Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συναλλαγή μέσω booking


kalib

Ερώτηση

Πως χειριζόμαστε στα απλογραφικά βιβλία τιμολόγιο της Booking (Ολλανδία) το οποίο έχει πωλήσεις 890€ και προμήθεια 133,5€, πάνω στο τιμολόγιο αναγράφετε ο ΦΠΑ υπόκειτε στον κανονισμό περί αντίστροφης χρέωσης. Πρέπει να αναγράφετε στην  περιοδική δήλωση Φ2; Υποχρεούμαστε να στείλουμε έντυπο Φ5 ενδοκοινοτικές αποκτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφε

Στα βιβλία καταχωρείς την προμήθεια σε μια στήλη εξόδων χωρίς ΦΠΑ, (πχ ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών χωρις φπα)

Στην περιοδική ΦΠΑ καταχωρείς την προμήθεια στις εισροές (365), στις εκροές (303) και την αφαιρεί για υπολογισμο του κύκλου εργασιών ΦΠΑ  στον κωδ 312.

Ναι στέλνεις και Φ-5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε,

Δυστυχώς δεν έχω υποβάλει έντυπο ενδοκοινοτικών αποκτήσεων για τους 11 μήνες. Να το υποβάλλω για το 12ο μήνα ή είναι χειρότερο;

Επίσης το τιμολόγιο που εκδόθηκε 1/1/2018 και αφορά το διάστημα από 1/12/2017 έως 31/12/2017 να το καταχωρήσω στις 31/12/2017;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, kalib είπε

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε,

Δυστυχώς δεν έχω υποβάλει έντυπο ενδοκοινοτικών αποκτήσεων για τους 11 μήνες. Να το υποβάλλω για το 12ο μήνα ή είναι χειρότερο;

Επίσης το τιμολόγιο που εκδόθηκε 1/1/2018 και αφορά το διάστημα από 1/12/2017 έως 31/12/2017 να το καταχωρήσω στις 31/12/2017;

 

Με ημερομηνία έκδοσης θα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω την εντύπωση πως στον Φ5 θα πάει στο μήνα που αφορούν οι κρατήσεις και όχι στο μήνα έκδοσης του τιμολογίου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...