Jump to content
  • 0
HURRICANE33

Πρακτική Άσκηση Τεχνικού Φαρμάκων σε φαρμακείο- Υποχρεώσεις Φαρμακείου σε ΙΚΑ, ΣΕΠΕ, κτλ

Question

Καλησπέρα. Φοιτήτρια στη Σιβιτανίδειο σχολή με ειδικότητα ''Τεχνικός Φαρμάκων & Καλλυντικών Προϊόντων'' κάνει πρακτική άσκηση σε φαρμακείο- ατομική επιχείρηση. Ο πελάτης μου φαρμακοποιός τώρα με ενημέρωσε και μου έδωσε μία Βεβαίωση από τη σχολή η οποία αναφέρει ότι εγκρίνει την έναρξη του προγράμματος της Πρακτικής Άσκησης, βάσει του άρθρου 3 της υπ'αριθμ. 5954/23-6-2014 Υ.Α. από 1/11/2017 έως 30/4/2018, με διάρκεια 960 ώρες. Τι κινήσεις πρέπει να γίνουν τώρα? Πρέπει να γίνει πρόσληψη κανονική, Πίνακας Προσωπικού, αφού εγγραφεί ο εργοδότης στο ΙΚΑ? Στέλνει ΑΠΔ κανονικά και αν ναι με τι κωδικό απασχόλησησς? Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει επειδή δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
21 ώρες πριν, VIVIK said:

Καλησπέρα. Αυτό αφορά φοιτητές ΑΕΙ- ΤΕΙ. Οι σπουδαστές ΙΕΚ δεν έχουν ξεχωριστή αντιμετώπιση? Διάβασα ότι τους σπουδαστές ΙΕΚ τους ασφαλίζει το ίδιο το ΙΕΚ με το 1% για ατυχήματα. Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Αυτό αφορά φοιτητές ΑΕΙ- ΤΕΙ. Οι σπουδαστές ΙΕΚ δεν έχουν ξεχωριστή αντιμετώπιση? Διάβασα ότι τους σπουδαστές ΙΕΚ τους ασφαλίζει το ίδιο το ΙΕΚ με το 1% για ατυχήματα. Ευχαριστώ.

Ναι έχετε δίκιο, επικοινωνήστε με το ΙΕΚ για να σας διαβεβαιώσουν γι αυτό. Εφόσον ισχύει τότε δεν κάνετε τίποτα, απλά ο φαρμακοποιός θα πρέπει να έχει την τριμερή σύμβαση με το ΙΕΚ και τον σπουδαστή για να είναι καλυμμένος σε κάθε έλεγχο και θα πρέπει να συμπληρώνει το σχετικό βιβλίο με την πρόοδο του σπουδαστή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, tacar said:

Ναι έχετε δίκιο, επικοινωνήστε με το ΙΕΚ για να σας διαβεβαιώσουν γι αυτό. Εφόσον ισχύει τότε δεν κάνετε τίποτα, απλά ο φαρμακοποιός θα πρέπει να έχει την τριμερή σύμβαση με το ΙΕΚ και τον σπουδαστή για να είναι καλυμμένος σε κάθε έλεγχο και θα πρέπει να συμπληρώνει το σχετικό βιβλίο με την πρόοδο του σπουδαστή.

Σας ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα με το ΙΕΚ και μου επιβεβαίωσαν ότι ο φαρμακοποιός δεν έχει καμία υποχρέωση, μόνο να πληρώσει 70 ευρώ πριν την έναρξη του προγράμματος. Σε περίπτωση ελέγχου δείχνει τη βεβαίωση από το ΙΕΚ και είναι καλυμμένος. Καλή συνέχεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×