Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΑΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΕΦΚΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΗΣ ΖΗΜΙΑΣ


epis

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Αρθρο 40. Εισφορές ασφαλισμένων στον ΟΓΑ

Από 1-1-2018 και εντεύθεν, η ασφαλιστική εισφορά υπολογίζεται επί του μηνιαίου εισοδήματος, όπως αυτό καθορίζεται με βάση το φορολογητέο αποτέλεσμα από την ασκούμενη αγροτική δραστηριότητα και κάθε άλλη δραστηριότητα που υπάγεται στην ασφάλιση του ΟΓΑ κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, σύμφωνα με τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, όπως εκάστοτε ισχύει, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται οι καταβλητέες ασφαλιστικές εισφορές. 

 

Σε ποιο ποσό θα υπολογιστεί η εισφορά εφκα σε αγρότη  που δήλωσε στον κωδικό 461 του ε1 ποσό 20000,00  ευρώ, στον  κωδικό 467  ποσό  15000,00 ευρώ ζημιά προηγουμένων ετών, και στον κωδικό 475  ακαθάριστα έσοδα 40000,00 ευρώ.Το  φορολογητέο κέρδος είναι στα  5000,00 ευρώ.Θα υπολογίσουν την ζημιά για τον υπολογισμό του εφκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
On 8/1/2018 at 11:13 ΠΜ, epis said:

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Αρθρο 40. Εισφορές ασφαλισμένων στον ΟΓΑ

Από 1-1-2018 και εντεύθεν, η ασφαλιστική εισφορά υπολογίζεται επί του μηνιαίου εισοδήματος, όπως αυτό καθορίζεται με βάση το φορολογητέο αποτέλεσμα από την ασκούμενη αγροτική δραστηριότητα και κάθε άλλη δραστηριότητα που υπάγεται στην ασφάλιση του ΟΓΑ κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, σύμφωνα με τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, όπως εκάστοτε ισχύει, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται οι καταβλητέες ασφαλιστικές εισφορές. 

 

Σε ποιο ποσό θα υπολογιστεί η εισφορά εφκα σε αγρότη  που δήλωσε στον κωδικό 461 του ε1 ποσό 20000,00  ευρώ, στον  κωδικό 467  ποσό  15000,00 ευρώ ζημιά προηγουμένων ετών, και στον κωδικό 475  ακαθάριστα έσοδα 40000,00 ευρώ.Το  φορολογητέο κέρδος είναι στα  5000,00 ευρώ.Θα υπολογίσουν την ζημιά για τον υπολογισμό του εφκα?

'Eχει απασχολήσει κάποιον αυτό το θέμα? που δεν αφορά μόνο αγρότες αλλά όλους τους επαγγελματίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αντίστοιχη περίπτωση, με μέλος σε εταιρεία και παράλληλα ατομική επιχείρηση με ζημιά, η ζημιά δεν αφαιρέθηκε από το εισόδημα για τον υπολογισμό των εισφορών του ΕΦΚΑ. Είχα τηλεφωνήσει και δεν ήξεραν να μου πουν αν αυτό θα αλλάξει όταν γίνουν οι εκκαθαρίσεις βάσει των δηλώσεων του 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν , xbi said:

Σε αντίστοιχη περίπτωση, με μέλος σε εταιρεία και παράλληλα ατομική επιχείρηση με ζημιά, η ζημιά δεν αφαιρέθηκε από το εισόδημα για τον υπολογισμό των εισφορών του ΕΦΚΑ. Είχα τηλεφωνήσει και δεν ήξεραν να μου πουν αν αυτό θα αλλάξει όταν γίνουν οι εκκαθαρίσεις βάσει των δηλώσεων του 2016.

 

Καλημέρα, εγώ αναφέρομαι σε ζημιά από την ίδια επιχειρηματική δραστηριότητα, όχι δύο διαφορετικές. Δεν αναφέρομαι δηλαδή στην παράλληλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αναφέρομαι σε αυτό, αν τελικά ισχύει

 δείτε στο 10.15  έως 10.43 στο βίντεο τι λέει η  κα Βρακά

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34319#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, epis είπε

Εγώ αναφέρομαι σε αυτό, αν τελικά ισχύει

 δείτε στο 10.15  έως 10.43 στο βίντεο τι λέει η  κα Βρακά

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34319#

ισχύει και λέει ότι διορθώθηκε η αστοχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 10/1/2018 στις 9:59 ΠΜ, xbi είπε

Σε αντίστοιχη περίπτωση, με μέλος σε εταιρεία και παράλληλα ατομική επιχείρηση με ζημιά, η ζημιά δεν αφαιρέθηκε από το εισόδημα για τον υπολογισμό των εισφορών του ΕΦΚΑ. Είχα τηλεφωνήσει και δεν ήξεραν να μου πουν αν αυτό θα αλλάξει όταν γίνουν οι εκκαθαρίσεις βάσει των δηλώσεων του 2016.

δεν αφαιρειται η ζημια , αν οι εισφορες  του μελους της εταιρειας βασει του καθαρου κερδους της υπερβαινουν το ποσοστο επι του 586,08 δηλ τα 167,95 ευρω τοτε η ατομικηη πληρωνει μονο υπερ οαεδ 10 ευρω, ειδαλλως τη διαφορα που προκυπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, PROAKIS είπε

ισχύει και λέει ότι διορθώθηκε η αστοχία.

Το ξέρω ότι το λέει, το έχει δει κανείς να έχει διορθωθεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με απασχολεί κι εμένα το ίδιο καθώς πελάτης μου φέτος θα βγάλει κέρδος 40.000 ευρώ και έχει να μεταφέρει ζημιές προηγούμενων ετών 35.000. Θα φορολογηθεί στις 5.000. Το θέμα είναι στον ΕΦΚΑ θα υπολογίσουν εισφορές στα 40.000 ή στα 5.000 ???

Στην εγκύκλιο του ΕΦΚΑ για την βάση υπολογισμού των εισφορών, αναφέρει ό,τι το καθαρό φορολογητέο αποτέλεσμα υπολογίζεται βάσει των διατάξεων του ΚΦΕ.

Ρώτησα στο τοπικό ΟΑΕΕ και μου είπαν οτι γράφει στο εκκαθαριστικό. Στο εκκαθαριστικό θα αναγράφει κέρδη χρήσης 5.000 (βάσει του συγκεκριμένου ζητήματος αφού έχει γίνει ο συμψηφισμός).

Αρα θεωρητικά οι εισφορές θα υπολογιστούν στις 5.000 γιατί αν υπολογιστούν στις 40.000 καήκαμε...

Κάποια γνώμη που να έχει κάποιος ανάλογη περίπτωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βάση είναι το καθαρό φορολογητέο είσόδημα, άρα στις 5000

δεν νομίζω ότι θα προκύψει πρόβλημα τώρα, αλλα όταν γίνει ο Διορθωτικός Προσδιορισμός μετά από έλεγχο δλδ. πριν πάρετε τη σύνταξη θα πάτε και φύλλο ελεγχου της ΔΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

αν δεν το έχετε καταλάβει ισχύει η Βαρουφακική Ασάφεια, κοινός δεν θα ξέρεις μέχρι τελευταία στιγμή τι θα γίνει ...

ο 4387 κοινός νόμος Κατρούγκαλου είναι οι Στυμφαλίδες Όρνιθες  ... ένα κεφάλι κόβεις 10 ξεπηδάνε!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ, τωρα το καταλαβα αυτο που γραφεις , λογικα θεωρω

οτι παει βασει καθαρου αποτελεσματος αυτοματοποιημενα,

το εφκα θα παει να διαβασει αυτοματα το εκκαθαριστικο που το εκκαθαριστικο θα αναγραφει καθαρο 5000

συνεπως το καθαρο φορογητεο χ26,95 

εκτος αν βγει καποια επεξηγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...