Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ


eleniman91

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα μια διευκρίνιση όσον αφορά το Κοινωνικό Μέρισμα. Στην αρχική σελίδα που ζητάει να συμπληρωθεί ο ΑΜΚΑ για την συναίνεση και την επιβεβαίωση του ότι η ακίνητη περιουσία του υπόχρεου δεν υπερβαίνει τις 120.000€ κλπ, αν δεν γνωρίζουμε αν όντως υπερβαίνει αυτό το ποσό, συμπληρώνουμε ούτως η άλλως τον ΑΜΚΑ (συναίνεση) και προχωρούμε παρακάτω ώστε να δούμε αν δικαιούται ο υπόχρεος το μέρισμα??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο Ε1 υπάρχουν κανονικά τα 2 ανήλικα τέκνα αλλά στην αίτηση του κοινωνικού μερίσματος δεν εμφανίζονται καθόλου. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, το έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν , GKER20 said:

Στο Ε1 υπάρχουν κανονικά τα 2 ανήλικα τέκνα αλλά στην αίτηση του κοινωνικού μερίσματος δεν εμφανίζονται καθόλου. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, το έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος?

Κάνε ακύρωση αίτησης και μετά νέα αίτηση, μήπως είναι λάθος του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  25 λεπτά πριν , GKER20 said:

Στο Ε1 υπάρχουν κανονικά τα 2 ανήλικα τέκνα αλλά στην αίτηση του κοινωνικού μερίσματος δεν εμφανίζονται καθόλου. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, το έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος?

Κάνε ακύρωση αίτησης και μετά νέα αίτηση, μήπως είναι λάθος του συστήματος.

 

Το έχω κάνει αλλά δεν τα εμφανίζει, μάλιστα τον έστειλα και στα ΚΕΠ μήπως αλλάξει κάτι όμως τίποτα. Έχω αρκετές τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, ELEMENTAL said:

Καλημέρα,

αν ακυρώσω την αίτηση που έχει ξεκινήσει ,αλλά δεν έχει υποβληθεί,  για τον σύζυγο και την υποβάλλω απο την σύζυγο έχει διαπιστώσει κάποιος σχετικό πρόβλημα.

Το θέλω γιατί ασφάλιση έχει η σύζυγος.

Δεν γίνεται, από αυτόν που ξεκίνησες την αίτηση πρέπει να την ολοκληρώσεις. Μου έτυχε κι εμένα αλλά εγκρίθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, GKER20 said:

Στο Ε1 υπάρχουν κανονικά τα 2 ανήλικα τέκνα αλλά στην αίτηση του κοινωνικού μερίσματος δεν εμφανίζονται καθόλου. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, το έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος?

Αφού άνοιξε η προσθήκη τέκνων δοκίμασε να τα προσθέσεις από εκεί με το ΑΜΚΑ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ.ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!ΕΑΝ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΕ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ? Η' ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΟΛΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανε ακύρωση της εγκεκριμμένης, μετά επαναξιολόγηση και θα σου επιτρέψει να ξανα-επεξεργαστεις την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, GKER20 said:

Στο Ε1 υπάρχουν κανονικά τα 2 ανήλικα τέκνα αλλά στην αίτηση του κοινωνικού μερίσματος δεν εμφανίζονται καθόλου. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, το έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος?

Και σε μένα το ίδιο.

Η αρμόδια ΔΟΥ άραγε μπορεί να κάνει κάτι;

Δηλαδή να προσθέσουν το μέλος "χειροκίνητα" στο σύστημά τους και έτσι να εμφανιστεί και στην εφαρμογή κ.μερισματος..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, efthimiou said:

Κανε ακύρωση της εγκεκριμμένης, μετά επαναξιολόγηση και θα σου επιτρέψει να ξανα-επεξεργαστεις την αίτηση.

μπορει ,σιγουρα οταν εχει εγκριθει και εχει βγει ποσο ,να ακυρωθει και να μπορεσουμε να στειλουμε νεα και να προστεθει προστατευομενο μελος η μηπως χασουν τα παντα??? γιατι οταν στελνουμε μια αιτηση μας λεει οτι ειναι ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΗ?????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'Ολοι όσοι ρωτάτε για παιδιά που δεν τα φέρνει στον σύζυγο,δοκιμάστε παρακαλώ να δείτε αν τα φέρνει αν μπείτε να κάνετε αίτηση με τους κωδίκούς της συζύγου.Εκεί πιθανόν να σας τα φέρει και είναι σχετικό όλο αυτό με ένα ερώτημα που έχω θέσει κι εγώ λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/12/2017 at 1:27 ΜΜ, 24061966 said:

μπορει ,σιγουρα οταν εχει εγκριθει και εχει βγει ποσο ,να ακυρωθει και να μπορεσουμε να στειλουμε νεα και να προστεθει προστατευομενο μελος η μηπως χασουν τα παντα??? γιατι οταν στελνουμε μια αιτηση μας λεει οτι ειναι ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΗ?????

 

ποιος ο λογος της αμετακλητης δηλωσης εαν μπορει να ακυρωθει?

επισης μπορει να μου πει καποιος εαν μετα την υποβολη μπορουμε να δουμε την δηλωση χωρις

να ακυρωθει η προηγουμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

Αλλοδαπος ασφαλισμενος μονο με εργοσημα τα τελευταια ετη, δε του δινει δικαιωμα υποβολης αιτησης με αιτια οτι δεν προκυπτει απο τον ΕΦΚΑ οτι εχει υπαρξει ασφαλισμενος  1 μηνα πριν την 01/11/2017. Εχει τυχει σε καποιον αλλο ιδια περιπτωση? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, μου έτυχε ανάλογη περίπτωση, πήγε στο ΙΚΑ και βρήκαν ότι άλλο ΑΜΚΑ είχε το ΙΚΑ και άλλο η εφορία.

Τελικά με το ΑΜΚΑ που είχε το ΙΚΑ προχώρησε η αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αντρόγυνο που απεβίωσε ο σύζυγος στις 07-03-2017 και η φιλοξενούμενη  πεθερά στις 15-05-2017 τι κάνουμε με το κοινωνικό μέρισμα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΣΤΑ ΚΕΠ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ.

 

: Βρέθηκαν παραπάνω από ένα πρόσωπα στο μητρώο ΑΜΚΑ με αυτό το ΑΦΜ

Πρέπει να μεταβεί το πρόσωπο με ΑΦΜ άμεσα σε ΚΕΠ για ενημέρωση του ΑΜΚΑ αναφέροντας ότι το ΑΦΜ του χρησιμοποιείται KAI από άλλο πρόσωπο. Θα χρειαστεί κάποιο επίσημο έγγραφο που να αναφέρει το ΑΦΜ και έγγραφο ταυτοποίησης του προσώπου. Μόλις ολοκληρωθεί η ενημέρωση του ΑΜΚΑ, πρέπει να ακυρώσετε την παρούσα και να ζητήσετε [Επαναξιολόγηση] πατώντας το σχετικό κουμπί. Εναλλακτικά μπορείτε να διαγράψετε το πρόσωπο και να προχωρήσετε την αίτηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα τι γίνεται τελικά στις περιπτώσεις που κάποιος είναι 2 μηνες φιλοξενούμενος και 10 μήνες έχει ιδιοκατοίκηση? Υπάρχει περιπτωση να αλλάξει κάτι???

Και μία δεύτερη περίπτωση αλλοδαπός συνταξιούχος 80 ετών (ο οποίος δεν έχει δηλωμένη τη σύνταξη εξωτερικού )και  ο οποίος έχει ασφαλιστική κάλυψη μέσω πρόνοιας  μου βγάζει ότι δεν προκύπτει αφάλιση 1 μηνα? Σας έχει τύχει κάποια ανάλογη περίπτωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, vemis said:

Σε αντρόγυνο που απεβίωσε ο σύζυγος στις 07-03-2017 και η φιλοξενούμενη  πεθερά στις 15-05-2017 τι κάνουμε με το κοινωνικό μέρισμα ???

Θα κάνει αίτηση η σύζυγος κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν , olikampas said:

 

Και μία δεύτερη περίπτωση αλλοδαπός συνταξιούχος 80 ετών (ο οποίος δεν έχει δηλωμένη τη σύνταξη εξωτερικού )και  ο οποίος έχει ασφαλιστική κάλυψη μέσω πρόνοιας  μου βγάζει ότι δεν προκύπτει αφάλιση 1 μηνα? Σας έχει τύχει κάποια ανάλογη περίπτωση???

Η ασφαλιστική κάλυψη δεν αποτελεί σύνταξη οπότε αν δεν έχει στην Ελλάδα ασφαλιστικά ημερομίσθια δεν δικαιούται το μέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, jimmy83 said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΣΤΑ ΚΕΠ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ.

 

: Βρέθηκαν παραπάνω από ένα πρόσωπα στο μητρώο ΑΜΚΑ με αυτό το ΑΦΜ

Πρέπει να μεταβεί το πρόσωπο με ΑΦΜ άμεσα σε ΚΕΠ για ενημέρωση του ΑΜΚΑ αναφέροντας ότι το ΑΦΜ του χρησιμοποιείται KAI από άλλο πρόσωπο. Θα χρειαστεί κάποιο επίσημο έγγραφο που να αναφέρει το ΑΦΜ και έγγραφο ταυτοποίησης του προσώπου. Μόλις ολοκληρωθεί η ενημέρωση του ΑΜΚΑ, πρέπει να ακυρώσετε την παρούσα και να ζητήσετε [Επαναξιολόγηση] πατώντας το σχετικό κουμπί. Εναλλακτικά μπορείτε να διαγράψετε το πρόσωπο και να προχωρήσετε την αίτηση.

Η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια προς στιγμήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν , LAMMERGEIER said:

Η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια προς στιγμήν...

στο ΚΕΠ ρωτάτε  εγώ έχω ένα ΑΦΜ ,εσείς πόσα ΑΜΚΑ έχετε σε αυτόν κρεμασμένα?  να κάνουν ανεύρεση μόνο με το ΑΦΜ.

τρέλα παντού ,ασυνάρτητη και ασυντόνιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, PROAKIS said:

στο ΚΕΠ ρωτάτε  εγώ έχω ένα ΑΦΜ ,εσείς πόσα ΑΜΚΑ έχετε σε αυτόν κρεμασμένα?  να κάνουν ανεύρεση μόνο με το ΑΦΜ.

τρέλα παντού ,ασυνάρτητη και ασυντόνιστη.

Το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι το παίρνουν και έχουν ξεπεράσει και τον Βέγγο από το τρέξιμο για να προλάβουν μέχρι τις 12/12<_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα κεπ η απαντηση ειναι οτι δεν μπορουν να κανουν αντιθετη αναζητηση.δηλαδη με αφμ να βρουν τα αμκα που αντιστοιχουν.και να μπορουσαν μου ειπανε για να διαγραψουν το εναν θα πρεπει να ειναι και οι 2 αντισυμβαλλομενοι.και καπου εδω τι ψωνιζεις και λες με τι αλλη βλακεια θα ασχοληθουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με πήρε συνάδελφος προχθές ,

έστειλε πελάτη του στα ΚΕΠ να ενημερώσει τον ΑΜΚΑ , γυρίζει πίσω ο πελάτης νευριασμένος.

Στα ΚΕΠ του είπαν ότι γίνεται ηλεκτρονικά και να το φτιάξει ο λογιστής ...

 

χαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, gianzo said:

Θα κάνει αίτηση η σύζυγος κανονικά

σε περίπτωση θανάτου 9/9/2017 του συζύγου τι κάνουμε αν δεν έχει δηλωθεί ακόμα ο θάνατος στο μητρώο;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...