Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ΙΚΕ σε ΟΕ και αλλαγή κατηγορίας βιβλίων σε απλογραφικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Μετατρέπουμε μία ΙΚΕ σε Ομόρρυθμη Εταιρεία - Ανακοίνωση ΓΕΜΗ 22/12/2017 - και επιθυμούμε και αλλαγή της κατηγορίας βιβλίων σε απλογραφικά.

 

Μπορεί αυτό να περαστεί στο Μητρώο της ΔΟΥ με την ίδια ημερομηνία της ανακοίνωσης (22/12/17) ή θα πρέπει να αλλάξει ο χρόνος και να δηλωθεί μέσα στην προθεσμία των δέκα πρώτων ημερών που προβλέπεται για τέτοιες αλλαγές?

Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, διευκρινίζεται ότι, σε κάθε περίπτωση, δεν επιτρέπεται η αλλαγή λογιστικού συστήματος να γίνεται στη διάρκεια του φορολογικού έτους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ανακοίνωση του Γ.Ε.Μ.Η. (22/12/17) γίνονται οι μεταβολλες νομικής μορφής σε ΔΟΥ και ασφαλιστικα ταμεία. Δυνατότητα τήρησης απλογραφικών βιβλίων από την από μετατροπή προερχόμενη Ο.Ε. παρέχεται από την έναρξη του επόμενου φορολογικού έτους από αυτό που συντελέσθηκε η μετατροπή, εφόσον βέβαια έχει αυτή την δυνατότητα κατά τις διατάξεις των Ε.Λ.Π. (ως πρόσωπο της παρ. 2.γ του άρθρου 1, με το κριτήριο του κύκλου εργασιών κατά τα δύο αμέσως προηγούμενα έτη, σχετικά η παρ. 2.12 και 2.16 τη https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20132 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

εχω κανει μετατροπή ΟΕ ΣΕ ΙΚΕ στις 24/1/2017 και απο κει και μετα αλλαγή κατηγορίας βιβλίων σε διπλογραφικα .Εχω κάνει κάποιο λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί;

Γιατί ΟΕ και δεν παραμένει ΙΚΕ;;;;

Άλλωστε οι μισοί λογιστές (μπορεί κ παραπάνω) μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για αυτή την μορφή εταιρείας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ELINOR είπε

Οι εγγραφες μου στα απλογραφικά ειναι μίλις 3

Και τωρα εχω κολλήσει πως θα κάνω το Ε3

λογικά αθροιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νεο εντυπο εχουν καταργήσει τον κωδικο 197 οπου μετέφερες το αποτέλεσμα των απλογραφικών.Οπότε;Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ELINOR είπε

Στο νεο εντυπο εχουν καταργήσει τον κωδικο 197 οπου μετέφερες το αποτέλεσμα των απλογραφικών.Οπότε;Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος;

διαβάζεις τις απαντήσεις?

δεη απλογραφικών 5 + δεη διπλογραφικών 15.       δεη 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση αλλα το πιασανε κι αυτο ...... υπο προυποθεσεις γλιτωνες το 15% των μερισματων αν κανεις την αλλαγη σε οε.Last year.....

 

Κατα την γνωμη μου (μου την εχει βαρεσει λογω ωρας και κουρασης και ειπα να γραψω να ξεδωσω) οταν ολοι κανουμε ικε τοτε θα τις ¨"κανονισουν"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...