Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
STELIOSPAZ88

ΦΠΑ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩ-Η/Υ, ΤΑΜΠΛΕΤ ΚΤΛ

Question

Καλησπερα συναδελφοι,

Επειδη εχω ψιλοκαει με την διδαδικασια αγορασ πχ Η/Υ τιμολογιο χωρις ΦΠΑ.. στην περιοδικη πως το χειριζομαι? το βαζω όπως τα ενδοκοινοτικα???

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σε αυτό (άρθρο 39α του Κώδικα ΦΠΑ).

Είναι υποχρεωτική η έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ (αν πρόκειται για συναλλαγή από επιχείρηση σε επιχείρηση που υπάγονται κανονικά σε καθεστός ΦΠΑ) ή είναι στην ευχέρεια των αντισυμβαλλόμενων αν θέλουν ή όχι;

Επίσης, αν έχει κοπεί τιμολόγιο με ΦΠΑ (από παράβλεψη ή οτιδήποτε άλλο) περνάει κανονικά και αντιμετωπίζεται όπως όλες οι δαπάνες ή μπορεί να του το πετάξει έξω ο έλεγχος από την περιοδική του ΦΠΑ;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα! Είναι υποχρεωτικό. Αν έχει κοπεί τιμ. με ΦΠΑ, ενώ δεν έπρεπε, πρέπει να ζητήσετε να σας εκδώσουν πιστωτικό, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1052/17.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
32 λεπτά πριν, edi είπε

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σε αυτό (άρθρο 39α του Κώδικα ΦΠΑ).

Είναι υποχρεωτική η έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ (αν πρόκειται για συναλλαγή από επιχείρηση σε επιχείρηση που υπάγονται κανονικά σε καθεστός ΦΠΑ) ή είναι στην ευχέρεια των αντισυμβαλλόμενων αν θέλουν ή όχι; ειναι υποχρεωτικό 

Επίσης, αν έχει κοπεί τιμολόγιο με ΦΠΑ (από παράβλεψη ή οτιδήποτε άλλο) περνάει κανονικά και αντιμετωπίζεται όπως όλες οι δαπάνες ή μπορεί να του το πετάξει έξω ο έλεγχος από την περιοδική του ΦΠΑ; μπορεί να το πετάξει 

 

ειναι  υποχρεωτικό όχι δυνητικό 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, xbi είπε

Καλησπέρα! Είναι υποχρεωτικό. Αν έχει κοπεί τιμ. με ΦΠΑ, ενώ δεν έπρεπε, πρέπει να ζητήσετε να σας εκδώσουν πιστωτικό, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1052/17.

ναι .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

Τιμολόγιο αγοράς κινητού με φπα με ημερομηνια σεπτεμβρίου.

Το παρατηρώ τον Οκτώβριο. Ενημερώνω το κατάστημα και μου εκδίδουν πιστωτικό φπα με ημερομηνία οκτωβρίου.

 

Τον Σεπτέμβριο στην περιοδική το πέρασα κανονικά. (Ουτε πράξη λήπτη ουτε χρεωπίστωση).

 

Τώρα έχω το πιστωτικό τιμολόγιο στα χέρια μου.

Πώς θα το χειριστώ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πέραν του οτι είναι υποχρεωτικό και όχι προεραιτικό , αν πληρούνται οι προϋποθέσεις , να μην "χρεωνεται " το φπα, νομίζω ότι ακόμα και να σε χρεώσουν το φπα , δεν έχεις δικαίωμα να τον εκπέσεις, γιατί κακώς τον χρεώθηκες και πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία έκδοσης του πιστωτικου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...