Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KOSMASKOSMIDIS

Αμοιβές Διαχειριστή ΙΚΕ - ΕΦΚΑ

Question

Διαχειριστής ΙΚΕ λαμβάνει αμοιβή για τις υπηρεσίες του. Για την αμοιβή αυτή θα υπολογιστούν  ασφαλιστικές εισφορές από τον ΕΦΚΑ ή όχι και θα παραμένει υπόχρεος μόνο για την ιδιότητα του ως διαχειριστής και για τα μερίσματα του εφόσον είναι και εταίρος?

Επίσης για τις αμοιβές διαχείρησης όπως περιγράφονται στην ΔΕΑΦΑ 1064780 ΕΞ 2015/11.5.2015 (Φορολογική μεταχείριση των αμοιβών που λαμβάνουν εταίροι και διαχειριστές ΕΠΕ, ΟΕ, και ΕΕ) τι γίνεται από ασφαλιστικής άποψης? 

Έχει ακούσει κάποιος κάτι επίσημο που μου έχει διαφύγει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
15 ώρες πριν, KOSMASKOSMIDIS είπε

Διαχειριστής ΙΚΕ λαμβάνει αμοιβή για τις υπηρεσίες του. Για την αμοιβή αυτή θα υπολογιστούν  ασφαλιστικές εισφορές από τον ΕΦΚΑ ή όχι και θα παραμένει υπόχρεος μόνο για την ιδιότητα του ως διαχειριστής και για τα μερίσματα του εφόσον είναι και εταίρος?

Επίσης για τις αμοιβές διαχείρησης όπως περιγράφονται στην ΔΕΑΦΑ 1064780 ΕΞ 2015/11.5.2015 (Φορολογική μεταχείριση των αμοιβών που λαμβάνουν εταίροι και διαχειριστές ΕΠΕ, ΟΕ, και ΕΕ) τι γίνεται από ασφαλιστικής άποψης? 

Έχει ακούσει κάποιος κάτι επίσημο που μου έχει διαφύγει?

Καλημέρα , 

Η αμοιβή διαχειριστή ΙΚΕ έχει ΕΦΚΑ , ενώ της ΕΠΕ δεν έχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα συνάδελφε,

Το ξέρω ότι ο διαχειριστής ΙΚΕ πληρώνει ΕΦΚΑ , με βάση τις διατάξεις του άρθρου 39 παρ 7 περ. δ. του Ν.4387/16.

Το ερώτημα είναι εάν οι εισφορές που πληρώνει είναι επί του ύψους των αμοιβών του ή λόγω της ιδιότητος του (δηλαδή 169,75/μήνα). Με βάση τα όσα έχω καταλάβει, θα πληρώσει το παραπάνω ποσό ΕΦΚΑ ανεξάρτητα αν η αμοιβή του είναι 500 ευρώ /μήνα ή 10000 ευρώ/μήνα. Έχω καταλάβει σωστά?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, KOSMASKOSMIDIS είπε

Καλημέρα συνάδελφε,

Το ξέρω ότι ο διαχειριστής ΙΚΕ πληρώνει ΕΦΚΑ , με βάση τις διατάξεις του άρθρου 39 παρ 7 περ. δ. του Ν.4387/16.

Το ερώτημα είναι εάν οι εισφορές που πληρώνει είναι επί του ύψους των αμοιβών του ή λόγω της ιδιότητος του (δηλαδή 169,75/μήνα). Με βάση τα όσα έχω καταλάβει, θα πληρώσει το παραπάνω ποσό ΕΦΚΑ ανεξάρτητα αν η αμοιβή του είναι 500 ευρώ /μήνα ή 10000 ευρώ/μήνα. Έχω καταλάβει σωστά?

 

Οι εισφορές διαχειριστή ΙΚΕ υπολογίζονται στο το άθροισμα της αμοιβής διαχείρησης με το μέρισμα.

Εδώ υπάρχει η εξής αλητεία:Εφόσον υπάρχει η υποχρέωση ασφάλισης στον ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του διαχειριστή (και όχι του εταίρου),τότε γιατί το μέρισμα να συνυπολογίζεται στη βάση υπολογισμού των εισφορών?Ο Θεός και η ψυχή τους..

 

ΥΓ.Τα 167,95 που αναφέρεις αφορά το κατώτερο πλαφόν.Σε περίπτωση που ο διαχειριστής ασφαλίζεται και αλλού (πχ είναι και μισθωτός) και δεν λαμβάνει αμοιβή διαχείρησης,τότε η εισφορά περιορίζεται στο 10ευρω υπέρ ΟΑΕΔ,ή αν λαμβάνει αμοιβή στο ποσό της αμοιβής * 26,95% (συν τα μερίσματα)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, noslave είπε

Οι εισφορές διαχειριστή ΙΚΕ υπολογίζονται στο το άθροισμα της αμοιβής διαχείρησης με το μέρισμα.

Εδώ υπάρχει η εξής αλητεία:Εφόσον υπάρχει η υποχρέωση ασφάλισης στον ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του διαχειριστή (και όχι του εταίρου),τότε γιατί το μέρισμα να συνυπολογίζεται στη βάση υπολογισμού των εισφορών?Ο Θεός και η ψυχή τους..

 

ΥΓ.Τα 167,95 που αναφέρεις αφορά το κατώτερο πλαφόν.Σε περίπτωση που ο διαχειριστής ασφαλίζεται και αλλού (πχ είναι και μισθωτός) και δεν λαμβάνει αμοιβή διαχείρησης,τότε η εισφορά περιορίζεται στο 10ευρω υπέρ ΟΑΕΔ,ή αν λαμβάνει αμοιβή στο ποσό της αμοιβής * 26,95% (συν τα μερίσματα)

οι αμοιβές διαχειριστή αφορούν είτε εξαρτημένη απαοσχόληση (εισφορές ΕΦΚΑ μισθωτών) είτε αμοιβές διαχείρισης

εδώ ξεκινάει η παγίδα.... με το φορολογικό νόμο είναι μισθωτές υπηρεσίες και φορολογούνται ώς τέτοιες και με τον ασφαλιστικό ΕΦΚΑ είναι στη περιοχή του ...γκρίζου, αλλά έχει προφορικά διατυπωθεί ότι ασφαλίζονται ως αμοιβές  ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΏΝ δλδ με το άρθρο 39

Άποψη.

θα ασφαλιστούν και οι δύο με εισφορές ΜΙΣΘΩΤΩΝ δλδ. με το άρθρο 38 και θα ζητήσουν αναδρομικές ΑΠΔ (όπως τα μέλη Δ.Σ), για όσους έχουν υποβάλλει τέτοιες αμοιβές.... 

έχει δρόμο ακόμα η Ιθάκη και στον πηγαιμό για αυτή, θα έχουν όλοι φαγωθεί, από τους Λαιστρυγόνες...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λες δηλαδή να έχουν στήσει παγίδες και όποιος δηλώσει τέτοιες αμοιβές (Διαχειριστές ΙΚΕ, διαχειριστές ΕΠΕ, διαχειριστές ΟΕ-ΕΕ κ.ο.κ) και υποβάλει βεβαιώσεις αποδοχών για τέτοιες αμοιβές (καλύπτοντας την φορολογική του υποχρέωση) , να κλειθεί μετά να υποβάλει και συμπληρωματική ΑΠΔ? Ναι αλλά με βάση ποια διάταξη ή με βάση ποιο σημείο ή άρθρο  του Νόμου θα το κάνει ο Πετρόπουλος με την Αχτσιόγλου? Θα μου πεις πολύ σωστά βέβαια, με μια νέα απόφαση που θα ισχύσει αναδρομικά... ως συνήθως... στο Ελλαδιστάν...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όχι ΑΠΔ βρε παιδιά,

αφού εγγράφονται στον (πρώην) ΟΑΕΕ και τους έρχονται ειδοποιητήρια μηνιαία.Οι εισφορές τους είναι αντίστοιχες με των ελ.επαγγελματιών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
11 λεπτά πριν, noslave είπε

Όχι ΑΠΔ βρε παιδιά,

αφού εγγράφονται στον (πρώην) ΟΑΕΕ και τους έρχονται ειδοποιητήρια μηνιαία.Οι εισφορές τους είναι αντίστοιχες με των ελ.επαγγελματιών.

ο Φεβρουάριος είναι κρίσιμος μήνας, και θα λύσει πολλές απορίες...

μόνο τυχαία δεν μετατέθηκε η ημερομηνία εκκαθάρισης των εισφορών που πληρωθήκανε το 2017 για τον 02/2018

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα..τις εισφορές που πληρώνει ο διαχειριστής σε μον.ΙΚΕ ...167,95 ..τις εμφανίζουμε στα βιβλία της ΙΚΕ??? εκπίπτουν???? ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εαν λαμβάνει αμοιβή οι ασφαλιστικές εισφορές εκπίπτουν από το εισόδημα αυτό διότι οι αμοιβές διαχείρισης θεωρούνται ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες. Οι ασφαλιστικές εισφορές σ' αυτή την περίπτωση εκπίπτουν εφόσον δηλωθούν από τα φυσικά πρόσωπα στη δήλωση φορολογίας εισοδήματός τους (Ε1)

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38833

Εαν δεν λαμβάνει αμοιβή δεν εκπίπτουν από το ατομικό του είσοδημα και εφόσον τις πληρώνει η ΙΚΕ τις καταχωρείς στα βιβλία της με φορολογική αναμόρφωση.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και παρακαλώ σε απόψεις σας. Έστω ότι έχουμε 2 εταίρους σε μια ΙΚΕ. Ο ένας εκ των δύο είναι και διαχειριστής. Σε ενδεχόμενη διανομή μερισμάτων, στον διαχειριστή θα καταλογιστεί ΕΦΚΑ βάσει αμοιβών διαχείρισης του και ποσών μερισμάτων που θα λάβει. Στον άλλο εταίρο που θα λάβει μέρισμα και δεν είναι διαχειριστής θα καταλογιστεί ΕΦΚΑ βάσει των ποσών των μερισμάτων που θα λάβει?

Επίσης τι ισχύει σε ακριβώς ίδια περίπτωση με την παραπάνω με την διαφορά ότι και οι 2 εταίροι είναι ταυτόχρονα μισθωτοί - ασφαλισμένοι σε ΙΚΑ με 25 ένσημα ανά μήνα?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δείτε την σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Εργασίας:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40282

Εισφοροδοτείται το εισόδημα μόνο από δραστηριότητα που προκαλεί την υποχρέωση στην ασφάλιση. Συνεπώς, ο εταίρος ΙΚΕ στην περίπτωση που αναφέρετε δεν ασφαλίζεται και δεν πληρώνει εισφορές για μερίσματα. Ο διαχειριστής ΙΚΕ που υποχρεούται σε ασφάλιση στον πρώην ΟΑΕΕ, πληρώνει εισφορές μόνο για το εισόδημα που προκύπτει από τη διαχείριση (για κάθε έτος το εισόδημα αυτό εισφοροδοτείται την επόμενη χρονιά).

Όσοι είναι μισθωτοί πλήρους απασχόλησης δεν υποχρεούνται στην καταβολή ελάχιστων εισφορών για την επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά πληρώνουν εισφορές με βάση το πραγματικό εισόδημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,θα ήθελα να ρωτήσω πως χειρίζεστε τις εισφορές του διαχειριστή μιας ΙΚΕ που δεν παίρνει διαχειριστική αμοιβή ώστε να του παρακρατείτε ο ΕΦΚΑ και δεν έχει και ατομική επιχείρηση ώστε να εκπέσει τις ασφαλιστικές του εισφορές.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και από μένα συνάδελφοι!

Ερώτηση: Διαχειριστής ΙΚΕ που δεν είναι Μονοπρόσωπη, αμοίβεται κάθε μήνα.

Ασφαλιστικές κρατάει ο ΕΦΚΑ ή ο ΙΚΑ? Και με τι ποσοστό για εργοδότη και εργαζόμενο?

Σας ευχαριστώ παιδία!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, Allastor είπε

Καλησπέρα και από μένα συνάδελφοι!

Ερώτηση: Διαχειριστής ΙΚΕ που δεν είναι Μονοπρόσωπη, αμοίβεται κάθε μήνα.

Ασφαλιστικές κρατάει ο ΕΦΚΑ ή ο ΙΚΑ? Και με τι ποσοστό για εργοδότη και εργαζόμενο?

Σας ευχαριστώ παιδία!

Σε περίπτωση όμως που εταίρος ΙΚΕ έχει οριστεί και διαχειριστής στην ΙΚΕ, ως διαχειριστής έχει υποχρέωση ασφάλισης και καταβάλλει ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει, επί του εισοδήματος που προκύπτει από την άσκηση της διαχείρισης και όχι επί εισοδήματος που προκύπτει από την σχέση του εταίρου.

Άρα φαντάζομαι με ανάλογη εκκαθάριση του ΕΦΚΑ.

 

Τώρα βέβαια νομίζω ότι άμα υπάρχουν αμοιβές διαχείρισης και τον ΕΦΚΑ τον πληρώνει η ΙΚΕ θα πρέπει να του κάνεις παρακράτηση το ποσό του ΕΦΚΑ από τις αμοιβές του

 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 ώρες πριν, kotlistianos είπε

Θα πληρώσει ΕΦΚΑ βάσει του άρθρου 39 για τις αμοιβές διαχείρισης.

συν τα όποια μερίσματα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...