Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
kpanagiotis

Ασφάλιση Μουσικών στο ΙΚΑ

Question

Σαξοφονίστας, Πιανίστας και Τραγουδίστρια θα εργαστούν μόνο Παρασκευή και Σάββατο 22.30 - 01.30 σε εστιατόριο-καφε-μπαρ (όχι νυχτερινό κέντρο) που λειτουργεί από το πρωί στις 8 εως αργά το βράδυ (συνήθως ως τις 12 εκτός Παρασκευής και Σαββάτου που κλείνει μετά το live).

12η Ασφαλιστική κλάση.

Τρόπος απεικόνισης στην ΑΠΔ;

ΚΑΔ : 5530 - 5540

ΚΩΔ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ :

ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ :

ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ :

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

http://chrisofos-chrisblog.blogspot.gr/2017/09/blog-post_61.html

" Στις διατάξεις των βαρέων υπάγονται οι μουσικοί νυχτερινών κέντρων . Οι μουσικοί αυτοί πρέπει να απασχολούνται κατά τις νυχτερινές ώρες(10μμ-6πμ) και επί χρόνο που καλύπτει το ήμισυ τουλάχιστον του εργάσιμου χρόνου.

Ως νυκτερινά κέντρα θεωρούνται αυτά που λειτουργούν πέραν της 12ης νυκτερινής ώρας. Αντίθετα δεν θεωρούνται ως νυκτερινά κέντρα αυτά που η λειτουργία τους παρατείνεται μέχρι της 12ης νυκτερινής ώρας (πχ ζαχαροπλαστεία, καφενεία κτλ)
"

 

Ποιά η γνώμη σας;

Η λειτουργία της επιχείρησης στην οποία αναφέρομαι παρατείνεται τις ημέρες που υπάρχει το live μέχρι τη 01.30. Άρα σίγουρα δεν θεωρείται νυχτερινό κέντρο.

Μουσικοί στα Βαρέα ή όχι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από τη στιγμή που τους απασχολεί 22:30 - 01:30 θα μπουν νύχτα-βαρέα

Αν ήταν 20:00-23:00 π.χ θα θα τους έβαζα μουσικούς ημέρας (χωρίς βαρέα) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι ειδικότητες εργαζομένων μουσικών νυκτερινών κέντρων και τραγουδιστών από 1/1/2012 εξαιρούνται του ΚΒΑΕ εκτός αν πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζει το άρθρο 47 του Ν.4072/2012 (εγκ 27/12), δηλαδή να έχουν πραγματοποιήσει μέχρι 31/12/2012 3.600 μέρες εργασίας (παλαιοί ασφαλισμένοι) ή 3.375 ημέρες εργασίας (νέοι ασφαλισμένοι) στα ΒΑΡΕΑ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, πολιτιστικος συλλογος θελει να διοργανωσει υπαιθρια εκδηλωση με ορχηστρα κ να πουλησει σουβλακια. Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθήσει σχετικα με το ΦΠΑ και την ασφαλιση της ορχηστρας; ισχυει το εργοσημο για του μουσικους; ποια η διαδικασια;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...