Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανοιξε η εφαρμογή των 120 δόσεων ?


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Ερώτηση

παντού γράφει ότι άνοιξε η εφαρμογή των 120 δόσεων όμως μπαίνοντας στην εφαρμογή του εξωδικαστικού μηχανισμού δεν βρίσκω πουθενά την αίτηση για τις 120 δόσεις.

Έχει κανείς υποβάλλει αίτηση για τις 120 δόσεις ?

Μπορεί να μας πει πως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 2/14/2018 στις 3:44 ΜΜ, G.E.S. είπε

συναδελφε , δεν εχω κατι  αλλο να πω, αφου ειναι ευκολο, να ρωτησεις  ,

λεω μπραβο στα δικηγορικα γραφεια , που αξιωνουν τις αμοιβες τους - και το αξιζουν,  βασει ολης της δουλειας

μεχρι να  διεκπεραιωθει ο εξωδ/κος-

εμεις ,τι θα ζητουσαμε  ? και τι θα παιρναμε  ??

ο καθενας , βεβαια , οπως νομιζει, η οπως μπορει,

 

καλη  δυναμη

 

 

Δικηγορικά γραφεία .

 

Η αμοιβή παίζει απο 1500 έως 1800 ευρώ σε τρεις δόσεις (η μία προκαταβολή ) και οι άλλες δύο έως την ολοκλήρωση. 

Τώρα για τον κλάδο μας δεν ξέρω τι αμοιβές παίζουν. Προσωπικά δεν θέλω να κάνω αίτηση διότι πιστεύω έχει πολλές παγίδες από νομικής απόψεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχω την γνώμη ότι όλη η διαδικασία είναι σωστή. Η πολυπλοκότητα της οδηγεί βέβαια σε ειδικούς αλλά γίνεται μια σοβαρή δουλειά αφού γίνεται ρύθμιση στην ουσία στο σύνολο των οφειλών και όχι αποσπασματικά ώστε το ένα να ρυθμιστεί και το άλλο να μείνει στο έλεος του Θεού. Όταν λοιπόν απαιτείται συνολική ρύθμιση, ε ναι, χρειάζονται και οι ειδικοί. 

Ως ειδικούς δεν μπορώ να πω ακριβώς τους λογιστές αν και αρκετοί έχουν τις δυνατότητες, φοβάμαι όμως όχι τον χρόνο. 

Ειδικούς θα έλεγα τους δικηγόρους με ειδικότητα διαμεσολαβητών και τους οικονομολόγους με ειδικότητα την σύνταξη μελετών βιωσιμότητας. 

Αν πάμε στην Απλοποιημένη Ρύθμιση - και όχι την Βασική του Ν.4469/17 - τότε θεωρώ ότι και πάλι η διαδικασία είναι σωστή, διότι απαιτούνται έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι είναι όντως Απλή η περίπτωση ώστε να υπαχθεί στην Απλοποιημένη Ρύθμιση. Πως να το κάνουμε αλλιώς; 

Οι ειδικοί τώρα, στην Απλοποιημένη θεωρώ ότι μπορούν να είναι και οι λογιστές απλά θα πρέπει να δώσουν την απαραίτητη προσοχή με τον αναλογούντα χρόνο.  

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας.Αφού είδα την μαγνητοσκοπημένη εκπομπή στον κόμβο ομολογώ ότι μπερδεύτηκα στην διευκρίνιση για το ποιοι τελικά μπορούν να αιτηθούν.Από ότι κατάλαβα μπορούν να κάνουν αίτηση οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες και όχι γενικά όσοι ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα.Μπορεί κάποιος συνάδελφος να το επιβεβαιώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και την απλοποιημένη και την μη απλοποιημένη μπορουν να κάνουν οι λογιστές. Ο όγκος των δικαιολογητικών που είναι μεγάλος αυτούς κυρίως αφορά.  Τους αφορά επίσης αν δουλεύουν με αίσθημα ευθύνης και φιλότιμο το να ενημερώσουν τον κόσμο, ότι δεν πρόκειται για τη διαδικασία των 100 δόσεων που ήξεραν , αλλά κατι διαφορετικό και ότι  σε περίπτωση που δεν θα μπορέσουν να ανταποκριθούν  θα έχουν ζητήματα.....

Όσον αφορά πιοί δικαιούνται, οι πρώην ή οι νυν, η έχοντες πτωχευτική ικανότητα ή όχι κλπ. Ναι οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες  - μη έχοντες πτωχευτική ικανότητα- μπορουν με τις τελευταίες εγκυκλίους υπο προυποθέσεις να ενταχθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, KYPIAKOS είπε

Και την απλοποιημένη και την μη απλοποιημένη μπορουν να κάνουν οι λογιστές. Ο όγκος των δικαιολογητικών που είναι μεγάλος αυτούς κυρίως αφορά.  Τους αφορά επίσης αν δουλεύουν με αίσθημα ευθύνης και φιλότιμο το να ενημερώσουν τον κόσμο, ότι δεν πρόκειται για τη διαδικασία των 100 δόσεων που ήξεραν , αλλά κατι διαφορετικό και ότι  σε περίπτωση που δεν θα μπορέσουν να ανταποκριθούν  θα έχουν ζητήματα.....

Όσον αφορά πιοί δικαιούνται, οι πρώην ή οι νυν, η έχοντες πτωχευτική ικανότητα ή όχι κλπ. Ναι οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες  - μη έχοντες πτωχευτική ικανότητα- μπορουν με τις τελευταίες εγκυκλίους υπο προυποθέσεις να ενταχθούν.

Κυριάκο, μελέτη βιωσιμότητας μπορούν να κάνουν  εύκολα οι λογιστές; (.σ.σ  αυτές που έχω υπόψιν μου φτάνουν στις 80 σελίδες, με swot αναλύσεις, με ανάλυση επιχειρηματικού σχεδίου,   ταμειακές ροές, ανάλυση αριθμοδεικτών κ.τ.λ.) 

Σημείωση 1η: Αναφέρομαι όπως είπα στην Βασική (μη απλοποιημένη) του Ν.4469/17

Σημείωση 2η: Δεν απέκλεισα του λογιστές αλλά είπα αυτό: "Ως ειδικούς δεν μπορώ να πω ακριβώς τους λογιστές αν και αρκετοί έχουν τις δυνατότητες, φοβάμαι όμως όχι τον χρόνο."

Σημείωση 3η: Ξέρεις στις πολύ μικρές επιχειρήσεις (αλλά με οφειλές πάνω από 50.000) είναι προαιρετική η μελέτη βιωσιμότητας. Γνωρίζω όμως περιπτώσεις που  κάποιοι τρίτοι πιστωτές - όχι το Δημόσιο -  ζητούν ύπουλα κάποια στοιχεία την τελευταία στιγμή, ώστε να μην μπορείς να τα προσκομίσεις έγκαιρα και να "πέσει" η αίτηση. Η Μελέτη βιωσιμότητας τα έχει όλα και σε προστατεύει από τέτοιους κινδύνους. 

Αυτά Κυριάκο, χωρίς να θέλω να επηρεάσω καταστάσεις αλλά μονάχα να πω την γνώμη μου. 

 

Υ.Γ. Γνωρίζουμε βέβαια ότι αν απορριφθεί μια πρόταση δεν υπάρχει δικαίωμα επαναίτησης, ακόμα και στις απλοποιημένες αιτήσεις.. (Απαντήσεις για αιτήσεις χωρίς πτωχευτική ικανότητα: Περίπτωση 17 : http://www.keyd.gov.gr:   https://goo.gl/iz8oW2

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, INTERPOL είπε

Καλησπέρα σας.Αφού είδα την μαγνητοσκοπημένη εκπομπή στον κόμβο ομολογώ ότι μπερδεύτηκα στην διευκρίνιση για το ποιοι τελικά μπορούν να αιτηθούν.Από ότι κατάλαβα μπορούν να κάνουν αίτηση οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες και όχι γενικά όσοι ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα.Μπορεί κάποιος συνάδελφος να το επιβεβαιώσει?

Στο άρθρο 2 της Πολ.1223/17 :

Άρθρο 2 Πεδίο εφαρμογής

1. Δυνατότητα υπαγωγής στη ρύθμιση της παρούσας έχουν:

α. φυσικά πρόσωπα με πτωχευτική ικανότητα ή νομικά πρόσωπα που αποκτούν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, (…) (π.χ. έμποροι κ.τ.λ.) 

(….)

β. φυσικά πρόσωπα που αποκτούν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, (…), αλλά δεν έχουν πτωχευτική ικανότητα, (π.χ. αγρότες, ελεύθεροι επαγγελματίες)

Μελέτησε την Πολ 1223/17 (άρθρο 2) εδώ:

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27801

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, INTERPOL είπε

Ευχαριστώ πολύ 

Να είστε καλά !

 

Υ.Γ. Απλά λίγο προσοχή στην ημερομηνία ανοίγματος της φόρμας εργασίας στην σχετική ιστοσελίδα για ορισμένες περιπτώσεις.

 

π.χ. δες:

image.png

Πηγή: http://www.keyd.gov.gr/wp-content/uploads/2018/02/Σ3-F.A.Q.-ελεύθεροι-επαγγελματίες-v.08.02.2018.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Σε εκτελωνιστή με χρέη μόνο στον ΟΑΕΕ, προχωράω στη συμπλήρωση των στοιχείων του, ΚΑΔ, Κύκλο εργασιών και οφειλές και δεν με αφήνει να κάνω αποθήκευση ώστε να προχωρήσω στο τρίτο βήμα. Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕ ΟΦΕΙΛΕΣ ΣΕ ΟΑΕΕ Κ ΕΦΟΡΙΑ 2500€

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ..

ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΕΛΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ??????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/2/2018 στις 9:13 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Σε εκτελωνιστή με χρέη μόνο στον ΟΑΕΕ, προχωράω στη συμπλήρωση των στοιχείων του, ΚΑΔ, Κύκλο εργασιών και οφειλές και δεν με αφήνει να κάνω αποθήκευση ώστε να προχωρήσω στο τρίτο βήμα. Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

Δεν προχωράει στο επόμενο στάδιο αν δεν έχεις συμπληρώσει αυτά που έχω με βελάκι. Τα συμπλήρωσες όλα; 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, Georgenikolo είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕ ΟΦΕΙΛΕΣ ΣΕ ΟΑΕΕ Κ ΕΦΟΡΙΑ 2500€

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ..

ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΕΛΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ??????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αν τα έχεις όλα έτοιμα πάτα οριστική υποβολή. Τι εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα.

Τα εχω ετοιμα ολα,επειδη ειναι η πρωτη που θα φτιαξω,εαν πατησω οριστικη υποβολη θα μου βγαλει μετα παρακατω στο επομενο βημα για τον αριθμο των δοσεων κτλ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, Georgenikolo είπε

Καλησπερα.

Τα εχω ετοιμα ολα,επειδη ειναι η πρωτη που θα φτιαξω,εαν πατησω οριστικη υποβολη θα μου βγαλει μετα παρακατω στο επομενο βημα για τον αριθμο των δοσεων κτλ?

ευχαριστω

Δεν έχω δείγμα ολοκληρωμένης απλοποιημένης παρά μόνο πελάτες με ολοκληρωμένη υποβολή στην Βασική του Ν.4469/17. (Βρίσκεται στο στάδιο των Συντονιστών). Σύντομα θα έχω όμως θα έχω πελάτη που θα έχει  ολοκληρωμένη απλοποιημένη και θα σου πω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ είπε

Δεν προχωράει στο επόμενο στάδιο αν δεν έχεις συμπληρώσει αυτά που έχω με βελάκι. Τα συμπλήρωσες όλα; 

image.png

Όλα τα πεδία συμπληρωμένα τα έχω και πατάω Αποθήκευση και δεν κάνει τίποτα, ούτε στο επόμενο βήμα με αφήνει να πάω. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως μπήκες από τον ίδιο browser στο gsis για να δεις κάποια στοιχεία?

 τότε σε έχει πετάξει έξω το site του εξωδικαστικου! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/7/2018 στις 9:29 ΠΜ, Georgenikolo είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕ ΟΦΕΙΛΕΣ ΣΕ ΟΑΕΕ Κ ΕΦΟΡΙΑ 2500€

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ..

ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΕΛΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ??????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Απλά να σε ρωτήσω το ποσό είναι τόσο μικρό ;;;2500;;;

Γιατι αν θυμαμαι καλά λεει ότι αυτοι που χρωστάνε κατω των  3000 είνα "χαμενοι" γιατι δεν γίνεται κούρεμα των προσαυξησεων και οι δόσεις είναι νομίζω εως 36 .

Αξίζει τον "κοπο";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλύτερα να ασχοληθούν οι δικηγόροι αποκλειστικά με τους εξωδικαστικούς συμβιβασμούς. Έχει αρκετές παγίδες από ότι κατάλαβα....

Και αν στο τέλος φτάσει στα δικαστήρια ο συμβιβασμός για τον Α,Β λόγο τι κάνει μετά ο λογιστής;;;; Θα πάει να τον εκπροσωπήσει και στο δικαστήριο τον πελάτη του;

 

Και το σημαντικότερο, ζητήστε για πλάκα από κάποιον πελάτη σας τα ποσά που ζητάνε οι δικηγόροι για να το φτιάξουν (1500ευρώ και πάνω) να δείτε την απάντηση που θα πάρετε....

 

Οπότε, από μακρυά και αγαπημένοι όσον αφορά τον εξωδικαστικό συμβιβασμό. συνάδερφοι λογιστές. Είναι δουλειά δικηγόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Όλα τα πεδία συμπληρωμένα τα έχω και πατάω Αποθήκευση και δεν κάνει τίποτα, ούτε στο επόμενο βήμα με αφήνει να πάω. Ευχαριστώ πολύ.

Μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η άντληση των στοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, LAMMERGEIER είπε

Μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η άντληση των στοιχείων.

Κωστή η άντληση στοιχείων είναι μετά το save του σταδίου 3 όπου εμφανίζεται το στάδιο 4 και όχι στο στάδιο 2 προς στάδιο 3 που ρωτά ο συνάδελφος. Άρα δεν "παίζει" αυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Όλα τα πεδία συμπληρωμένα τα έχω και πατάω Αποθήκευση και δεν κάνει τίποτα, ούτε στο επόμενο βήμα με αφήνει να πάω. Ευχαριστώ πολύ.

 

9 ώρες πριν, dynamoking είπε

Μήπως μπήκες από τον ίδιο browser στο gsis για να δεις κάποια στοιχεία?

 τότε σε έχει πετάξει έξω το site του εξωδικαστικου! B)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Έψαξες το ενδεχόμενο που λέει ο συνάδελφος "dynamoking" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, DENNY είπε

Απλά να σε ρωτήσω το ποσό είναι τόσο μικρό ;;;2500;;;

Γιατι αν θυμαμαι καλά λεει ότι αυτοι που χρωστάνε κατω των  3000 είνα "χαμενοι" γιατι δεν γίνεται κούρεμα των προσαυξησεων και οι δόσεις είναι νομίζω εως 36 .

Αξίζει τον "κοπο";

Οι δόσεις με την πάγια ρύθμιση είναι 12 άρα 208,33/δόση ενώ με τις 36 δόσεις είναι 69,44/δόση. Ακόμα και αυτό είναι αρκετό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...