Προς το περιεχόμενο
  • 0

υΥποβολη μισθωτηριου χωρις ενεργειακο πιστοποιητικο


DENNY

Ερώτηση

Εχει υποβληθεί μισθωτήριο χωρίς έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού ( δεν το είχαν βγάλει ως όφειλαν και επρεπε να υποβληθεί το μισθωτήριο )

Μπορώ να το προσθέσω τώρα ; Και αν ναι υπάρχει τρόπος να μη θεωρηθεί εκπρόθεσμο ;;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
μόλις τώρα, DENNY said:

Εχει υποβληθεί μισθωτήριο χωρίς έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού ( δεν το είχαν βγάλει ως όφειλαν και επρεπε να υποβληθεί το μισθωτήριο )

Μπορώ να το προσθέσω τώρα ; NAI ME TΡOΠOΠOIHTIKH Και αν ναι υπάρχει τρόπος να μη θεωρηθεί εκπρόθεσμο ;;; ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, gianzo said:

 

Τι δουλειά έχει η εφορία να βάλει πρόστιμο για το ενεργειακό πιστοποιητικό (και τι πρόστιμο θα ήταν αυτό), από τη στιγμή που η έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού προκύπτει από νόμο του ΥΠΕΚΑ και όχι τον ΚΦΔ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην τροποποιητικη αν βαλω ημερομηνια συνταξης την ημερομηνια του αρχικου μου βγαζει μηνυμα οτι ειναι εκπροθεσμο και να βαλω τικ σε ενα κουτακι οτι το αποδεχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν , DENNY said:

Στην τροποποιητικη αν βαλω ημερομηνια συνταξης την ημερομηνια του αρχικου μου βγαζει μηνυμα οτι ειναι εκπροθεσμο και να βαλω τικ σε ενα κουτακι οτι το αποδεχομαι

Το πρόβλημα σας δεν είναι με το taxis. Το πρόβλημα είναι ότι κατά την έναρξη της μίσθωσης δεν υπήρχε ΠΕΑ. Διαβάστε λίγο τον νόμο για το ΠΕΑ. Πρέπει αναγκαστικά να αλλάξετε την ημερομηνία της μίσθωσης και να την βάλετε την ίδια ή μεταγενέστερη του πιστοποιητικού. Το μισθωτήριο αρχικά εμπρόθεσμα το υποβάλλατε. Δεν έπρεπε όμως να γίνει το μισθωτήριο εφόσον δεν υπήρχε πιστοποιητικό. Καλύτερα να ξανακάνετε μισθωτήριο και το πρώτο να θεωρηθεί ως μη γενόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έγινε μισθωτήριο χωρίς να υπάρχει ενεργειακό πιστοποιητικό.

Τώρα πήραν ενεργειακό πιστοποιητικό και θέλουν να το συμπληρώσουν.

Γίνεται και ναι θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη η δήλωση μίσθωσης?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Έγινε μισθωτήριο χωρίς να υπάρχει ενεργειακό πιστοποιητικό.

Τώρα πήραν ενεργειακό πιστοποιητικό και θέλουν να το συμπληρώσουν.

Γίνεται και ναι θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη η δήλωση μίσθωσης?

Ευχαριστώ πολύ.

εγώ θα έκανα τροποποιητική (ημερομηνία 01/03/2019 ή του ενεργειακού) και θα προχωρούσα ,βάζοντας και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εγώ θα έκανα τροποποιητική (ημερομηνία 01/03/2019 ή του ενεργειακού) και θα προχωρούσα ,βάζοντας και αυτό.

Δηλαδή νέα δήλωση μίαθωσης με νέα ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, PROAKIS είπε

τροποποιητική  με νέα ημερομηνία.

παρατηρήσεις.

(προσθήκη ενεργειακού πιστοποιητικού.)

Κατάλαβα. Ευχαριστώ. Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/4/2019 στις 2:15 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Έγινε μισθωτήριο χωρίς να υπάρχει ενεργειακό πιστοποιητικό.

Τώρα πήραν ενεργειακό πιστοποιητικό και θέλουν να το συμπληρώσουν.

Γίνεται και ναι θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη η δήλωση μίσθωσης?

Ευχαριστώ πολύ.

 Εγώ πάλι θα έκανα νέο μισθωτήριο με ημερομηνία ίδια ή μεταγενέστερη του ΠΕΑ. 

Βλ. μια ανάρτηση πάνω από την ερώτηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, ponzi είπε

 Εγώ πάλι θα έκανα νέο μισθωτήριο με ημερομηνία ίδια ή μεταγενέστερη του ΠΕΑ. 

Βλ. μια ανάρτηση πάνω από την ερώτηση σας.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα  .

Να ρωτήσω κάτι που με καίει. 

Τα μισθωτήριο έχω ακούσει ότι πήραν  παράταση  για 3 μήνες  .

Αν εγώ θέλω τώρα να κάνω ένα μισθωτήριο  με σημερινή για μίσθωση  κατοικίας  εχω προβλημα σαν ιδιοκτήτης που δεν θα συμπλήρωσω αριθμο π.εα  ο μηχανικός μου είπε ότι δεν εκδίδουν  πλέον ενεργειακά  πιστοποιητικά  και ότι δεν έχω πρόβλημα και θα το βγάλουμε  αργότερα  και θα το συμπληρώσουμε.

Μου ανέφερε επισης ότι τους έχουν  κλείσει και ότι δεν μπορεί να έρθει να ελέγξει  τον χώρο και να μου το εκδόσει . Αλλά εγώ δεν βλέπω να έχουν κλείσει υποχρεωτικά οι μηχανικοί. 

Έχω χάσει κάτι 

 

Ισχύει  ; Αυτό που αναφέρει κυρίως  ότι μπορώ να κάνω μισθωτήριο  χωρίς π.ε.α που θα εκδοθεί  αργότερα  και να μην έχω κάποιο  θέμα;

Ευχαριστώ  εκ των προτέρων  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, 125883623 είπε

κανεις; 

στείλτο αν είναι ανάγκη χωρίς ΠΕΑ και γράψε "λόγω πανδημίας ,το ΠΕΑ θα υποβληθεί σε μεταγενέστερο χρόνο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέσα σ όλα και αυτό

Έχει τρία γραφεία, και θέλει να τα ενώσει....για να τα βάλω στο Ε9 σαν ενιαίο χώρο, απαιτείται βεβαίωση μηχανικού?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μισθωτήριο από 1/5/2015 έως 30/4/2020.

Για ανανέωση πρέπει να κάνω τροποποιητική δήλωση ή νέα με τσεκάρισμα του πεδίου αποτελεί συνέχεια προηγούμενης?

Το 2015 δεν είχε συμπληρωθεί ΠΕΑ.

Τώρα είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ? Το ακίνητο είναι 126 τμ.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην αναναιωση δεν Έχεις υποχρέωση  π.ε.α

Το2015 αν θυμάμαι  καλά αυτό θέλει τσεκ δεν είχε υποχρέωση  π.ε.α η Μήπως είχε  γιατί  είναι πάνω από 50 τμ  αυτό να τσεκάρεις  .βέβαια  τι σε νοιάζει  εσένα αυτό τωρα;

Αν τώρα δεν κάνεις  αναναιωση  και κάνεις νέα μίσθωση έχεις υποχρέωση π.ε.α .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Στην αναναιωση δεν Έχεις υποχρέωση  π.ε.α

Το2015 αν θυμάμαι  καλά αυτό θέλει τσεκ δεν είχε υποχρέωση  π.ε.α η Μήπως είχε  γιατί  είναι πάνω από 50 τμ  αυτό να τσεκάρεις  .βέβαια  τι σε νοιάζει  εσένα αυτό τωρα;

Αν τώρα δεν κάνεις  αναναιωση  και κάνεις νέα μίσθωση έχεις υποχρέωση π.ε.α .

Η ανανέωση γίνεται με τροποποιητική της ήδη υπάρχουσας, απλά αλλάζοντας τις ημερομηνίες, σωστά?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Η ανανέωση γίνεται με τροποποιητική της ήδη υπάρχουσας, απλά αλλάζοντας τις ημερομηνίες, σωστά?

Ευχαριστώ.

Κλικαρεις  Τροποποιητικη  βάζεις τον αριθμό  πρωτοκολλου  της αρχικής  πατάς αναζήτηση  την βρίσκει το taxisnet  Και μετά συμπληρώνεις  όλα τα πεδία  .

Στην ουσία κλικαρεις το νταμακι βάζεις τον αριθμό πρωτοκολλου  πατάς  αναζήτηση  και όλα τα άλλα τα κάνεις  σαν να είναι καινούργιο  μισθωτήριο  με την μόνο εξαίρεση  ότι στην αναναιωση  δεν Έχεις την υποχρωση  να βάλεις π.ε.α που εγώ βέβαια  το βάζω αλλά οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Κλικαρεις  Τροποποιητικη  βάζεις τον αριθμό  προτοκολου  της αρχικής  πατάς αναζήτηση  την βρίσκει το taxisnet  Και μετά συμπληρώνεις  όλα τα πεδία  .

Στην ουσία κλικαρεις το νταμακι βάζεις τον αριθμό προτοκολου  πατάς  αναζήτηση  και όλα τα άλλα τα κάνεις  σαν να είναι καινούργιο  μισθωτήριο  με την μόνο εξαίρεση  ότι στην αναναιωση  δεν Έχεις την υποχρωση  να βάλεις π.ε.α που εγώ βέβαια  το βάζω αλλά οκ .

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λίγο άσχετο με το ενεργειακό πιστοποιητικό αλλά σχετικό με το μισθωτήριο..

 

2 (μαλωμένα) αδέρφια έχουν στην ιδιοκτησία τους επαγγελματική στέγη με ποσοστό 50% έκαστος.

Ο ένας εκ των 2 έχει στην παραπάνω στέγη την επαγγελματική έδρα του (καφενείο) και πληρώνει στον δεύτερο ενοίκιο.

Το αρχικό μισθωτήριο είναι παλιό (είχε θεωρηθεί στη ΔΟΥ) και δεν έχω το αντίγραφο.

Πάντως στο Ε2 δηλώνεται κανονικά το έσοδο του ενοίκιου.

Στο ρεζουμέ:

Πάω τώρα να κάνω ηλεκτρονικό μισθωτήριο λόγω covid..

Αναγράφοντας μόνο τον 1 αδερφό ως εκμισθωτή (με ποσοστό 50%) και τον άλλο ως μισθωτή, μου βγάζει μήνυμα ότι η δήλωση θα φύγει με ελλειπή στοιχεία και πρόστιμο.Αν αναγράψω τον αδερφό ως συνεκμισθωτή, τότε μου κοκκινίζει ότι δεν μπορεί να είναι εκμισθωτής και μισθωτής το ίδιο άτομο.

Πως αποτυπώνεται αυτού του είδους η μίσθωση??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, no slave είπε

Λίγο άσχετο με το ενεργειακό πιστοποιητικό αλλά σχετικό με το μισθωτήριο..

 

2 (μαλωμένα) αδέρφια έχουν στην ιδιοκτησία τους επαγγελματική στέγη με ποσοστό 50% έκαστος.

Ο ένας εκ των 2 έχει στην παραπάνω στέγη την επαγγελματική έδρα του (καφενείο) και πληρώνει στον δεύτερο ενοίκιο.

Το αρχικό μισθωτήριο είναι παλιό (είχε θεωρηθεί στη ΔΟΥ) και δεν έχω το αντίγραφο.

Πάντως στο Ε2 δηλώνεται κανονικά το έσοδο του ενοίκιου.

Στο ρεζουμέ:

Πάω τώρα να κάνω ηλεκτρονικό μισθωτήριο λόγω covid..

Αναγράφοντας μόνο τον 1 αδερφό ως εκμισθωτή (με ποσοστό 50%) και τον άλλο ως μισθωτή, μου βγάζει μήνυμα ότι η δήλωση θα φύγει με ελλειπή στοιχεία και πρόστιμο.Αν αναγράψω τον αδερφό ως συνεκμισθωτή, τότε μου κοκκινίζει ότι δεν μπορεί να είναι εκμισθωτής και μισθωτής το ίδιο άτομο.

Πως αποτυπώνεται αυτού του είδους η μίσθωση??

 

βάλτον 100% εκμισθωτή και στις παρατηρήσεις γράψε "ακίνητο ιδιοκτησίας 50% στον τάδε αφμ και 50% στον τάδε αφμ".

ή αν στον πάρει 50% κύριο και επικαρπωτή και 50% επικαρπωτή. και πάλι παρατηρήσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα ξέρει κάποιος αν έχει αλλάξει η υποχρέωση έκδοσης ενεργειακού πιστοποιητικού για μισθοδοτούμενο ακίνητο κάτω των 50τμ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...