Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ


eleniman91

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα μια διευκρίνιση όσον αφορά το Κοινωνικό Μέρισμα. Στην αρχική σελίδα που ζητάει να συμπληρωθεί ο ΑΜΚΑ για την συναίνεση και την επιβεβαίωση του ότι η ακίνητη περιουσία του υπόχρεου δεν υπερβαίνει τις 120.000€ κλπ, αν δεν γνωρίζουμε αν όντως υπερβαίνει αυτό το ποσό, συμπληρώνουμε ούτως η άλλως τον ΑΜΚΑ (συναίνεση) και προχωρούμε παρακάτω ώστε να δούμε αν δικαιούται ο υπόχρεος το μέρισμα??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα! Μπορείς να δεις ακίνητη περιουσία απο το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ. Αλλιώς ναι βαλτο κ προχώρα. Αναφέρεται ως ποσό η ακίνητη περιουσία μεταξύ άλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

Γνωρίζει κάποιος πως υποβάλλεται δήλωση όταν υπάρχει συνιδιοκτησία του ακινήτου απο ενήλικους που υποβάλουν ξεχωριστή δήλωση. 

Προφανώς θα γίνει μία αίτηση , αλλά πώς θα προστεθούν τα υπόλοιπα άτομα ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Επειδή το συνάντησα και νομίζω θα εμφανιστεί σε πολλούς "εν δυνάμει" δικαιούχους: Ζεύγος ενηλίκων φιλοξενεί το γιο τους (μονογονεϊκή οικογένεια) ο οποίος δηλαδή έχει δηλωμένο εξαρτώμενο μέλος το παιδί του ενός έτους. Το σύστημα εμφανίζει σαν φιλοξενούμενους πατέρα και παιδί και ζητά συναίνεση από πατέρα ενώ για το παιδί μόνο την επιλογή "διαγραφή και καταγγελία". Εκανα τη συναίνεση, μήπως και εμμέσως καλύψει και το παιδί, αλλά η εικόνα για το παιδί παραμένει η ίδια. Στις "επισημάνσεις" δεν αναφέρει κάτι. Απασχόλησε κάποιον η περίπτωση αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, gdao said:

Καλημέρα,

Επειδή το συνάντησα και νομίζω θα εμφανιστεί σε πολλούς "εν δυνάμει" δικαιούχους: Ζεύγος ενηλίκων φιλοξενεί το γιο τους (μονογονεϊκή οικογένεια) ο οποίος δηλαδή έχει δηλωμένο εξαρτώμενο μέλος το παιδί του ενός έτους. Το σύστημα εμφανίζει σαν φιλοξενούμενους πατέρα και παιδί και ζητά συναίνεση από πατέρα ενώ για το παιδί μόνο την επιλογή "διαγραφή και καταγγελία". Εκανα τη συναίνεση, μήπως και εμμέσως καλύψει και το παιδί, αλλά η εικόνα για το παιδί παραμένει η ίδια. Στις "επισημάνσεις" δεν αναφέρει κάτι. Απασχόλησε κάποιον η περίπτωση αυτή;

στον πατέρα (φιλοξενούμενος) δήλωσες συναίνεση.

το παιδί του (ανήλικο) ούτε θέλεις να διαγραφεί ,ούτε συναίνεση μπορεί να δώσει -για αυτό και δεν στην ζητάει-.

οπότε προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε άγαμη μητέρα έκανα την αίτηση η οποία και εγκρίθηκε. Όμως μετά την ολοκλήρωση της αίτησης με ενημέρωσε ότι μέσα στο 2017 γέννησε ένα τέκνο. Σύμφωνα με τις οδηγίες "ο μόνος λόγος συμπλήρωσης νέου μέλους είναι η γέννηση μετά την 31/12/2016" Τι κάνω τώρα ανάκληση; Θα μπορεί να ξανά υποβάλει νέα ή οχι.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαρχει προβλημα με την υποβολη της δηλωσης σε καποιον ο οποιος απεβιωσε μεσα στο 2017.

Τα φιλοξενουμενα μελη που ειχε στο ΑΦΜ του δεν εμφανιζονται, ουτε απεγκλωβιζονται απο φιλοξενουμενα για να υποβληθει δήλωση.

Το εχει δει καποιος αλλος συναδελφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν , kotlistianos said:

Θα υποβάλεις δήλωση για κάποιον που αποβίωσε μέσα στο 2017?

θέλει να απεγκλωβίσει τα φιλοξενούμενα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πατέρας ο οποίος φιλοξενούσε τον υιό του με την οικογένεια του απεβίωσε μέσα στο 2017 και δεν μπορεί να γίνει αίτηση ενώ ο φιλοξενούμενος το δικαιούται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , axi11eaz said:

Έχω το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω λύση...

 

η μόνη λύση είναι ,κάποιος από τους φιλοξενούμενους να "ηγηθεί" του νοικοκυριού και να συγκεντρώσει πάνω του τους υπόλοιπους.

τώρα πως θα γίνει αυτό,καλά κρασιά. πρέπει να δοθεί λύση από πάνω.

και αν έχουν δηλωθεί οι κληρονόμοι στο μητρώο είναι πιο εύκολο.

ή αν βλέπει τον αρχηγό του νοικοκυριού πεθαμένο ,σε έναν από τους φιλοξενούμενους να δίνει δικαίωμα υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις αντιμετώπισα και 'γω μια περίπτωση ''εν δυνάμει δικαιούχων''.

1η κόρη δήλωνε ποσοστό συνιδιοκτησίας στη κατοικία στο πίνακα 5.1. Την έβγαλε εν δυνάμει δικαιούχο.

2η κόρη δήλωνε ποσοστό συνιδιοκτησίας στη κατοικία στο πίνακα 5.1. Την έβγαλε εν δυνάμει δικαιούχο.

Εμφανίστηκαν και οι 2 κόρες στην αίτηση της μητέρας (ενώ δήλωνε κι αυτή το δικό της ποσοστό κατοικίας στο πίνακα 5.1.) και την απέρριψε την αίτηση λόγω εισοδηματικών κριτηρίων.

Για να δούμε τώρα αν θα δεχτεί τουλάχιστον τις αιτήσεις για τις κόρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια περίπτωση στην οποία ο υιός έχει οικία που την έχει παραχωρήσει δωρεάν ο πατέρας του. Στην αίτηση μου εμφανίζει το μήνυμα ότι δεν μπορεί να υποβάλλει γιατί είναι φιλοξενούμενος. Στο Ε1, του έχω δηλώσει την κατοικία με τσεκ την δωρεάν παραχώρηση. Θεωρείται φιλοξενούμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τώρα βλέπω το βίντεο της ερτ που λέει ο εν δυνάμει δικαιούχος αν έκανε λάθος στην αίτηση να ξαναυποβάλει...πφφφ τι εννοεί ο ποιητής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

τώρα βλέπω το βίντεο της ερτ που λέει ο εν δυνάμει δικαιούχος αν έκανε λάθος στην αίτηση να ξαναυποβάλει...πφφφ τι εννοεί ο ποιητής...

δεν λέει κάπου "επαναυπολογισμός"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , georgiosk said:

Έχω μια περίπτωση στην οποία ο υιός έχει οικία που την έχει παραχωρήσει δωρεάν ο πατέρας του. Στην αίτηση μου εμφανίζει το μήνυμα ότι δεν μπορεί να υποβάλλει γιατί είναι φιλοξενούμενος. Στο Ε1, του έχω δηλώσει την κατοικία με τσεκ την δωρεάν παραχώρηση. Θεωρείται φιλοξενούμενος;

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πηρα το πρωι στο υπουργειο εργασιας (υποδειξη απο ταξις) και αναμενω μεσα στο 2019 απαντηση.

Οποτε κόντα στο 2020 θα σας προωθησω την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι Proakis.

Μου βγάζει τις αιτήσεις που έχουν κάνει οι κόρες ως εγκεκριμένες αλλά εν δυναμει δικαιούχοι.

Να το αφήσω κι ότι βγει? Να τις ακυρώσω...δε κατέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το "εν δυναμει δικαιούχοι" που γράφεις, που το βλέπουμε --σε ποιο δηλ. σημείο-- πάνω στην εγκεκριμένη αίτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 28/11/2017 at 11:36 ΠΜ, Lefteris7 said:

οχι Proakis.

Μου βγάζει τις αιτήσεις που έχουν κάνει οι κόρες ως εγκεκριμένες αλλά εν δυναμει δικαιούχοι.

Να το αφήσω κι ότι βγει? Να τις ακυρώσω...δε κατέω...

για μένα δεν είναι ένα νοικοκυριό (φιλοξενούμενες) ,αλλά 3 νοικοκυριά συστεγασμένα.

γιατί η κάθε μία κατέχει ποσοστό και επιβαρύνθηκε με τα ανάλογα τεκμήρια.

και θα τις άφηνα ως έχουν τις αιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

οταν είσαι έξω από την εγκεκριμενη αιτηση (πριν πατήσεις προβολή) το λέει.

Lefteris7: Εδώ εννοείτε, όπου έχω υποδείξει με το βελάκι ή κάπου αλλού ?

proakis: Συμφωνώ με τον τρόπο που το αντιμετωπίζετε.

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...