Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ποθεν εσχες ερωτησεις


dodos

Ερώτηση

Επειδη πρωτη φορα θα κανω σε καποιον δηλωση ποθεν εσχες θα ηθελα να ρωτησω:

1.καταρχην ισχυει οτι δεν θα δωθει παραταση? 

2.αν η συζυγος του υποχρεου σε ποθεν εσχες εχει καποιο τραπεζικο λογαριασμο, στον οποιο δεν ειναι ο υποχρεος συνδικαιουχος, αλλα μονο αυτη, πρεπει να δηλωθει και αυτος ο λαγαριασμος? Να υποθεσω οτι το ιδιο ισχυει και για τα ακινητα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
μόλις τώρα, dodos said:

Επειδη πρωτη φορα θα κανω σε καποιον δηλωση ποθεν εσχες θα ηθελα να ρωτησω:

1.καταρχην ισχυει οτι δεν θα δωθει παραταση? 

2.αν η συζυγος του υποχρεου σε ποθεν εσχες εχει καποιο τραπεζικο λογαριασμο, στον οποιο δεν ειναι ο υποχρεος συνδικαιουχος, αλλα μονο αυτη, πρεπει να δηλωθει και αυτος ο λαγαριασμος? Να υποθεσω οτι το ιδιο ισχυει και για τα ακινητα? 

 

και για τα ακίνητα και τους λογαριασμούς.   πρέπει να δηλωθούν στην σύζυγο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37336

Αναμένουμε κάποια ανακοίνωση τώρα που το ΣΤΕ έκρινε το νόμο αντισυνταγματικό. Λογικά η υποβολή αναστέλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν , dodos said:

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ? ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ,ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ?

δεν στελνουμε , σε αυτους που στειλαμε δεν ξερουμε ακομα τι θα κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, tziale said:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37336

Αναμένουμε κάποια ανακοίνωση τώρα που το ΣΤΕ έκρινε το νόμο αντισυνταγματικό. Λογικά η υποβολή αναστέλεται.

και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους 
ΔΕΝ κρίθηκε κανένας νομος αντισυνταγματικός 
ακύρώθηκε η Κοινή Υπουργική Απόφαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με όσους έχουμε ήδη στείλει εκτός αν ο υπόχρεος θέλει τροποποιήσεις.

Λογικά μια ψιλοπαράταση έστω μέχρι τέλος του μήνα θα τη δώσουν λόγω του μπάχαλου που δημιούργησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, mannikos said:

Μπορούμε να υποβάλουμε και αύριο; Το ρωτώ επειδή είναι Σάββατο. ευχαριστώ

ελπίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει καταλάβει κανείς αν άλλαξε κάτι σχετικά με την αναγραφή των μετρητών στο πόθεν έσχες ?

Αν ναι από που προκύπτει γιατί εγώ βλέπω πάλι τον πίνακα στην νέα απόφαση και φυσικά ο νόμος δεν άλλαξε.

Κάνουμε αποστολή και όποιον πάρει ο χάρος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για παραταση τιποτε. Εχω περίπτωση που με όλο αυτό το μπάχαλο αμέλησε να βγαλει βεβαιώσεις απο τράπεζα, Τι κ.ανω συνάδελφοι? Κανείς 'αλλος δεν έχει εκκρεμότητες? Ευχαριστώ. Αν έχετε κανένα νέο πέστε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, kpanagiotis είπε

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πότε ανοίγει το σύστημα για υποβολή των φετινών δηλώσεων πόθεν έσχες; 

δεν νομίζω να κλείνει πότε το συγκεκριμένο .δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα φετινά που λήγουν σε λίγο άλλα το έψαξες  και δεν το βρηκες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχεις δίκιο δεν το βρήκα ανοικτό για το 2017  μόνο γι αυτούς που έχουν υποχρέωση εντός 90 ήμερων 

εδώ το έψαξα 

https://www.pothen.gr/pothen/main/#app

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει ανοίξει ακόμη διότι έχει κριθεί ως αντισυνταγματικό (για τους δικαστικούς που προσφύγαν) και επομενώς περιμένουμε νέο πλαίσιο. Νομίζω ότι η προθεσμία ήταν 3 μήνες απο τις φορολογικές δηλώσεις επόμενως μέχρι 28/10/2018 κανονικά. Σε κάποιους με ενημερώσαν ότι έχουν στείλει εμαίλ... με ημερομηνία 30/09/2018...Όλα χύμα όπως πάντα δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, leox είπε

Δεν έχει ανοίξει ακόμη διότι έχει κριθεί ως αντισυνταγματικό (για τους δικαστικούς που προσφύγαν) και επομενώς περιμένουμε νέο πλαίσιο. Νομίζω ότι η προθεσμία ήταν 3 μήνες απο τις φορολογικές δηλώσεις επόμενως μέχρι 28/10/2018 κανονικά. Σε κάποιους με ενημερώσαν ότι έχουν στείλει εμαίλ... με ημερομηνία 30/09/2018...Όλα χύμα όπως πάντα δηλαδή...

μην νομίζεις το τσέκαρα άρθρο 1 ν 3313/2003 

 ...........και το αργότερο τρεις (3) μήνες μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 10/9/2018 στις 6:56 ΜΜ, leox είπε

Δεν έχει ανοίξει ακόμη διότι έχει κριθεί ως αντισυνταγματικό (για τους δικαστικούς που προσφύγαν) και επομενώς περιμένουμε νέο πλαίσιο. Νομίζω ότι η προθεσμία ήταν 3 μήνες απο τις φορολογικές δηλώσεις επόμενως μέχρι 28/10/2018 κανονικά. Σε κάποιους με ενημερώσαν ότι έχουν στείλει εμαίλ... με ημερομηνία 30/09/2018...Όλα χύμα όπως πάντα δηλαδή...

Τελικά ισχύει το 30/09? Ελπίζω πως όχι, αφού το γράφει ξεκάθαρα 3 μήνες απο την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40360#

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Τελικά ισχύει το 30/09? Ελπίζω πως όχι, αφού το γράφει ξεκάθαρα 3 μήνες απο την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40360#

 

ΑΦΟΎ ΤΟ ΠΆΜΕ ΤΙ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ .ΑΚΌΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΊΞΕΙ .ΛΟΓΙΚΆ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΆΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ  ΜΕΤΆ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΠΑΡΆΤΑΣΗ .ΌΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΆ ΤΟ ΒΛΈΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΆ ΝΑ ΤΑ ΑΝΟΊΓΟΥΝ ΤΟ 2019 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΑΦΟΎ ΤΟ ΠΆΜΕ ΤΙ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ .ΑΚΌΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΊΞΕΙ .ΛΟΓΙΚΆ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΆΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ  ΜΕΤΆ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΠΑΡΆΤΑΣΗ .ΌΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΆ ΤΟ ΒΛΈΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΆ ΝΑ ΤΑ ΑΝΟΊΓΟΥΝ ΤΟ 2019 .

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν το είχα παρατηρήσει, όντως στο pothen.gr γράφει ανακοίνωση:

Στο πληροφοριακό σύστημα «ΠΟΘΕΝ» δεν παρέχεται προσωρινά η δυνατότητα υποβολής ετήσιων Δηλώσεων Περιουσιακής Κατάστασης και Δηλώσεων Οικονομικών Συμφερόντων έτους 2018 (φορολογικό 2017) καθώς και ανάρτησης καταλόγων υπόχρεων προσώπων για το αντίστοιχο διάστημα. Για την έναρξη υποβολής θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση, ενώ θα παρασχεθεί εύλογη προθεσμία για την εμπρόθεσμη υποβολή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...