Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανοιξε η εφαρμογή των 120 δόσεων ?


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Ερώτηση

παντού γράφει ότι άνοιξε η εφαρμογή των 120 δόσεων όμως μπαίνοντας στην εφαρμογή του εξωδικαστικού μηχανισμού δεν βρίσκω πουθενά την αίτηση για τις 120 δόσεις.

Έχει κανείς υποβάλλει αίτηση για τις 120 δόσεις ?

Μπορεί να μας πει πως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
7 ώρες πριν, medousa είπε

Καλησπέρα

ΟΜ οε μπορεί να υπαχθεί για τις οφειλές του στον ΟΑΕΕ 10000 ?

Έχω μπερδευτεί!

Όχι δεν μπορεί να υπαχθεί η ΟΕ.

Πρέπει να κάνουν αίτηση τα μέλη. Αλλά για να κάνουν αίτηση πρέπει να έχουν έναρξη.

Το ψάχνω σε μια περίπτωση και θα σου πω. 

Κάποια λύση θα υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, DimitrisD είπε

Καλύτερα να ασχοληθούν οι δικηγόροι αποκλειστικά με τους εξωδικαστικούς συμβιβασμούς. Έχει αρκετές παγίδες από ότι κατάλαβα....

Και αν στο τέλος φτάσει στα δικαστήρια ο συμβιβασμός για τον Α,Β λόγο τι κάνει μετά ο λογιστής;;;; Θα πάει να τον εκπροσωπήσει και στο δικαστήριο τον πελάτη του;

 

Και το σημαντικότερο, ζητήστε για πλάκα από κάποιον πελάτη σας τα ποσά που ζητάνε οι δικηγόροι για να το φτιάξουν (1500ευρώ και πάνω) να δείτε την απάντηση που θα πάρετε....

 

Οπότε, από μακρυά και αγαπημένοι όσον αφορά τον εξωδικαστικό συμβιβασμό. συνάδερφοι λογιστές. Είναι δουλειά δικηγόρου.

 

Στις 16/2/2018 στις 12:31 ΜΜ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είπε

Συνάδελφοι έχω την γνώμη ότι όλη η διαδικασία είναι σωστή. Η πολυπλοκότητα της οδηγεί βέβαια σε ειδικούς αλλά γίνεται μια σοβαρή δουλειά αφού γίνεται ρύθμιση στην ουσία στο σύνολο των οφειλών και όχι αποσπασματικά ώστε το ένα να ρυθμιστεί και το άλλο να μείνει στο έλεος του Θεού. Όταν λοιπόν απαιτείται συνολική ρύθμιση, ε ναι, χρειάζονται και οι ειδικοί. 

Ως ειδικούς δεν μπορώ να πω ακριβώς τους λογιστές αν και αρκετοί έχουν τις δυνατότητες, φοβάμαι όμως όχι τον χρόνο. 

Ειδικούς θα έλεγα τους δικηγόρους με ειδικότητα διαμεσολαβητών και τους οικονομολόγους με ειδικότητα την σύνταξη μελετών βιωσιμότητας. 

Αν πάμε στην Απλοποιημένη Ρύθμιση - και όχι την Βασική του Ν.4469/17 - τότε θεωρώ ότι και πάλι η διαδικασία είναι σωστή, διότι απαιτούνται έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι είναι όντως Απλή η περίπτωση ώστε να υπαχθεί στην Απλοποιημένη Ρύθμιση. Πως να το κάνουμε αλλιώς; 

Οι ειδικοί τώρα, στην Απλοποιημένη θεωρώ ότι μπορούν να είναι και οι λογιστές απλά θα πρέπει να δώσουν την απαραίτητη προσοχή με τον αναλογούντα χρόνο.  

 

 

 

 

 

Στις 16/2/2018 στις 7:54 ΜΜ, KYPIAKOS είπε

Και την απλοποιημένη και την μη απλοποιημένη μπορουν να κάνουν οι λογιστές. Ο όγκος των δικαιολογητικών που είναι μεγάλος αυτούς κυρίως αφορά.  Τους αφορά επίσης αν δουλεύουν με αίσθημα ευθύνης και φιλότιμο το να ενημερώσουν τον κόσμο, ότι δεν πρόκειται για τη διαδικασία των 100 δόσεων που ήξεραν , αλλά κατι διαφορετικό και ότι  σε περίπτωση που δεν θα μπορέσουν να ανταποκριθούν  θα έχουν ζητήματα.....

Όσον αφορά πιοί δικαιούνται, οι πρώην ή οι νυν, η έχοντες πτωχευτική ικανότητα ή όχι κλπ. Ναι οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες  - μη έχοντες πτωχευτική ικανότητα- μπορουν με τις τελευταίες εγκυκλίους υπο προυποθέσεις να ενταχθούν.

 

Στις 17/2/2018 στις 8:18 ΠΜ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είπε

Κυριάκο, μελέτη βιωσιμότητας μπορούν να κάνουν  εύκολα οι λογιστές; (.σ.σ  αυτές που έχω υπόψιν μου φτάνουν στις 80 σελίδες, με swot αναλύσεις, με ανάλυση επιχειρηματικού σχεδίου,   ταμειακές ροές, ανάλυση αριθμοδεικτών κ.τ.λ.) 

Σημείωση 1η: Αναφέρομαι όπως είπα στην Βασική (μη απλοποιημένη) του Ν.4469/17

Σημείωση 2η: Δεν απέκλεισα του λογιστές αλλά είπα αυτό: "Ως ειδικούς δεν μπορώ να πω ακριβώς τους λογιστές αν και αρκετοί έχουν τις δυνατότητες, φοβάμαι όμως όχι τον χρόνο."

Σημείωση 3η: Ξέρεις στις πολύ μικρές επιχειρήσεις (αλλά με οφειλές πάνω από 50.000) είναι προαιρετική η μελέτη βιωσιμότητας. Γνωρίζω όμως περιπτώσεις που  κάποιοι τρίτοι πιστωτές - όχι το Δημόσιο -  ζητούν ύπουλα κάποια στοιχεία την τελευταία στιγμή, ώστε να μην μπορείς να τα προσκομίσεις έγκαιρα και να "πέσει" η αίτηση. Η Μελέτη βιωσιμότητας τα έχει όλα και σε προστατεύει από τέτοιους κινδύνους. 

Αυτά Κυριάκο, χωρίς να θέλω να επηρεάσω καταστάσεις αλλά μονάχα να πω την γνώμη μου. 

 

Υ.Γ. Γνωρίζουμε βέβαια ότι αν απορριφθεί μια πρόταση δεν υπάρχει δικαίωμα επαναίτησης, ακόμα και στις απλοποιημένες αιτήσεις.. (Απαντήσεις για αιτήσεις χωρίς πτωχευτική ικανότητα: Περίπτωση 17 : http://www.keyd.gov.gr:   https://goo.gl/iz8oW2

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είπε

Κωστή η άντληση στοιχείων είναι μετά το save του σταδίου 3 όπου εμφανίζεται το στάδιο 4 και όχι στο στάδιο 2 προς στάδιο 3 που ρωτά ο συνάδελφος. Άρα δεν "παίζει" αυτό.  

Ναι έχεις δίκιο..^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 8/3/2018 στις 10:40 ΠΜ, dynamoking είπε

Μήπως μπήκες από τον ίδιο browser στο gsis για να δεις κάποια στοιχεία?

 τότε σε έχει πετάξει έξω το site του εξωδικαστικου! B)

Αυτό ήταν, έχεις δίκιο. Να ρωτήσω και τι βάζετε συνήθως στο πεδίο Προοπτικές επιχείρησης? Θέλει κάποιο συγκεκριμένο κείμενο? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Αυτό ήταν, έχεις δίκιο. Να ρωτήσω και τι βάζετε συνήθως στο πεδίο Προοπτικές επιχείρησης? Θέλει κάποιο συγκεκριμένο κείμενο? Ευχαριστώ πολύ.

A !! Εδώ μου τα χαλάς !!! Δεν είναι ερώτησή αυτή  !! Τις προοπτικές της κάθε επιχείρησης βάζεις. Την αλήθεια.  Μήπως ο επιχειρηματίας δεν έχει προοπτικές; Τότε μην του κάνεις την ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελευθερος επαγγελματιας... με ρυθμισμενες οφειλες προς ΟΑΕΕ και ΔΟΥ  (ενεργη ρυθμιση των 100 και μέχρι στιγμης πληρωμενες οι 35)

μπορει να υπαχθει στον εξωδικαστικο ή πρεπει να χασει τις ρυθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, kouf είπε

Ελευθερος επαγγελματιας... με ρυθμισμενες οφειλες προς ΟΑΕΕ και ΔΟΥ  (ενεργη ρυθμιση των 100 και μέχρι στιγμης πληρωμενες οι 35)

μπορει να υπαχθει στον εξωδικαστικο ή πρεπει να χασει τις ρυθμισεις?

Μπορεί να ενταχθεί στον εξωδικαστικό (υπάρχουν όμως προϋποθέσεις που πρέπει να  πληρούνται). Τούτο όμως σημαίνει ότι θα "ρίξει" την ρύθμιση των 100 δόσεων για να κάνει την αίτηση. Ρισκάρεις;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είπε

Μπορεί να ενταχθεί στον εξωδικαστικό (υπάρχουν όμως προϋποθέσεις που πρέπει να  πληρούνται). Τούτο όμως σημαίνει ότι θα "ρίξει" την ρύθμιση των 100 δόσεων για να κάνει την αίτηση. Ρισκάρεις;   

Ααα αυτο ακριβως ρωτουσα...

για να κανει την αίτηση πρέπει να "ριξει" την κατοσταρα?

ε τοτε δεν ρισκαρεις με τιποτα! Εκτος αν μπορει να γινει αιτηση αν ειναι ηδη σε ρυθμιση... να δει αν συμφερει... και να πραξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, kouf είπε

Ααα αυτο ακριβως ρωτουσα...

για να κανει την αίτηση πρέπει να "ριξει" την κατοσταρα?

ε τοτε δεν ρισκαρεις με τιποτα! Εκτος αν μπορει να γινει αιτηση αν ειναι ηδη σε ρυθμιση... να δει αν συμφερει... και να πραξει

Όταν θα κάνεις την αίτηση στον εξωδικαστικό θα πρέπει να γράψεις την Βασική Οφειλή, τα πρόστιμα, τις προσαυξήσεις. Πως θα το κάνεις με ενεργή 100άρα ρύθμιση; Πρέπει να την ρίξεις να επανέλθουν τα πρόστιμα και οι πορασυαξήσεις που γλίτωσες και δεν έχεις πληρώσει (30%) και μετά να τα δηλώσεις στον Εξωδικαστικό. Αν όμως δεν εγκριθείς στον Εξωδικαστικό θα μπορείς να επιστρέψεις στην 100άρα ή την έχασες;  Άγνωστες οι βουλές του κυρίου.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έχω πελάτη εκτελωνιστή με οφειλές στο ΚΕΑΟ- ΟΑΕΕ έως 31/12/2016, ύψους 34478,20.

Θέλω να του κάνω την αίτηση για εξωδικαστικό, αλλά δεν έχω ξανακάνει.

Το πεδίο ''Είμαι φυσικό πρόσωπο που αποκτώ εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα κατόπιν έναρξης εργασιών, αλλά δεν έχω πτωχευτική ικανότητα''  το τσεκάρω?

Αν το τσεκάρω , μου σβήνει τα πεδία Κύκλος Εργασιών και Οφειλές και μου βγάζει λίστα με ταμεία που υπάρχουν οφειλές, αλλά όχι τον ΟΑΕΕ.

Αν δεν το τσεκάρω μου εμφανίζει τα πεδία Κύκλος Εργασιών, Συνολικές Υποχρεώσεις, ΚΑΔ, Προοπτικές επιχείρησης, κλπ.

Τι κάνω εγώ? Τι πρέπει να τσεκάρω?

Να συμπληρώσω ότι δεν έχει άλλα χρέη, τον ΕΦΚΑ από 1/1/2017 τον πληρώνει κανονικά και στην εφορία δεν χρωστάει τίποτα.

Επίσης, είχε κέρδη τα 3 τελευταία έτη.

Η προθεσμία για την αίτηση είναι 31/12/2018?

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει επειδή είναι η πρώτη που κάνω και φοβάμαι μήπως κάνω κάποιο λάθος.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Έχω πελάτη εκτελωνιστή με οφειλές στο ΚΕΑΟ- ΟΑΕΕ έως 31/12/2016, ύψους 34478,20.

Θέλω να του κάνω την αίτηση για εξωδικαστικό, αλλά δεν έχω ξανακάνει.

Το πεδίο ''Είμαι φυσικό πρόσωπο που αποκτώ εισόδημα απο επιχειρηματική δραστηριότητα κατόπιν έναρξης εργασιών, αλλά δεν έχω πτωχευτική ικανότητα''  το τσεκάρω? εχει 

Αν το τσεκάρω , μου σβήνει τα πεδία Κύκλος Εργασιών και Οφειλές και μου βγάζει λίστα με ταμεία που υπάρχουν οφειλές, αλλά όχι τον ΟΑΕΕ.

Αν δεν το τσεκάρω μου εμφανίζει τα πεδία Κύκλος Εργασιών, Συνολικές Υποχρεώσεις, ΚΑΔ, Προοπτικές επιχείρησης, κλπ.

Τι κάνω εγώ? Τι πρέπει να τσεκάρω? κανονικα πάει στον μεγάλο που εσύ δεν μπορείς να τον κάνεις υποθέτω εγω παντως δεν μπορω . 

Να συμπληρώσω ότι δεν έχει άλλα χρέη, τον ΕΦΚΑ από 1/1/2017 τον πληρώνει κανονικά και στην εφορία δεν χρωστάει τίποτα.

Επίσης, είχε κέρδη τα 3 τελευταία έτη.

Η προθεσμία για την αίτηση είναι 31/12/2018? ναι προς το παρον (θα πάρει παράταση εικάζω) 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει επειδή είναι η πρώτη που κάνω και φοβάμαι μήπως κάνω κάποιο λάθος.

Ευχαριστώ πολύ.

Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ  ΕΧΕΙ ΤΗΝ εμπορική  ΙΔΙΌΤΗΤΑ . πολ 1120/14

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40809

 

Επειδή, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1047/2015 με θέμα:« Διευκρινίσεις επί των διατάξεων των περιπτώσεων β' και στ' της παρ.2 άρθρου 12 ν.4172/2013» στην οποία αναφέρεται ότι:« Με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της περίπτωσης στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 όπως αυτές ισχύουν, ορίζεται, ότι για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή  συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου.    
Διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην ΠΟΛ.1120/25.4.2014, δεν υπάγονται στην ανωτέρω διάταξη, οι αμοιβές, αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών, κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού, μεταφορέων, μεσιτών, πρακτόρων, διαμεσολαβητών,
 εκτελωνιστών, φωτορεπόρτερ, διαφημιστών, επιχειρήσεων που έχουν σαν αντικείμενο ασφαλιστικές δραστηριότητες (ασφαλιστικοί πράκτορες, μεσίτες ασφαλίσεων, ασφαλιστικοί σύμβουλοι κ.τ.λ.), αμοιβές για υπηρεσίες φασόν, προώθησης προϊόντων και γενικά οι αμοιβές που με το ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις. Περαιτέρω, και προκειμένου για την εφαρμογή των διατάξεων της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013, θεωρείται ότι δεν έχουν την εμπορική ιδιότητα και συνεπώς υπάγονται στην ανωτέρω διάταξη, εφόσον βέβαια συντρέχουν και οι λοιπές προϋποθέσεις αυτής, οι αμοιβές που καταβάλλονται εξαιτίας παροχής υπηρεσιών στις οποίες προέχει το στοιχείο της συμβουλής ή της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, δηλαδή επαγγέλματα που με τις καταργηθείσες διατάξεις του ν. 2238/1994, χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα. Περιπτώσεις τέτοιων αμοιβών που δεν έχουν την έννοια της εμπορικής ιδιότητας είναι οι αμοιβές του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, περιβαλλοντολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού, εμπειρογνώμονα, ομοιοπαθητικού, εναλλακτικής θεραπείας, ψυχοθεραπευτή, λογοθεραπευτή, λογοπαθολόγου και λογοπεδικού, καθώς και αμοιβές που καταβάλλονται σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές Α.Ε., εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, 125883623 είπε

Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ  ΕΧΕΙ ΤΗΝ εμπορική  ΙΔΙΌΤΗΤΑ . πολ 1120/14

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40809

 

Επειδή, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1047/2015 με θέμα:« Διευκρινίσεις επί των διατάξεων των περιπτώσεων β' και στ' της παρ.2 άρθρου 12 ν.4172/2013» στην οποία αναφέρεται ότι:« Με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της περίπτωσης στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 όπως αυτές ισχύουν, ορίζεται, ότι για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή  συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου.    
Διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην ΠΟΛ.1120/25.4.2014, δεν υπάγονται στην ανωτέρω διάταξη, οι αμοιβές, αντιπροσώπων, πρακτόρων, μεσιτών, κ.λπ. από αμοιβές ή προμήθειες για τη σύναψη σύμβασης προμήθειας από αλλοδαπά εργοστάσια ή αλλοδαπούς οίκους οποιασδήποτε φύσης υλικού, μεταφορέων, μεσιτών, πρακτόρων, διαμεσολαβητών,
 εκτελωνιστών, φωτορεπόρτερ, διαφημιστών, επιχειρήσεων που έχουν σαν αντικείμενο ασφαλιστικές δραστηριότητες (ασφαλιστικοί πράκτορες, μεσίτες ασφαλίσεων, ασφαλιστικοί σύμβουλοι κ.τ.λ.), αμοιβές για υπηρεσίες φασόν, προώθησης προϊόντων και γενικά οι αμοιβές που με το ν.2238/1994 χαρακτηρίζονταν ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις. Περαιτέρω, και προκειμένου για την εφαρμογή των διατάξεων της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013, θεωρείται ότι δεν έχουν την εμπορική ιδιότητα και συνεπώς υπάγονται στην ανωτέρω διάταξη, εφόσον βέβαια συντρέχουν και οι λοιπές προϋποθέσεις αυτής, οι αμοιβές που καταβάλλονται εξαιτίας παροχής υπηρεσιών στις οποίες προέχει το στοιχείο της συμβουλής ή της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, δηλαδή επαγγέλματα που με τις καταργηθείσες διατάξεις του ν. 2238/1994, χαρακτηρίζονταν ως ελευθέρια επαγγέλματα. Περιπτώσεις τέτοιων αμοιβών που δεν έχουν την έννοια της εμπορικής ιδιότητας είναι οι αμοιβές του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, περιβαλλοντολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού, εμπειρογνώμονα, ομοιοπαθητικού, εναλλακτικής θεραπείας, ψυχοθεραπευτή, λογοθεραπευτή, λογοπαθολόγου και λογοπεδικού, καθώς και αμοιβές που καταβάλλονται σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές Α.Ε., εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομίας.

Καλημέρα. Ποιος είναι ο μεγάλος? Μία εφαρμογή μου άνοιξε εμένα, δεν είχε επιλογή. Έχω μπερδευτεί εντελώς. Δηλαδή τσεκάρω το πεδίο ότι έχει πτωχευτική ικανότητα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα. Ποιος είναι ο μεγάλος? Μία εφαρμογή μου άνοιξε εμένα, δεν είχε επιλογή. Έχω μπερδευτεί εντελώς. Δηλαδή τσεκάρω το πεδίο ότι έχει πτωχευτική ικανότητα? Ευχαριστώ.

υπαρχει ο μικρος που ειναι μονο για αδεε και εφκα και ο μεγαλος που ειναι για ολα τραπεζες κτλ(θέλει εκτιμήσεις ακίνητων οικονομοτεχνικη μελέτη και ένα κάρο πράγματα .κόστος στην αγορά ακούγεται 2.000- 5.000 10.000 χιλιάδες ευρω παράβολο διαμεσολαβητη κτλ κτλ 

μας είχαν πει αν έχετε έναν εκτελωνιστή  που έχει την εμπορική ιδιότητα μπειτε στον μικρο που ειναι αυτοματοποιημενος και θα την δεχτούμε μπειτε όλοι και θα δούμε άλλα σε μια αιτηση μου την πιο απλή που τηρούσε τα κριτηρια τον έκοψαν γι αυτόν τον λόγο και πρέπει να πάει στον μεγάλο)μεγάλος ειναι γι αυτούς  που έχουν  την εμπορική ιδιότητα )  .ο μικρος γι αυτους που δεν την έχουν πρώην ελευθεριά και υπάρχει και αυτός για τους αγρότες -μηχανικους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, 125883623 είπε

υπαρχει ο μικρος που ειναι μονο για αδεε και εφκα και ο μεγαλος που ειναι για ολα τραπεζες κτλ(θέλει εκτιμήσεις ακίνητων οικονομοτεχνικη μελέτη και ένα κάρο πράγματα .κόστος στην αγορά ακούγεται 2.000- 5.000 10.000 χιλιάδες ευρω παράβολο διαμεσολαβητη κτλ κτλ 

μας είχαν πει αν έχετε έναν εκτελωνιστή  που έχει την εμπορική ιδιότητα μπειτε στον μικρο που ειναι αυτοματοποιημενος και θα την δεχτούμε μπειτε όλοι και θα δούμε άλλα σε μια αιτηση μου την πιο απλή που τηρούσε τα κριτηρια τον έκοψαν γι αυτόν τον λόγο και πρέπει να πάει στον μεγάλο)μεγάλος ειναι γι αυτούς  που έχουν  την εμπορική ιδιότητα )  .ο μικρος γι αυτους που δεν την έχουν πρώην ελευθεριά και υπάρχει και αυτός για τους αγρότες -μηχανικους. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις διευκρινίσεις. Και από πού μπαίνεις στον μικρό? Από την ΑΑΔΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις διευκρινίσεις. Και από πού μπαίνεις στον μικρό? Από την ΑΑΔΕ?

στον ίδιο που είσαι άπλα στην β σελίδα να κλικάρεις το δεν έχω την πτωχευτικη ιδιότητα μετά προχωράει αλλιως ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

στον ίδιο που είσαι άπλα στην β σελίδα να κλικάρεις το δεν έχω την πτωχευτικη ιδιότητα μετά προχωράει αλλιως ,

Οκ, απλά, όταν το τσεκάρω μου βγάζει μια λίστα ταμείων, στην οποία δεν βρίσκεται ο ΟΑΕΕ, στον οποίο έχει αυτός τις οφειλές. Οπότε, δεν τσεκάρω κανένα ταμείο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

αν όμως δεν το κλικάρεις  μετά προχωράει αλλιως . 

Το κλικάρω και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Σε περίπτωση που έχετε οφειλές σε κάποιο πρώην Ταμείο και παραλείψετε να το δηλώσετε, δεν θα υπάρχει δυνατότητα χειροκίνητης συμπλήρωσης του σχετικού κριτηρίου υπαγωγής και αυτόματης ανάκτησης των οφειλών σας από το ΚΕΑΟ. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να συνεχίσετε;
 
Τι κάνω, συνεχίζω, από τη στιγμή που έχει οφειλές στον ΟΑΕΕ? Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Το κλικάρω και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Σε περίπτωση που έχετε οφειλές σε κάποιο πρώην Ταμείο και παραλείψετε να το δηλώσετε, δεν θα υπάρχει δυνατότητα χειροκίνητης συμπλήρωσης του σχετικού κριτηρίου υπαγωγής και αυτόματης ανάκτησης των οφειλών σας από το ΚΕΑΟ. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να συνεχίσετε;
 
Τι κάνω, συνεχίζω, από τη στιγμή που έχει οφειλές στον ΟΑΕΕ? Ευχαριστώ.

με μπέρδεψες τι κάνεις άλλα έτσι και αλλιως μετά στην επόμενη σελίδα ζητας ανάκτηση δεδομένων και στα φέρνει όλα και τραπεζες και σιγουρα και οαεε...άλλα τι κάνεις τον μικρο η τον μεγάλο; και μετά αυτό το πόσο αυτό υπολογίζεται μόνο του.. γιατί τώρα  ειναι χειροκίνητο  εσύ τα  ξέρεις και έχεις κάνει τον ελεγχο ...πχ στον μεγάλο κάλο ειναι να έχεις πάρει βεβαιωση οφειλής από τον οαεε και να το χεις γιατί έχουν παρουσιαστεί λάθη  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, 125883623 είπε

με μπέρδεψες τι κάνεις άλλα έτσι και αλλιως μετά στην επόμενη σελίδα ζητας ανάκτηση δεδομένων και στα φέρνει όλα και τραπεζες και σιγουρα και οαεε...άλλα τι κάνεις τον μικρο η τον μεγάλο; και μετά αυτό το πόσο αυτό υπολογίζεται μόνο του.. γιατί τώρα  ειναι χειροκίνητο  εσύ τα  ξέρεις και έχεις κάνει τον ελεγχο ...πχ στον μεγάλο κάλο ειναι να έχεις πάρει βεβαιωση οφειλής από τον οαεε και να το χεις γιατί έχουν παρουσιαστεί λάθη  .

Κλικάρω το ''δεν έχω την πτωχευτική ικανότητα'' , άρα πάω με τον μικρό και μου βγάζει να επιλέξω από μια λίστα ταμείων ΕΤΑΑ- ΤΥΔΕ, ΕΤΑΑ- ΤΥΔΠ, ΕΤΑΑ- ΤΥΔΘ, ΕΤΑΑ- ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ- ΤΑΣ. Εγώ δεν τσεκάρω κανένα από αυτά αφού δεν είναι δικηγόρος ή μηχανικός και πατάω επόμενο. Και μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα. Να προχωρήσω ή δεν θα μου έρθουν μετά αυτόματα οι οφειλές από το ΚΕΑΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Κλικάρω το ''δεν έχω την πτωχευτική ικανότητα'' , άρα πάω με τον μικρό και μου βγάζει να επιλέξω από μια λίστα ταμείων ΕΤΑΑ- ΤΥΔΕ, ΕΤΑΑ- ΤΥΔΠ, ΕΤΑΑ- ΤΥΔΘ, ΕΤΑΑ- ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΑΑ- ΤΑΣ. Εγώ δεν τσεκάρω κανένα από αυτά αφού δεν είναι δικηγόρος ή μηχανικός και πατάω επόμενο. Και μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα. Να προχωρήσω ή δεν θα μου έρθουν μετά αυτόματα οι οφειλές από το ΚΕΑΟ?

προχωρά το .και να γίνει τπτ διορθώνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, 125883623 είπε

προχωρά το .και να γίνει τπτ διορθώνεται .

Καλησπέρα. Προχώρησα την αίτηση και έφτασα στο βήμα Υποβολή Αίτησης.

Έχουν ανακτηθεί οι οφειλές από τον ΕΦΚΑ και σε 7 μέρες θα ανακτηθούν οι οφειλές από τον Τειρεσία (που δεν υπάρχουν).

Στον πίνακα με τα επισυναπτόμενα αρχεία μου έχει κλικάρει αυτόματα τα εξής:

1. Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από την ΑΑΔΕ- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 1

2. Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από τις Τράπεζες- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 0 

3. Αντίγραφο ποινικού μητρώου γενικής χρήσης- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 0

Από ό,τι καταλαβαίνω, πρέπει να μου φέρει αντίγραφο ποινικού μητρώου γενικής χρήσης, να το σκανάρω και να το ανεβάσω. Αυτό από πού το ζητάει και σε πόσες μέρες βγαίνει?

Επίσης, αναμένεται το αρχείο από τις τράπεζες εντός 7 ημερών.

Το αρχείο της ΑΑΔΕ πρέπει να το ανεβάσω εγώ? Και αν ναι, πώς?

Τέλος, από ό,τι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ανεβάσω κανένα άλλο δικαιολογητικό, ούτε Ε1, ούτε ΕΝΦΙΑ, κτλ, από τη στιγμή που δεν μου τα έχει κλικάρει στη λίστα με τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά?

Αν μπορείς και έχεις προχωρήσει κάποια αίτηση σε παρακαλώ πολύ βοήθησέ με.

Σε ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Προχώρησα την αίτηση και έφτασα στο βήμα Υποβολή Αίτησης.

Έχουν ανακτηθεί οι οφειλές από τον ΕΦΚΑ και σε 7 μέρες θα ανακτηθούν οι οφειλές από τον Τειρεσία (που δεν υπάρχουν).

Στον πίνακα με τα επισυναπτόμενα αρχεία μου έχει κλικάρει αυτόματα τα εξής:

1. Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από την ΑΑΔΕ- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 1

2. Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από τις Τράπεζες- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 0 

3. Αντίγραφο ποινικού μητρώου γενικής χρήσης- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 0

Από ό,τι καταλαβαίνω, πρέπει να μου φέρει αντίγραφο ποινικού μητρώου γενικής χρήσης, να το σκανάρω και να το ανεβάσω. Αυτό από πού το ζητάει και σε πόσες μέρες βγαίνει?

Επίσης, αναμένεται το αρχείο από τις τράπεζες εντός 7 ημερών.

Το αρχείο της ΑΑΔΕ πρέπει να το ανεβάσω εγώ? Και αν ναι, πώς?

Τέλος, από ό,τι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ανεβάσω κανένα άλλο δικαιολογητικό, ούτε Ε1, ούτε ΕΝΦΙΑ, κτλ, από τη στιγμή που δεν μου τα έχει κλικάρει στη λίστα με τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά?

Αν μπορείς και έχεις προχωρήσει κάποια αίτηση σε παρακαλώ πολύ βοήθησέ με.

Σε ευχαριστώ.

 

παλιά ανεβάζαμε το ποινικό μητρώο .

τπτ τώρα περιμένεις  να ερθουν ολα μετα πας ενα βημα πισω ξανακανεις ενημερωσει για το ποσο που εβαλες και μετα πριν την υποβολη ξαναμιλαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Προχώρησα την αίτηση και έφτασα στο βήμα Υποβολή Αίτησης.

Έχουν ανακτηθεί οι οφειλές από τον ΕΦΚΑ και σε 7 μέρες θα ανακτηθούν οι οφειλές από τον Τειρεσία (που δεν υπάρχουν).

Στον πίνακα με τα επισυναπτόμενα αρχεία μου έχει κλικάρει αυτόματα τα εξής:

1. Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από την ΑΑΔΕ- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 1

2. Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από τις Τράπεζες- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 0 

3. Αντίγραφο ποινικού μητρώου γενικής χρήσης- Υποχρέωση υποβολής- Πλήθος αρχείων: 0

Από ό,τι καταλαβαίνω, πρέπει να μου φέρει αντίγραφο ποινικού μητρώου γενικής χρήσης, να το σκανάρω και να το ανεβάσω. Αυτό από πού το ζητάει και σε πόσες μέρες βγαίνει? απο κεπ αλλα βγηκε μια αποφαση που αναφεριε οτι πια δεν χρειαζεται ...ψαχνω να την βρω αλλα τωρα..

Επίσης, αναμένεται το αρχείο από τις τράπεζες εντός 7 ημερών.

Το αρχείο της ΑΑΔΕ πρέπει να το ανεβάσω εγώ? Και αν ναι, πώς?

Τέλος, από ό,τι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ανεβάσω κανένα άλλο δικαιολογητικό, ούτε Ε1, ούτε ΕΝΦΙΑ, κτλ, από τη στιγμή που δεν μου τα έχει κλικάρει στη λίστα με τα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά?

Αν μπορείς και έχεις προχωρήσει κάποια αίτηση σε παρακαλώ πολύ βοήθησέ με.

Σε ευχαριστώ.

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41791#

για το ποινικό που παλιά αναρτούσαμε   κάτι άλλαξαν το αναζητάνε αυτοί το πάμε μετά ???? ...είχα κάνει τρεις (τον δικό μου και δυο  πελατών  πριν τις αλλαγές του καλοκαιριού είδα ότι ειναι απατεωνιά ότι μας κορόιδευαν  και εγκαταλείψα  .

αν θες να ασχοληθείς γράψε email να σου στείλω να μελετήσεις γιατί λογικά θα πάρει παράταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...