Προς το περιεχόμενο

Εσόδα-Έξοδα-Εκκαθαρίσεις Ι.Μ.Ε. ΕΠΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΦΠΑ της ΙΜΕ ΕΠΕ πληρώνεται από την ΙΜΕ ΕΠΕ

Το ΦΠΑ των μελών πληρώνεται από τα μέλη.

Εχω αναφέρει ήδη ότι το ΦΠΑ δεν είναι πάντα μηδενικό και έχω και παράδειγμα

πρόσεξέ το.

Με μπερδεύει λίγο ο χειρισμός του ΦΠΑ των διανεμομένων.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις λες.

Έσοδα 22500,00

ΦΠΑ εσόδων 4050,00

Έξοδα 1000,00

ΦΠΑ εξόδων 180,00

Η ΙΜΕ θα αποδόσει 4050,00 - 180,00 = 3870,00 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙ ΙΜΕ

Πρέπει ακόμη να προσθέσω ότι οι μηνιαίες ακκαθαρήσεις είναι απαραίτητο να είναι θεωρημένες, και ότι το αποτέλεσμα των μηνιαίων εκκαθαρήσεων δεν αποτελεί ουδεμία εγγραφή στα επίσημα βιβλία της ΙΜΕ αλλά οι υπολογισμοί γίνονται εξωλογιστικά.

Εμένα επιτρέψτε με να διαφωνήσω με το σκεπτικό ότι η ΙΜΕ εναι πάντα αφορολόγητη.

Και σας ερωτώ, απευθυνόμενος κυρίως στον Κρηθέα, κάθε εταίρος σημετέχει αναλόγως του τονάζ του αυτοκινήτου του που είναι ενταγμένο στην ΙΜΕ. Να μην ξεχνάτε όμως ότι η ΙΜΕ πολλές φορές έχει και άλλα έσοδα από άλλες δραστηριότητες, όπως ενοίκια, πρατήριο καυσίμων  κ.ο.κ. αλλά προ παντός από την εκμετάλλευση αυτοκινήτου(ων) που ανήκουν στην κυριότητα της ίδιας της ΙΜΕ.Πώς συμπεριφέρεται τότε ο λογαριασμός εκμετάλλευσης της ΙΜΕ ; Ιδού το πρόβλημα. Πουθενά, και σε κανένα Νόμο δεν θα βρείτε γραμμένο ότι η ΙΜΕ είναι αφορολόγητη.Επίσης κάπου είπες ότι "τα έξοδα μοιράζονται με βάσει το τζίρο του καθενός", Και όμως η σωστή εκκαθάριση πρέπει να παρουσιάζει το σύνολο των εσόδων της ΙΜΕ και αντίστοιχα το σύνολο των εξόδων και δαπανών και το αποτέλεσμα διανέμεται στους εταίρους αναλόγως του εταιρικού μεριδίου εκάστου, αφού αφαιρεθεί βέβαια και το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στην ΙΜΕ, της οποίας το ΦΠΑ δεν είναι πάντοτε μηδενικό, όπως κακώς ανεφέρθηκε (Τ.Χ).

Ναι οι εκκαθαρίσεις πρέπει να είναι θεωρημένες.

Ναι οι υπολογισμοί γίνονται εξωλογιστικά για να βγουν οι εκκαθαρίσεις.

Εγγραφές γίνονται με βάση τις εκκαθαρίσεις αυτές στα βιβλία της ΙΜΕ ΕΠΕ

Δεν είπα ότι τα έξοδα μοιράζονται σύμφωνα με το τζίρο, έγραψα ότι "συνηθίζεται στην

πράξη", διαβάστε το προσεκτικά.

Λέτε ακόμη ότι:

"Και όμως η σωστή εκκαθάριση πρέπει να παρουσιάζει το σύνολο των εσόδων της ΙΜΕ και αντίστοιχα το σύνολο των εξόδων και δαπανών και το αποτέλεσμα διανέμεται στους εταίρους αναλόγως του εταιρικού μεριδίου εκάστου"

Eφόσον λοιπόν διανέμεται στα μέλη εταίρους τότε πως προκύπτουν κέρδη προς φόρο

Απλά ότι προκύπτει φορολογείται ουσιαστικά (μετά το μοίρασμα) στα μέλη.

Εγώ έγραψα ότι στις ΙΜΕ ΕΠΕ δεν προκύπτουν κέρδη ή ζημίες λόγω του ότι μεταφέρο-

νται στα μέλη.

Λέτε ακόμη ότι:

"Πουθενά, και σε κανένα Νόμο δεν θα βρείτε γραμμένο ότι η ΙΜΕ είναι αφορολόγητη".

Εφόσον είστε σίγουρος, βοηθήστε μας λίγο περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδεύει λίγο ο χειρισμός του ΦΠΑ των διανεμομένων.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις λες.

Έσοδα 22500,00

ΦΠΑ εσόδων 4050,00

Έξοδα 1000,00

ΦΠΑ εξόδων 180,00

Η ΙΜΕ θα αποδόσει 4050,00 - 180,00 = 3870,00 ?

Οχι δεν λέω αυτό πρόσεξε λίγο καλύτερα το παράδειγμά μου

ΦΠΑ ΕΣΟΔΩΝ 4050 (22500 Χ 18%)

ΦΠΑ ΔΙΑΝΕΜΟΜΕΝΩΝ = 3600 (20000 Χ 18%)

ΦΠΑ ΕΞΟΔΩΝ = 180 (1000 Χ 18%) έχουμε και 1500 χωρίς φπα σύνολο εξόδων 2500

Αρα ΦΠΑ προς πληρωμή για την ΙΜΕ ΕΠΕ = 4050 - (3600+180) = 270

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν λέω αυτό πρόσεξε λίγο καλύτερα το παράδειγμά μου

ΦΠΑ ΕΣΟΔΩΝ 4050  (22500 Χ 18%)

ΦΠΑ ΔΙΑΝΕΜΟΜΕΝΩΝ = 3600 (20000 Χ 18%)

ΦΠΑ ΕΞΟΔΩΝ = 180 (1000 Χ 18%) έχουμε και 1500 χωρίς φπα σύνολο εξόδων 2500

Αρα ΦΠΑ προς πληρωμή για την ΙΜΕ ΕΠΕ = 4050 - (3600+180) = 270

Το ΦΠΑ των διανεμομένων δηλ. 20.000Χ18%=3.600,00 θα αποδοθεί από τους αυτοκινιτηστές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΦΠΑ των διανεμομένων δηλ. 20.000Χ18%=3.600,00 θα αποδοθεί από τους αυτοκινητιστές ?

Ναι αποτελεί φπα εισροών γι'αυτούς και σε συνδυασμό με τα δεδομένα του

εσόδων-εξόδων τους θα βγει να αποδοθεί φπα ή όχι για το κάθε μέλος αυτ/στή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΠΑ διανεμομένων = 30000 χ 18% = 5400

Δηλαδή , εάν κάποιο μήνα μια ΙΜΕ έχει έσοδα 100.000 χωρίς ΦΠΑ και καθόλου έξοδα θα πρέπει να δώσει μέρισμα 118.000 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή , εάν κάποιο μήνα μια ΙΜΕ έχει έσοδα 100.000 χωρίς ΦΠΑ και καθόλου έξοδα θα πρέπει να δώσει μέρισμα 118.000 ;

Προσέξτε τι έχει αναφέρει ο Κρηθέας.

Στα διανεμόμενα υπολογίζεται ΦΠΑ.

Στην περίπτωσή σου το μέρισμα είναι 100.000 και ο ΦΠΑ 18.000 (εισροών για την ΙΜΕ, εκροών για τους αυτοκινητιστές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΥΤΟ

1.μέχρι τις 10 του επομένου ο λογιστής της ΙΜΕ θα πρέπει να εκδόσει θεωρημένες εκκαθαρίσεις από μια για κάθε αυτοκινιτιστή-μέλος της ΙΜΕ

Για την εκδοση των εκκαθαρίσεων αυτών ακολουθείται η παρακάτω διαδικάσια

α) Οι δαπάνες που πραγματοποιήθηκαν μέσα στο μήνα είναι

Ενοίκια απαλασσόμενα του ΦΠΑ 3.000,00

ΟΤΕ υποκείμενο σε ΦΠΑ 1.000,00

Συνολικό Ποσο δαπάνης 4.000,00

Με βάση τις δαπάνες αυτές και με τις φορτωτικές που εκδόθηκαν το μήνα συμπληρώνεται η παρακάτω κατάσταση ως εξής.

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ΜΗΝΑ ΧΧΧΧΧ 2005

Αυτοκινητιστές-εταίροι-Έσοδα υποκ.σε ΦΠΑ-Έσοδα απαλ.από ΦΠΑ-Ποσ.Συμμετ-Έξοδα μην

Χ1 6.000 0 24% 960

Χ2 10.000 9.000 76% 3.040

ΣΥΝΟΛΑ 16.000 9.000 100% 4.000

Από τα φορτηγά του Χ2 έχουν εκδοθεί φορτωτικές υποκείμενες στο ΦΠΑ 10.000 και μη υποκείμενες 9.000. με βάση τα στοιχεία αυτά για τον Χ2 συντάσσεται η παρακάτω κατασταση κατανομής εξόδων ποσού 3.040,00 σε υποκείμενα και σε απαλλασόμενα ως εξής.

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΕΞΟΔΩΝ Χ2 ΜΗΝΟΣ ΧΧΧΧΧΧ

Κατηγορίες Εξόδων Ποσά Εσόδων Ποσοστά συμμετοχής στα έσοδα Κατανομη εξ

Έξοδα υποκείμενα 10.000 52,63% 1599,95

έξοδα απαλασσόμενα 9.000 47,37% 1440,05

ΣΥΝΟΛΑ 19.000 100% 3.040,00

β) με βάση τις παραπάνω καταστάσεις συμπληρώνονται οι εκκαθαρίσεις ως εξής

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Νο1 ΓΙΑ ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΜΗΝΟΣ ΧΧΧΧΧΧ

Ο Χ1 επάγγελμα αυτ/στης διακιούται το εξής μέρισμα

ΕΣΟΔΑ ΥΠΟΚ.ΣΤΟ ΦΠΑ ΑΠΑΛ.ΤΟΥ ΦΠΑ ΣΥΝΟΛΑ

ακεσοδα 6.000 0 6.000,00

ΜΕΙΟΝ.έξοδα μηνός -960 0 -960,00

Καθαρό μέρισμα 5.040 0 5.040,00

ΦΠΑ 18% 907,20 907,20

ΣΥΝΟΛΟ 5947,20 5947,20

Συνολικά δεδομένα της ΙΜΕ ΕΠΕ για το μήνα ΧΧΧΧ

ακαθάριστα έσοδα υποκείμενα στο ΦΠΑ 16.000

ακαθάριστα έσοδα απαλ.από ΦΠΑ 9.000

Συνολο ακ εσόδων 25.000

Συνολικά έξοδα προς μερισμό μηνός ΧΧΧΧ 4.000

ε) Η ΙΜΕ υποβάλει περιοδική ΦΠΑ κάθε μηνα και αποδίδει το τυχόν χρεωστικό υπόλοιπο του ΦΠΑ, στις εκροές της περιοδικής δήλωσης περιλαμβάνονται όλα τα έσοδα που προκύπτουν από την κεδοση των φορτωτικών και απεικονίζονται στη πίστωση του λογ. 73 ενώ στις εισροές περιλαμβάνονται όλα τα έξοδα και τα μερίσματα που απεικονίζονται στη χρέωση του λογ 33.06(ΑΥΟ Π.1586/4.3.87)

στ) Οι αυτοκινητιστές-εταίροι της ΙΜΕ τηρούν Β κατ όπου δηλώνουν ως εκροές το μέρισμα που δικαιούνται από την ΙΜΕ ΕΠΕ καθώς και τα υπόλοιπα έσοδα και έξοδα που πραγματοποιούν, και αποδίδουν ΦΠΑ κανονικά, όπως και οι άλλες επιχείρησεις β κατ του ΚΒΣ.

.....Συμπεράσματα δικά μου ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ με αν κάνω λάθος ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΦΠΑ

1.Κόβει έσοδα η ΙΜΕ αφαιρεί το πόσο των δαπανών που πραγματοποίησε

πχ στο παράδειγμα που αναφέρει ο κρηθέας

εσοδα = 22500

ΦΠΑ εσόδων = 4050

Εξοδα με ΦΠΑ = 1000

ΦΠΑ εξόδων = 180

Εξοδα χωρίς ΦΠΑ = 1500

Διανεμόμενα (22500-2500) = 20000

ΦΠΑ διανεμομένων = 3600

1.ΦΠΑ προς πληρωμή ΤΗΣ ΙΜΕ = 4050 - (180 + 3600) = 270

2.Και το ΦΠΑ διανεμομένων (δηλ.20.000Χ18%=3600,00) πάει στα βιβλία εσόδων-εξόδων των αυτοκινητιστών ανά ποσοστό συμμετοχής και αποδίδετε από τους αυτοκινητιστές.(μετά από αφαίρεση τυχών δαπανών που έχουν πραγματοποιήση ατομικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o setk έγραψε:

1.Κόβει έσοδα η ΙΜΕ αφαιρεί το πόσο των δαπανών που πραγματοποίησε

πχ στο παράδειγμα που αναφέρει ο κρηθέας

εσοδα = 22500

ΦΠΑ εσόδων = 4050

Εξοδα με ΦΠΑ = 1000

ΦΠΑ εξόδων = 180

Εξοδα χωρίς ΦΠΑ = 1500

Διανεμόμενα (22500-2500) = 20000

ΦΠΑ διανεμομένων = 3600

1.ΦΠΑ προς πληρωμή ΤΗΣ ΙΜΕ = 4050 - (180 + 3600) = 270

2.Και το ΦΠΑ διανεμομένων (δηλ.20.000Χ18%=3600,00) πάει στα βιβλία εσόδων-εξόδων των αυτοκινητιστών ανά ποσοστό συμμετοχής και αποδίδετε από τους αυτοκινητιστές.(μετά από αφαίρεση τυχών δαπανών που έχουν πραγματοποιήση ατομικά).

Aπάντηση:

Σχετικά με το (1) Ναί.

Σχετικά με το (2) Ναί, με την προϋπόθεση ότι αυτό το φπα φαίνεται από τις εκκαθα-

ρίσεις που εκδίδει η ΙΜΕ ΕΠΕ. Σύμφωνα δηλαδή με το καθαρό ποσό που διανέμεις

στον κάθε εταίρο υπολογίζεις και το φπα με 18% και αυτό γράφεται πάνω στην

εκκαθάριση που εκδίδει η ΙΜΕ ΕΠΕ. Τώρα αν η ΙΜΕ ΕΠΕ το καθαρό αποτέλεσμα που

προκύπτει το διανέμει σύμφωνα με τα ποσοστά συμμετοχής του καθενός εταίρου-

μέλους, τότε ισχύει όπως το γράφεις.

Υπάρχει ένα θέμα για το πως γίνεται η διανομή του καθαρού αποτελέσματος της

ΙΜΕ ΕΠΕ. Δηλαδή σύμφωνα με τον τζίρο του κάθε φορτηγού ή σύμφωνα με τα

ποσοστά συμμετοχής του. Γι'αυτό και η παρατήρησή μου στην περίπτωση (2).

Για να μην έχεις εσύ πρόβλημα ως λογιστής καλό θα ήταν αυτό να αναγραφεί στα

πρακτικά της γενικής συνέλευσης αν πρόκειται να γίνεται η διανομή σύμφωνα με

τον τζίρο του καθενός. Ακόμη καλό θα ήταν να εφιστήσεις την προσοχή στα μέλη

ότι είναι παράτυπο και ότι εν πάσει περιπτώσει σε μια τέτοια περίπτωση να μην ξεπε-

ρνούν οι διαφορές τους σε τζίρο το 10%. Σε όποια δε άλλη περίπτωση διαφορών

πάνω από το 10% αυτό θα πρέπει να αιτιολογείται (ασθένεια κλπ) ώστε να μην

υπάρχουν προβλήματα. Οι νόμοι θέλουν "κολχόζνικο" τρόπο διανομής, δηλαδή

εισφέρουμε τα φορτηγά και ανεξάρτητα του πόσο έχουμε δουλέψει μοιράζουμε το

καθαρό αποτέλεσμα σύμφωνα με τα μερίδια συμμετοχής του καθενός.

Ενημερώνω ότι αυτά που αναφέρω είναι από δική μου ερμηνεία των νόμων και

αποφάσεων που έχουν εκδοθεί και ότι αυτό με την παρατήρηση στο πρακτικό

της γενικής συνέλευσης δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να σε καλύψει και αν είναι και

σωστό. Ακόμη αυτό το σενάριο όπως το θέλουν οι νόμοι δημιουργεί προβλήματα

μεταξύ των εταίρων διότι θέλουν να παίρνουν το μερίδιό τους σύμφωνα με το τι

δρομολόγια έχουν κάνει σε κάθε μήνα (και είναι αυτό που συνηθίζεται).

Οπότε φρόντισε να μην ξεφεύγουν από αυτό το 10% ώστε να είσαι κοντά στο

πνεύμα των νόμων περί ΙΜΕ ΕΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hdjoe αν κατάλαβα καλά δουλεύεις με ΙΜΕ ΕΠΕ θα θέλαμε τη γνώμη σου πάνω στο

θέμα ή όποιου άλλου συναδέλφου έχει ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φίλος ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ αναφέρει σε δημοσίευσή του.

"Πουθενά, και σε κανένα Νόμο δεν θα βρείτε γραμμένο ότι η ΙΜΕ είναι αφορολόγητη".

Απάντηση

Πολ. 147/78

2. Για τον προσδιορισμό του ακαθαρίστου εισοδήματος των ΙΜΕ υπολογίζεται το σύνολο των ακαθαρίστων εισπράξεων από κόμιστρα και λοιπά έσοδα, τα οποία εισπράττουν από την εκμετάλλευση των αυτοκινήτων που ανήκουν σ’αυτές κατά κυριότητα ή έχουν το δικαίωμα εκμεταλλεύσεως, σύμφωνα με τις παραπάνω διατάξεις, πριν από την έκπτωση οποιασδήποτε δαπάνης που βαρύνει την επιχείρηση ή τα αυτοκίνητα αυτής. Για την εξεύρεση του καθαρού εισοδήματος αυτών, εφόσον τηρούνται επαρκή και ακριβή βιβλία του ΚΒΣ , θα εκπεστούν από το ακαθάριστο εισόδημα οι δαπάνες και τα έξοδα λειτουργίας και εκμεταλλεύσεως (μισθοί προσωπικού και οδηγών, ενοίκια, καύσιμα, αποσβέσεις ιδίων αυτοκινήτων κλπ.), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρ. 35 του Ν.Δ. 3323/55. Το ποσό που απομένει αποτελεί το καθαρό εισόδημα της ΙΜΕ, το οποίο, αφού διαιρεθεί με τα μερίδια του εταιρικού κεφαλαίου που προσδιορίζονται, σύμφωνα με τις παραπάνω διατάξεις, από το μικτό βάρος των αυτοκινήτων που έχει κατά δικαίωμα εκμεταλλεύσεως ή κατά κυριότητα η εταιρία, θα διανεμηθεί στους εταίρους ανάλογα με τα μερίδια συμμετοχής καθενός στην εταιρία.

Δηλαδή το όποιο αποτέλεσμα διανέμεται στα μέλη.

Πολ. 1206/93

Μεταξύ άλλων αναφέρει στο 6. ότι:

“λόγω της ιδιομορφίας του νομικού καθεστώτος που διέπει τις ΙΜΕ ΕΠΕ γίνεται δεκτό όπως οι επιχειρήσεις αυτές, καθώς και τα μέλη τους, εξακολουθήσουν να φορολογούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ. 3323/1955, με εξαίρεση τις διατάξεις των παραγράφων 1 έως και 5 του άρθρου 16α του νομοθετήματος αυτού, όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 7 του Ν.2065/1992, δηλαδή θα εξακολουθήσουν να εφαρμόζονται όσα αναφέρονται στην πολ.147/78 διαταγή μας».

setk αυτά που δημοσιεύω εδώ έχουν σχέση και με τα όσα έγραψα πριν για το πως

γίνεται η διανομή των καθαρών κερδών προς τα μέλη εταίρους, καθώς και για τους

προβληματισμούς που προανέφερα.

Nόμοι 383/1976 και 1959/1991

Σχετικές αποφάσεις:

Απόφαση Ε. 10017/πολ.147/1978

Απόφαση Π. 1586/πολ.66/1987

Εγκύκλιος 1074565/πολ.1206/1993

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Κρηθέα.

Για να σου πω την αλήθεια, οι γνώσεις σου γύρω από το θέμα αλλά και ο πολύ κατατοπιστικός τρόπος που τις μεταδίδεις, με κάνουν να αισθάνομαι αδαής!!

Παρακολουθώ το θέμα και συμφωνώ απολύτως με τα όσα έχες αναφέρει.

Και έχεις απόλυτο δίκιο για το πρόβλημα με τη μοιρασιά. Είναι μάλλον το μεγαλύτερο πρόβλημα σε μια ΙΜΕ.

Η βιβλιογραφία δυστυχώς είναι ελάχιστη και γι΄αυτό, όπως άλλωστε γράφεις, "παίρνουν το μερίδιό τους σύμφωνα με το τι

δρομολόγια έχουν κάνει σε κάθε μήνα (και είναι αυτό που συνηθίζεται)".

Από τη δική μου οπτική γωνία, το μεγαλύτερο βάρος της ευθύνης φέρει ο Διαχειριστής που καθορίζει τα δρομολόγια.

Μια τελευταία επισήμανση. Καλό είναι στη μέση κάθε χρονιάς να γίνεται ένα "κλείσιμο" το λέω εγώ. Στην ουσία είναι ένα τσεκάρισμα του εισοδήματος που απέκτησαν οι ιδιοκτήτες μέχρι τη στιγμή εκείνη, ούτως ώστε να υπάρχει χρόνος για διορθωτικές κινήσεις μέχρι το ουσιαστικό κλείσιμο της χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Κρηθέα.

Για να σου πω την αλήθεια, οι γνώσεις σου γύρω από το θέμα αλλά και ο πολύ κατατοπιστικός τρόπος που τις μεταδίδεις, με κάνουν να αισθάνομαι αδαής!!

Παρακολουθώ το θέμα και συμφωνώ απολύτως με τα όσα έχες αναφέρει.

Και έχεις απόλυτο δίκιο για το πρόβλημα με τη μοιρασιά. Είναι μάλλον το μεγαλύτερο πρόβλημα σε μια ΙΜΕ.

Η βιβλιογραφία δυστυχώς είναι ελάχιστη και γι΄αυτό, όπως άλλωστε γράφεις, "παίρνουν το μερίδιό τους σύμφωνα με το τι

δρομολόγια έχουν κάνει σε κάθε μήνα (και είναι αυτό που συνηθίζεται)".

Από τη δική μου οπτική γωνία, το μεγαλύτερο βάρος της ευθύνης φέρει ο Διαχειριστής που καθορίζει τα δρομολόγια.

Μια τελευταία επισήμανση. Καλό είναι στη μέση κάθε χρονιάς να γίνεται ένα "κλείσιμο" το λέω εγώ. Στην ουσία είναι ένα τσεκάρισμα του εισοδήματος που απέκτησαν οι ιδιοκτήτες μέχρι τη στιγμή εκείνη, ούτως ώστε να υπάρχει χρόνος για διορθωτικές κινήσεις μέχρι το ουσιαστικό κλείσιμο της χρονιάς.

hdjoe γειά σου και από μένα (ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια)

Ηθελα τη γνώμη σου γιατί ασχολείσαι απ'ότι κατάλαβα και αντιμετωπίζεις το θέμα με

σοβαρότητα.

έχεις δίκιο για την επισήμανσή σου. Καλό είναι να γίνεται ένα "κλείσιμο" ενδιάμεσα.

Το μεγάλο βέβαια πρόβλημα είναι 31/12 κάθε χρονιάς όπου πρέπει και το λεπτό να

διανεμηθεί σωστά ώστε να μην υπάρχει απόκλιση. Εκεί θέλει προσοχή με τις αποσβέ-

σεις και ότι άλλο έχει ξεχαστεί. Ακόμη πρόβλημα υπάρχει και στα οφειλόμενα από τα

μερίσματα προς μέλη-εταίρους. Πρέπει ο Διαχειριστής να είναι πολύ προσεκτικός.

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι καμμιά φορά ερμηνεύουμε λάθος καλό λοιπόν είναι

να ακούμε προσεκτικά τις γνώμες και απόψεις των συναδέλφων μήπως και μας έχει

διαφύγει κάτι. Αυτό το αναφέρω για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι καμμιά φορά ερμηνεύουμε λάθος

Εδώ με έπιασες!!

Αυτή είναι η πλήρης περιγραφή του χαρακτήρα μου.

Θες να φταίει το ζώδιο, θες να φταίει το κουκούτσι που έχω για μυαλό, πάντως την έχω πατήσει έτσι ουκ ολίγες φορές.

Γιαυτό από τότε που ανακάλυψα το site δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Έχω βοηθηθεί άπειρες φορές και σε ανύποπτα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ με έπιασες!!

Αυτή είναι η πλήρης περιγραφή του χαρακτήρα μου.

Θες να φταίει το ζώδιο, θες να φταίει το κουκούτσι που έχω για μυαλό, πάντως την έχω πατήσει έτσι ουκ ολίγες φορές.

Γιαυτό από τότε που ανακάλυψα το site δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Έχω βοηθηθεί άπειρες φορές και σε ανύποπτα θέματα.

Γιατί νομίζεις ότι εγώ δεν την έχω πατήσει...

Συνάδελφε άνθρωποι είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ
O φίλος ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ αναφέρει σε δημοσίευσή του.

"Πουθενά, και σε κανένα Νόμο δεν θα βρείτε γραμμένο ότι η ΙΜΕ είναι αφορολόγητη".

Απάντηση

Πολ. 147/78

2. Για τον προσδιορισμό του ακαθαρίστου εισοδήματος των ΙΜΕ υπολογίζεται το σύνολο των ακαθαρίστων εισπράξεων από κόμιστρα και λοιπά έσοδα, τα οποία εισπράττουν από την εκμετάλλευση των αυτοκινήτων που ανήκουν σ’αυτές κατά κυριότητα ή έχουν το δικαίωμα εκμεταλλεύσεως, σύμφωνα με τις παραπάνω διατάξεις, πριν από την έκπτωση οποιασδήποτε δαπάνης που βαρύνει την επιχείρηση ή τα αυτοκίνητα αυτής. Για την εξεύρεση του καθαρού εισοδήματος αυτών, εφόσον τηρούνται επαρκή και ακριβή βιβλία του ΚΒΣ , θα εκπεστούν από το ακαθάριστο εισόδημα οι δαπάνες και τα έξοδα λειτουργίας και εκμεταλλεύσεως (μισθοί προσωπικού και οδηγών, ενοίκια, καύσιμα, αποσβέσεις ιδίων αυτοκινήτων κλπ.), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρ. 35 του Ν.Δ. 3323/55. Το ποσό που απομένει αποτελεί το καθαρό εισόδημα της ΙΜΕ, το οποίο, αφού διαιρεθεί με τα μερίδια του εταιρικού κεφαλαίου που προσδιορίζονται, σύμφωνα με τις παραπάνω διατάξεις, από το μικτό βάρος των αυτοκινήτων που έχει κατά δικαίωμα εκμεταλλεύσεως ή κατά κυριότητα η εταιρία, θα διανεμηθεί στους εταίρους ανάλογα με τα μερίδια συμμετοχής καθενός στην εταιρία.

Δηλαδή το όποιο αποτέλεσμα διανέμεται στα μέλη.

Πολ. 1206/93

Μεταξύ άλλων αναφέρει στο 6. ότι:

“λόγω της ιδιομορφίας του νομικού καθεστώτος που διέπει τις ΙΜΕ ΕΠΕ γίνεται δεκτό όπως οι επιχειρήσεις αυτές, καθώς και τα μέλη τους, εξακολουθήσουν να φορολογούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ. 3323/1955, με εξαίρεση τις διατάξεις των παραγράφων 1 έως και 5 του άρθρου 16α του νομοθετήματος αυτού, όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 7 του Ν.2065/1992, δηλαδή θα εξακολουθήσουν να εφαρμόζονται όσα αναφέρονται στην πολ.147/78 διαταγή μας».

setk αυτά που δημοσιεύω εδώ έχουν σχέση και με τα όσα έγραψα πριν για το πως

γίνεται η διανομή των καθαρών κερδών προς τα μέλη εταίρους, καθώς και για τους

προβληματισμούς που προανέφερα.

Nόμοι 383/1976 και 1959/1991

Σχετικές αποφάσεις:

Απόφαση Ε. 10017/πολ.147/1978

Απόφαση Π. 1586/πολ.66/1987

Εγκύκλιος  1074565/πολ.1206/1993

ΠΕΡΙ ΙΜΕ

Η απάντηση αφορά κυρίως τον φίλτατο Κρηθέα αλλά και όλους τους ενδιαφερομένους για τις ΙΜΕ.

Πράγματι το θέμα της φορολόγησης των ΙΜΕ είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σημαντικό, όχι μόνο όσον αφορά το μέγεθος της φορολόγησης αλλά και ως προς την άγνοια των ελεγκτικών οργάνων και την ημιμάθειά τους. Αλλά και στην πλειονότητα των λογιστών επικρατεί σκότος και αυτό είναι δυσάρεστο.

Τώρα όσον αφορά την φορολόγηση ή όχι των ΙΜΕ ας κάνω μια χρονολογική αναδρομή που ίσως είναι χρήσημη για τους ασχολουμένους με το αντικείμενο

1) "Εν αρχή ήν σκότος" έως ότου ήλθε η ΠΟΛ 147/78 η οποία καθόρισε την φορολόγηση των ΙΜΕ σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ. 3323/55

2) Λίγο μετά, με την Ε.8880/21,8,1979 απόφαση τα κέρδη της ΙΜΕ αξαιρέθηκαν της φορολογίας με βάση τις διατάξεις του άρθρου 16α ν.δ. 3323, όπως αντικαταστάθηκε

3) Έτσι, με την κατάσταση αυτή πορεύτηκαν και εν πλήρει ασαφεία, τα ελεγκτικά όργανα εως το 1992, οπότε με το Νόμο 2065 με το άρθρο 15 παρ. 1 οι ΕΠΕ κατέστησαν υποκείμενα φόρου και φορολογούνται βάσει του Ν.Δ. 3843/1958

4) Ένα έτος μετά, το 1993 δηλαδήγ εκδίδεται η ΠΟΛ 1042 που αναφέρει ότι για τις εταιρείες που εκμεταλλεύονται αυτ/τα Δ.Χ. δεν ισχύουν οι διατάξεις των αρθρ. 1 έως 5 του 16α του Ν.Δ. 3323/55.

Ερώτηση: Τί ισχύει σήμερα;

Θέλετε να το πιστέψετε ή όχι....και όμως ισχύει το πρώτον..Δηλαδή οι ΙΜΕ φορολογούνται με τις διατάξεις του ΝΔ 3323/1955 εξαιρέσει των παραγράφων 1 έως 5 του άρθρου 16α, ( όπως αντικαταστάθηκε). Δηλαδή ισχύει και πάλι ότι δέχτηκε η Διοίκηση με την προ 26ετεία εκδοθείσα ΠΟΛ (147/7-11-1978)

Η απορία σου φίλτατε Κρηθέα, " πως θα φορολογηθεί η ΙΜΕ εφ' όσον όλα τα έσοδα διενεμήθησαν με τις εκκαθαρήσεις" εν μέρει αιτιολογείται, αλλά όχι πλήρως διότι υπάρχουν έσοδα συναφή που δεν συμπεριλαμβάνονται στην μηνιαία εκκαθάριση, όπως π.χ. τα έσοδα εκμεταλλεύσεως αυτ/των ανηκόντων στην ίδια την ΙΜΕ καθώς και οι δαπάνες αυτών

Πάντως βλέποντας και τη δική σας αμφίβολη στάση καθώς και τις απορίες των άλλων συναδέλφων λογιστών, έχω τη γνώμη ότι η Διοίκηση πρέπει να επανέλθει στο θέμα με μεγαλύτερη σαφήνεια, γιατί δεν είναι μυστικό ότι εκεί που επικρατεί η "θολούρα", ευδοκιμεί η... διαφθορά. Νομίζω όμως ότι αυτό πρέπει να ξεκινήσει από τους συναδέλφους που βρίσκονται στην Πρωτεύουσα, κοντά στα...Υπουργεία!

Πάντως σε συγχαίρω για τις γνώσεις σου και τον τρόπο που θέλεις να τις μεταδίδεις.

Τώρα όσον αφορά το ΦΠΑ των ΙΜΕ και άλλα συναφή με αυτό θ΄΄εματα, εκτός από το "τσοβολικό" Π.Δ. 1586 ?4,3,87 που αναφέρθηκε, επακολούθησε και η ΠΟΛ 108/87 στην οποία δίδονται πολλ΄΄α παραδείγματα και θα ωφεληθούν οι ασχολούμενοι με τις ΙΜΕ.

Γεια χαρά σας από τη ΘΕσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙ ΙΜΕ

Η απάντηση αφορά κυρίως τον φίλτατο Κρηθέα αλλά και όλους τους ενδιαφερομένους για τις ΙΜΕ.

Πράγματι το θέμα της φορολόγησης των ΙΜΕ είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σημαντικό, όχι μόνο όσον αφορά το μέγεθος της φορολόγησης αλλά και ως προς την άγνοια των ελεγκτικών οργάνων και την ημιμάθειά τους. Αλλά και στην πλειονότητα των λογιστών επικρατεί σκότος και αυτό είναι δυσάρεστο.

Τώρα όσον αφορά την φορολόγηση  ή όχι των ΙΜΕ ας κάνω μια χρονολογική αναδρομή που ίσως είναι χρήσημη για τους ασχολουμένους με το αντικείμενο

1) "Εν αρχή ήν σκότος" έως ότου ήλθε η ΠΟΛ 147/78 η οποία καθόρισε την φορολόγηση των ΙΜΕ σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ. 3323/55

2) Λίγο μετά, με την Ε.8880/21,8,1979 απόφαση τα κέρδη της ΙΜΕ αξαιρέθηκαν της φορολογίας με βάση τις διατάξεις του άρθρου 16α ν.δ.  3323, όπως αντικαταστάθηκε

3) Έτσι, με την κατάσταση αυτή πορεύτηκαν και εν πλήρει ασαφεία, τα ελεγκτικά όργανα εως το 1992, οπότε με το Νόμο 2065 με το άρθρο 15 παρ. 1 οι ΕΠΕ κατέστησαν υποκείμενα φόρου και φορολογούνται βάσει του Ν.Δ. 3843/1958

4) Ένα έτος μετά, το 1993 δηλαδήγ εκδίδεται η ΠΟΛ 1042 που αναφέρει ότι για τις εταιρείες που εκμεταλλεύονται αυτ/τα Δ.Χ. δεν ισχύουν οι διατάξεις των αρθρ. 1 έως 5 του 16α του Ν.Δ. 3323/55.

Ερώτηση: Τί ισχύει σήμερα;

Θέλετε να το πιστέψετε ή όχι....και όμως ισχύει το πρώτον..Δηλαδή οι ΙΜΕ φορολογούνται με τις διατάξεις του ΝΔ 3323/1955 εξαιρέσει των παραγράφων 1 έως 5 του άρθρου 16α, ( όπως αντικαταστάθηκε). Δηλαδή ισχύει και πάλι ότι δέχτηκε η Διοίκηση με την προ 26ετεία εκδοθείσα ΠΟΛ (147/7-11-1978)

Η απορία σου φίλτατε Κρηθέα, " πως θα φορολογηθεί η ΙΜΕ εφ' όσον όλα τα έσοδα διενεμήθησαν με τις εκκαθαρήσεις" εν μέρει αιτιολογείται, αλλά όχι πλήρως διότι υπάρχουν έσοδα συναφή που δεν συμπεριλαμβάνονται στην μηνιαία εκκαθάριση, όπως π.χ. τα έσοδα εκμεταλλεύσεως αυτ/των ανηκόντων στην ίδια την ΙΜΕ καθώς και οι δαπάνες αυτών

Πάντως βλέποντας και τη δική σας αμφίβολη στάση καθώς και τις απορίες των άλλων συναδέλφων λογιστών, έχω τη γνώμη ότι η Διοίκηση πρέπει να επανέλθει στο θέμα με μεγαλύτερη σαφήνεια, γιατί δεν είναι μυστικό ότι εκεί που επικρατεί η "θολούρα", ευδοκιμεί η... διαφθορά. Νομίζω όμως ότι αυτό πρέπει να ξεκινήσει από τους συναδέλφους που βρίσκονται στην Πρωτεύουσα, κοντά στα...Υπουργεία!

Πάντως σε συγχαίρω για τις γνώσεις σου και τον τρόπο που θέλεις να τις μεταδίδεις.

Τώρα όσον αφορά το ΦΠΑ των ΙΜΕ και άλλα συναφή με αυτό θ΄΄εματα, εκτός από το "τσοβολικό"  Π.Δ. 1586 ?4,3,87 που αναφέρθηκε, επακολούθησε και η ΠΟΛ 108/87 στην οποία δίδονται πολλ΄΄α παραδείγματα και θα ωφεληθούν οι ασχολούμενοι με τις ΙΜΕ.

Γεια χαρά σας από τη ΘΕσσαλονίκη.

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΟΣ:

Η απορία σου φίλτατε Κρηθέα, " πως θα φορολογηθεί η ΙΜΕ εφ' όσον όλα τα έσοδα διενεμήθησαν με τις εκκαθαρήσεις" εν μέρει αιτιολογείται, αλλά όχι πλήρως διότι υπάρχουν έσοδα συναφή που δεν συμπεριλαμβάνονται στην μηνιαία εκκαθάριση, όπως π.χ. τα έσοδα εκμεταλλεύσεως αυτ/των ανηκόντων στην ίδια την ΙΜΕ καθώς και οι δαπάνες αυτών

Η παρακάτω πολ. μας το διευκρινίζει.

Πολ. 147/78

2. Για τον προσδιορισμό του ακαθαρίστου εισοδήματος των ΙΜΕ υπολογίζεται το σύνολο των ακαθαρίστων εισπράξεων από κόμιστρα και λοιπά έσοδα, τα οποία εισπράττουν από την εκμετάλλευση των αυτοκινήτων που ανήκουν σ’αυτές κατά κυριότητα ή έχουν το δικαίωμα εκμεταλλεύσεως, κλπ.

Νομίζω ότι μας καλύπτει η συγκεκριμένη πολ και σ'αυτά που αναφέρεις. Συμπληρώνω

επίσης ότι σ'αυτήν μας παραπέμπει πάλι η πολ.1206/1993 και εκεί σταματάμε.

Παρ'όλα αυτά θα συμφωνήσω ότι έχουν αφήσει τις ΙΜΕ ΕΠΕ στη μοίρα τους. Φορολο-

γούν τα μέλη και πιστεύω ότι ο τρόπος διανομής των κερδών κλπ είναι απαρχαιομένος

και δημιουργεί προβλήματα πρέπει να το ξαναδούν, δημιουργούνται προβλήματα και

με τους ελεγκτικούς μηχανισμούς. Αρχειοθέτηση όλων των νόμων και εγκυκλίων περί ΙΜΕ ΕΠΕ και βλέπουμε... στον έλεγχο.

Φίλε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΕ δεν αντιδικώ με συναδέλφους ούτε και με σένα (δεν υπάρχει

λόγος άλλωστε). Προσπαθώ και γω μέσα από τις δημοσιεύσεις να βελτιωθώ ψάχνο-

ντας καλύτερα κάποιο θέμα και γιατί όχι μαθαίνοντας από τους συναδέλφους.

Απ'ότι κατάλαβα γνωρίζεις το θέμα. Ισως έγιναν κάποιες παρανοήσεις (δεν είναι

ζωντανή συζήτηση) απο τα γραφόμενα. Γενικά πιστεύω ότι πάντα κερδίζουμε όλοι

μας μέσα από μια συζήτηση (έστω και μέσω δημοσιεύσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
ε) Η ΙΜΕ υποβάλει περιοδική ΦΠΑ κάθε μηνα και αποδίδει το τυχόν χρεωστικό υπόλοιπο του ΦΠΑ, στις εκροές της περιοδικής δήλωσης περιλαμβάνονται όλα τα έσοδα που προκύπτουν από την κεδοση των φορτωτικών και απεικονίζονται στη πίστωση του λογ. 73 ενώ στις εισροές περιλαμβάνονται όλα τα έξοδα και τα μερίσματα που απεικονίζονται στη χρέωση του λογ 33.06(ΑΥΟ Π.1586/4.3.87)

Έπαψε πλέον να αποτελεί "κόστος" για την ΙΜΕ ΕΠΕ το μέρισμα που δίνεται στα μέλη ?

και θα πρέπει να πάψει να χρησιμοποιείται ο 33,06..?

ΣΛΟΤ -Αρ. Πρ. 362ΑΠ25-09-2007 Λογιστικός χειρισμός των εκκαθαρίσεων και του προσδιορισμού των ετησίων αποτελεσμάτων στο τέλος της χρήσεως, για ΙΜΕ -ΕΠΕ

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ & ΕΛΕΓΧΩΝ (ΕΛΤΕ)

ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ (ΣΛΟΤ)

Ερμού και Κορνάρου 1, 5ος Όροφος,

Γρ. 501 - 503, 105 63, ΑΘΗΝΑ

Τηλέφωνο: 210 3286 343

Fax: 210 3286 075,

e-mail: [email protected]

ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

..................

Πίνακα Αποδεκτών

Αθήνα 25 Σεπτεμβρίου 2007

Αριθμός Πρωτοκόλλου 362ΑΠ

ΕΡΩΤΗΜΑ

Μεταφορική εταιρεία λειτουργεί ως ΙΜΕ-ΕΠΕ, εκμεταλλευόμενη φορτηγά Δ.Χ., τα οποία έχουν εισφερθεί κατά χρήση από τους ιδιοκτήτες τους. Οι φορτωτικές (έσοδα) και τα έξοδα κίνησης των οχημάτων καταχωρούνται σε λογαριασμούς εσόδων (Κ.Α 73) και εξόδων (Κ. Α. 64) αντίστοιχα, ανά όχημα.

Επίσης, τα γενικά έξοδα λειτουργίας της ΙΜΕ-ΕΠΕ, τα οποία την βαρύνουν και για τα οποία εκδίδονται παραστατικά προς αυτή, καταχωρούνται στους κατά περίπτωση λογαριασμούς. Κάθε μήνα και μέχρι την 10η ημέρα του επομένου, η ΙΜΕ διενεργεί και εκδίδει εκκαθάριση στην οποία αναφέρει τα συνολικά έσοδα, τις συνολικές δαπάνες, το συνολικό μέρισμα με τον αναλογούντα Φ.Π.Α. και το μέρισμα με τον αναλογούντα Φ.Π.Α. που αντιστοιχεί σε κάθε ιδιοκτήτη, ανάλογα με τα μερίδια που κατέχει.

Με βάση τα παραπάνω, ερωτάται ,ο λογιστικός χειρισμός των εκκαθαρίσεων και του προσδιορισμού των ετησίων αποτελεσμάτων στο τέλος της χρήσεως.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Με τις μηνιαίες εκκαθαρίσεις, χρεώνονται, ο λογαριασμός Κ.Α.88.00- Κέρδη Χρήσεως προς Διάθεση- και ο αναλογών Φ.Π.Α. και πιστώνεται ο λογαριασμός Κ.Α. 53.01- Μερίσματα Πληρωτέα-, κατά δικαιούχο, από τον οποίο και θα γίνονται οι ταμιακές καταβολές προς αυτούς. Με τον τρόπο αυτό, δεν επηρεάζεται το λογιστικό κύκλωμα των εσόδων και εξόδων με βάση το οποίο, γίνεται εξωλογιστικά, ο προσδιορισμός του κατά μήνα αποτελέσματος και του επιμερισμού του στους δικαιούχους. Στο τέλος της χρήσεως, προσδιορίζεται το συνολικό πλέον αποτέλεσμα της ΙΜΕ-ΕΠΕ βάσει των προβλεπόμενων από το Ε.Γ.Λ.Σ., το δε υπόλοιπο του λογαριασμού Κ.Α. 88.00 μεταφέρεται στον Πίνακα Διάθεσης Αποτελεσμάτων.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΛΟΤ

ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΛΟΤ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΡΟΥΣΤΟΥΡΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ ΝΙΑΡΧΟΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΑΤΡΙΔΗΣ

?????? :angry:

Κατανοώ το πνεύμα της εν λόγω γνωμοδότησης, αλλά αναφερόμαστε στην "ομαλή" λειτουργία μιας ΙΜΕ ΕΠΕ και τις ιδιορυθμίες της.. όπου και το μηνιαίο μέρισμα αποτελεί "λειτουργικό κόστος".

Έχω την αίσθηση πως κάποια πράγματα δεν λειτουργούν ομαλά με την έκδοση της παραπάνω γνωμοδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...
  • 10 months later...

θα ηθελα βοηθεια στο εξής θέμα ,

σε μια ιμε που κρατώ 2 μέλη / φδχ δεν κανανε κανενα δρομολόγιο και ουτε θα κάνουν .... προβληματιζομαι πως θα βγάλω τις εκκαθαρίσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22085

 Καλημέρα το σκέφτομαι το σκηνικό 1 εβδομάδα .τι είναι αυτό ρε παιδιά ? πως αντιμετωπίζεται η περίπτωση ?  υπάρχουν πολλά προβλήματα. έχει ακολουθήσει κάποιος αυτήν την τακτική απο 01/01/2014 και μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθειά σας για μια εταιρεία ΙΜΕ που έχω αναλάβει,

 
 
Έχω περάσει τις πωλήσεις φορτωτικών στον 73 και τον ανάλογο ΦΠΑ στον 54 ανά αυτοκίνητο.
Τα μόνα έξοδα της ΙΜΕ είναι ένα ενοίκιο και η αμοιβή του λογιστή.
 
'Εχω υπολογίσει και τις μηνιαίες εκκαθαρίσεις ανά ιδιοκτήτη, με τον τρόπο που περιγράφετε παραπάνω.
 
Από εκεί και πέρα, τι λογαριασμοί πρέπει να ενημερώνονται και τι εγγραφές πρέπει να γίνουν για την απόδοση των μερισμάτων στους ιδιοκτήτες, καθώς και για τον υπολογισμό της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ?
 
 
Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...