Jump to content
  • 0
stavr

ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

Question

Καλημέρα ,  σχετικά με την https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26783  για τις πλαστικές σακούλες , απο ότι κατάλαβα  για τις σακούλες σε όσες είναι κάτω απο 50 μη υπάρχει  τέλος 3 λεπτά καθαρή αξία επι της οποίας υπολογίζεται και φπα , άρα το ποσό μαζί με το φπα είναι 4 λεπτά . Ολες οι υπόλοιπες σακούλες δεν έχουν τέλος αλλά δεν δύνονται δωρεάν και θα πρέπει να τις πουλάνε έναντι αμοιβής. Αποδίδονται στην εφορία ανά τρίμηνο και οι λογιστικές εγγραφές στα βιβλία θα είναι όμοια με εκείνα του δημοτικού τέλους. Μόνο που θα υπολογίζεται μόνο επι της ποσότητας που πουλήθηκαν. 

Επίσης για τα σουπερ μάρκετ ισχύουν :

α) να παρέχουν τη δυνατότητα στους καταναλωτές να εφοδιάζονται στο ταμείο των σημείων πώλησης εμπορευμάτων ή προϊόντων, επαναχρησιμοποιήσιμες σακούλες / τσάντες μεταφοράς και να τις τοποθετούν σε εμφανές στους καταναλωτές και προσιτό σημείο.

β) να συνδράμουν και να διευκολύνουν με κάθε τρόπο τα συστήματα εναλλακτικής διαχείρισης (ΣΕΔ), στην υλοποίηση προγραμμάτων ανακύκλωσης, όπως με την τοποθέτηση στο κατάστημα ορατού και εύκολα προσβάσιμου από τον καταναλωτή σημείου συγκέντρωσης και προσωρινής αποθήκευσης χρησιμοποιημένων λεπτών σακουλών μεταφοράς, το οποίο θα φέρει κατάλληλη ένδειξη.

γ) να αναγράφουν στα σημεία λιανικής πώλησης εμπορευμάτων ή προϊόντων, σε εμφανές σημείο προς τον καταναλωτή, ότι: «Οι λεπτές πλαστικές σακούλες μεταφοράς υπόκεινται σε περιβαλλοντικό τέλος (με αναγραφή του ποσού του τέλους), με σκοπό τη μείωση χρήσης τους».

δ) να μεριμνούν για την αναγραφή του ποσού του περιβαλλοντικού τέλους, με τρόπο διακριτό και ευανάγνωστο, στα παραστατικά πώλησης προ του ΦΠΑ,

στ) Όλοι οι έμποροι και εμπορικές επιχειρήσεις, συμπεριλαμβανομένων των περιπτέρων και του υπαίθριου εμπορίου, υποχρεούνται να παρέχουν στον καταναλωτή μόνο λεπτές πλαστικές σακούλες μεταφοράς που φέρουν τη σήμανση που προβλέπεται στην παράγραφο  

Τέλος ο παραγωγός θα πρέπει να πουλάει μόνο με σήμανση σακούλες εφόσον εξαντληθούν το στοκ με προθεσμία το αργότερο 10 μήνες .

Recommended Posts

• 0
Μόλις τώρα, solwn 1 είπε

Άρα δεν τις συμπεριλαμβάνουμε στην περιοδική τις πωλήσεις αυτές, και περιμένουμε μέχρι 31/05 να βγει οδηγία πως θα πληρωθεί το τέλος αυτό

εγω θεωρω οτι θα τις συμπεριλαβουμε στις περιοδικες και απλα η αποδοση του τελους θα γινει 31/5. γιατι ο ΦΠΑ εισπραχθηκε κανονικα μεσα στο τριμηνο

• 0

Δηλαδή συνάδελφε λες, ότι  μπαίνει στην περιοδική, αλλά θα πληρώσουμε ΦΠΑ λιγότερο  κατά την αξία του ΦΠΑ του τέλους ?

• 0
2 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Δηλαδή συνάδελφε λες, ότι  μπαίνει στην περιοδική, αλλά θα πληρώσουμε ΦΠΑ λιγότερο  κατά την αξία του ΦΠΑ του τέλους ?

σαν φπα δεν θα αφαιρέσεις τίποτα και θα αποδώσεις ότι προκύπτει ( δηλ.+ φπα τέλους).

στον κύκλο εργασιών θα αφαιρέσεις την αξία τέλους πχ. 0,03

με την  δήλωση σακούλας θα αποδώσεις και τα 0,03.

• 0

Έχω κάνει ένα λάθος στην τελευταία υποβολή και δεν βρίσκω επιλογή τροποποιητικης.....

Καποια βοήθεια? 

• 0
12 λεπτά πριν, monty είπε

Έχω κάνει ένα λάθος στην τελευταία υποβολή και δεν βρίσκω επιλογή τροποποιητικης.....

Καποια βοήθεια? 

https://www.aade.gr/sites/default/files/2018-06/FAQs_telos_sakoulas.pdf

ΔΕς ΕΡΩΤΗΣΗ 3-4

3. Ε Μπορώ να υποβάλω συμπληρωματικές μέσω TAXISnet; Α Όχι. Οι συμπληρωματικές δηλώσεις υποβάλλονται αποκλειστικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. 4. Ε Αν οριστικοποιήσω μια δήλωση στο TAXISnet και διαπιστώσω κάποιο λάθος, έχω δυνατότητα διόρθωσης μέσω TAXISnet; Α Όχι. Μετά την οριστική υποβολή της Δήλωσης δε μπορείτε να τη διαγράψετε. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στη Δ.Ο.Υ. σας με τα δικαιολογητικά σας, για να γίνει η διόρθωσή της. 5. Ε Πότε μια οριστικοποιημέ

• 0
Στις 7/5/2019 στις 10:26 ΜΜ, 125883623 είπε

Σωστά. Τπτ καλη συνέχεια. 

Δυσάρεστα τα νέα. Πρόστιμο 250€ για μηδενική/πιστωτική τροποποιητική. Ισχύει ότι και με τις δηλώσεις εισοδήματος. Από που προκύπτει αυτό?

• 0
5 λεπτά πριν, monty είπε

Δυσάρεστα τα νέα. Πρόστιμο 250€ για μηδενική/πιστωτική τροποποιητική. Ισχύει ότι και με τις δηλώσεις εισοδήματος. Από που προκύπτει αυτό?

ΤΟ ΠΡΌΣΤΙΜΟ ΣΤΗΝ ΜΗΔΕΝΙΚΉ;;; ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΤΙ ΘΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΗΔΕΝ ΕΤΣΙ;;  

• 0
6 λεπτά πριν, monty είπε

ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 500 ΕΥΡΩ;; ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ 500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 0,003 ΛΕΠΤΑ ΦΠΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΦΟΡΟ;;; 

ΚΑΛΑ...... 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΊΑ. 

• 0
17 λεπτά πριν, monty είπε

ΑΝ ΤΟ ΠΆΝΕ ΈΤΣΙ ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ;;; 

Πρόστιμο Τροποποιητικών μηδενικών ή πιστωτικών δηλώσεων

Πρόστιμο 100 ευρώ ανεξάρτητα της τήρησης βιβλίων για τον υπόχρεο ή την σύζυγο και ανεξάρτητα από την τήρηση απλογραφικού ή διπλογραφικού συστήματος

Πρόστιμα εκπρόθεσμων αρχικών και τροποποιητικών δηλώσεων εισοδήματος φορολογικού έτους 2017

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40530#

• 0
1 λεπτό πριν, klery είπε

απο που προκυπτει οτι υπαρχει υποχρεωση υποβολης μηδενικης δηλωσης?

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ .ΕΚΕΙ ΟΚ ΜΠΟΡΕΙ Η ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ . 

• 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ .ΕΚΕΙ ΟΚ ΜΠΟΡΕΙ Η ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ . 

Αυτό. Έστειλα μια δήλωση με ένα ποσό όμως ο browse με πήγε στον προηγούμενο χρήστη (αν και έκανα αποσύνδεση) με αποτέλεσμα να χρεωθεί το ποσό η προηγούμενη επιχείρηση. Τώρα θέλω να κάνω τροποποίηση ώστε να μηδενισω την χρέωση αλλά μου ζητάνε 250€....

Κλαμα. 

• 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Αυτό. Έστειλα μια δήλωση με ένα ποσό όμως ο browse με πήγε στον προηγούμενο χρήστη (αν και έκανα αποσύνδεση) με αποτέλεσμα να χρεωθεί το ποσό η προηγούμενη επιχείρηση. Τώρα θέλω να κάνω τροποποίηση ώστε να μηδενισω την χρέωση αλλά μου ζητάνε 250€....

Κλαμα. 

κλαμα δεν λες τπτ καλυτερα να πληρωσεις πχ το ποσο 20 ευρω παρα 250 ..εεε;;;

• 0
3 λεπτά πριν, monty είπε

Ναι, αυτό θα κάνω.

Αλλά είναι γελοία η κατάσταση (δεν είναι και η πρώτη.....) 

ΔΥΣΤΗΧΩΣ . ΤΟ ΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΦΟΡΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΠΤ ΠΟΥ ΜΑΣ  ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΥΓΉΓΗ 

• 0
6 ώρες πριν, monty είπε

Κλαμα. 

Εμείς σε τέτοιες περιπτώσεις ζητάμε διαγραφή της λάθος δήλωσης και μας το κάνουν αφού τους δείξουμε και τη σωστή. Τη σωστή δήλωση (στον σωστό πελάτη) την έχετε κάνει?

• 0

Ναι. Όμως όπως κατάλαβα ο υπάλληλος ήθελε να με αποφύγει.......

Υπάρχει κάτι στο οποίο μπορώ να επικαλεσθώ?

• 0

Το χω κανει και εγω αυτό  που αναφέρει  ο συνάδελφος σε  εναν πελάτη μου παλιά σε φμυ έστειλα με λάθος κωδικό φμυ στον πατέρα του αντι στον γιο του που έπρεπε και φαντάσου ο πατέρας ειχε κάνει διακοπή -έναρξη ο γιος .

το ζήτησα που δεν ήθελε και τπτ να απόδειξω αφου δεν ηταν καν πλέον επαγγελματίιας ο πατερας και οσο το διέγραψαν στην δου-ταξίς αλλο τοσο το δες και εσυ. (Τώρα που μιλάνε τα  χω ρύθμιση και ακομα  πληρώνονται. )

Και στην ιδια δου πλήρωσα κατα λάθος δυο φορές ενα τελος κυκλοφορίας και ζήτησα πισω με αίτηση και ολες τις πληρωμές πισω τα χρήματα μου μια απο τα ίδια. 

Ου μπλέξεις.

Τωρα στο δικό σου θα πας το σωστό θα πας λογικά βιβλία κτλ ανάλογα αν πχ το εστειλες σε ατομική που είναι π.υ τι σακούλες να χει;

Θα κάνεις αιτηση με αριθμό πρωτόκολλο και θα περιμένεις να το διαγραψουν μετα θα του  κανεις δήλωση θα εχει καμια επιστροφή θα το συνψηφίσουν  και παει  χάθηκε αλλιώς θα ζητήσει ο πελάτης καμια φορολογική ενημερότητα και ακομα δεν θα το χουν φτιάξει και τότε θα το πληρώσεις. 

Και αφού γίνουν ολα αυτά και δεν έχουν περάσει πέντε χρόνια για να παραγραφή η επιστροφή αφου κακός αποδόθηκε οκ.

Αστα .  Για τι πόσο μιλαμε; 

• 0

60€

Η απάντησή τους ήταν ότι θα μου διαγράψουν το ποσό (χωρίς να χρειαστεί να αποδείξω κάτι) αλλά θα μου βεβαιώσου τα 250€.

• 0
7 ώρες πριν, monty είπε

60€

Η απάντησή τους ήταν ότι θα μου διαγράψουν το ποσό (χωρίς να χρειαστεί να αποδείξω κάτι) αλλά θα μου βεβαιώσου τα 250€.

καλήμερα αυτό στο παν ότι θα το κάνουν  αν κανεις τροπο ..άλλα αν το κάνεις οπως σου πε ο ponzi δεν θα χει πρόστιμο .πχ αν το τελος το εστειλες καταλαθος  σε φυσικό πρόσωπο ;; τι θα εκαναν ;; 

τραγικο παντως.. να μην μπορει να γινει ανθρωπινο λαθος ..και αυτο τωρα ειναι εκπροθεσμο η εμπροθεσμο;; για πoια περιοδο μιλαμε ; 

• 0
11 ώρες πριν, monty είπε

60€

Μπορείτε να ρωτήσετε τον υπάλληλο που σας είπε ότι η εκπρόθεσμη τροποποιητική που μηδενίζει αρχική χρεωστική έχει 250€ πρόστιμο (και όχι 100), που το βρήκε αυτό στον νόμο?

Επίσης μπορείτε να τον παρακαλέσετε να ξεστραβωθεί να διαβάσει τον ρημαδο4174 που έχει βγει εδώ και έξι χρόνια?

Όχι ότι σας συμφέρει να πληρώσετε τα 100, αλλά έτσι για να ξέρουμε και τι λέμε.