Jump to content
  • 0

ΦΠΑ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ


chrisk
 Share

Question

Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω:

1. Ατομική επιχείρηση αναλαμβάνει στη Κύπρο τεχνικό έργο (επιστέγαση στέγης με φύλλα χαλκού). Ο πελάτης έχει κυπριακό ΑΦΜ και είναι κανονικά εγγεγραμμένος στο VIES όπως και εμείς. Η εργασίες που αναλαμβάνει αφορούν μόνο στην υπηρεσία κατασκευής του έργου χωρίς καθόλου υλικά. Η παραπάνω υπηρεσία θεωρείται ενδοκοινοτική; Εκδίδουμε τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και καταθέτουμε Listing ή λόγω του ότι η υπηρεσία αφορά εργασίες σε ακίνητο που βρίσκεται εκτός Ελλάδος , θα πρέπει να ορισθεί στη Κύπρο φορολογικός εκπρόσωπος και να αποδοθεί στη Κύπρο ο ΦΠΑ; Και αν δεν έχουμε ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία τι συνέπειες θα έχουμε;

2. Η ίδια επιχείρηση έχει αναλάβει αντίστοιχο έργο στη Κύπρο αλλά ο πελάτης είναι εκκλησία και μας ενημέρωσε ότι δεν έχει ΑΦΜ στη Κύπρο. Σε αυτή τη περίπτωση πως το χειριζόμαστε από άποψη ΦΠΑ;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
1 ώρα πριν, chrisk said:

Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω:

1. Ατομική επιχείρηση αναλαμβάνει στη Κύπρο τεχνικό έργο (επιστέγαση στέγης με φύλλα χαλκού). Ο πελάτης έχει κυπριακό ΑΦΜ και είναι κανονικά εγγεγραμμένος στο VIES όπως και εμείς. Η εργασίες που αναλαμβάνει αφορούν μόνο στην υπηρεσία κατασκευής του έργου χωρίς καθόλου υλικά. Η παραπάνω υπηρεσία θεωρείται ενδοκοινοτική; Εκδίδουμε τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και καταθέτουμε Listing ή λόγω του ότι η υπηρεσία αφορά εργασίες σε ακίνητο που βρίσκεται εκτός Ελλάδος , θα πρέπει να ορισθεί στη Κύπρο φορολογικός εκπρόσωπος και να αποδοθεί στη Κύπρο ο ΦΠΑ; Και αν δεν έχουμε ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία τι συνέπειες θα έχουμε;

2. Η ίδια επιχείρηση έχει αναλάβει αντίστοιχο έργο στη Κύπρο αλλά ο πελάτης είναι εκκλησία και μας ενημέρωσε ότι δεν έχει ΑΦΜ στη Κύπρο. Σε αυτή τη περίπτωση πως το χειριζόμαστε από άποψη ΦΠΑ; Το ίδιο με το πρώτο ερώτημα. Τώρα αν δεν έχει ΑΦΜ θα εκδώσεις παραστατικό χωρίς να αναγράψεις το ΑΦΜ. 

Σας ευχαριστώ

Οι συνέπειες αν δεν τηρήσεις αυτή τη διαδικασία είναι, όταν ανακαλυφθεί από τις κυπριακές αρχές, να καταλογιστεί στην εταιρεία το ΦΠΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν η περίπτωση ήταν αντίστροφη, δηλαδή κυπριακή εταιρία παρείχε  υπηρεσίες σε ακίνητο στην Ελλάδα , θα μπορούσε αντί του ορισμού φορολογικού εκπροσώπου να ακολουθήσει την διαδικασία της ΠΟΛ.1113/22.5.2013 όπως έχει τροποποιηθεί.

Λογικα θα υπάρχει αντίστοιχη διαδικασία και στην Κύπρο.

Φαινεται απλή διαδικασία.

Edited by anast
Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 10/11/2017 at 10:45 ΠΜ, chrisk said:

Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω:

1. Ατομική επιχείρηση αναλαμβάνει στη Κύπρο τεχνικό έργο (επιστέγαση στέγης με φύλλα χαλκού). Ο πελάτης έχει κυπριακό ΑΦΜ και είναι κανονικά εγγεγραμμένος στο VIES όπως και εμείς. Η εργασίες που αναλαμβάνει αφορούν μόνο στην υπηρεσία κατασκευής του έργου χωρίς καθόλου υλικά. Η παραπάνω υπηρεσία θεωρείται ενδοκοινοτική; Εκδίδουμε τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και καταθέτουμε Listing ή λόγω του ότι η υπηρεσία αφορά εργασίες σε ακίνητο που βρίσκεται εκτός Ελλάδος , θα πρέπει να ορισθεί στη Κύπρο φορολογικός εκπρόσωπος και να αποδοθεί στη Κύπρο ο ΦΠΑ; Και αν δεν έχουμε ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία τι συνέπειες θα έχουμε;

2. Η ίδια επιχείρηση έχει αναλάβει αντίστοιχο έργο στη Κύπρο αλλά ο πελάτης είναι εκκλησία και μας ενημέρωσε ότι δεν έχει ΑΦΜ στη Κύπρο. Σε αυτή τη περίπτωση πως το χειριζόμαστε από άποψη ΦΠΑ;

Σας ευχαριστώ

1. Παροχή υπηρεσιών σχετικών με ακίνητα

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 14, ο τόπος παροχής των υπηρεσιών που αναφέρονται σε ακίνητα, είναι ο τόπος στον οποίο βρίσκονται τα συγκεκριμένα ακίνητα. Η διάταξη αυτή αποτελεί παρέκκλιση των γενικών κανόνων που τίθενται με τις παραγράφους 2α και 2β του άρθρου 14 και εφαρμόζεται ανεξάρτητα από την ιδιότητα του λήπτη (Δεν ενδιαφέρει εάν είναι Β2Β ή Β2C).

.........................

θα βρείτε όλο το κείμενο εδώ

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24293

 

Για την υποχρέωση ορισμού αντιπροσώπου υποβάλλετε το ερώτημα σας εδώ

http://www.mof.gov.cy/mof/vat/vat.nsf/DMLinquires_gr?OpenForm

Link to comment
Share on other sites

  • 0
7 ώρες πριν, taxeas said:

1. Παροχή υπηρεσιών σχετικών με ακίνητα

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 14, ο τόπος παροχής των υπηρεσιών που αναφέρονται σε ακίνητα, είναι ο τόπος στον οποίο βρίσκονται τα συγκεκριμένα ακίνητα. Η διάταξη αυτή αποτελεί παρέκκλιση των γενικών κανόνων που τίθενται με τις παραγράφους 2α και 2β του άρθρου 14 και εφαρμόζεται ανεξάρτητα από την ιδιότητα του λήπτη (Δεν ενδιαφέρει εάν είναι Β2Β ή Β2C).

.........................

θα βρείτε όλο το κείμενο εδώ

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24293

 

Για την υποχρέωση ορισμού αντιπροσώπου υποβάλλετε το ερώτημα σας εδώ

http://www.mof.gov.cy/mof/vat/vat.nsf/DMLinquires_gr?OpenForm

θα μπορουσαμε , αραγε, χωρις φυσικη παρουσια, εκει ,στην ΚΥΠΡΟ ,  να παρουμε αφμ -ηλεκτρονικα- ,και  μεσω

τραπεζας , να εξοφλησουμε τον  ΦΠΑ    ???...  μαλλον ,δυσκολο χωρις να εμφανιστει καποιος εκει...

καποιος συναδελφος  ,που το εχει ζησει  ??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...