Jump to content
  • 0

αγορα και πωληση ακινητου από ιδιώτη στο ιδιο ετος με μεγάλη διαφορά τιμής, φορολογείται?


pilot
 Share

Question

καλησπέρα,

ιδιώτης αγοράζει ένα ακίνητο και το μεταπωλεί στο ίδιο έτος σε τιμή 3πλάσια της αγοράς του.

μπορεί να θεωρηθεί το ποσό που υπερβαίνει αυτό της αγοράς σαν κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα και να φορολογηθεί

για αυτο με κάποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα. Δεν τίθεται θέμα επιχειρηματικής δραστηριότητας εφόσον αυτό έγινε μια φορά. Αν το κάνει κατα εξακολούθηση ίσως σε κάποιον έλεγχο να τεθεί θέμα βέβαια. Ο φόρος υπεραξίας για το "κέρδος" ακόμα δεν εφαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

κι αν ο ίδιος το αγόρασε από εταιρία στην οποία ήταν μέτοχος μπορεί να τεθεί θέμα εικονικότητας της συναλαγής?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
20 ώρες πριν, pilot είπε

κι αν ο ίδιος το αγόρασε από εταιρία στην οποία ήταν μέτοχος μπορεί να τεθεί θέμα εικονικότητας της συναλαγής?

Μπορεί να τεθεί θέμα τεχνητής διευθέτησης (αρθρο 38 ν.4174/2013)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Βάσει ν.4172/2013 άρθρο 21 πάρ. παρ. 3 δεν τίθεται θέμα επιχειρηματικής συναλλαγής στη περίπτωση σου.

3. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επιχειρηματική συναλλαγή» θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τους τίτλους του άρθρου 42 που αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη ή μη αγορά ή πολυμερή μηχανισμό διαπραγμάτευσης, συμπεριλαμβανομένης και της Εναλλακτικής Αγοράς του Χρηματιστηρίου Αθηνών, ή για τα ομόλογα που εκδίδονται από εισηγμένες εταιρείες, καθώς και για τα κρατικά ομόλογα. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών μπορεί να προβλέπεται η εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου και σε κάθε άλλη ρυθμιζόμενη αγορά ή άλλους τίτλους.
Σε περίπτωση συναλλαγών που αφορούν ακίνητα, η περίοδος του δεύτερου εδαφίου είναι δύο (2) έτη. 

Σχετικά με το αν το αγόρασε ο ίδιος από την εταιρεία που ήταν μέτοχος  σου απάντησε ορθότατα ο προηγούμενος συνάδελφος.  ( ν.4174/2013 άρθρο 38 Γενική διάταξη κατά της φοροαποφυγής )

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στις 2/2/2018 στις 12:17 ΠΜ, pilot είπε

κι αν ο ίδιος το αγόρασε από εταιρία στην οποία ήταν μέτοχος μπορεί να τεθεί θέμα εικονικότητας της συναλαγής?

φυσικά και μπορεί .ο ενδεχόμενος έλεγχος δεν τρώει κουτόχορτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...