Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρακτική Άσκηση Τεχνικού Φαρμάκων σε φαρμακείο- Υποχρεώσεις Φαρμακείου σε ΙΚΑ, ΣΕΠΕ, κτλ


HURRICANE33

Ερώτηση

Καλησπέρα. Φοιτήτρια στη Σιβιτανίδειο σχολή με ειδικότητα ''Τεχνικός Φαρμάκων & Καλλυντικών Προϊόντων'' κάνει πρακτική άσκηση σε φαρμακείο- ατομική επιχείρηση. Ο πελάτης μου φαρμακοποιός τώρα με ενημέρωσε και μου έδωσε μία Βεβαίωση από τη σχολή η οποία αναφέρει ότι εγκρίνει την έναρξη του προγράμματος της Πρακτικής Άσκησης, βάσει του άρθρου 3 της υπ'αριθμ. 5954/23-6-2014 Υ.Α. από 1/11/2017 έως 30/4/2018, με διάρκεια 960 ώρες. Τι κινήσεις πρέπει να γίνουν τώρα? Πρέπει να γίνει πρόσληψη κανονική, Πίνακας Προσωπικού, αφού εγγραφεί ο εργοδότης στο ΙΚΑ? Στέλνει ΑΠΔ κανονικά και αν ναι με τι κωδικό απασχόλησησς? Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει επειδή δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
21 ώρες πριν, VIVIK said:

Καλησπέρα. Αυτό αφορά φοιτητές ΑΕΙ- ΤΕΙ. Οι σπουδαστές ΙΕΚ δεν έχουν ξεχωριστή αντιμετώπιση? Διάβασα ότι τους σπουδαστές ΙΕΚ τους ασφαλίζει το ίδιο το ΙΕΚ με το 1% για ατυχήματα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Αυτό αφορά φοιτητές ΑΕΙ- ΤΕΙ. Οι σπουδαστές ΙΕΚ δεν έχουν ξεχωριστή αντιμετώπιση? Διάβασα ότι τους σπουδαστές ΙΕΚ τους ασφαλίζει το ίδιο το ΙΕΚ με το 1% για ατυχήματα. Ευχαριστώ.

Ναι έχετε δίκιο, επικοινωνήστε με το ΙΕΚ για να σας διαβεβαιώσουν γι αυτό. Εφόσον ισχύει τότε δεν κάνετε τίποτα, απλά ο φαρμακοποιός θα πρέπει να έχει την τριμερή σύμβαση με το ΙΕΚ και τον σπουδαστή για να είναι καλυμμένος σε κάθε έλεγχο και θα πρέπει να συμπληρώνει το σχετικό βιβλίο με την πρόοδο του σπουδαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, tacar said:

Ναι έχετε δίκιο, επικοινωνήστε με το ΙΕΚ για να σας διαβεβαιώσουν γι αυτό. Εφόσον ισχύει τότε δεν κάνετε τίποτα, απλά ο φαρμακοποιός θα πρέπει να έχει την τριμερή σύμβαση με το ΙΕΚ και τον σπουδαστή για να είναι καλυμμένος σε κάθε έλεγχο και θα πρέπει να συμπληρώνει το σχετικό βιβλίο με την πρόοδο του σπουδαστή.

Σας ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα με το ΙΕΚ και μου επιβεβαίωσαν ότι ο φαρμακοποιός δεν έχει καμία υποχρέωση, μόνο να πληρώσει 70 ευρώ πριν την έναρξη του προγράμματος. Σε περίπτωση ελέγχου δείχνει τη βεβαίωση από το ΙΕΚ και είναι καλυμμένος. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...