Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ !!!!!


nick63

Ερώτηση

Σας έχουν πρήξει και εσάς με τις ερωτήσεις για το μέρισμα και για το τι είπε ο Παπαδάκης ?

Έλεος όλη την ημέρα έχουν έρθει άνθρωποι που έχω να τους δω χρόνια και με ρωτάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα   πήρα τηλέφωνο στο 2103385491 (γραφείο πρωθυπουργού) και ρώτησα για το κοινωνικό μέρισμα

Η απάντηση ήταν να μιλήσω με τον  ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ αυτός γνωρίζει .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

14 ώρες πριν, jim1970 said:

τσάμπα μη κάνετε τίποτα..χρεώστε τουλάχιστον 10  ευρόπουλα την αίτηση.

Είναι λίγα τα 10 ευρώ, αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι θα σου ξαναέρθουν 2-3-4 φορές να σε ρωτάνε πότε θα το πάρουν, μήπως έκανες κανένα λάθος και δεν το πήρε ακόμα κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πιθανόν να υπάρξουν και αλλαγές καθοδόν των αιτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα ,οι ελευθεροι επαγγελματιες και επιτηδευματιες το δικαιουνται εφοσον εχουν προυποθεσεις ή ειναι μονο για μισθωτους συνταξιουχους;; και για ζευγαρια που παντρευτηκαν φετος και περσι καναν χωριστα δηλωσεις, συνολικα δεν θα τ λαβει υποψιν??(για φιλοξενουμενους κανουν και οι φιλοξενουμενοι αιτηση ή μονο οι νοικοκυρηδες του σπιτιου ιδιοκτητες;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζήνωνα όπως σύντομα θα ακούσεις και στα κάλαντα των εορτών "σ αυτό το σπίτι που ρθαμε πέτρα να μη ραγίσει και ο νοικοκύρης του σπιτιού μέρισμα να ζητήσει" . Διάβασε για να εμβαθύνεις το άρθρο "Νοικοκυραίοι, ραντιέρηδες, καιροσκόποι " Αρίστος Δοξιάδης όπου θα βρεις και την ιδεολογική στήριξη των κριτηριών για το κοινωνικό μέρισμα . 

Οι ελ.επ. θα το λάβουν και αυτοί αν και οι περισσότεροι θα έχουν πρόβλημα με το τεκμαρτό (ο Παπαδάκης μίλησε με ανωτέρα πηγή στοΥπΟικ και είπε ότι δεν είναι επιβεβαιωμένο το τεκμαρτό αντίθετα οι Αυτιάς-Ρωμανιάς ήταν βέβαιοι περι του αντιθέτου ).

Για τους νιόπαντρους θα χρειασθεί βεβαιώση από τον παπά την  εκκλησίας εαν δε έχουμε σύμφωνο συμβίωσης η υπόθεσις περιπλέκεται . Μέγα ζήτημα έχει προκύψει με την αλλαγή φύλου αλλά εκεί που δεν υπάρχει λύση είναι στο αίτημα για κοινωνιό μέρισμα  για τα non binary άτομα τύπου  Jason -Αντιγόνη .Εδώ η Αντιγόνη εμφανίζεται φιλοξενούμενη  του Jason ο οποίος όμως δεν έχει σπίτι  και κινδυνευουν να χάσουν το μέρισμα .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης πώς θα κριθεί η συνήθης περίπτωση του να δηλώνει κάποιος φιλοξενία για 3 μήνες και ιδιοκατοίκηση ή Δ.Π. ή Μισθωμένη οικία για τους υπόλοιπους 9 ή το αντίθετο?? και αν ο άνεργος είναι φιλοξενούμενος(που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι) θα προσμετρηθεί το εισόδημα των φιλοξενούντων ή όχι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ μου άρεσε ότι ο υπόχρεος σε υποβολή της αίτησης , θα μπορεί να διαγράφει άτομα που εμφανίζονται σαν φιλοξενούμενοι του.

"Η επιλογή αυτή συνιστά καταγγελία προς την οικεία ΔΟY σε βάρος του εμφαινόμενου ως φιλοξενούμενου περί ψευδούς υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Στη συνέχεια ο αιτών δύναται να προχωρήσει στη διαδικασία υποβολής αίτησης.  "

Χμ...θα γίνει χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους!

Γνωρίζουμε από το προηγούμενο μέρισμα (η γενικά για επιδόματα) αν μονοπρόσωπο νοικοκυριό (επαγγελματίας) που έχει τις προυποθέσεις να λάβει το μέρισμα (7000 εισόδημα και ακίνητη < 120000), αλλά παράλληλα έχει και βεβαιωμένες οφειλές (και κυρίως ληξιπρόθεσμες), θα μπορέσει να το εισπράξει στο λογαριασμό του?  Ή ελεγχει το σύστημα τις οφειλές και το παρακρατεί υπέρ του Δημοσίου?

Καλό Σαββατοκύριακο .. με υγεία και πολλές ευχές στις εορτάζουσες....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, gapdk said:

Καλησπέρα σε όλους!

Γνωρίζουμε από το προηγούμενο μέρισμα (η γενικά για επιδόματα) αν μονοπρόσωπο νοικοκυριό (επαγγελματίας) που έχει τις προυποθέσεις να λάβει το μέρισμα (7000 εισόδημα και ακίνητη < 120000), αλλά παράλληλα έχει και βεβαιωμένες οφειλές (και κυρίως ληξιπρόθεσμες), θα μπορέσει να το εισπράξει στο λογαριασμό του?  Ή ελεγχει το σύστημα τις οφειλές και το παρακρατεί υπέρ του Δημοσίου?

Καλό Σαββατοκύριακο .. με υγεία και πολλές ευχές στις εορτάζουσες....

 

 

Ν 4501/2017 άρθρο 1,

3. Το Κοινωνικό Μέρισμα είναι αφορολόγητο και ακατάσχετο στα χέρια του Δημοσίου ή τρίτων κατά παρέκκλιση κάθε άλλης αντίθετης διάταξης, δεν υπόκειται σε οποιαδήποτε κράτηση, δεν δεσμεύεται και δεν συμψηφίζεται με βεβαιωμένα χρέη στη φορολογική Διοίκηση και στο υπόλοιπο Δημόσιο, τα ασφαλιστικά ταμεία ή τα πιστωτικά ιδρύματα και δεν υπολογίζεται στα εισοδηματικά όρια για την καταβολή οποιασδήποτε παροχής κοινωνικού ή προνοιακού χαρακτήρα.

 

3 ώρες πριν, BILLYS said:

Όταν λέει ύψος καταθέσεων εννοεί σήμερα ή 31/12/16?

από τις συχνές ερωτήσεις που βγήκαν

18. Πώς θα υπολογιστεί το σύνολο των καταθέσεών μου;

Το ποσό των τόκων προκύπτει από την τελευταία εκκαθαρισμένη δήλωση φορολογίας εισοδήματος και δεν είναι δυνατό να αλλάξει. Βάσει του παραπάνω ποσού των τόκων εκτιμάται το ύψος των καταθέσεων, χρησιμοποιώντας το μέσο καταθετικό επιτόκιο του έτους 2016 όπως έχει υπολογιστεί από την Τράπεζα της Ελλάδος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 24/11/2017 at 10:06 ΠΜ, zinon said:

καλημερα ,οι ελευθεροι επαγγελματιες και επιτηδευματιες το δικαιουνται εφοσον εχουν προυποθεσεις ή ειναι μονο για μισθωτους συνταξιουχους;;

και για ζευγαρια που παντρευτηκαν φετος και περσι καναν χωριστα δηλωσεις, συνολικα δεν θα τ λαβει υποψιν?? 

πανε χωριστα

(για φιλοξενουμενους κανουν και οι φιλοξενουμενοι αιτηση ή μονο οι νοικοκυρηδες του σπιτιου ιδιοκτητες;;)μπαινουν και αυτοι στην πλατφορμα

αυτη την απορια εχω και εγω  εαν οι ελευθεροι επαγγελματιες και επιτηδευματιες το δικαιουνται εφοσον εχουν προυποθεσεις ή ειναι μονο για μισθωτους συνταξιουχους;;

μπορει καποιος να απαντησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, klery said:

αυτη την απορια εχω και εγω  εαν οι ελευθεροι επαγγελματιες και επιτηδευματιες το δικαιουνται εφοσον εχουν προυποθεσεις ή ειναι μονο για μισθωτους συνταξιουχους;;

μπορει καποιος να απαντησει?

Τα κριτήρια είναι κοινά για όλους. Ότι ισχύει για τους μισθωτούς ισχύει και για τους επαγγελματίες και λοιπούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

15 20 ευρω την αιτηση?που μενετε να ερθω να μετακομισω, απο τηλεφωνο οι περισσοτεροι και το θεωρουν δεδομενο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτοι που ειναι πανω απο 70 ετων αντρες / γυναικες δεν κανουν αιτηση σωστα?μολις ηρθε κυριος και λεει οτι αυτος ειναι πανω απο 70 αλλα η γυναικα του κατω απο 70 άρα λεει μπορουμε να κανουμε αιτηση,νταξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν , zinon said:

15 20 ευρω την αιτηση?που μενετε να ερθω να μετακομισω, απο τηλεφωνο οι περισσοτεροι και το θεωρουν δεδομενο.. 

Καλημέρα. Ναι συνάδελφε 15-20. Μας έχουν πρύξει 2 εβδομάδες τώρα συν ότι θα συνεχίσουν να μας πρύζουν μέχρι να τα πάρουν. Γιατί από το τηλέφωνο? Να τους λέτε να έρθουν στο γραφείο να σας πληρώσουν κιόλας. Δεν κατάλαβα δουλάκια ήμαστε και πρέπει συνεχώς να δουλεύουμε τσάμπα? Τέτοιες χαζές απόψεις μας έχουν κάνει να μας θεωρούν δεδομένους στο τσάμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου ξερετε πως ειναι,ενας δεν το πηρε το μερισμα ,στεναχωρεθηκε μας αφησε 3 ευρω με βαρια καρδια. κριση εχουμε και αν κανουμε μουτρα θα χασουμε και τους πελατες στις δηλωσεις (για οσα χρονια θα υπαρχουν ακομη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους. Εχω και εγω δυο ερωτησούλες αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει .

1) είναι έυκολο να μου εξηγήσει κάποιος τον μαθηματικό τυπό των ετησιων τόκων = 9000* κλιμακα ισοδυναμιας ωφελουμενης μονάδας*μέσο ετησιο καταθετικο επιτόκιο 2016/100

(ποια είναι η κλίμακα ισοδυναμίας?) (μου φαινεται τζάμπα σπουδασα οικονομικά...)

2) Σε περίπτωση που κάποιος ήταν φιλοξενούμενος 9 μήνες και τους υπολοιπους 3 νοίκιασε και συνεχίζει να νοικιαζει (περίπτωση αναπληρωτη καθηθηγητη) τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...