Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gapdk

Μηχανολογικά Σχέδια & Εργολαβική Κατασκευή Ακινήτου στην Ελλάδα αλλοδαπής εταιρείας

Question

Καλησπέρα σας!

Δεδομένα: Αλλοδαπή εταιρεία (της Βουλγαρίας) συνάπτει σύμβαση με ελληνική τεχνική-κατασκευαστική ΑΕ για την εκπόνηση μηχανολογικών σχεδίων και την εργολαβική κατασκευή ακινήτου της στην Ελλάδα.

 

Ερωτήσεις:

- ΦΠΑ εφαρμόζεται μόνο στην κατασκευή του ακινήτου ή και στα αρχιτεκτονικά & μηχανολογικά σχέδια?

- Για την εκπόνηση των σχεδίων από την ελληνική Α.Ε., γίνεται κάποια παρακράτηση φόρου (και επειδή ο πελάτης είναι αλλοδαπό ΝΠ) η οποία θα πρέπει να αποδοθεί από την ελληνική ΑΕ στη δική της ΔΟΥ ή θα γίνει παρακράτηση και απόδοση του φόρου στη Βουλγαρία και μας χορηγείται βεβαίωση στο τέλος του έτους για τη φορολογική δήλωση (ώστε να συμψηφιστεί με το φόρο της εταιρείας στη δήλωση)

- Για την ανέγερση του ακινήτου απαιτείται ο ορισμός φορολογικού εκπροσώπου της βουλγάρικης εταιρείας στην Ελλάδα ?

-Πιθανά θέματα που τυχόν χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής και πιθανώς έχετε αντιμετωπίσει στην πράξη από ανάλογες περιπτώσεις?

 

Καλό απόγευμα σε όλους!

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα συνάδελφε,

Όσο αναφορά τον ΦΠΑ βάσει ν.2859/2000,αρ.14,παρ.4 τόπος παροχής υπηρεσιών που σχετίζονται με το ακίνητο είναι ο τόπος που βρίσκεται το ακίνητο.Στην δική σου περίπτωση εφόσον το ακίνητο είναι στο εσωτερικό της χώρας οι συγκεκριμένες υπηρεσίες θα έχουν τόπο φορολόγησης την Ελλάδα.

Όσο αναφορά για το αν θα πρέπει να ορίσει φορολογικό αντιπρόσωπο (σχετικά με τον ΦΠΑ) βλέπε ν.2859/2000 άρθρο 36,παρ.2,περ.γ' , άρθρο 36,παρ.4,περ. και ΠΟΛ.1281/26.08.1993.

Σχετικά με την παρακράτηση βλέπε ΠΟΛ.1120/25.4.2014.

Επίσης για εργολαβίες ή υπεργολαβίες τεχνικών έργων που ξεπερνούν τις 6.000,00 ευρώ υπάρχει υποχρέωση γνωστοποίησης στοιχείων στην αρμόδια ΔΟΥ με κατάθεση συμφωνητικού πριν την έναρξη των εργασιών. (Ν.820/1978  άρθρο 19,ΠΟΛ 1695/1990)

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 προσθετω ,την αποψη μου , στα οσα ειπε και ο συναδελφος  Αzi

1.         oχι ,δεν απαιτειται ορισμος φορ/κου   εκπροσ     -  απλα, ενα ΑΦΜ  θα λαβει, για αποδοση του ΦΠΑ

               ΠΟΛ.1113/22.5.2013

  https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16498

 

2.               ΑΠΟ ΤΟΝ   4172/13    ΑΡΘΡ    62  #2

         2. Τα νομικά πρόσωπα και οι νομικές οντότητες που έχουν τη φορολογική τους κατοικία στην Ελλάδα ή σε κράτος-μέλος της Ε.Ε. ή του Ε.Ο.Χ. και λαμβάνουν αμοιβές για τις υπηρεσίες που αναφέρονται στην περίπτωση δ' της παρ. 1    δεν    υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου, με την επιφύλαξη της παρ. 2 του άρθρου 64.

 

αν ισχυουν αυτα, θα ηθελα στη συνεχεια  να ρωτησω:

   αν ο Βουλγαρος , Γαλλος, Ιταλος... ηταν  ατομικη επιχειρηση     - ΟΧΙ    Ν.Π. -  ,   ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ,

η  πρωτα  εχουμε   υποχρεωση  να δουμε , τι προβλεπει η   αντιστοιχη    ΣΑΔΦ   ??     

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και στους δυο σας!

 

Ιδιαίτερα κατατοπιστικές και τεκμηριωμένες στο απόλυτο οι απαντήσεις που μου δώσατε... Βοηθάτε πολύ!

 

Ευχαριστούμε πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...