Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΓΑΛΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ


dodos

Ερώτηση

ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ..

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΙ ΛΟΓΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ?

ΑΝ ΕΙΧΕ ΒΙΒΛΙΑ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΤΟ ΦΠΑ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ,ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΖΗΜΙΑ?

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΝΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η παραγραφή είναι τριετής για τον φορολογούμενο . Επομένως στις 31/12/2017 παραγράφεται το πιστωτικό υπόλοιπο τις 31/12/2013 . Αυτή η εγγραφή με 31/12 μπορεί να γίνει . Φορολογικά δεν εκπίπτει . Γιατί όμως να μην εξαντλήσετε και τα περιθώρια επιστροφής ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, dodos said:

ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ..

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΙ ΛΟΓΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ?

ΑΝ ΕΙΧΕ ΒΙΒΛΙΑ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΤΟ ΦΠΑ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ,ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΖΗΜΙΑ?

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΝΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

γιατί δεν το ζητάει πίσω?

θα πει ,επειδή δεν εξέδιδα αποδείξεις το φπα μεγάλωσε οπότε θέλω επιστροφή.

νομίζω θα το πάρει χωρίς έλεγχο.

ΑΝ ΕΙΧΕ ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ..... εσύ δεν ξέρεις τι έχει?

δεν χρειάζεται αναμόρφωση ,εκπίπτει εξολοκλήρου από τον φόρο εισοδήματος  ,άμεσα.

άρε dodo ,τυχερός είναι!!!!!!

 

(η παραγραφή μέχρι το 2013 ήταν 3-ετια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω φιλε proakis,υποθετικη ειναι η ερωτηση.

για αυτο ρωταω για το αν ειχε διπλογραφικα.

εισαι σιγουρος οτι εκπιπτει εξ ολοκληρου απο το φορο εισοδηματος ?

(οτι μου εχεις απαντηση μεχρι τωρα ηταν παντα σωστο ,στο συγκεκριμενο ,εγω προσωπικα θα το αναμορφωνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν , dodos said:

ευχαριστω φιλε proakis,υποθετικη ειναι η ερωτηση.

για αυτο ρωταω για το αν ειχε διπλογραφικα.

εισαι σιγουρος οτι εκπιπτει εξ ολοκληρου απο το φορο εισοδηματος ?

(οτι μου εχεις απαντηση μεχρι τωρα ηταν παντα σωστο ,στο συγκεκριμενο ,εγω προσωπικα θα το αναμορφωνα

 

πλάκα κάνω βρε.

εξυπακούεται όλο έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, hilogic said:

Η παραγραφή είναι τριετής για τον φορολογούμενο . Επομένως στις 31/12/2017 παραγράφεται το πιστωτικό υπόλοιπο τις 31/12/2013 . Αυτή η εγγραφή με 31/12 μπορεί να γίνει . Φορολογικά δεν εκπίπτει . Γιατί όμως να μην εξαντλήσετε και τα περιθώρια επιστροφής ;;

Καλημέρα μια διευκρίνηση πάνω σε αυτό,παραγράφεται το πιστωτικό υπόλοιπο της χρήσης 2013?επειδή στη περίπτωσή μου έχω μεταφορά πιστωτικού απο το 2010,2011,2012 στο 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, dodos said:

Παραγραφετε στην τριετια εαν δεν εχει σε αυτο το διαστημα καμμια κινηση

άσχετα αν υπάρχουν κινήσεις ή όχι εξετάζουμε το πιστωτικό από που δημιουργήθηκε.

μέχρι το 2013 ,3 χρόνια από την υποβολή της εκκαθαριστικής.

από το 2014 ,5 χρόνια από την τελευταία υποβολή δήλωσης.   το 2013 ,τελευταία υποβολή η περιοδική 4ου τριμήνου ή Δεκεμβρίου υποβάλλεται τον Ιανουάριο του 2014. παραγραφή το 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε προσφατο σεμιναριο επιτελους ξεκαθαρισα (στο μυαλο μου) οτι αυτο που κοιταμε ειναι αν το πιστωτικο φπα ανακυκλωθηκε(συμψηφιστηκε)απο το φπα των εκροων.Μπορει αυτο να εχει γινει και παρολα αυτα να εχει αυξηθει το φπα.Οποτε ειμαστε οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν , DENNY said:

Σε προσφατο σεμιναριο επιτελους ξεκαθαρισα (στο μυαλο μου) οτι αυτο που κοιταμε ειναι αν το πιστωτικο φπα ανακυκλωθηκε(συμψηφιστηκε)απο το φπα των εκροων.Μπορει αυτο να εχει γινει και παρολα αυτα να εχει αυξηθει το φπα.Οποτε ειμαστε οκ!

είναι ακριβώς όπως οι ζημιές που συμψηφίζονται με κέρδη. ότι μένει ακάλυπτο χάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos said:

AΡΑ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ΕΤΟΥΣ 2015  (4OY TΡΙΜΗΝΟΥ 2015) ΕΩΣ  31/12/2017?

 

On 24/10/2017 at 4:42 ΜΜ, PROAKIS said:

άσχετα αν υπάρχουν κινήσεις ή όχι εξετάζουμε το πιστωτικό από που δημιουργήθηκε.

μέχρι το 2013 ,3 χρόνια από την υποβολή της εκκαθαριστικής.

από το 2014 ,5 χρόνια από την τελευταία υποβολή δήλωσης.   το 2013 ,τελευταία υποβολή η περιοδική 4ου τριμήνου ή Δεκεμβρίου υποβάλλεται τον Ιανουάριο του 2014. παραγραφή το 2019.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ.

ΑΡΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ  ΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 2015 ΕΩΣ ΤΟ 2020 ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα πανω στο μεγαλο πιστωτικο σε ατομικη επιχειρηση με απλογραφικα μπορεί να πάρει απαλλακτικό λογω ενδοκοινοτικών παραδοσεων και μεγαλο πιστωτικο υπολοιπο? (και αν ναι θα ηθελα να μου πειτε τη διαδικασια γιατι δε μου εχει ξανα τυχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπως εχω γραψει και παραπανω θελω να αιτηθω επιστροφη φπα ,επενδυτικων αγαθων , που αφορουν 4 τριμηνο 2015

(απλογραφικα βιβλια) εχετε καπου την πολ που οριζει οτι αυτο εχει προθεσμια (η αιτηση για την επιστροφη φπα ) 5 χρονια ?

γιατι ο αρμοδιος υπαλληλος στην δου μου λεει και επιμενει οτι πρεπει να γινει η αιτηση εως 31/12/2017?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπως εχω γραψει και παραπανω θελω να αιτηθω επιστροφη φπα ,επενδυτικων αγαθων , που αφορουν 4 τριμηνο 2015

(απλογραφικα βιβλια) εχετε καπου την πολ που οριζει οτι αυτο εχει προθεσμια (η αιτηση για την επιστροφη φπα ) 5 χρονια ?

γιατι ο αρμοδιος υπαλληλος στην δου μου λεει και επιμενει οτι πρεπει να γινει η αιτηση εως 31/12/2017?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δες την τελευταία ενότητα του άρθρου μήπως και σε βοηθήσει!!

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18777

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφερω το ερωτημα για προβληματισμο...

Εχω φαρμακειο που πριν καμια 10αρια χρονια εκανε ανακαινιση και δημιουργηθηκε ενα αρκετα μεγαλο πιστωτικο φπα.

Μετα μειωθηκε και το φπα στα φαρμακα και απο τοτε μεταφερω ενα υπερογκο φπα που δε σβηνει ποτε...

Οπως ειχα πει και σε πιο παλια αναρτηση μου το πιστωτικο φπα ανακυκλωθηκε στα χρόνια ,αλλά παρολα αυτα παραμενει και δε ξερω τι να το κάνω! Δε θελω να ζητησω επιστροφη ......

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DENNY είπε

Επαναφερω το ερωτημα για προβληματισμο...

Εχω φαρμακειο που πριν καμια 10αρια χρονια εκανε ανακαινιση και δημιουργηθηκε ενα αρκετα μεγαλο πιστωτικο φπα.

Μετα μειωθηκε και το φπα στα φαρμακα και απο τοτε μεταφερω ενα υπερογκο φπα που δε σβηνει ποτε...

Οπως ειχα πει και σε πιο παλια αναρτηση μου το πιστωτικο φπα ανακυκλωθηκε στα χρόνια ,αλλά παρολα αυτα παραμενει και δε ξερω τι να το κάνω! Δε θελω να ζητησω επιστροφη ......

 

 

 

Καλησπέρα.

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε φαρμακείο.

Και ήρθε εντολή για μερικό έλεγχο.

Να φανταστείς είναι όλα αγορές με τιμολόγια, καθόλου παραμύθι έξοδα.

Φέτος έβγαλε ένα μεγάλο κέρδος και θα αρχίσει να μειώνεται, ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και επιπλέον η 5ετης παραγραφη πως εφαρμόζεται στην πράξη...

Γιατι το 2015 το φπα ηταν 8.000 πιστωτικό και τωρα είναι 15.000

Τι πρέπει να παραγραφει και με ποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω εχω ενα πιστωτικο μεγαλο απο το 2015 που κανονικα πρεπει μεχρι το τελος του 2020 να αιτησθω την επιστροφη? ειναι απο επενδυτικα αγαθα

αν δεν μου φερει ολα τα στοιχεια για την επιστροφη?

πως το παραγράφο πρακτικα?

η αιτηση μπορει να γίνει ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω  που είναι;

Αυτό στην πενταετία  παραγράφεται  .

Αλλιώς να ζητήσει  επιστροφή  .

Αν δεν θέλει να το πάρει πίσω βάλτε  το στα λειπα  αφαιρούμενα  και χαρισε το  στο κράτος 

Αν είναι διπλογραφικά  εκεί είναι λίγο πιο πολύπλοκο  λογο ταμείου. 

Άλλά ειναι αυτό που έχετε πρόβλημα;

Η το κάνετε εσεις  που δεν ζητάτε την επιστροφή .

Και ελενχος να βγει και θα πληρωθειτε  για αυτόν αλλά και κάποιο   πρόβλημα  να βγει δικό του είναι όχι δικό  σας.

Dodos ζητά επιστροφή  και αν δεν στα φέρνει  θα τα πάει ο ίδιος στην εφορία γιατί  εκεί δεν παίζουν  .

Με τα ήλετρονικα  βιβλία  όλα οκ τα λυσατε  τα προβλήματα  σας -σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...