοιβή διαχείρισης

 

2) Δεν υποχρεώνεται η εταιρεία να παρέχει αμοιβή διαχείρισης,εφόσον δεν έχει συμφωνηθεί.Μπορεί αν θέλει να αποφασίσει σε μια συνέλευση να χορηγήσει αμοιβή διαχείρισης χ ποσού για τις υπηρεσίες εκπροσώπησης που της παρείχε ο διαχειριστής.

Προσοχή:Η αμοιβή διαχείρισης θα πρέπει να αφορά εκπροσώπηση για να εκπέσει ως έξοδο από την εταιρία.Αν χορηγηθεί ως αποτέλεσμα εργασίας του διαχειριστή σχετική με τον σκοπό της εταιρίας,τότε θεωρείται προμέρισμα με αυτοτελή φορολόγηση 15%, και δεν εκπίπτει ως έξοδο.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...