Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΧ ΙΑΤΡΟΥ ΜΕ ΜΑΚΡΟΧΡΌΝΙΑ ΜΙΣΘΩΣΗ


nmissiou

Ερώτηση

Καλησπέρα,  

Γιατρός δερματολόγος ο οποίος για το ιατρικό κομμάτι της δουλειάς του απαλλάσσεται απο ΦΠΑ ενω για το παραϊατρικο (laser,κοσμητικες επεμβάσεις κλπ) εντάσσεται σε φπα 24%.

Θέλει να χρονομισθωσει απο ιδιωτική εταιρεία(οχι τράπεζα,δεν ειναι leasing) αυτοκίνητο .

Στα βιβλία καταχωρώ το ΤΠΥ εξόδου απο την εταιρεία με το  ΦΠΑ και συνεχίζω με prorata? 

Με τις βενζίνες οταν περνει ΤΔΑ και ο φπα δεν εκπίπτει από τα βιβλία,πως θα κανω την εγγραφη για τις ΜΥΦ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

π.χ 100 +φπα 24% 240 €

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ διαχωρίζει την Καθαρή αξία 100 και τα 240 € τα καταχωρεί σε λογαιρασμό ΦΠΑ μη εκπιπτόμενο και το στέλνει και στις ΜΥΦ.

Πρέπει να το δεις με την παραμετροποίηση του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

240? Τί δεν καταλαβαίνω σωστά?

Μιλάμε για απογραφικά.Έχω παραμετροποιησει τα ΤΔΑ του ιατρικού μέρους να πηγαίνουν στον προμηθευτή με καθαρή αξία και φπα στις Μυφ.Την βενζίνη π.χ 50 ευρώ με ΦΠΑ πρέπει να εκπεσω μόνο την καθαρή.Υπάρχει τέτοια παραμετροποίηση?Να βάζεις μικτή τιμολογίου,να σου εκπίπτει την καθαρή και να στέλνει μυφ με ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρχικά όσο αναφορά την φορολογική αντιμετώπιση των Ε.Ι.Χ. έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του αρ.24 ,παρ.2, 4172/2013. (βλέπε ΠΟΛ.1073/31.3.2015)

Όσο αναφορά τον ΦΠΑ βάσει 2859/2000,άρθο 30,παρ.4,περιπτώσεις δ' - ε' , ο ΦΠΑ που βαρύνει τις περιπτώσεις μετακίνησης και ψυχαγωγίας για το προσωπικό ή τους εκπροσώπους της επιχείρησης καθώς και αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων, δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας ΔΕΝ εκπίπτει από τον φόρο των εισροών επομένως δεν θα χρειαστεί να κάνεις pro-rata για καμία από τις 2 περιπτώσεις.

Σχετικά με το τιμολόγιο εξόδου που αφορά την μίσθωση του Ι.Χ. αλλά και τα τιμολόγια που αφορούν βενζίνες κλπ. θα κάνεις εγγραφή στα βιβλία σου την συνολική αξία του τιμολογίου και θα διαχωρίσεις την καθαρή αξία και το ΦΠΑ για τις ΜΥΦ.(Δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς αλλά σίγουρα το πρόγραμμα σου έχει επιλογή που συμπληρώνεις σε πεδίο ξεχωριστά τις αξίες για ΚΕΠΥΟ.)

Επίσης εννοείται πως στο τέλος της χρονιάς θα πρέπει να βγάλεις λογιστικές διαφορές για τα συγκεκριμένα έξοδα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχετε απολυτο δίκιο.Ο πελάτης επιμένει.Όλοι το κάνουν γιατί όχι και εγώ μου λέει και επιμένει.Μόνο να μας τα παίρνουν ξέρουνε κλπ...

Εύχομαι να μην περάσει έλεγχο γιατί όλο και θα βρεθεί δικαιολογία να μου επιρήψει την ευθύνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, nmissiou said:

Έχετε απολυτο δίκιο.Ο πελάτης επιμένει.Όλοι το κάνουν γιατί όχι και εγώ μου λέει και επιμένει.Μόνο να μας τα παίρνουν ξέρουνε κλπ...

Εύχομαι να μην περάσει έλεγχο γιατί όλο και θα βρεθεί δικαιολογία να μου επιρήψει την ευθύνη.

 

Πες του να σου υπογράψει καλού , κακού καμία Υ.Δ. του τύπου:

"Όλες οι δαπάνες είναι σύμφωνες με το άρθρο 22 του Ν. 4172/2013, ήτοι:

α) πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της,

β) αντιστοιχούν σε πραγματική συναλλαγή και η αξία της συναλλαγής δεν κρίνεται κατώτερη ή ανώτερη της αγοραίας, στη βάση των στοιχείων που διαθέτει η Φορολογική Διοίκηση,

γ) εγγράφονται στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης των συναλλαγών της περιόδου κατά την οποία πραγματοποιούνται και αποδεικνύονται με κατάλληλα δικαιολογητικά."

κι εάν το παίζει δύσκολος πες του όλοι έτσι το κάνουν γιατί όχι κι εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, LAMMERGEIER said:

Πες του να σου υπογράψει καλού , κακού καμία Υ.Δ. του τύπου:

"Όλες οι δαπάνες είναι σύμφωνες με το άρθρο 22 του Ν. 4172/2013, ήτοι:

α) πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της,

β) αντιστοιχούν σε πραγματική συναλλαγή και η αξία της συναλλαγής δεν κρίνεται κατώτερη ή ανώτερη της αγοραίας, στη βάση των στοιχείων που διαθέτει η Φορολογική Διοίκηση,

γ) εγγράφονται στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης των συναλλαγών της περιόδου κατά την οποία πραγματοποιούνται και αποδεικνύονται με κατάλληλα δικαιολογητικά."

κι εάν το παίζει δύσκολος πες του όλοι έτσι το κάνουν γιατί όχι κι εγώ...

Ευχαριστώ.Θα το κάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...