Προς το περιεχόμενο
  • 0

δηλωση επαγγελματικου λογαριασμου


dodos

Ερώτηση

θελω να ρωτησω εαν εχετε καταλαβει τι γινετε με την δηλωση των επαγγελματικων λογαριασμων :

1.μπλοκακιας ελευθερος επαγγελματιας (δικηγορος) που δεν εχει υποχρεωση (λογω του οτι ειναι μπλοκακι) για pos

θα πρεπει να δηλωση και  αυτος τον λογαριασμο του ?

2.επαγγελματιες με pos εκτος του λογ/σμου pos δηλωνουν και τους υπολοιπους λογαρισμους τους που χρησιμοποιουν για

επαγγελματικες συναλλαγες?

3. καποιες ατομικες επιχειρησεις και ελευθεροι επαγγελματιες χωρις pos ,που χρησιμοποιουσαν εναν λογ/σμο απλο ταμιευτηριου

για ολες τους συναλλαγες (οχι οψεως ) μπορουν να δηλωσουν αυτον για επαγγελματικο ? η πρεπει να ανοιξουν υποχρεωτικα οψεως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σε πρώτη φάση οι έχοντες pos ,δηλώνουν τους λογαριασμούς που κατατίθενται οι εισπράξεις από αυτά.

οι εταιρείες λογικά θα έχουν κυρίως όψεως.

ένας επαγγελματίας φυσικό πρόσωπο θα δηλώσει έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου ,αλλά από κει ΚΑΛΟ ΕΊΝΑΙ να κάνει μόνο επαγγελματικές πληρωμές -εισπράξεις.

Και αυτό γιατί μελλοντικά ο λογαριασμός αυτός α) θα ξεψαχνίζεται σε έλεγχο και β) θα αποτελέσει το βιβλίο εσόδων-εξόδων (σταδιακά).

Κάποιος που δεν υποχρεούται σε pos και να το δηλώσει μπροστά του θα το βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο επαγγελματίας φυσικό πρόσωπο , γιατί να έχει λογαριασμό ταμιευτηρίου και όχι όψεως??

Εγώ πιστεύω ότι όποιος ασκεί επαγγελματική δραστηριότητα πρέπει να έχει όψεως , ανεξάρτητα από το αν είναι υπόχρεος σε pos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν , PROAKIS said:

Κάποιος που δεν υποχρεούται σε pos και να το δηλώσει μπροστά του θα το βρει.

εννοεις οτι εφοσον δεν εχει pos σε πρωτη φαση δεν εχει υποχρεωση να το κανει,αλλα και αν το κανει καλο θα ειναι γιατι

μελλοντικα θα χρειασθει να το κανει ?

οσον αφορα την αποψη του SELECTOR  οντως το σωστο ειναι να ειναι οψεως αλλα υπαρχουν πολλοι μικροεπαγγελματιες φυσικα προσωπα που εχουν ενα λογ/σμο απλο για ολες τις συναλλαγες ,επαγγελματικες και μη .

σωστη η επισυμανση του proakis βεβαια οτι καλο ειναι να διαχωριζονται για πολλους λογους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Υπάρχει κάποια προθεσμία για αυτό το νέο φρούτο?

Για την ώρα θα δηλώσουμε μόνο τους λογαριασμούς των pos (όποιος επαγγελματίας έχει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Και όμως όταν έβαλα στο γραφείο POS 5-6 μήνες μετά τα capital controls μου είπαν από την τράπεζα ότι επειδή δεν μπορούν να ανοίξουν νέο λογαριασμό θα το έκαναν σύνδεση με τον ταμιευτηρίου που είχα ήδη στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, SELECTOR said:

Ο επαγγελματίας φυσικό πρόσωπο , γιατί να έχει λογαριασμό ταμιευτηρίου και όχι όψεως??

Εγώ πιστεύω ότι όποιος ασκεί επαγγελματική δραστηριότητα πρέπει να έχει όψεως , ανεξάρτητα από το αν είναι υπόχρεος σε pos. 

Ο μόνος λόγος στο παρελθόν για να έχεις όψεως αντί ταμιευτήριο ήταν για να έχεις μπλοκ επιταγών με κόστος τους τόκους που έχανες από το ταμιευτήριο.
Τώρα, στην εποχή του web banking, δεν έχεις λόγο να χρησιμοποιείς επιταγές (άσε που δεν παίρνεις εύκολα) και δεν υπάρχει και τόκος στο ταμιευτήριο.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα είναι ότι στην πρώτη φάση ήμασταν υποχρεωμένοι να δεχόμαστε κάρτες.
Η χρήση free-pos κρίθηκε επαρκής για όσους είχαν λίγες συναλλαγές.
Όμως σ' αυτή την υπηρεσία δε δηλώνεις λ/σμό αλλά εξαργυρώνεις κάθε φορά όπου νομίζεις.

Γιατί δεν βγάζουν από την αρχή ολοκληρωμένο το σχέδιο με όλα τα βήματα να ξέρει ο κόσμος τι κάνει;
Κάνεις ένα βήμα και μετά από λίγο καιρό βγάζουν μια απόφαση και αλλάζουν τα δεδομένα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης σε ψυχολόγους - γιατρούς κ.ά. ενώ είναι υπόχρεοι POS γράφει ότι δεν είναι δυνατή η προσθήκη επαγ/κου λογαριασμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα για ολους τους λογαριασμους ειτε ειναι συνδεδεμενοι με pos ειτε οχι. 

Αν δεν εχουν οψεως το λογ/σμο ταμιευτηριου που χρησιμοποιουν για τις επαγγελματικες τους συναλλαγες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Πως γίνεται ακατάσχετος ο επαγγαλματικός  λογαριασμός όταν πρόκειται για εταιρείες ?

Η μήπως ότι δηλώθηκε ως επαγγελματικός απο εκπρόσωπο της εταιρείας  τον καθιστά και ακατάσχετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα για ολους τους λογαριασμους ειτε ειναι συνδεδεμενοι με pos ειτε οχι. 

Αν δεν εχουν οψεως το λογ/σμο ταμιευτηριου που χρησιμοποιουν για τις επαγγελματικες τους συναλλαγες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, MAUPASSANT said:

 Πως γίνεται ακατάσχετος ο επαγγαλματικός  λογαριασμός όταν πρόκειται για εταιρείες ?

Η μήπως ότι δηλώθηκε ως επαγγελματικός απο εκπρόσωπο της εταιρείας  τον καθιστά και ακατάσχετο?

Ακατάσχετος επαγγελματικός λογαριασμός???? Τι είναι αυτό...πως σας ήρθε.....μήπως φαντασιώνεστε ενδόμυχες επιθυμίες?

Σας παρακαλώ. Σας επαναφέρω στη τάξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεταφορέας οδικών εμπορευμάτων μόνο εναν πελάτη χονδρικής και η εφαρμογή με αφήνει να δηλώσω λογαριασμό.

Από την άλλη Ανώνυμη εταιρεία μόνο χονδρικές πωλήσεις και δεν είναι ανοιχτό το πεδίο προσθήκη λογαριασμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα για ολους τους λογαριασμους ειτε ειναι συνδεδεμενοι με pos ειτε οχι. 

Αν δεν εχουν οψεως το λογ/σμο ταμιευτηριου που χρησιμοποιουν για τις επαγγελματικες τους συναλλαγες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aν πελάτης μεταφέρει χρήματα στο λογιστη για πληρωμη των υποχρεωσεων του (πελατη) υπάρχει θέμα ;;;

Θα μου πειτε κακως γινεται το ξερω. Αλλα εχω 2-3 περιπτωσεις που έχω ενα σκασμο ρυθμισεις που με κοπο έστησα ( 100 σε ασφαλιστικα ταμεια) και φοβαμαι οτι αν τα κανουν οι ιδιοι κατι θα γινει λαθος και θα τρέχω πάλι εγω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, DENNY said:

Aν πελάτης μεταφέρει χρήματα στο λογιστη για πληρωμη των υποχρεωσεων του (πελατη) υπάρχει θέμα ;;;

Θα μου πειτε κακως γινεται το ξερω. Αλλα εχω 2-3 περιπτωσεις που έχω ενα σκασμο ρυθμισεις που με κοπο έστησα ( 100 σε ασφαλιστικα ταμεια) και φοβαμαι οτι αν τα κανουν οι ιδιοι κατι θα γινει λαθος και θα τρέχω πάλι εγω !

όχι δεν υπάρχει αρκεί να διατηρείς προσωπικό αρχείο για όλες αυτές τις συναλλαγές.!! Έχει ειπωθεί και σε παλαιότερο briefing του taxheaven.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μπαίνω σε αφμ πελατών και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:
 
 
Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΤΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, kotlistianos said:
Μπαίνω σε αφμ πελατών και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:
 
 
Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΤΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος?

Και σε εμένα βγάζει το ίδιο σε 2 αφμ με ειδικότητα ιατρών, ενώ στο δικό μου την τελείωσε κανονικά τη διαδικασία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα δηλωνουμε υποχρεωτικα ολους τους επαγγελαμτικους λογαριασμους υπαρχει καποια προθεσμια ,μεχρι τελος του ετους ας πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, zinon said:

τα δηλωνουμε υποχρεωτικα ολους τους επαγγελαμτικους λογαριασμους υπαρχει καποια προθεσμια ,μεχρι τελος του ετους ας πουμε?

Όχι. Δεν υπάρχει προθεσμία. Αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα γίνει και θα βάλουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν , grigorislembessis said:

Όχι. Δεν υπάρχει προθεσμία. Αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα γίνει και θα βάλουνε...

Δεν ξέρω αν διαβάσατε το γιατί δηλώνουμε τους λογαριασμούς. Με βάση αυτό το σκεπτικό, η προθεσμία που θα βγάλουν είναι μέχρι την κλήρωση του πρωτοχρονίατικου λαχείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, ponzi said:

Δεν ξέρω αν διαβάσατε το γιατί δηλώνουμε τους λογαριασμούς. Με βάση αυτό το σκεπτικό, η προθεσμία που θα βγάλουν είναι μέχρι την κλήρωση του πρωτοχρονίατικου λαχείου. 

Σαφώς κλαι διαβάσαμε... Τρέξε κόσμε... Τζακ ποτ στο Τζόκερ... Μερισματα από εδώ, κληρώσεις από εκεί... Ρε που ζο΄υμε τέλος πάντων και δεν το έχουμε καταλάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...