Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ


stavr

Ερώτηση

Καλημέρα ,  σχετικά με την https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26783  για τις πλαστικές σακούλες , απο ότι κατάλαβα  για τις σακούλες σε όσες είναι κάτω απο 50 μη υπάρχει  τέλος 3 λεπτά καθαρή αξία επι της οποίας υπολογίζεται και φπα , άρα το ποσό μαζί με το φπα είναι 4 λεπτά . Ολες οι υπόλοιπες σακούλες δεν έχουν τέλος αλλά δεν δύνονται δωρεάν και θα πρέπει να τις πουλάνε έναντι αμοιβής. Αποδίδονται στην εφορία ανά τρίμηνο και οι λογιστικές εγγραφές στα βιβλία θα είναι όμοια με εκείνα του δημοτικού τέλους. Μόνο που θα υπολογίζεται μόνο επι της ποσότητας που πουλήθηκαν. 

Επίσης για τα σουπερ μάρκετ ισχύουν :

α) να παρέχουν τη δυνατότητα στους καταναλωτές να εφοδιάζονται στο ταμείο των σημείων πώλησης εμπορευμάτων ή προϊόντων, επαναχρησιμοποιήσιμες σακούλες / τσάντες μεταφοράς και να τις τοποθετούν σε εμφανές στους καταναλωτές και προσιτό σημείο.

β) να συνδράμουν και να διευκολύνουν με κάθε τρόπο τα συστήματα εναλλακτικής διαχείρισης (ΣΕΔ), στην υλοποίηση προγραμμάτων ανακύκλωσης, όπως με την τοποθέτηση στο κατάστημα ορατού και εύκολα προσβάσιμου από τον καταναλωτή σημείου συγκέντρωσης και προσωρινής αποθήκευσης χρησιμοποιημένων λεπτών σακουλών μεταφοράς, το οποίο θα φέρει κατάλληλη ένδειξη.

γ) να αναγράφουν στα σημεία λιανικής πώλησης εμπορευμάτων ή προϊόντων, σε εμφανές σημείο προς τον καταναλωτή, ότι: «Οι λεπτές πλαστικές σακούλες μεταφοράς υπόκεινται σε περιβαλλοντικό τέλος (με αναγραφή του ποσού του τέλους), με σκοπό τη μείωση χρήσης τους».

δ) να μεριμνούν για την αναγραφή του ποσού του περιβαλλοντικού τέλους, με τρόπο διακριτό και ευανάγνωστο, στα παραστατικά πώλησης προ του ΦΠΑ,

στ) Όλοι οι έμποροι και εμπορικές επιχειρήσεις, συμπεριλαμβανομένων των περιπτέρων και του υπαίθριου εμπορίου, υποχρεούνται να παρέχουν στον καταναλωτή μόνο λεπτές πλαστικές σακούλες μεταφοράς που φέρουν τη σήμανση που προβλέπεται στην παράγραφο  

 

Τέλος ο παραγωγός θα πρέπει να πουλάει μόνο με σήμανση σακούλες εφόσον εξαντληθούν το στοκ με προθεσμία το αργότερο 10 μήνες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλή Χρονιά σε όλους μας. Εύχομαι Υγεία, Αγάπη, Υπομονή και Τύχη.

Διαβάζω εδω :  https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26783 Και νομίζω ότι περιέχει ασάφειες. Χρειάζομαι, λοιπόν, μια διευκρίνηση πάντα ρωτώντας τη γνώμη των συναδέλφων πρωτίστως.

Έχω μια επιχείρηση πελάτη που πουλάει σακούλες. Θεωρώ πως η ίδια ανήκει στο άρθρο 6 ( Άρθρο 6 - Υποχρεώσεις διακινητών /διανομέων πλαστικών σακουλών μεταφοράς ). Ταυτόχρονα όμως, αφού ασκεί εμπορική δραστηριότητα, θεωρείται και έμπορος. Άρα ανήκει και στο άρθρο 4 ( Άρθρο 4 - Υποχρεώσεις εμπόρων ).

Σε ποιό σημείο της εν λόγω απόφασης θα στηριχτώ ώστε αυτή η επιχείρηση να έχει υποχρεώσεις μόνο του άρθρου 6 και όχι και του άρθρου 4 (!) ;

 

ΥΓ : παρεμπιπτόντως νομίζω οτι πρέπει να διορθωθεί η παρέμβαση του "δαίμων του τυπογραφείου" στο κάτω μέρος της σελίδας "επόμενη μη ανεγωνσμένη ερώτηση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

" ι) «έμπορος»: οποιοδήποτε πρόσωπο (φυσικό ή νομικό) ή επιχείρηση λιανικού εμπορίου, συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού εμπορίου, που, στο πλαίσιο της άσκησης της εμπορικής του δραστηριότητας, διαθέτει προς τους καταναλωτές κατά την πώληση εμπορευμάτων ή προϊόντων, πλαστικές σακούλες μεταφοράς "

Ο πελάτης μου πουλάει σακούλες μεταφοράς σκουπιδιών σε άλλες επιχειρήσεις (b2b και όχι σε ιδιώτες) . Διαβάζοντας το ως άνω κείμενο, δεν εξαιρείται από το άρθρο 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν , kpanagiotis said:

" ι) «έμπορος»: οποιοδήποτε πρόσωπο (φυσικό ή νομικό) ή επιχείρηση λιανικού εμπορίου, συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού εμπορίου, που, στο πλαίσιο της άσκησης της εμπορικής του δραστηριότητας, διαθέτει προς τους καταναλωτές κατά την πώληση εμπορευμάτων ή προϊόντων, πλαστικές σακούλες μεταφοράς "

Ο πελάτης μου πουλάει σακούλες μεταφοράς σκουπιδιών σε άλλες επιχειρήσεις (b2b και όχι σε ιδιώτες) . Διαβάζοντας το ως άνω κείμενο, δεν εξαιρείται από το άρθρο 4.

ti εννοείς ταυτόχρονα είναι και έμπορος, έχει άλλα εμπορεύματα που τα βάζει σε σακούλες μεταφοράς?

ή έμπορος επειδή πουλάει σακούλες χοντρική?

αν ναι δεν τον ενδιαφέρει το άρθρο 4.

γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν , PROAKIS said:

ti εννοείς ταυτόχρονα είναι και έμπορος, έχει άλλα εμπορεύματα που τα βάζει σε σακούλες μεταφοράς?

ή έμπορος επειδή πουλάει σακούλες χοντρική?

αν ναι δεν τον ενδιαφέρει το άρθρο 4.

γνώμη μου.

Είναι έμπορος που πουλάει σακούλες χονδρικώς. Προφανώς και η δική μου γνώμη συμφωνεί με τη δική σας, συνάδελφε. Όμως, δε συμφωνείται κι εσείς μ' εμένα πως η απόφαση ειναι ασαφής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι πότε θα προλάβουν όλοι να εναρμονίσουν τις ταμειακές τους με όλα αυτα ;;

Υπάρχει καποια καταληκτική ημερομηνία  ;(φαντάζομαι λίγοι το έχουν κάνει αυτο. Σε όσα μαγαζιά πήγα σήμερα κανεις!!!)

Και ακόμα δεν κατάλαβα τι γίνεται με τις σακούλες που ήδη έχουν προμηθευθεί τα μαγαζια . Πως ξέρουμε το πάχος για να δούμε τι πρέπει να χρεωθει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά. Κάτι πολύ ενδιαφέρον που λύνει αρκετές απορίες.

Απαντήσεις για την πλαστική σακούλα.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνω ίσως μια χαζή ερώτηση:

Αν κάποιος (μικρή κάβα μόνο ποτά, νερά, αναψυκτικά όχι ξηροκάρπια κλπ που έχει και λιανική) δεν διέθετε πλαστικές σακούλες στους πελάτες του  και δεν έχει ούτε πρόκειτε να έχει παραστατικά για αγορά σακούλων αλλά χρησιμοποιεί χάρτινες, είναι υποχρεωμένος να προβεί στην προσαρμογή της ταμειακής μηχανής ή μπορεί να κάνει την προσαρμογή της ταμειακής αν και όποτε αποφασίσει να προμηθευτεί τέτοιου τύπου σακούλες προκειμένου να βάζει τα προιόντα που δίνει στους πελάτες ?
Σας ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν , stamgalaios said:

Να κάνω ίσως μια χαζή ερώτηση:

Αν κάποιος (μικρή κάβα μόνο ποτά, νερά, αναψυκτικά όχι ξηροκάρπια κλπ που έχει και λιανική) δεν διέθετε πλαστικές σακούλες στους πελάτες του  και δεν έχει ούτε πρόκειτε να έχει παραστατικά για αγορά σακούλων αλλά χρησιμοποιεί χάρτινες, είναι υποχρεωμένος να προβεί στην προσαρμογή της ταμειακής μηχανής ή μπορεί να κάνει την προσαρμογή της ταμειακής αν και όποτε αποφασίσει να προμηθευτεί τέτοιου τύπου σακούλες προκειμένου να βάζει τα προιόντα που δίνει στους πελάτες ?
Σας ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά.

Βάλε ταμπέλα "το κατάστημα διαθέτει μόνο χάρτινες σακούλες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και σας εύχομαι και προσωπικά σε εσάς (γιατί αν και λίγες οι ερωτήσεις μου μου απαντάτε πάντα) για μια πιο ... λογιστικά και εξωλογιστικά !!!!  ήρεμη χρονιά.:D

Αλλά κάτι για το αν είναι υποχρεωμένος να προβεί στις τροποποιήσεις στην ταμειακή μηχανή  εφόσον δεν κάνει χρήση πλαστικών σακούλων ?

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, stamgalaios said:

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και σας εύχομαι και προσωπικά σε εσάς (γιατί αν και λίγες οι ερωτήσεις μου μου απαντάτε πάντα) για μια πιο ... λογιστικά και εξωλογιστικά !!!!  ήρεμη χρονιά.:D

Αλλά κάτι για το αν είναι υποχρεωμένος να προβεί στις τροποποιήσεις στην ταμειακή μηχανή  εφόσον δεν κάνει χρήση πλαστικών σακούλων ?

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

αφού η πινακίδα λέει για χάρτινες σακούλες αποκλειστικά ,δεν χρειάζεται για όσο κάνει χρήση αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά,

σε περίπτωση που ένας πελάτης αγοράσει κάτι από ένα κατάστημα,αγοράσει και σακούλα,φύγει και ξαναεμφανιστεί μετά από κάνα 2ωρο να ξαναγοράσει με την αγορασμένη σακούλα του ίδιου μαγαζιού τι γίνεται?πως αποδεικνύεται σε περίπτωση ελέγχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν , musabelis said:

Καλημέρα και καλή χρονιά,

σε περίπτωση που ένας πελάτης αγοράσει κάτι από ένα κατάστημα,αγοράσει και σακούλα,φύγει και ξαναεμφανιστεί μετά από κάνα 2ωρο να ξαναγοράσει με την αγορασμένη σακούλα του ίδιου μαγαζιού τι γίνεται?πως αποδεικνύεται σε περίπτωση ελέγχου?

σε 2 ώρες είναι λίγο το κακό. σε 2 μέρες -2 βδομάδες?

αν πας με σακούλα επιχείρησης Α στην Β ανταγωνίστρια?

τέλος πάντων ,το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι ενδεικτική "αποθήκη".

αγόρασε η επιχείρηση 300 σακούλες ,στις 280 ας πούμε να έχουμε βάλει τέλος.   +-20 λες ήταν τρύπιες ,ελαττωματικές κλπ.

κάπως έτσι φαντάζομαι θα γίνεται ο έλεγχος. ΕΑΝ γίνει ποτέ ,ως προς αυτό. 

και όσες κάνουν απογραφή ,καλό είναι να συμπεριλαμβάνονται και αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατάλαβα....

και κάτι άλλο σε ότι αφορά το λογιστικό χειρισμό..επειδή λόγω στρογγυλοποιήσεων κατά την τιμολόγηση δεν ταιριάζει η αποθήκη με το ισοζύγιο είναι "σωστό'' να κάνω μια συμψηφιστική εγγραφή π.χ στο τέλος του τριμήνου που είναι να αποδοθεί το τέλος με έκτακτα και ανόργανα έσοδα ή έξοδα ανάλογα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/1/2018 at 2:25 ΜΜ, kpanagiotis said:

Είναι έμπορος που πουλάει σακούλες χονδρικώς. Προφανώς και η δική μου γνώμη συμφωνεί με τη δική σας, συνάδελφε. Όμως, δε συμφωνείται κι εσείς μ' εμένα πως η απόφαση ειναι ασαφής;

 

να το θέσουμε αλλιώς (αν κατάλαβα το ερωτημα) 
πουλά σακούλες σε επαγγελματιες 
πάει ο μπακάλης και αγοράζει 5 κιλά σακκούλες 
δεν χρεώνει κανένα τέλος 
τα πέντε κιλά τα βάζει μέσα σε δύο σακούλες για να τις μεταφέρει ο πελάτης του 
για αυτές τις δύο χρέώνει περιβαλλοντικό τέλος 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι τελευταίο οι πολύ λεπτές πλαστικές σακούλες μεταφοράς  (κάτω απο 15μη)  που χρησιμοποιούνται  για την συσκευασία χύδην τροφίμων  δίνονται  δωρεάν. Τέτοιες σακούλες έχει η μαναβική στα σούπερ μάρκετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 5/1/2018 at 12:05 ΜΜ, stavr said:

Και κάτι τελευταίο οι πολύ λεπτές πλαστικές σακούλες μεταφοράς  (κάτω απο 15μη)  που χρησιμοποιούνται  για την συσκευασία χύδην τροφίμων  δίνονται  δωρεάν. Τέτοιες σακούλες έχει η μαναβική στα σούπερ μάρκετ. 

οι σακούλες αυτές δεν έχουν τέλος μόνο αν χρησημοποιούνται για χύμα προϊόντα προ του ταμείου διαφορετικά δεν διαφέρουν από τις υπόλοιπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι καντινες υποχρεουνται να εχουν ή επειδη ειναι υπαιθριο εμποριο σαν τη λαϊκη δεν εχουν? η εφορια θα ξερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 6/1/2018 at 1:03 ΜΜ, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

οι σακούλες αυτές δεν έχουν τέλος μόνο αν χρησημοποιούνται για χύμα προϊόντα προ του ταμείου διαφορετικά δεν διαφέρουν από τις υπόλοιπες 

Ετσι, μόνο στην περίπτωση που πας στο ταμείο μια τέτοια σακούλα με προϊόντα  μαναβικής.  Εαν πας άδεια σακούλα για να γεμίσεις λοιπά προϊόντα τότε χρεώνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

θέλω να σας ρωτήσω δυο πράγματα:

  1. μέχρι πότε πρέπει να έχει προσαρμοστεί η ταμειακή μηχανή; Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο καθώς οι τεχνικοί δεν έχουν χρόνο και καθυστερούν.
  2. αν κατάστημα δίνει μεταχειρισμένες σακκούλες έχει υποχρέωση να προβεί σε τροποποίηση της ταμειακής μηχανής;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, edi said:

Καλημέρα,

θέλω να σας ρωτήσω δυο πράγματα:

  1. μέχρι πότε πρέπει να έχει προσαρμοστεί η ταμειακή μηχανή; Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο καθώς οι τεχνικοί δεν έχουν χρόνο και καθυστερούν.
  2. αν κατάστημα δίνει μεταχειρισμένες σακκούλες έχει υποχρέωση να προβεί σε τροποποίηση της ταμειακής μηχανής;

Ευχαριστώ

1. Άμεσα από 1-1-2018

2. Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα... σε απλογραφικα βιβλια σε ποιον λογαριασμο καταχωρουμε το περιβαλλοντικο τελος? και μετα στην περιοδικη παει κανονικα 303 333??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, salonikios55 said:

καλησπερα... σε απλογραφικα βιβλια σε ποιον λογαριασμο καταχωρουμε το περιβαλλοντικο τελος? και μετα στην περιοδικη παει κανονικα 303 333??

πωλήσεις για το φπα και μετά αφαιρετικά των πωλήσεων κάτω κάτω ,311 δεν θυμάμαι τον κωδικό.

φτιάξε στήλη ή λογαριασμό περιβ.τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι εννοεις αφαιρετικα μετα στο 311? αφου θα εχει προστεθει στο 303-333.  και λογιστικο λογαριασμο? κανονικά σαν να ειναι πωλήσεις? μετα πως θα γινει ο διαχωρισμος για την πληρωμη του τελους καθε τριμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...