• 0
Dagkas

ΦΟΡΟΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ

Question

Καλησπέρα σας,

Συνηθισμένη περίπτωση κατά την οποία γονεας, παππούς κλπ ο οποίος είναι μοναδικός δικαιούχος τραπεζικού λογαριασμού, βάζει και συνδικαιούχο τέκνο-εγγονό κλπ. Τα χρήματα μετά το θάνατο του υπόκεινται σε φόρο κληρονομιάς? Στο αρθρο 2 Ν. 5638/1932 λέει πως είναι η τραπεζική κατάθεση περιέρχεται στον επιζώντα συνδικαιούχο ελεύθερη φόρου κληρονομιάς? Ισχύει αυτό ή έχει αλλάξει, γιατί δε μου φαίνεται και πολύ λογικό.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
13 ώρες πριν, Dagkas said:

Καλησπέρα σας,

Συνηθισμένη περίπτωση κατά την οποία γονεας, παππούς κλπ ο οποίος είναι μοναδικός δικαιούχος τραπεζικού λογαριασμού, βάζει και συνδικαιούχο τέκνο-εγγονό κλπ. Τα χρήματα μετά το θάνατο του υπόκεινται σε φόρο κληρονομιάς? Στο αρθρο 2 Ν. 5638/1932 λέει πως είναι η τραπεζική κατάθεση περιέρχεται στον επιζώντα συνδικαιούχο ελεύθερη φόρου κληρονομιάς? Ισχύει αυτό ή έχει αλλάξει, γιατί δε μου φαίνεται και πολύ λογικό.

Ευχαριστώ

Καλημέρα

Λογικότατο είναι

Στην προκειμένη περίπτωση , Συνδικαιούχος είναι ο Εγγονός , όχι κληρονόμος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

'Oταν ο συνδικαιούχος είναι και κληρονόμος;

Και αν υπάρχει φορολογία σε ποιό ποσό εφαρμόζεται προφανώς στο ιδανικό μερίδιο;

Τι γίνεται όταν υπάρχουν κληρονομητέα που δεν αναφέρονται σε διαθήκη και φυσικά και κληρονόμοι ( εξ αδιαθέτου) που δεν αναφέρονται καθόλου στην κληρονομιά;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα χρήματα περιέρχονται στον συνδικαιούχο του λογαριασμού ανεξάρτητα αν είναι κληρονόμος ή όχι και δεν οφείλεται κάποιος φόρος κληρονομίας.

Βέβαια αν χρησιμοποιηθούν τα χρήματα και δεν μπορούν να δικαιολογηθούν από το πόθεν έσχες τότε θα πρέπει να δηλωθεί ως δωρεά - κληρονομία και να πληρωθεί ο ανάλογος φόρος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φόρος κληρονομιάς και κοινόχρηστες τραπεζικές καταθέσεις

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 2 και 3 του ν. 5638/1932, τα οποία επίσης διατηρήθηκαν σε ισχύ με το άρθρο 124 περ. Δ στοιχ. α` ν.δ. 118/1973, αλλά και σύμφωνα με τον πιο πρόσφατο Κώδικα Κληρονομιών και Δωρεών (ν.2961/2001) ορίζεται αντιστοίχως ότι:
«…απαλλάσσονται από το φόρο:…
γ) Η χρηματική κατάθεση σε τράπεζα σε ανοικτό λογαριασμό στο όνομα δύο ή περισσοτέρων από κοινού (Compte Joint, Joint Account) κατά τις διατάξεις του ν. 5638/1932 (ΦΕΚ 307 Α'),στην οποία έχει τεθεί ο πρόσθετος όρος ότι με το θάνατο οποιουδήποτε δικαιούχου η κατάθεση και ο λογαριασμός αυτής περιέρχεται αυτοδίκαια στους λοιπούς επιζώντες μέχρι τον τελευταίο από αυτούς. Η απαλλαγή αυτή ισχύει και σε κοινούς λογαριασμούς με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση και σε κοινούς λογαριασμούς σε συνάλλαγμα ή σε συνάλλαγμα και δραχμές με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση μόνιμων κατοίκων της αλλοδαπής ή αυτών με συνδικαιούχους μόνιμους κατοίκους της ημεδαπής. Αντίθετα η απαλλαγή αυτή δεν επεκτείνεται στους κληρονόμους του τελευταίου απομείναντος δικαιούχου. Οι διατάξεις αυτές εφαρμόζονται ανάλογα και σε μερίδα αμοιβαίου κεφαλαίου.»

Βλέπουμε λοιπόν πως όταν καταρτίζουμε μια σύμβαση κοινού λογαριασμού με μια Τράπεζα («ανοίγουμε» έναν κοινόχρηστο λογαριασμό) υπάρχει η δυνατότητα να συμπεριλάβουμε όρο με βάση τον οποίο σε περίπτωση θανάτου συνδικαιούχου, οι λοιποί συνδικαιούχοι αποκτούν τις καταθέσεις που αναλογούσαν στον εκλιπόντα. Στην πράξη οι Εφορίες δείχνουν ελαστικότητα και δεν ζητούν απαραίτητα την ίδια την σύμβαση για να παραχωρήσουν την απαλλαγή φόρου, όμως το τυπικό προβλέπει η απαλλαγή να συμπεριλαμβάνεται και στην ίδια την σύμβαση.

Οι συνδικαιούχοι κληρονόμοι/δωρεοδόχοι πρέπει να προχωρήσουν σε αποδοχή κληρονομιάς ή δωρεάς ενώπιον της εφορίας προκειμένου να μπορούν να κάνουν νόμιμη χρήση των χρημάτων αυτών και να τα επικαλεστούν για αγορές. Σε περίπτωση που δεν το πράξουν και τα δηλωθέντα εισοδήματά τους δεν καλύπτουν τα τεκμήρια διαβίωσής τους, οι Φορολογικές Αρχές μπορεί να τους καλέσουν για έλεγχο ή να τους επιβάλλουν επιπλέον φόρο εισοδήματος και πρόστιμο.

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26447

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.