Προς το περιεχόμενο
  • 0
dodos

ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡ.ΣΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ

Ερώτηση

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38420

Οι ασφαλιστικές εισφορές παρακρατούνται από τον εκδότη του παραστατικού κατά την έκδοσή του και αποδίδονται στον ΕΦΚΑ μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου της έκδοσης του παραστατικού μήνα.

ΑΡΑ ΣΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ 1000 ΕΥΡΩ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟ 20% ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 26,95%

ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ) ΜΕ ΤΟ 26,95 % Η ΜΕ ΤΟ 9,22% ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ?


Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

η διαδικασια πως θα ειναι ακριβως,κατευθειαν ταυτοτητα πληρωμης στον εφκα ή θα ενημερωνουμε και τον εφκα με τ στοιχεια του ληπτη;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38420

Οι ασφαλιστικές εισφορές παρακρατούνται από τον εκδότη του παραστατικού κατά την έκδοσή του και αποδίδονται στον ΕΦΚΑ μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου της έκδοσης του παραστατικού μήνα.

ΑΡΑ ΣΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ 1000 ΕΥΡΩ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟ 20% ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 26,95%

ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ) ΜΕ ΤΟ 26,95 % Η ΜΕ ΤΟ 9,22% ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

αυτα πρεπεινα το μαθουμε την διαδικασια.

**πχ υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι εταιρος με 1% να εχει εφκα ετσι κ αλλιως δηλαδη αλλα και να πληρωνεται απο αλλη εταιρια με τιτλο κτησης για ευκαριακη απασχοληση, ο ιδιοκτητης εκεινος θα τον βαζει εφκα?2 φορες;;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Αφού αναφέρεται παρακρατείται όλο το 27% απο την αμοιβή του, οπότε όλο από τον εργαζόμενο..

 

Εφκά μπαίνει σε κάθε αμοιβή

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

ακομη και να ήδη δινει το 27% απο αλλη δουλεια?αρα βαζουν φρενο στους τιτλους κτησης, στην τροπολογια λεει οτι στον τιτλο κτησης ο εργοδοτης το πληρωνει αφου αφαρεθουν τυον 20% κα ιχαρτοσημο

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

με ποια ταυτοτητα οφειλης θα πληρωνει ο εργοδοτης τον εφκα για το 26,95% στον τιτλο κτησης>?θα βγει αποφαση ;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

δυστυχώς αναμονή..το μονο που μπορείς να κανεις να του κρατήσεις τον εφκα εαν κοψεις την απόδειξη..

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

τελικα εχει βγει σχετικη εγκυκλιος ή οδηγιες?> θα ειναι σαν το αρθρο 39 νομου 4387/2016;;με αποστολη στο ικα της συμβασης;;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Γιατί θεωρείτε ότι εφαρμόζεται αυτή η διάταξη; Το άρθρο 55 του Ν.4509/17 αναφέρει στην παρ. 5 ότι η εν λόγω διάταξη εφαρμόζεται από την έκδοση μιας υπουργικής απόφασης, η οποία απ' ότι γνωρίζω δεν έχει εκδοθεί ακόμα.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

εν αναμονή της εγκυκλίου για την εισαγωγή στην απδ με αναδρομική ισχύ από 01/01/2018 κατά 99%..

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

καλημερα,βγηκε η εγκυκλιος για εισφορες εταιρων οε εε ικε κλπ,

**Απλος εταιρος να ειναι καποιος σινιε 26,9 %  επι του εισοδηματος, δηλαδη σε 3 εταιριες αν ειναι καποιος τοτε παει 26,9% για ολες?

***για τιτλο κτησης δεν λεει κατι παντως

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Επειδή

Με την παρ.1 του άρθρου 55 ορίζεται ότι για τα πρόσωπα που αμείβονται με Παραστατικά Παρεχόμενων Υπηρεσιών (τίτλος κτήσης – πρώην απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης) καταβάλλονται ασφαλιστικές εισφορές υπέρ ΕΦΚΑ για κύρια σύνταξη και υγειονομική περίθαλψη (παροχές σε είδος και σε χρήμα), σύμφωνα με τα ποσοστά εισφορών άνω πενταετίας των άρθρων 39 παρ. 1 περίπτωση α΄ και 41 παρ. 2 του ν. 4387/2016 (Α΄ 85).

Επειδή

Με την παρ.5 του άρθρου 55 ορίζεται ότι οι ανωτέρω ρυθμίσεις εφαρμόζονται για παραστατικά που αφορούν σε συμβάσεις που καταρτίζονται από τη δημοσίευση της υπουργικής απόφασης της παραγράφου 4 και εφεξής......

και με δεδομένο ότι δεν έχει εκδοθεί η σχετική υπουργική απόφαση , υπάρχει ασάφεια και εκκρεμμότητα.

Τί νά κάνει κάποιος ? Να παρακρατήσει ΕΦΚΑ ή όχι ? 

Καί άν αργήσει κανένα χρόνο (όπως έχει συμβεί σε πολλές περιπτώσεις  όπως πχ. συνέβη για την περίπτωση της μισθοδοσίας μέσω τραπέζης που εξεδόθη μετά κάτι χρονια απο την έκδοση του νόμου) τί γίνεται ? 

Και εν πάσει περιπτώσει πως  το χειριζόμαστε ?

Πάντως απο γνωστό μου διαιτητή μπάσκετ γνωρίζω οτι κατά την καταβολή των αμοιβών τους , τους κάνουν παρακράτηση ΕΦΚΑ .

Τώρα πότε διάολο θα τον αποδώσουν , και άν κληθούν ποτέ να τον αποδώσουν , ουδείς γνωρίζει.

 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

κατι νεοτερο για αυτο?πως το αντιμετωπιζετε σε τιτλο κτησης?οπως παλιοτερα?κανετε παρακρατηση τιποτα/?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Καλησπέρα.Υπάρχει κάποιο νεότερο για τον τρόπο απόδοσης των εισφορών στους τίτλους κτήσης?

Θα την βγάλουν επιτέλους αυτή τη ρημάδα την απόφαση?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Δεν την είδα στο πολυνομοσχεδιο που κατεβάζουν .Δεν ειναι και τόσο εύκολη περίπτωση περίμενε λίγο ακόμα. 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0

Δηλαδή μερικές φορές νιώθω deep άσχετος ....

εγω κάνω κρατήσεις κανονικά στους τίτλους κτήσης και περιμένω οδηγίες με ποιον τρόπο να τις αποδώσω...

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0
2 ώρες πριν, zevooazaz είπε

Δηλαδή μερικές φορές νιώθω deep άσχετος ....

εγω κάνω κρατήσεις κανονικά στους τίτλους κτήσης και περιμένω οδηγίες με ποιον τρόπο να τις αποδώσω...

καλά κάνεις άπλα σε αυτήν χωρά συνήθως για να μην πω πάντα με τον τρόπο που λειτουργείς  στο τελος δεν βγαίνεις κερδισμένος .

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 0
3 ώρες πριν, zevooazaz είπε

Δηλαδή μερικές φορές νιώθω deep άσχετος ....

εγω κάνω κρατήσεις κανονικά στους τίτλους κτήσης και περιμένω οδηγίες με ποιον τρόπο να τις αποδώσω...

Καλησπέρα,

Κάνετε κρατήσεις από τον λήπτη της αμοιβής ενώ δεν πρέπει?

Δηλαδή δεν αποδίδετε ολόκληρη την αμοιβή σε κάποιον επειδή περιμένετε οδηγίες? Τον νόμο τον διαβάσατε? Πού ακριβώς υπάρχει ασάφεια?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση


Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   1 μέλος

×