Jump to content
  • 0

Ποθεν εσχες ερωτησεις


dodos
 Share

Question

Επειδη πρωτη φορα θα κανω σε καποιον δηλωση ποθεν εσχες θα ηθελα να ρωτησω:

1.καταρχην ισχυει οτι δεν θα δωθει παραταση? 

2.αν η συζυγος του υποχρεου σε ποθεν εσχες εχει καποιο τραπεζικο λογαριασμο, στον οποιο δεν ειναι ο υποχρεος συνδικαιουχος, αλλα μονο αυτη, πρεπει να δηλωθει και αυτος ο λαγαριασμος? Να υποθεσω οτι το ιδιο ισχυει και για τα ακινητα? 

 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
μόλις τώρα, dodos said:

Επειδη πρωτη φορα θα κανω σε καποιον δηλωση ποθεν εσχες θα ηθελα να ρωτησω:

1.καταρχην ισχυει οτι δεν θα δωθει παραταση? 

2.αν η συζυγος του υποχρεου σε ποθεν εσχες εχει καποιο τραπεζικο λογαριασμο, στον οποιο δεν ειναι ο υποχρεος συνδικαιουχος, αλλα μονο αυτη, πρεπει να δηλωθει και αυτος ο λαγαριασμος? Να υποθεσω οτι το ιδιο ισχυει και για τα ακινητα? 

 

και για τα ακίνητα και τους λογαριασμούς.   πρέπει να δηλωθούν στην σύζυγο .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 λεπτά πριν , dodos said:

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ? ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ,ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ?

δεν στελνουμε , σε αυτους που στειλαμε δεν ξερουμε ακομα τι θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 0
22 ώρες πριν, tziale said:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37336

Αναμένουμε κάποια ανακοίνωση τώρα που το ΣΤΕ έκρινε το νόμο αντισυνταγματικό. Λογικά η υποβολή αναστέλεται.

και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους 
ΔΕΝ κρίθηκε κανένας νομος αντισυνταγματικός 
ακύρώθηκε η Κοινή Υπουργική Απόφαση 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με όσους έχουμε ήδη στείλει εκτός αν ο υπόχρεος θέλει τροποποιήσεις.

Λογικά μια ψιλοπαράταση έστω μέχρι τέλος του μήνα θα τη δώσουν λόγω του μπάχαλου που δημιούργησαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Έχει καταλάβει κανείς αν άλλαξε κάτι σχετικά με την αναγραφή των μετρητών στο πόθεν έσχες ?

Αν ναι από που προκύπτει γιατί εγώ βλέπω πάλι τον πίνακα στην νέα απόφαση και φυσικά ο νόμος δεν άλλαξε.

Κάνουμε αποστολή και όποιον πάρει ο χάρος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

για παραταση τιποτε. Εχω περίπτωση που με όλο αυτό το μπάχαλο αμέλησε να βγαλει βεβαιώσεις απο τράπεζα, Τι κ.ανω συνάδελφοι? Κανείς 'αλλος δεν έχει εκκρεμότητες? Ευχαριστώ. Αν έχετε κανένα νέο πέστε μου

Link to comment
Share on other sites

  • 0
27 λεπτά πριν, kpanagiotis είπε

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πότε ανοίγει το σύστημα για υποβολή των φετινών δηλώσεων πόθεν έσχες; 

δεν νομίζω να κλείνει πότε το συγκεκριμένο .δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα φετινά που λήγουν σε λίγο άλλα το έψαξες  και δεν το βρηκες;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν έχει ανοίξει ακόμη διότι έχει κριθεί ως αντισυνταγματικό (για τους δικαστικούς που προσφύγαν) και επομενώς περιμένουμε νέο πλαίσιο. Νομίζω ότι η προθεσμία ήταν 3 μήνες απο τις φορολογικές δηλώσεις επόμενως μέχρι 28/10/2018 κανονικά. Σε κάποιους με ενημερώσαν ότι έχουν στείλει εμαίλ... με ημερομηνία 30/09/2018...Όλα χύμα όπως πάντα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
54 λεπτά πριν, leox είπε

Δεν έχει ανοίξει ακόμη διότι έχει κριθεί ως αντισυνταγματικό (για τους δικαστικούς που προσφύγαν) και επομενώς περιμένουμε νέο πλαίσιο. Νομίζω ότι η προθεσμία ήταν 3 μήνες απο τις φορολογικές δηλώσεις επόμενως μέχρι 28/10/2018 κανονικά. Σε κάποιους με ενημερώσαν ότι έχουν στείλει εμαίλ... με ημερομηνία 30/09/2018...Όλα χύμα όπως πάντα δηλαδή...

μην νομίζεις το τσέκαρα άρθρο 1 ν 3313/2003 

 ...........και το αργότερο τρεις (3) μήνες μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Στις 10/9/2018 στις 6:56 ΜΜ, leox είπε

Δεν έχει ανοίξει ακόμη διότι έχει κριθεί ως αντισυνταγματικό (για τους δικαστικούς που προσφύγαν) και επομενώς περιμένουμε νέο πλαίσιο. Νομίζω ότι η προθεσμία ήταν 3 μήνες απο τις φορολογικές δηλώσεις επόμενως μέχρι 28/10/2018 κανονικά. Σε κάποιους με ενημερώσαν ότι έχουν στείλει εμαίλ... με ημερομηνία 30/09/2018...Όλα χύμα όπως πάντα δηλαδή...

Τελικά ισχύει το 30/09? Ελπίζω πως όχι, αφού το γράφει ξεκάθαρα 3 μήνες απο την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40360#

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Τελικά ισχύει το 30/09? Ελπίζω πως όχι, αφού το γράφει ξεκάθαρα 3 μήνες απο την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40360#

 

ΑΦΟΎ ΤΟ ΠΆΜΕ ΤΙ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ .ΑΚΌΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΊΞΕΙ .ΛΟΓΙΚΆ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΆΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ  ΜΕΤΆ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΠΑΡΆΤΑΣΗ .ΌΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΆ ΤΟ ΒΛΈΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΆ ΝΑ ΤΑ ΑΝΟΊΓΟΥΝ ΤΟ 2019 .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΑΦΟΎ ΤΟ ΠΆΜΕ ΤΙ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ .ΑΚΌΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΊΞΕΙ .ΛΟΓΙΚΆ ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΆΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ  ΜΕΤΆ ΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΠΑΡΆΤΑΣΗ .ΌΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΆ ΤΟ ΒΛΈΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΆ ΝΑ ΤΑ ΑΝΟΊΓΟΥΝ ΤΟ 2019 .

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν το είχα παρατηρήσει, όντως στο pothen.gr γράφει ανακοίνωση:

Στο πληροφοριακό σύστημα «ΠΟΘΕΝ» δεν παρέχεται προσωρινά η δυνατότητα υποβολής ετήσιων Δηλώσεων Περιουσιακής Κατάστασης και Δηλώσεων Οικονομικών Συμφερόντων έτους 2018 (φορολογικό 2017) καθώς και ανάρτησης καταλόγων υπόχρεων προσώπων για το αντίστοιχο διάστημα. Για την έναρξη υποβολής θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση, ενώ θα παρασχεθεί εύλογη προθεσμία για την εμπρόθεσμη υποβολή τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...