Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΗ ΔΑΠΑΝΗ ΜΕ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟ ΦΠΑ


Jupiteros

Ερώτηση

Καλησπέρα σας παιδιά! Έχω μια απορία για το πως να αντιμετωπίσω φορολογικά εκπιπτόμενες δαπάνες με μη εκπιπτομενο φπα από το φπα εισροών.

Για να γίνω πιο σαφής με ένα παράδειγμα έχω ας πούμε μία δαπάνη υποδοχής 100 ευρώ με φπα 24 ευρώ σύνολο 124 ευρώ.Η δαπάνη των 100 ευρώ την εκπίπτω κανονικά από τη φορολογία εισοδήματος, το φπα 24 ευρώΔΕΝ το εκπίπτω από το φπα εισροών της περιοδικής δήλωσης και θα ήθελα να μάθω αν ο ΦΠΑ πηγαίνει σε φπα εκπιπτόμενο ή μη εκπιπτόμενο στη φορολογία εισοδήματος για να μην έχω πρόβλημα με την αναμόρφωση στο τέλος του έτους. Αμάν πια...πολύ πολύπλοκη έχει γίνει η λογιστική παρακολούθηση ακόμα και των πιο απλών επιχειρήσεων:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Είναι απλό. Εφόσον εκπίπτεται φορολογικά η δαπάνη θα εκπέσει και το ΦΠΑ σαν δαπάνη. Αν όμως πρέπει να αναμορφώσουμε την δαπάνη τότε θα αναμορφώσουμε και το ΦΠΑ της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, tacar said:

Είναι απλό. Εφόσον εκπίπτεται φορολογικά η δαπάνη θα εκπέσει και το ΦΠΑ σαν δαπάνη. Αν όμως πρέπει να αναμορφώσουμε την δαπάνη τότε θα αναμορφώσουμε και το ΦΠΑ της.

"Αν όμως πρέπει να αναμορφώσουμε την δαπάνη τότε θα αναμορφώσουμε και το ΦΠΑ της."

 

συναδελφε tacar ,  αυτο το λες οτι ισχυει ,γενικα  ?

διοτι αναμορφωνουμε δαπανες  (  π.χ.  αγορα πανω απο  500 ευρω, που εγινε τοις μετρητοις ) αλλα ο ΦΠΑ 

εκπιπτει κανονικα 

η  οχι  ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν , G.E.S. said:

"Αν όμως πρέπει να αναμορφώσουμε την δαπάνη τότε θα αναμορφώσουμε και το ΦΠΑ της."

 

συναδελφε tacar ,  αυτο το λες οτι ισχυει ,γενικα  ?

διοτι αναμορφωνουμε δαπανες  (  π.χ.  αγορα πανω απο  500 ευρω, που εγινε τοις μετρητοις ) αλλα ο ΦΠΑ 

εκπιπτει κανονικα 

η  οχι  ??

διοτι αναμορφωνουμε δαπανες  (  π.χ.  αγορα πανω απο  500 ευρω, που εγινε τοις μετρητοις ) αλλα ο ΦΠΑ 

εκπιπτει κανονικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Αν όμως πρέπει να αναμορφώσουμε την δαπάνη τότε θα αναμορφώσουμε και το ΦΠΑ της."

αναφέρεται σε φπα που δεν εκπίπτει από τον φόρο εκροών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, G.E.S. said:

σωστα , εχεις δικιο ,  εκει  "δενει "

για αυτό είναι καλό να καταχωρείς σαν δαπάνη το συνολικό (με φπα) με την επιφύλαξη της ΜΥΦ.

αρκετά προγράμματα βάζεις το φπα σε εσωτερική στήλη και στην ΜΥΦ το κάνει διαχωρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ το κάνω ως εξής:

παράδειγμα: Μου φέρνει πελάτης τιμολόγιο απο jumbo 100 ευρώ καθαρή πλέον ΦΠΑ όπου τα 50 ευρώ αφορούν κλασέρ και τα άλλα 50 μονόπολη.

Περνάω στον 64 τα 100 ευρώ και τον φπα τον διαχωρίζω σε εκπίπτόμενο 12 ευρώ και σε μη εκπιπτόμενο (που παέι στα έξοδα)12 ευρώ.Έπειτα αναμοσφώνω στο 2020 τα 62 ευρώ (τα 50 της μονόπολης + τα 12 που αντιστοιχούν στον ΦΠΑ της).

Έτσι κουμπώνω στις ΜΥΦ,δεν εκπίπτω τον ΦΠΑ της μονόπολης και αναμορφώνω όλο το έξοδο της.

Βέβαια λέω στους πελάτες να κόβουν ξεχωριστά τα τιμολόγια καθώς δεν μου είναι ευχάριστη η παραπάνω διαδικασία..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα...ξεθάβω το παραπάνω

On 10/27/2017 at 1:06 PM, noslave said:

εγώ το κάνω ως εξής:

παράδειγμα: Μου φέρνει πελάτης τιμολόγιο απο jumbo 100 ευρώ καθαρή πλέον ΦΠΑ όπου τα 50 ευρώ αφορούν κλασέρ και τα άλλα 50 μονόπολη.

Περνάω στον 64 τα 100 ευρώ και τον φπα τον διαχωρίζω σε εκπίπτόμενο 12 ευρώ και σε μη εκπιπτόμενο (που παέι στα έξοδα)12 ευρώ.Έπειτα αναμοσφώνω στο 2020 τα 62 ευρώ (τα 50 της μονόπολης + τα 12 που αντιστοιχούν στον ΦΠΑ της).

Έτσι κουμπώνω στις ΜΥΦ,δεν εκπίπτω τον ΦΠΑ της μονόπολης και αναμορφώνω όλο το έξοδο της.

Βέβαια λέω στους πελάτες να κόβουν ξεχωριστά τα τιμολόγια καθώς δεν μου είναι ευχάριστη η παραπάνω διαδικασία..!

Στο mydata τι εγγραφές θα γίνουν για το παραπάνω ώστε να εμφανισθεί στο Mydata το σωστό λογιστικό και φορολογικό απότέλεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/2/2022 στις 11:46 ΠΜ, stamgalaios είπε

Καλημέρα...ξεθάβω το παραπάνω

Στο mydata τι εγγραφές θα γίνουν για το παραπάνω ώστε να εμφανισθεί στο Mydata το σωστό λογιστικό και φορολογικό απότέλεσμα ?

Δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα απάντηση.Το ίδιο συμβαίνει και στην αγορά ΙΧ αυτοκινητου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερωτηση σε φορολογικό μπλοκάκι που δεν μπορεί να εκπέσει στην φορολογία εισοδήματος άλλη δαπάνη εκτός απο το εφκα του

στην περιοδική φπα το φπα των υπολοίπων δαπανών μπορεί να το εκπέσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...