Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ !!!!!


nick63

Ερώτηση

Σας έχουν πρήξει και εσάς με τις ερωτήσεις για το μέρισμα και για το τι είπε ο Παπαδάκης ?

Έλεος όλη την ημέρα έχουν έρθει άνθρωποι που έχω να τους δω χρόνια και με ρωτάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 λεπτά πριν , olikampas said:

Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους. Εχω και εγω δυο ερωτησούλες αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει .

1) είναι έυκολο να μου εξηγήσει κάποιος τον μαθηματικό τυπό των ετησιων τόκων = 9000* κλιμακα ισοδυναμιας ωφελουμενης μονάδας*μέσο ετησιο καταθετικο επιτόκιο 2016/100

(ποια είναι η κλίμακα ισοδυναμίας?) (μου φαινεται τζάμπα σπουδασα οικονομικά...)

2) Σε περίπτωση που κάποιος ήταν φιλοξενούμενος 9 μήνες και τους υπολοιπους 3 νοίκιασε και συνεχίζει να νοικιαζει (περίπτωση αναπληρωτη καθηθηγητη) τι γίνεται? δεν το δικαιουται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν , olikampas said:

Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους. Εχω και εγω δυο ερωτησούλες αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει .

1) είναι έυκολο να μου εξηγήσει κάποιος τον μαθηματικό τυπό των ετησιων τόκων = 9000* κλιμακα ισοδυναμιας ωφελουμενης μονάδας*μέσο ετησιο καταθετικο επιτόκιο 2016/100

(ποια είναι η κλίμακα ισοδυναμίας?) (μου φαινεται τζάμπα σπουδασα οικονομικά...)

2) Σε περίπτωση που κάποιος ήταν φιλοξενούμενος 9 μήνες και τους υπολοιπους 3 νοίκιασε και συνεχίζει να νοικιαζει (περίπτωση αναπληρωτη καθηθηγητη) τι γίνεται?

Για το πρωτο ερωτημα κ γω ψαχνω τη λυση,για το δευτερο απο οτι ειδα μεχρι στιγμης τετοιες περιπτωσεις, που ειναι καποιους μηνες φιλοξενουμενοι κ καποιους μηνες εχουν δηλωση κατοικία,το σύστημα τους βλεπει μονο ως φιλοξενουμενους......δε ξερω αν τυχον διορθώσουν κατι στη συνεχεια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) είναι έυκολο να μου εξηγήσει κάποιος τον μαθηματικό τυπό των ετησιων τόκων = 9000* κλιμακα ισοδυναμιας ωφελουμενης μονάδας *μέσο ετησιο καταθετικο επιτόκιο 2016/100

(ποια είναι η κλίμακα ισοδυναμίας?) (μου φαινεται τζάμπα σπουδασα οικονομικά...)

 

 

Για μονοπρόσωπο νοικοκυριό.

9000*1*0.0042=37,80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή δύναμη σε όλους.

Μία ιδιαίτερη περίπτωση

Έχω πελάτη ο οποίος στη δήλωση του 2016 δηλώνει πως φιλοξενείται από την πεθερά του.Όμως η πεθερά του δηλώνει ότι μένει στην αδερφή της. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλαξοκολιές.

Δε νομίζω ότι έχει προβλέψει το σύστημα τέτοιες περιπτώσεις. Άλλωστε αυτό που μόλις ανέφερες είναι λίγο κουλό. Δεν ισχύει φορολογικά.

Η πεθερά εξ αρχής έπρεπε να είχε κάνει δωρεάν παραχώρηση το σπίτι στο γαμπρό της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ZAKU said:

1) είναι έυκολο να μου εξηγήσει κάποιος τον μαθηματικό τυπό των ετησιων τόκων = 9000* κλιμακα ισοδυναμιας ωφελουμενης μονάδας *μέσο ετησιο καταθετικο επιτόκιο 2016/100

(ποια είναι η κλίμακα ισοδυναμίας?) (μου φαινεται τζάμπα σπουδασα οικονομικά...)

 

 

Για μονοπρόσωπο νοικοκυριό.

9000*1*0.0042=37,80

Το μέσο επιτόκιο καταθέσεων, για τον υπολογισμό του κριτηρίου των τόκων καταθέσεων, βρίσκεται από τον παρακάτω πίνακα (πηγή τράπεζα της Ελλάδος).

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37967

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, costask said:

Καλή δύναμη σε όλους.

Μία ιδιαίτερη περίπτωση

Έχω πελάτη ο οποίος στη δήλωση του 2016 δηλώνει πως φιλοξενείται από την πεθερά του.Όμως η πεθερά του δηλώνει ότι μένει στην αδερφή της. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Αν πρόκειται για φιλοξενίες και όχι δωρεάν παραχωρήσεις, φορτώνονται και οι δύο στην αδερφή σαν φιλοξενούμενοι και επιβαρύνουν το δικό της νοικοκυριό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, ZAKU said:

1) είναι έυκολο να μου εξηγήσει κάποιος τον μαθηματικό τυπό των ετησιων τόκων = 9000* κλιμακα ισοδυναμιας ωφελουμενης μονάδας *μέσο ετησιο καταθετικο επιτόκιο 2016/100

(ποια είναι η κλίμακα ισοδυναμίας?) (μου φαινεται τζάμπα σπουδασα οικονομικά...)

 

 

Για μονοπρόσωπο νοικοκυριό.

9000*1*0.0042=37,80

Κλίμακα ισοδυναμίας ωφελούμενης μονάδας: το άθροισμα της στάθμισης που προκύπτει ανάλογα με τη σύνθεση της ωφελούμενης μονάδας και τον αριθμό των μελών της, δίνοντας στάθμιση 1 μονάδα στον πρώτο ενήλικα, 0,5 σε κάθε επιπλέον ενήλικα και 0,25 στα ανήλικα μέλη. Προκειμένου για ωφελούμενη μονάδα με ένα τουλάχιστον πρόσωπο με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω (κωδικοί εντύπου Ε1: 001, 002, 005, 006 905, 906, 913 και 914), η κλίμακα ισοδυναμίας ωφελούμενης μονάδος προσαυξάνεται κατά 0,5 για κάθε ανάπηρο μέλος. Το μέγιστο της κλίμακας ισοδυναμίας δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει το 3.

Ειναι στην ΚΥΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά για ζευγάρι το οποίο παντρεύτηκε μέσα στο 2017 και απέκτησαν και παιδί και εφόσον δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν κοινή αίτηση παρά μόνο να προσθέσει ο σύζυγος το τέκνο στη δική του αίτηση , μπορούν να κάνουν 2 ξεχωριστές αιτήσεις εφόσον τα εισοδήματα και των 2 το 2016 ήταν μέσα στα προβλεπόμενα όρια ή  όχι? Δηλαδή μπορεί να κάνει η σύζυγος ξεχωριστά για το δικό της εισόδημα του 2016 ? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω εχω περιπτωση ζευγαρι παντρευτηκε το 2016, το δηλωσε το 2017 και εγινε αιτηση για την γυναικα αφου στο Ε1 μονη της ειχε κανει,πληρουσε τα κριτηρια και εγκριθηκε.,Φυσικα δεν ειναι οδηγος αυτο που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , asteras5 said:

Εγώ αποφάσισα για 20 ευρώ. Δεν ξέρω όμως με προβληματίζει που κάποιοι συνάδελφοι μιλούν για 10 ευρώ.....

Καλημέρα. Τα δίνουν εύκολα τα 20 ευρώ ή είναι ανάλογα με το ύψος του μερίσματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, kotlistianos said:

Συνάδελφοι τι χρεώνετε για το μέρισμα?

15 ευρώ. Αλλά μέχρι στιγμής ελάχιστοι με έχουν πληρώσει. Αρκετοί δεν έρχονται καν, μου λένε στείλε το και θα τα βρούμε όταν έρθω από το γραφείο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, xbi said:

Αν πρόκειται για φιλοξενίες και όχι δωρεάν παραχωρήσεις, φορτώνονται και οι δύο στην αδερφή σαν φιλοξενούμενοι και επιβαρύνουν το δικό της νοικοκυριό. 

Πρόκειται για φιλοξενίες! Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν , DimitrisD said:

15 ευρώ. Αλλά μέχρι στιγμής ελάχιστοι με έχουν πληρώσει. Αρκετοί δεν έρχονται καν, μου λένε στείλε το και θα τα βρούμε όταν έρθω από το γραφείο....

Να ζητάς φωτοτυπία ΙΒΑΝ και εμαιλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάω να υποβάλλω σε κάποιον, και στα στοιχεία του νοικοκυριού εμφανίζει μόνον τη σύζυγο και όχι τα δυο ανήλικα παιδιά του, τα οποία έχουν δηλωθεί κανονικά και εμφανίζονται στο Ε1. Έτσι πρέπει να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλημέρα. Τα δίνουν εύκολα τα 20 ευρώ ή είναι ανάλογα με το ύψος του μερίσματος?

Καλημέρα

Εφόσον το δικαιούνται ναι το δίνουν. Συγκεκριμένα κάποιος με 700 ευρώ μέρισμα μόλις του είπαμε 20 ευρώ απάντησε μόνο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...