Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ


eleniman91

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα μια διευκρίνιση όσον αφορά το Κοινωνικό Μέρισμα. Στην αρχική σελίδα που ζητάει να συμπληρωθεί ο ΑΜΚΑ για την συναίνεση και την επιβεβαίωση του ότι η ακίνητη περιουσία του υπόχρεου δεν υπερβαίνει τις 120.000€ κλπ, αν δεν γνωρίζουμε αν όντως υπερβαίνει αυτό το ποσό, συμπληρώνουμε ούτως η άλλως τον ΑΜΚΑ (συναίνεση) και προχωρούμε παρακάτω ώστε να δούμε αν δικαιούται ο υπόχρεος το μέρισμα??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Error: Μη αναμενόμενη διαφορά στον ζευγάρι ΑΦΜ/ΑΜΚΑ (GSISLogin.AMKA)

Καλημέρα έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος ίδιο μήνυμα-πρόβλημα? Απο το ΚΕΠ  λένε πως όλα τα στοιχεία και των δύο συζύγων είναι σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, sakispap said:

σε περίπτωση θανάτου 9/9/2017 του συζύγου τι κάνουμε αν δεν έχει δηλωθεί ακόμα ο θάνατος στο μητρώο;  

Τι να πω... Δοκίμασε να κάνεις αίτηση με τους κωδικούς του... Κανονικά βέβαια θα πρέπει να έχει δηλωθεί ο θάνατος και να κάνεις την αίτηση με τα στοιχεία της συζύγου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν , gianzo said:

Τι να πω... Δοκίμασε να κάνεις αίτηση με τους κωδικούς του... Κανονικά βέβαια θα πρέπει να έχει δηλωθεί ο θάνατος και να κάνεις την αίτηση με τα στοιχεία της συζύγου...

Αν δηλωθεί τώρα ο θάνατος θα υπάρχει πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το συστημα διαβαζει μεχρι 31/10 , αλλα δε χανεις αν δηλωσεις τον θανατο τωρα και υποβαλλεςι την αιτηση

πως πηρε γυναικα με αναπηρια 675 ευρω με αντιστοιχο παραδειγμα!!!

ξεχωριστη δηλωση περυσι λογω θανατου του συζυγου οπου συνταξεις κλπ στο ονομα του συζυγου και η συζυγος δηλωση χειρογραφη μηδενικη και φιλοξενουμενη απο τον συζυγο

υποβαλλει αιτηση λογω χηρειας αφου ο αρχηγος του νοικοκυριου πεθανε και

λαμβανει μερισμα 675 ευρω επειδη της αναγνωριζεται μονο 3000 τεκμαρτο:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε ξέρω αν έχει λυθεί αυτό ή αν έχει ξαναειπωθεί:

Παιδί 21 χρονών έχει υποβάλλει δήλωση με δική του κατοικία στο πιν.5.1. Υποβάλλει αίτηση για μέρισμα, εγκρίνεται όλα καλά.

Το ίδιο παιδί....

το έχει δηλώσει η μάνα του προστατευόμενο στη δήλωση της. Έτσι η μάνα δε μπορεί να ολοκληρώσει τη δική της αίτηση, αφού απαιτεί το σύστημα συναίνεση από το παιδί της, το οποίο δεν έχει τέτοια επιλογή να πατήσει.

Καλό?

έχουν δοκιμαστεί τα πάντα αλλά τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

Δε ξέρω αν έχει λυθεί αυτό ή αν έχει ξαναειπωθεί:

Παιδί 21 χρονών έχει υποβάλλει δήλωση με δική του κατοικία στο πιν.5.1. Υποβάλλει αίτηση για μέρισμα, εγκρίνεται όλα καλά.

Το ίδιο παιδί....

το έχει δηλώσει η μάνα του προστατευόμενο στη δήλωση της. Έτσι η μάνα δε μπορεί να ολοκληρώσει τη δική της αίτηση, αφού απαιτεί το σύστημα συναίνεση από το παιδί της, το οποίο δεν έχει τέτοια επιλογή να πατήσει.

Καλό?

έχουν δοκιμαστεί τα πάντα αλλά τίποτα....

μήπως εκ παραδρομής δηλώθηκε και φιλοξενούμενος? δεν μπορεί το πρόβλημα να είναι μόνο από το ότι δηλώθηκε εξαρτώμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αλλά πάλι αν ήταν φιλοξενούμενος δε θα έκανε αίτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν είχαν πει ότι μέχρι 24 ετών εξαρτώμενα δε θα απαιτείται συναίνεση?  μήπως δεν το διόρθωσαν αυτό ακόμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

μια αιτηση ποτε θεωρειται ολοκληρωμενη ?

κανω την ερωτηση διοτι στο ιστορικο μετα την ενεργεια  ¨¨εγκρισ稨

μου βγαζει αλλη μια ενεργεια   ¨¨¨τελευταια μεταβολ稨

τι σημαινει αυτο?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, klery said:

καλησπερα

μια αιτηση ποτε θεωρειται ολοκληρωμενη ?

κανω την ερωτηση διοτι στο ιστορικο μετα την ενεργεια  ¨¨εγκρισ稨

μου βγαζει αλλη μια ενεργεια   ¨¨¨τελευταια μεταβολ稨

τι σημαινει αυτο?

ευχαριστω

μπορει καποιος να μου απαντησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελειώνει με την έγκριση..

εκείνο σημαίνει ότι αφού εγκρίθηκε δεν έγινε κάποια άλλη μεταβολή..πχ ακύρωση..

καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, sakispap said:

σε περίπτωση θανάτου 9/9/2017 του συζύγου τι κάνουμε αν δεν έχει δηλωθεί ακόμα ο θάνατος στο μητρώο;  

Αν εχει δηλωθει ο θανατος ΣΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ( ασχετα δλδ με το μητρωο ΔΟΥ) οταν μπεις για αιτηση με τους κωδικους της συζυγου , θα στον εχει μεσα στην αιτηση και θα γραφει διπλα ( αποβιωσε) . Μου ετυχε εμενα , ετσι ακριβως. Μπηκα στο συστημα με τη συζυγο ( δεν ειχα τιποτα να χασω) και δικαιωθηκε μερισμα η συζυγος.

Σε αλλη ομως περιπτωση , που γνωριζω απο πρωτο χερι, αν και εβλεπε το θανατο με τον ιδιο τροπο, η συζυγος δεν πηρε μερισμα, διοτι ο θανων ειχε ακινητα ( αυτη οχι- ηταν κατω απο το οριο) , δεν μπορεσε δλδ το συστημα, να αποσυνδεσει και τα ακινητα του θανοντα απο τον ελεγχο  κριτηριων .

 

Υ.Γ. Προφανως τα στοιχεια των βασικων μελων (ζευγους δηλωσης) ΚΑΙ τον ΑΜΚΑ , τα τραβαει απο τον ΗΔΙΚΑ.

  Oσον αφορα τον ΑΜΚΑ, διαπιστωσα μετα απο σχετικο ελεγχο , το εξης:

Σε 8 περιπτωσεις που μου εβγαζε αναντιστοιχια ΑΜΚΑ/ΑΦΜ , και ενω μπαινοντας στον ΕΦΚΑ , υπηρχαν κανονικα καταχωρημενα και τα 2 στοιχεια, ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΤΟΝ ΑΜΚΑ μεσω της εφαρμογης ( ΗΔΙΚΑ) "εχω ΑΜΚΑ ?"  , εκει, για τις συγκεκριμενες 8 ( ειναι ολες γυναικες που πηραν συνταξη δικη τουςή χηρειας , ή προσφατα ενταγμενες-2017- στην αγορα εργασιας), μου ζητουσε ΑΡΙΘΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ για να τις ταυτοποιησει , και οχι ΑΦΜ  (διοτι προφανως - λεω εγω- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΗΔΙΚΑ). Στα ΚΕΠ , οποιαδηποτε αλλαγη στον ΑΜΚΑ, ενημερωνει τα αρχεια του ΗΔΙΚΑ.

Ελπιζω αυτο να βοηθαει την σκεψη καποιων συναδελφων και την λυση  καποιων προβληματων. 

Ισως να κανω και λαθος βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, Lefteris7 said:

δεν έχει δηλωθεί φιλοξενούμενος.

 

Προστατευόμενο τέκνο εμφανίζεται στη τελευταία δήλωση της μητέρας του.

Με ιδιοκατοικηση , σημαινει οτι στη δηλωση του  εχει ενεργοποιησει τα τεκμηρια, αρα το εισοδημα του ( πραγματικο ή τεκμαρτο ειναι μεγαλυτερο απο 3000.

Αν ΔΕΝ εμπιπτει στις διαταξεις περι ΑΜΕΑ / 67% αναπηρια  , οπου το οριο ανεβαινει στα 6000, δεν θα επρεπε να δηλωθει προστατευομενο μελος. ( εξαρταται δλδ η προστασια απο το εισοδημα και τυχον ποσοσστο αναπηριας).

Σε καθε περιπτωση , δεν μπορει να συμπεριληφθει και στις 2 αιτησεις για μερισμα. Καπου εκει ψαξε για το λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά εδώ και μέρες έχω 3 περιπτώσεις φιλοξενούμενων σε πρόσωπα που έχουν αποβιώσει , αυτοί λοιπόν οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούν να υποβάλουν γιατί τους εμφανίζει φιλοξενούμενος ενώ ο θάνατος δηλώθηκε παντού. Δεν είχαν πει ότι θα μπορούν να υποβάλουν αυτοί ?  Η εννοούσαν μόνο τους συζύγους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εγώ έτσι είχα καταλάβει και έχω κανα δυο ίδιες περιπτώσεις..

ίσως δεν το προσάρμοσαν ακόμα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν , stavr said:

Ρε παιδιά εδώ και μέρες έχω 3 περιπτώσεις φιλοξενούμενων σε πρόσωπα που έχουν αποβιώσει , αυτοί λοιπόν οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούν να υποβάλουν γιατί τους εμφανίζει φιλοξενούμενος ενώ ο θάνατος δηλώθηκε παντού. Δεν είχαν πει ότι θα μπορούν να υποβάλουν αυτοί ?  Η εννοούσαν μόνο τους συζύγους ?

έτσι είχαν πει.  αλλά μου φάνηκε παράξενο ,λόγω θανάτου του οικοδεσπότη να αποκτούν όλοι δικαίωμα αίτησης ξεχωριστά.

για κοίταξε μόνο πχ. πέθανε ο άντρας ,αν κάνει αίτηση η γυναίκα μην τους πάει εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, PROAKIS said:

έτσι είχαν πει.  αλλά μου φάνηκε παράξενο ,λόγω θανάτου του οικοδεσπότη να αποκτούν όλοι δικαίωμα αίτησης ξεχωριστά.

για κοίταξε μόνο πχ. πέθανε ο άντρας ,αν κάνει αίτηση η γυναίκα μην τους πάει εκεί?

Εχω περιπτώσεις παππούδων χωρίς σύζυγο και τα εγγόνια και τα παιδιά δεν μπορούν να υποβάλουν τώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν , stavr said:

Εχω περιπτώσεις παππούδων χωρίς σύζυγο και τα εγγόνια και τα παιδιά δεν μπορούν να υποβάλουν τώρα .

δοκίμασες σε όλους τους φιλοξενούμενους και δεν ανοίγει σε κανέναν?

το λογικό θα ήταν σε 1 τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, klery said:

καλησπερα

μια αιτηση ποτε θεωρειται ολοκληρωμενη ?

κανω την ερωτηση διοτι στο ιστορικο μετα την ενεργεια  ¨¨εγκρισ稨

μου βγαζει αλλη μια ενεργεια   ¨¨¨τελευταια μεταβολ稨

τι σημαινει αυτο?

ευχαριστω

πριν μία ώρα, jim1970 said:

τελειώνει με την έγκριση..

εκείνο σημαίνει ότι αφού εγκρίθηκε δεν έγινε κάποια άλλη μεταβολή..πχ ακύρωση..

καλησπέρα.

αμφιταλαντευτητα διοτι συναδελφος μου ειπε οτι σημαινει επομενη μεταβολη

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν , klery said:

καλησπερα

μια αιτηση ποτε θεωρειται ολοκληρωμενη ?

κανω την ερωτηση διοτι στο ιστορικο μετα την ενεργεια  ¨¨εγκρισ稨

μου βγαζει αλλη μια ενεργεια   ¨¨¨τελευταια μεταβολ稨

τι σημαινει αυτο?

ευχαριστω

αμφιταλαντευτητα διοτι συναδελφος μου ειπε οτι σημαινει επομενη μεταβολη

ευχαριστω

τι εννοούσε δηλαδή ο συνάδελφος? ότι πρέπει να κάνεις κι άλλη ενέργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, TasosX said:

Αν εχει δηλωθει ο θανατος ΣΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ( ασχετα δλδ με το μητρωο ΔΟΥ) οταν μπεις για αιτηση με τους κωδικους της συζυγου , θα στον εχει μεσα στην αιτηση και θα γραφει διπλα ( αποβιωσε) . Μου ετυχε εμενα , ετσι ακριβως. Μπηκα στο συστημα με τη συζυγο ( δεν ειχα τιποτα να χασω) και δικαιωθηκε μερισμα η συζυγος.

Σε αλλη ομως περιπτωση , που γνωριζω απο πρωτο χερι, αν και εβλεπε το θανατο με τον ιδιο τροπο, η συζυγος δεν πηρε μερισμα, διοτι ο θανων ειχε ακινητα ( αυτη οχι- ηταν κατω απο το οριο) , δεν μπορεσε δλδ το συστημα, να αποσυνδεσει και τα ακινητα του θανοντα απο τον ελεγχο  κριτηριων .

 

Υ.Γ. Προφανως τα στοιχεια των βασικων μελων (ζευγους δηλωσης) ΚΑΙ τον ΑΜΚΑ , τα τραβαει απο τον ΗΔΙΚΑ.

  Oσον αφορα τον ΑΜΚΑ, διαπιστωσα μετα απο σχετικο ελεγχο , το εξης:

Σε 8 περιπτωσεις που μου εβγαζε αναντιστοιχια ΑΜΚΑ/ΑΦΜ , και ενω μπαινοντας στον ΕΦΚΑ , υπηρχαν κανονικα καταχωρημενα και τα 2 στοιχεια, ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΤΟΝ ΑΜΚΑ μεσω της εφαρμογης ( ΗΔΙΚΑ) "εχω ΑΜΚΑ ?"  , εκει, για τις συγκεκριμενες 8 ( ειναι ολες γυναικες που πηραν συνταξη δικη τουςή χηρειας , ή προσφατα ενταγμενες-2017- στην αγορα εργασιας), μου ζητουσε ΑΡΙΘΜΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ για να τις ταυτοποιησει , και οχι ΑΦΜ  (διοτι προφανως - λεω εγω- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΗΔΙΚΑ). Στα ΚΕΠ , οποιαδηποτε αλλαγη στον ΑΜΚΑ, ενημερωνει τα αρχεια του ΗΔΙΚΑ.

Ελπιζω αυτο να βοηθαει την σκεψη καποιων συναδελφων και την λυση  καποιων προβληματων. 

Ισως να κανω και λαθος βεβαια.

θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , jim1970 said:

τι εννοούσε δηλαδή ο συνάδελφος? ότι πρέπει να κάνεις κι άλλη ενέργεια?

24 λεπτά πριν , klery said:

καλησπερα

μια αιτηση ποτε θεωρειται ολοκληρωμενη ?

κανω την ερωτηση διοτι στο ιστορικο μετα την ενεργεια  ¨¨εγκρισ稨

μου βγαζει αλλη μια ενεργεια   ¨¨¨τελευταια μεταβολ稨

τι σημαινει αυτο?

ευχαριστω

αμφιταλαντευτητα διοτι συναδελφος μου ειπε οτι σημαινει επομενη μεταβολη

ευχαριστω

τι εννοούσε δηλαδή ο συνάδελφος? ότι πρέπει να κάνεις κι άλλη ενέργεια?

(εννοουσε οτι με την εισοδο στην εφαρμογη μετα την οριστικοποιηση βγαζει την ενεργεια τελευταια μετα βολη η οποια σημαινει  κατ αυτον οτι η αιτηση εχει παει σε προσωρινη μορφη

και πρεπει να κανουμε νεα αιτηση .)

εγω σε οσους μπηκα βλεπω ανεξαρτητα απο το εαν εχω κανει η οχι περισσοτερες απο μια κινησεις π.χ. στην περιπτωση προβληματων με αμκα η φιλοξενουμενους που περιμενα εγκριση

 φαινονται στο ιστορικο 4 ενεργειες "δημιουργια,νεα αιτηση,εγκριση,τελευταια μεταβολη

θεωρω οτι ειμαι ενταξει

αν θελεις τσεκαρε το και συ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσωρινή είναι όταν πατάς αποθήκευση..

με το που πατήσεις την επιλογή  " έγκριση-συναίνεση"  έχεις τελειώσει γι αυτό σου εμφανίζει και το ποσό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...