Jump to content
  • 0
ELECTRA

ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗΣ

Question

Πλησιάζουμε την 1/1/2018 για την έναρξη χρέωσης του <<Φόρου Διαμονής>> σύμφωνα με τον ν.4389/2016 χωρίς ακόμα να υπάρχει απόφαση του Γ.Γ.Δ.Ε. για τις λεπτομέρειες απόδοσης και διαδικασία επιβολής.

Το βασικό θέμα παραμένει άν θα υπόκεινται σε ΦΠΑ γιατί μέχρι σήμερα δεν υπάρχει καμία τροποποίηση της παρ.4 του άρθρου 19 ν.2859/2000 και βέβαια κανένας τους δεν σκέφτεται πως θα το οργανώσουν τα Λογιστήρια και οι υπεύθυνοι των Ξενοδοχειακών προγραμμάτων. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα εισπράξουν.

Μήπως κάποιος έχει άλλη νεώτερη πληροφόρηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
On 15/12/2017 at 2:21 ΜΜ, ELECTRA said:

Πλησιάζουμε την 1/1/2018 για την έναρξη χρέωσης του <<Φόρου Διαμονής>> σύμφωνα με τον ν.4389/2016 χωρίς ακόμα να υπάρχει απόφαση του Γ.Γ.Δ.Ε. για τις λεπτομέρειες απόδοσης και διαδικασία επιβολής.

Το βασικό θέμα παραμένει άν θα υπόκεινται σε ΦΠΑ γιατί μέχρι σήμερα δεν υπάρχει καμία τροποποίηση της παρ.4 του άρθρου 19 ν.2859/2000 και βέβαια κανένας τους δεν σκέφτεται πως θα το οργανώσουν τα Λογιστήρια και οι υπεύθυνοι των Ξενοδοχειακών προγραμμάτων. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα εισπράξουν.

Μήπως κάποιος έχει άλλη νεώτερη πληροφόρηση?

Να επαναλάβω το παραπάνω ερώτημα και να προσθέσω:

Α) το ποσό του τέλους διανυκτέρευσης θα προστίθεται στη βαση υπολογισμού των τελών παρεπιδημούντων?

Β) θα προστίθεται στην καθαρή αξία των συγκεντρωτικών καταστάσεων?

Γ) πως χειριζόμαστε απο άποψη ΦΠΑ-ΜΥΦ-ΤΕΛΟΥΣ ΠΑΡΕΠΙΔΗΜΟΥΝΤΩΝ την περίπτωση που ο πελάτη που έρχεται μέσω τουριστικού γραφείου και

Ι) πληρώνει το τέλος ο πελάτης που διαμένει, ΙΙ) πληρώνει το πρακτορείο που τον στέλνει, ΙΙΙ) αναλαμβάνει το ξενοδοχείο την υποχραίωση πληρωμής του τέλους διαμονης?

Ευχαριστώ  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 21/12/2017 at 5:04 ΜΜ, access said:

Να επαναλάβω το παραπάνω ερώτημα και να προσθέσω:

Α) το ποσό του τέλους διανυκτέρευσης θα προστίθεται στη βαση υπολογισμού των τελών παρεπιδημούντων?

Β) θα προστίθεται στην καθαρή αξία των συγκεντρωτικών καταστάσεων?

Γ) πως χειριζόμαστε απο άποψη ΦΠΑ-ΜΥΦ-ΤΕΛΟΥΣ ΠΑΡΕΠΙΔΗΜΟΥΝΤΩΝ την περίπτωση που ο πελάτη που έρχεται μέσω τουριστικού γραφείου και

Ι) πληρώνει το τέλος ο πελάτης που διαμένει, ΙΙ) πληρώνει το πρακτορείο που τον στέλνει, ΙΙΙ) αναλαμβάνει το ξενοδοχείο την υποχραίωση πληρωμής του τέλους διαμονης?

Ευχαριστώ  

 

Χρόνια πολλά taxheven team

ψάχνω αλλά οδηγίες εφαρμογής πουθενά, ιδέες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 λεπτά πριν , access said:

Χρόνια πολλά taxheven team

ψάχνω αλλά οδηγίες εφαρμογής πουθενά, ιδέες?

email με τις ερωτησεις στο ΥΠ.ΟΙΚ. , ωστε να σφιχτουν να βγαλουν καμια διευκρινιση

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 12/28/2017 at 2:33 ΜΜ, access said:

Χρόνια πολλά taxheven team

ψάχνω αλλά οδηγίες εφαρμογής πουθενά, ιδέες?

Αυτά που ξέρω είναι ότι

Δεν θα υπολογίζεται ΦΠΑ επί του τέλους. Είναι ανά διανυκτέρευση. Είναι πάγιο ποσό ανάλογα με την κατηγορία του Ξενοδοχείου (αστέρια) ή ενοικιαζόμενα δωμάτια (κλειδιά) . Θα αποδίδεται στο Δημόσιο μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα.

Χρόνια πολλά και καλή δύναμη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει υποχρέωση για το τέλος,όταν κάποιος πάει για λίγη ώρα και για συγκεκριμένο λόγο.............. ,για να ξεδώσει,θα επιβάλλεται?Όχι διανυκτέρευση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τι κάνουμε ρε παιδιά με αυτό το θέμα;

έβγαλε λέει μια ανακοίνωση η ΑΑΔΕ στις 30/12/2017 :

Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει:

Την 1.1.2018 τίθεται σε ισχύ ο φόρος διαμονής που θεσπίστηκε με τις διατάξεις του άρθρου 53 του ν. 4389/2016. Για την ομαλή εφαρμογή του μέτρου το άρθρο αυτό πρόκειται να τροποποιηθεί άμεσα, ώστε να προβλέπεται πλέον ρητά, ότι ο φόρος θα βαρύνει σε κάθε περίπτωση τον ταξιδιώτη-διαμένοντα-χρήστη του δωματίου ή διαμερίσματος, ότι επιβάλλεται από τις ξενοδοχειακές και λοιπές επιχειρήσεις προς τους διαμένοντες με την έκδοση «ειδικού στοιχείου-απόδειξης είσπραξης φόρου διαμονής» και ότι το ειδικό αυτό στοιχείο δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ.

Η τροποποιηθείσα διάταξη θα ισχύσει αναδρομικά από 01-01-2018.

Τι μπλοκάκι θα χρησιμοποιούν όσοι δεν έχουν μηχανογραφικό σύστημα;

Μια απλή απόδειξη είσπραξης;

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος;

Τιμολογήσατε εώς 31 /12 και μετά νέα απόδειξη για όσους έφευγαν έως και 2/1 με ξεχωριστή απόδειξη για τέλος;

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 12/30/2017 at 12:35 ΜΜ, KABONTOROS said:

Υπάρχει υποχρέωση για το τέλος,όταν κάποιος πάει για λίγη ώρα και για συγκεκριμένο λόγο.............. ,για να ξεδώσει,θα επιβάλλεται?Όχι διανυκτέρευση.

Σε αυτήν την περίπτωση , αν ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη πράξη πρέπει να επιβάλλεται. Τίποτα δεν είναι τζάμπα δυστυχώς.

Αν δεν ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη πράξη ,νομίζω ότι πρέπει να κοπεί πιστωτικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 30/12/2017 at 12:35 ΜΜ, KABONTOROS said:

Υπάρχει υποχρέωση για το τέλος,όταν κάποιος πάει για λίγη ώρα και για συγκεκριμένο λόγο.............. ,για να ξεδώσει,θα επιβάλλεται?Όχι διανυκτέρευση.

Χαχα πολύ καλό. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
logo
 
 
 
nlcaption.jpg
Προς:
Όλα τα ξενοδοχεία και τα κάμπινγκ μέλη του Ξ.Ε.Ε.
 
 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Νίκης 5-7

10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                     

Τηλ.:2103332644

e-mail: [email protected]

 

Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου 2017  

 

Δελτίο Τύπου

 

Την 1.1.2018 τίθεται σε ισχύ ο φόρος διαμονής που θεσπίστηκε  με τις διατάξεις του άρθρου 53 του ν. 4389/2016.

 

Για την ομαλή εφαρμογή του μέτρου το άρθρο αυτό πρόκειται να τροποποιηθεί άμεσα, ώστε να προβλέπεται πλέον ρητά, ότι ο φόρος θα βαρύνει σε κάθε περίπτωση τον ταξιδιώτη-διαμένοντα-χρήστη του δωματίου ή διαμερίσματος, ότι επιβάλλεται από τις ξενοδοχειακές και λοιπές επιχειρήσεις προς τους διαμένοντες με την έκδοση «ειδικού στοιχείου-απόδειξης είσπραξης φόρου διαμονής» και ότι το ειδικό αυτό στοιχείο δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ.

 

Η τροποποιηθείσα διάταξη θα ισχύσει αναδρομικά από 01-01-2018

 

 

 

Σημείωση   ΞΕΕ:   Βάσει της ισχύουσας διάταξης  ο φόρος δεν επιβάλλεται  σε  παραδοσιακά ξενοδοχεία, κάμπινγκ και ξενώνες φιλοξενίας νέων.

 

 

 
ΣΤΑΔΙΟΥ 24 – 105 64 ΑΘΗΝΑ – ΤΗΛ: 213 2169900 – FAX: 210 3225449
e-mail: [email protected]
www.grhotels.gr
 
 
Το παραπάνω έστειλε το αντίστοιχο επιμελητήριο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα μπορούσε κάποιος με σιγουριά να απαντήσει ποια είναι τα παραδοσιακά καταλύματα διότι οι απόψεις εοτ και επιμελητηρίου διίστανται μετά από σχετική επικοινωνία που είχα μαζί τους.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
23 ώρες πριν, nick63 said:

Σε αυτήν την περίπτωση , αν ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη πράξη πρέπει να επιβάλλεται. Τίποτα δεν είναι τζάμπα δυστυχώς.

Αν δεν ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη πράξη ,νομίζω ότι πρέπει να κοπεί πιστωτικό.

Ωραίος...........καλη χρονια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το τέλος θα κόβεται σε άλλο μπλοκάκι? Δεν θα μπορούμε να το συμπεριλάβουμε στο ΑΠΥ που κόβουμε...? Θα κάνουν διπλή δουλειά και οι ξενοδόχοι και εμείς να περνάμε αυτο το πράγμα..? Θείο από την αμερική πάρε με εκεί να ησυχάσω.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα πηγαίνει ΜΥΦ; Θα αναγράφεται στα βιβλία; Με τι λογαριασμό θα το αντιστοιχίσουμε για την καταχώρηση στα βιβλία; Στο Ε3 θα πηγαίνει στον (μέχρι πρότεινος) 282; Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για ΜΥΦ δεν γνωρίζω στο ε3 στο 282 όχι γιατί δεν είναι έσοδο θα διαχειριστούμε όπως τον δημοτικό φόρο. Η απορία η δικιά μου είναι σε περτίπτωση ενοικ. δωμάτιων που κάνουν συμβάσεις και κλείνουν τα δώματια ανα σεζόν πχ 01/06 ως  31/08 αλλα τα δώματια δεν γεμίζουν συνήθως τον μήνα Ιούνιο πως θα αποδυκνείονται πόσες διαμονές εχουν γίνει για τον υπολογισμό του φόρου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, monty είπε

Καλημέρα σε όλους. 

Θα πρέπει να υποβληθούν και μηδενικές??? 

ΆΓΝΩΣΤΟ ΆΛΛΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΡΈΠΕΙ . ΠΌΣΟ ΠΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΎΝ ;;; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, monty είπε

Καλημέρα σε όλους. 

Θα πρέπει να υποβληθούν και μηδενικές??? 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39206

. Υπάρχει υποχρέωση υποβολής μηδενικής δήλωσης;

Από τη γραμματική διατύπωση της διάταξης του άρθρου 53 του ν.4389/2016 αφενός μεν, προκύπτει η υποχρέωση απόδοσης του φόρου στο δημόσιο με την υποβολή δήλωσης, αφετέρου δε, δεν προκύπτει  η υποχρέωση υποβολής δήλωσης σε κάθε περίπτωση. Επίσης, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1015/2018 υπάρχει υποχρέωση αναγραφής στη δήλωση απόδοσης του φόρου και για τις δωρεάν διαμονές (οι οποίες δεν επιβαρύνονται με φόρο). 


Έτσι, από το συνδυασμό των διατάξεων του άρθρου 53 του ν. 4389/2016 και της ΠΟΛ.1015/2018, προκύπτει —κατά την άποψή μας— ότι, υποχρέωση υποβολής δήλωσης και απόδοσης φόρου διαμονής υπάρχει μόνο όταν:

α) προκύπτει ποσό φόρου προς απόδοση, 

ή 

β) υπάρχουν μόνο περιπτώσεις δωρεάν παροχής υπηρεσιών διαμονής και ουσιαστικά προκύπτει μηδενικό ποσό φόρου προς απόδοση. 
 

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν υπάρχει καθόλου διαμονή, δηλαδή πρόκειται ουσιαστικά για μηδενική δραστηριότητα του καταλύματος, τότε δεν προκύπτει υποχρέωση υποβολής μηδενικής δήλωσης. Αν για παράδειγμα ένα κατάλυμα παρέμενε κλειστό τον Ιανουάριο 2018 και δεν είχε καμία συναλλαγή, τότε για τον μήνα αυτό δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής μηδενικής δήλωσης φόρου διαμονής. Συνεπώς κατά την άποψή μας και με την επιφύλαξη νέων διευκρινίσεων από την Α.Α.Δ.Ε. (σ.σ. οι οποίες πρέπει να δοθούν άμεσα) η υποβολή της δήλωσης γίνεται σε κάθε περίπτωση κατά την οποία στο κατάλυμα υπάρχει διαμονή κατά την εξεταζόμενη φορολογική περίοδο.



Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39206

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×