Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΜΗΤΡΩΟ ΕΜΠΟΡΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ


JIMBOLIOS

Ερώτηση

σχετικά με την υποχρέωση των εμπόρων αγροτικών προϊόντων και εφοδίων[νόμος 3955/2011] , για εγγραφή τους στο " Ενιαίο Μητρώο Εμπόρων Αγροτικών Προϊόντων, Εφοδίων και Εισροών", έχετε καταλάβει ποιοι τελικά θα πρέπει να εγγραφούν ;  στο άρθρο 3 του νόμου 3955/2011, αναφέρει ως υπόχρεους τα φυσικά και νομικά πρόσωπα που δραστηριοποιούνται στην επικράτεια ως έμποροι αγροτικών προιόντων , εφοδίων και εισροών, εφόσον λάβουν κωδικό αριθμό δραστηριότητας ΚΑΔ , στον τομέα   Α [γεωργία, δασοκομία και αλιεία] και στις κατηγορίες

01 [φυτική και ζωική παραγωγή, θηρα και κλπ και 02 [δασοκομία και υλοτομία].  οι ΚΑΔ αυτοί αφορούν [κυρίως] καλλιέργεια και όχι εμπορία αγροτικών προιόντων. 

ποιοι τελικά πρέπει να εγγραφούν στο μητρώο ;            πχ. κρεοπώλης που αγοράζει από παραγωγό κρέας , πρέπει να εγγραφεί;  ιχθυοπώλης που αγοράζει ψάρια από παραγωγό;

έμπορος γεωργικών φαρμάκων και σπόρων; όσοι πωλούν αγροτικά εργαλεία ; ....οι ΚΑΔ όλων των παραπάνω δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες που αναφέρονται στο νόμο [τομέας  Α κλπ].

...έχει κάνει κανείς εγγραφή σε κάποιες επιχειρήσεις και σε ποιές; ..........ισως χρειάζεται ένα αρθρο από το taxheaven  για το θέμα αυτό.......ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Από ότι κατάλαβα εφόσον υπάρχει υποχρέωση απογραφής στο ΓΕΜΗ και εμπορία των ανωτέρω, πρέπει να γίνει η εγγραφή τους στο " Ενιαίο Μητρώο Εμπόρων Αγροτικών Προϊόντων, Εφοδίων και Εισροών" και να υποβληθεί η υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Ομολογώ μου είχε διαφύγει. έχω ατομική που αγοράζει λάδι(από αγρότες του ειδικού) και το πουλάει.

έχω αγρότη του κανονικού και αγρότες του ειδικού.εγγράφονται όλοι αυτοί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...