Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ


eleniman91

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα μια διευκρίνιση όσον αφορά το Κοινωνικό Μέρισμα. Στην αρχική σελίδα που ζητάει να συμπληρωθεί ο ΑΜΚΑ για την συναίνεση και την επιβεβαίωση του ότι η ακίνητη περιουσία του υπόχρεου δεν υπερβαίνει τις 120.000€ κλπ, αν δεν γνωρίζουμε αν όντως υπερβαίνει αυτό το ποσό, συμπληρώνουμε ούτως η άλλως τον ΑΜΚΑ (συναίνεση) και προχωρούμε παρακάτω ώστε να δούμε αν δικαιούται ο υπόχρεος το μέρισμα??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο λάθος κατά την εκτέλεση της τελευταίας εργασίας. Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι σε λίγο.

Αυτο σας το εχει βγαλει σε κανεναν?σε ενα ατομο μου το εχει βγαλει μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν , zinon said:

Παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο λάθος κατά την εκτέλεση της τελευταίας εργασίας. Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι σε λίγο.

Αυτο σας το εχει βγαλει σε κανεναν?σε ενα ατομο μου το εχει βγαλει μονο

εμενα εδω και μια ωρα μου το βγαζει συνεχως

εχει προβλημα το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, zinon said:

το δοκιμασα και απο αλλο κομπιουτερ,ε θα φαει κολληματα λογικο ειναι 

μάλλον πειράζουν το ταχις. οπότε περίμενε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηπως συνδεεται με το εφκα εργανη που ειναι κλειστο 4 με 9 καθε τεταρτη,τι σχεση εχει αυτο θα μ πειτε ξερω γω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΟΚ ξέρω γω ξέρω γω εντάξει !!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς στο διπλανό κουτάκι ''Συμμετοχή στην αίτηση'' δείχνει εν δυνάμει δικαιούχος.

Εντομεταξύ όποτε μπαίνω στο σύστημα βγάζει το μήνυμα: σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ από τις φορ. δηλώσεις του 2017 είστε φιλοξενολύμενος. Η αξιολόγηση μπλα μπλα μπλα..μπορεί να γίνει μόνο στα πλαίσια του νοικοκυριου που σας φιλοξενεί.

Και το ερώτημα είναι: Το αφήνω ως έχει? Ή διαγραφή και ξανά από την αρχή. Το θέμα είναι μη τη διαγράψω και μετά μου βγάζει το μήνυμα της φιλοξενίας και δε μπορώ να κάνω καθόλου αίτηση.

 

(και να πω ότι στις δηλώσεις τους ήταν κλικαρισμένη η φιλοξενεία να πω πάει στ διαολ....έλα όμως που δεν είναι και έχουν δηλώσει κανονικά στο πιν. 5.1 τη κατοικία με το ποσοστό τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

Ακριβώς στο διπλανό κουτάκι ''Συμμετοχή στην αίτηση'' δείχνει εν δυνάμει δικαιούχος.

Εντομεταξύ όποτε μπαίνω στο σύστημα βγάζει το μήνυμα: σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ από τις φορ. δηλώσεις του 2017 είστε φιλοξενολύμενος. Η αξιολόγηση μπλα μπλα μπλα..μπορεί να γίνει μόνο στα πλαίσια του νοικοκυριου που σας φιλοξενεί.

Και το ερώτημα είναι: Το αφήνω ως έχει? Ή διαγραφή και ξανά από την αρχή. Το θέμα είναι μη τη διαγράψω και μετά μου βγάζει το μήνυμα της φιλοξενίας και δε μπορώ να κάνω καθόλου αίτηση.

 

(και να πω ότι στις δηλώσεις τους ήταν κλικαρισμένη η φιλοξενεία να πω πάει στ διαολ....έλα όμως που δεν είναι και έχουν δηλώσει κανονικά στο πιν. 5.1 τη κατοικία με το ποσοστό τους)

κάνε το βλάχο προς το παρόν και μην διαγράψεις τίποτα.

ίσως να πιάνουν το νοικοκυριό και από τον αριθμό παροχής ρεύματος στον 5.1 (ίδιος).

αυτή που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό του σπιτιού ,σε αφήνει να κάνεις και σου πετά ως φιλοξενούμενες αυτές με τα μικρότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΧΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ Ε1 ΤΟ ΑΜΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ.ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΑΝ ΤΕΚΝΟ .ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΜΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Η' ΑΝ ΠΑΤΗΣΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟ ΤΕΚΝΟ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ από τις φορολογικές δηλώσεις του 2017 είστε μέλος νοικοκυριού.

 

Η αξιολόγηση της επιλεξιμότητας σας για το κοινωνικό μέρισμα του 2017 μπορεί να γίνει μόνο στα πλαίσια του νοικοκυριού που σας φιλοξενεί.

Οταν βγαζει αυτο το μηνυμα σημαινει οτι ο υποχρεος σε αιτηση που τον φιλοξενει δεν εχει κανει αποθηκευση αιτησης ?εστειλα μηνυμα στο [email protected] αλλα απαντανε με αυτοματο οτι θα ομαδοποιηθουν οι ερωτησεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , zinon said:

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΑΔΕ από τις φορολογικές δηλώσεις του 2017 είστε μέλος νοικοκυριού.

 

Η αξιολόγηση της επιλεξιμότητας σας για το κοινωνικό μέρισμα του 2017 μπορεί να γίνει μόνο στα πλαίσια του νοικοκυριού που σας φιλοξενεί.

Οταν βγαζει αυτο το μηνυμα σημαινει οτι ο υποχρεος σε αιτηση που τον φιλοξενει δεν εχει κανει αποθηκευση αιτησης ?εστειλα μηνυμα στο [email protected] αλλα απαντανε με αυτοματο οτι θα ομαδοποιηθουν οι ερωτησεις κλπ

πρώτα θα κάνει ο φιλοξενών αίτηση  και μετά συναίνεση ο φιλοξενούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι proakis.

η μάνα έχει το 25% και οι κόρες από 15%. και τις πέταξε φιλοξενούμενες στην αίτηση της μάνας.

Πρώτα είχα υποβάλλει για τις κόρες, δέχτηκε τις αιτήσεις και μετά που έκανα της μάνας τις έβγαλε φιλοξενούμενες και εν δυνάμει δικαιούχες (αφού έκανα και ακύρωση στην αίτηση της μάνας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

ναι proakis.

η μάνα έχει το 25% και οι κόρες από 15%. και τις πέταξε φιλοξενούμενες στην αίτηση της μάνας.

Πρώτα είχα υποβάλλει για τις κόρες, δέχτηκε τις αιτήσεις και μετά που έκανα της μάνας τις έβγαλε φιλοξενούμενες και εν δυνάμει δικαιούχες (αφού έκανα και ακύρωση στην αίτηση της μάνας).

ΕΣΎ το καθήκον σου το έκανες.,

αν μπουν στην μάνα το χάνουν μαζικά (έτσι δεν έγραψες?) ,οπότε ας δοκιμάσουν την τύχη μόνες τους.  θα ακυρώσεις της μάνας.

τώρα το σκέφτηκα για τον αριθμό παροχής σε συνιδιοκτησία και αν το πιάνουν από κει το πιο πιθανό οι αιτήσεις των θυγατέρων να μείνουν στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχει   κατοικία    ισόγειο  και  1ος  όροφος   με   ένα   ρολόι  της   ΔΕΗ   μένουν  δυο  νοικοκυριά   έχουν   δηλωθεί    από  τον  καθένα   χωριστά   στο  Ε1   θα  πάρουν  κοινωνικό   μέρισμα    χωριστά   ο  καθένας   ή  θα  του    απορρίψει      ;   ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, ΕΥΗ said:

υπάρχει   κατοικία    ισόγειο  και  1ος  όροφος   με   ένα   ρολόι  της   ΔΕΗ   μένουν  δυο  νοικοκυριά   έχουν   δηλωθεί    από  τον  καθένα   χωριστά   στο  Ε1   θα  πάρουν  κοινωνικό   μέρισμα    χωριστά   ο  καθένας   ή  θα  του    απορρίψει      ;   ευχαριστώ

ξεκίνα την αίτηση στο ισόγειο πχ. να δεις αν σου φέρνει ως φιλοξενούμενο τον πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν , AGG said:

Μολις εκανα αιτηση σε φιλοξενουμενο 1 μηνα και 11 μηνες ιδιοκατοικηση και εγκρίθηκε!!!

Κάτι πρέπει να άλλαξε

Μόλις σε διάβασα το δοκίμασα για κάποιον που ήταν 6 μήνες φιλοξενούμενος και 6 με ενοίκιο αλλά..τζίφος!

Εν τω μεταξύ είχα ρωτήσει σε προηγούμενο πόστ αν γνωρίζει κανείς τί γίνεται με τους μήνες ανεργίας.Έχω περίπτωση με συνεχόμενο ΟΑΕΔ πάνω από 6 μήνες αλλά τον απόρίπτει λόγω μη ασφάλισης στον ΕΦΚΑ.Δεν συνδέονται ΟΑΕΔ κα ΕΦΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν , noslave said:

Μόλις σε διάβασα το δοκίμασα για κάποιον που ήταν 6 μήνες φιλοξενούμενος και 6 με ενοίκιο αλλά..τζίφος!

Εν τω μεταξύ είχα ρωτήσει σε προηγούμενο πόστ αν γνωρίζει κανείς τί γίνεται με τους μήνες ανεργίας.Έχω περίπτωση με συνεχόμενο ΟΑΕΔ πάνω από 6 μήνες αλλά τον απόρίπτει λόγω μη ασφάλισης στον ΕΦΚΑ.Δεν συνδέονται ΟΑΕΔ κα ΕΦΚΑ?

Αλήθεια, δεν ξέρω τι γίνεται σ΄ αυτήν την περίπτωση. Ερώτηση στον ΕΦΚΑ μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχω μια απορία.Κάνει αίτηση υποχρεωτικά ο σύζυγος σε ένα ζευγάρι με παιδιά ή μπορεί και η σύζυγος με τους κωδικούς της;Παρατήρησα σε 2 περιπτώσεις ότι στον σύζυγο δεν έφερνε όλα τα μέλη της οικογένειας ενώ με τους κωδικούς της συζύγου μπαίνω και τους έχει όλους,τη σύζυγο σαν αιτούσα,τον σύζυγο σαν μέλος και τα 2 παιδιά.Είναι λάθος να προχωρήσει η αίτηση στα στοιχεία της συζύγου;Στη μία περίπτωση που ολοκληρώθηκε η αίτηση,εγκρίθηκε κανονικά.Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό ή το συνάντησε κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υποβάλλουμε τροποποιητική φορολογική δήλωση για αλλαγή του ποσού των τόκων θα ληφθεί υπ'όψιν στον υπολογισμό του κοινωνικού μερίσματος ή λαμβάνονται υπ' όψιν οι υποβληθείσες δηλώσεις έως 31/10/17.   Για 175,00 € τόκους (συνδικαιούχος σε λογαριασμό της μητέρας του) απορίπτει αίτηση οικογένειας με 2.000,00 πραγματικό εισόδημα.

Επεξεργασμένο από jimmyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

αν ακυρώσω την αίτηση που έχει ξεκινήσει ,αλλά δεν έχει υποβληθεί,  για τον σύζυγο και την υποβάλλω απο την σύζυγο έχει διαπιστώσει κάποιος σχετικό πρόβλημα.

Το θέλω γιατί ασφάλιση έχει η σύζυγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, AGG said:

Μολις εκανα αιτηση σε φιλοξενουμενο 1 μηνα και 11 μηνες ιδιοκατοικηση και εγκρίθηκε!!!

Κάτι πρέπει να άλλαξε

εχω περιπτωση 2 μηνων φιλοξενουμενος και 10 μηνες ιδιοκατοικηση πως μπορω να ξαναπροσπαθησω ενω μου εχει βγαλει μη εκριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν , olikampas said:

εχω περιπτωση 2 μηνων φιλοξενουμενος και 10 μηνες ιδιοκατοικηση πως μπορω να ξαναπροσπαθησω ενω μου εχει βγαλει μη εκριση?

Τι να σου πω, κάνε επαναξιολόγηση μήπως και...

Πάντως σε ανάλογες περιπτώσεις πήρα απόρριψη, αυτή ήταν η μοναδική έγκριση και μου έκανε εντύπωση, ίσως ήταν λάθος (καλό λάθος) του συστήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι γίνετε με τον ΕΦΚΑ ? έχω πελάτες με παλιά ένσημα , πολλά πάνω από 4.000 κολλημένα.

Έχει 4 μέρες που πήγαν στον ΕΦΚΑ και πάλι τίποτα.  Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...