Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΛΟΓΩ ΑΥΞΗΣΗ Η ΜΕΙΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


asteras5

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Επειδή έχω μπερδευτεί. Αμειβόμενος  με ωρομίσθιο σταθερό  αλλάζει ωράριο εργασίας και θα μειώσει πλέον ώρες απασχόλησης. 

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται τροποποιητικός αποδοχών ή όχι? Το ωρομίσθιο του δεν θα αλλάξει πάρα μόνο οι ώρες απασχόλησης από εδώ και στο εξής.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται τροποποιητικός αποδοχών. Από την άλλη στο Ε4 σκέφτομαι να το γράψω στο Ε4 συμπληρωματικός ωραρίου σαν παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
43 λεπτά πριν , asteras5 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Επειδή έχω μπερδευτεί. Αμειβόμενος  με ωρομίσθιο σταθερό  αλλάζει ωράριο εργασίας και θα μειώσει πλέον ώρες απασχόλησης. 

Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται τροποποιητικός αποδοχών ή όχι? Το ωρομίσθιο του δεν θα αλλάξει πάρα μόνο οι ώρες απασχόλησης από εδώ και στο εξής.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται τροποποιητικός αποδοχών. Από την άλλη στο Ε4 σκέφτομαι να το γράψω στο Ε4 συμπληρωματικός ωραρίου σαν παρατήρηση.

ή και τα 2 ,συμπληρωματικός ωραρίου και μετά τροποπ. αποδοχών  ή τροποποιητικό αποδοχών και στις παρατηρήσεις μείωση αποδοχών ,λόγω αλλαγής ωραρίου από ημερομηνία ΧΧΧ.  (πριν την αλλαγή εδώ ,όχι σε 15 μέρες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχει υποβληθεί ο συμπληρωματικός ωραρίου με ημερομηνία 01/10  οπότε κάνω και τροποποιητικό αποδοχών με 01/10 και είμαι εντάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποψη μου είναι ότι τροποποιητικός αποδοχών υποβάλλεται όταν αλλάζουν οι αποδοχές (συνήθως μείωση λόγω αλλαγής σύμβασης η αύξηση λόγω τέκνων . γάμου  κλπ)  χωρίς να αλλάξει το ωράριο.

Όταν αλλάζει οτιδήποτε στο ωράριο τότε συμπληρωματικός ωραρίου, πριν την αλλαγή . Αφού εχει τις νέες αποδοχές που προκύπτουν από την αλλαγή ωραρίου, γιατί να υποβάλουμε και τροποιητικό αποδοχών.

Αυτό εφαρμόζω εγώ χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Και εγώ έτσι το καταλαβαίνω .ότι τροποποιητικος αποδοχών σημαίνει ότι αλλάζει η συμφωνία αμοιβής εργαζομένου-εργοδότη. Βέβαια διαβάζω αρκετά δημοσιεύματα που γράφουν ότι σε περίπτωση αλλαγής ωραρίου πρέπει να υποβληθεί και τροποποιητικός αποδοχών. Στην περίπτωση μου πρόκειται συνέχεια για μερική απασχόληση με συχνές αλλάγες ωραρίων . Τα ωρομίσθια δεν μεταβάλλονται όμως από τις αλλαγές των ώρων εργασίας προκύπτουν αλλαγέ των μηνιαίων αποδοχών.(μετά και την εφαρμογή του γνωστού τύπου-εγγράφου της επιθεώρησης εργασίας για υπολογισμό του μισθού).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάντο και ας είναι και υπερβολή λεω εγω. Εκτος και αν στον τροποποιητικο ωραριου εβαλες και τις αποδοχές όπως μεταβληθηκαν, οπότε όντως είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι δεν αλλάζει το ωρομίσθιο-ημερομίσθιο δεν σημαίνει ότι δεν αλλάζει η αμοιβή.Εφόσον ο εργαζόμενος θα εργάζεται λιγότερες ημέρες ή ώρες προφανώς και θα αμείβεται μειωμένα.

Έτσι λοιπόν εκτός από τον απαραίτητο τροποποιητικό αποδοχών θα πρέπει να υποβάλλετε στο εργάνη και τη νέα σύμβαση όπου ο εργαζόμενος λαμβάνει γνώση και αποδέχεται τους νέους όρους με την υπογραφή του.

Αν αρκεστείτε μόνο σε συμπληρωματικό ωραρίου ελοχεύει ο κίνδυνος να σας καταλογίσει το ΙΚΑ παραπάνω εισφορές ή να έχετε μελλοντικά προβλήματα σε περίπτωση καταγγελίας από τον εργαζόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , noslave said:

Το ότι δεν αλλάζει το ωρομίσθιο-ημερομίσθιο δεν σημαίνει ότι δεν αλλάζει η αμοιβή.Εφόσον ο εργαζόμενος θα εργάζεται λιγότερες ημέρες ή ώρες προφανώς και θα αμείβεται μειωμένα.

Έτσι λοιπόν εκτός από τον απαραίτητο τροποποιητικό αποδοχών θα πρέπει να υποβάλλετε στο εργάνη και τη νέα σύμβαση όπου ο εργαζόμενος λαμβάνει γνώση και αποδέχεται τους νέους όρους με την υπογραφή του.

Αν αρκεστείτε μόνο σε συμπληρωματικό ωραρίου ελοχεύει ο κίνδυνος να σας καταλογίσει το ΙΚΑ παραπάνω εισφορές ή να έχετε μελλοντικά προβλήματα σε περίπτωση καταγγελίας από τον εργαζόμενο.

Συμφωνώ, αφού έχουμε μερική απασχόληση και αλλάζει (μειώνεται) το εβδομαδιαίο ωράριο θα πρέπει να υποβληθεί οπωσδήποτε και τροποποίηση σύμβασης. Πιστεύω ότι πιο σημαντικό είναι να υποβληθεί η τροποποίηση της σύμβασης παρά ο τροποποιητικός αποδοχών μιας και το ωρομίσθιο δεν αλλάζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/10/2017 στις 12:26 ΜΜ, asteras5 είπε

Καλημέρα,

Εννοείται ότι θα υποβληθεί νέο Ε9.

Άρα σε περίπτωση μείωσης ωρών και αποδοχών υποβάλλουμε τροποποιητικό Ε9 με σκαναρισμένη την υπογεγραμμένη τροποποιημένη σύμβαση μεταξύ των 2 μερών, μετά Ε4 τροποποιητικό αποδοχών και επίσης και Ε4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ με τις αλλαγές στο ωράριο ή ο Ε4 τροποποιητικός αποδοχών είναι εκ του περισσού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπό το σημερινό άρθρο του κόμβου.

"Σε περίπτωση μεταβολής αποδοχών η οποία συμπίπτει μέσα στο χρονικό διάστημα από 1 Οκτωβρίου έως και 31 Οκτωβρίου, αρκεί μόνον η ενημέρωση του Ετήσιου Πίνακα προσωπικού ( αρκεί να γίνει μέσα σε 15 ημέρες από την μεταβολή )  με τις νέες αποδοχές χωρίς την υποχρέωση  υποβολής και του Πίνακα Τροποποίησης Αποδοχών".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν μεταβάλλονται σε μόνιμη βάση οι αποδοχές εργαζομένου, (όχι προσωρινά όπως π.χ. σε περικοπή λόγω αδικαιολόγητης απουσίας), τότε υποβάλλεται στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ, πίνακας Ε4 τροποποπιητικός αποδοχών, εντός προθεσμίας 15 ημερών από την τροποποίηση.
Όταν έχουμε μεταβολή αποδοχών, λόγω τροποποίησης ημερών ή ωρών εργασίας, ο εργοδότης έχει τη δυνατότητα να υποβάλλει ένα μόνο τροποποιητικό πίνακα.

Αν επιλέξει πάντως την υποβολή πίνακα Ε4 συμπληρωματικό ωραρίου, θα πρέπει να είναι εντός της προβλέπομενης προθεσμίας για αλλαγή ωραρίου και στο πεδίο των παρατηρήσεων να αναγραφεί ότι αποτελεί και πίνακα τροποποίησης αποδοχών λόγω της αλλαγής του ωραρίου. Εννοείται ότι αν επιχείρηση επιθυμεί να υποβάλλει, εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών, ξεχωριστά για κάθε περίπτωση τροποποιητικό πίνακα, μπορεί να το κάνει.
Στις περιπτώσεις σερβιτόρων που αμείβονται με ποσοστά, στο πεδίο του μισθού αναγράφονται κατά περίπτωση οι αποδοχές βάσει ΕΓΣΣΕ ή οι κατώτατες νομοθετημένες αποδοχές και στις παρατηρήσεις αναγράφεται ότι ο εργαζόμενος αμείβεται με το αντίστοιχο ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα.

θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω παιδια.

εχουμε κανει προσληψη καποιον ερχαζομενο αρχες 9ου πληρης ωραρια κανονικα.

τωρα μου ζητησαν να τον αλλαξω απο πληρη ωραριο σε μειωμενο 4ωρο με τις ιδιες ημερες ασφαλισης.

εχω κανει αλλαγη συμβασης πρεπει να κανω και τροποποιητικο αποδοχων η τροποποιητικο ωραριου??

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Georgenikolo είπε

Καλημερα.

θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω παιδια.

εχουμε κανει προσληψη καποιον ερχαζομενο αρχες 9ου πληρης ωραρια κανονικα.

τωρα μου ζητησαν να τον αλλαξω απο πληρη ωραριο σε μειωμενο 4ωρο με τις ιδιες ημερες ασφαλισης.

εχω κανει αλλαγη συμβασης πρεπει να κανω και τροποποιητικο αποδοχων η τροποποιητικο ωραριου??

ευχαριστω

 

Ναι, σύμβαση, τροποποιητικό ωραρίου κατάθεση πριν την αλλαγή με τη σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου πάντα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω για έναν εργαζόμενο αλλαγή μισθού από 01/11 -αύξηση- χωρίς άλλη αλλαγή ωραρίου.

Πρέπει να στείλω τροποποιητικό αποδοχών ή αρκεί ο ετήσιος Ε4 (αφού είναι εντός των 15 ημερών) που πρέπει να κατατεθεί μέχρι 15/11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν δεν έχετε στείλει ετήσιο νομίζω δεν χρειάζεται αποδοχών αν όμως έχετε στείλει χρειάζεται. Δείτε και δημοσίευση πιο πάνω από συνάδελφο v.kourtis

Σε περίπτωση μεταβολής αποδοχών η οποία συμπίπτει μέσα στο χρονικό διάστημα από 1 Οκτωβρίου έως και 31 Οκτωβρίου, αρκεί μόνον η ενημέρωση του Ετήσιου Πίνακα προσωπικού ( αρκεί να γίνει μέσα σε 15 ημέρες από την μεταβολή )  με τις νέες αποδοχές χωρίς την υποχρέωση  υποβολής και του Πίνακα Τροποποίησης Αποδοχών".

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Σε περίπτωση μεταβολής αποδοχών η οποία συμπίπτει μέσα στο χρονικό διάστημα από 1 Οκτωβρίου έως και 31 Οκτωβρίου, αρκεί μόνον η ενημέρωση του Ετήσιου Πίνακα προσωπικού ( αρκεί να γίνει μέσα σε 15 ημέρες από την μεταβολή )  με τις νέες αποδοχές χωρίς την υποχρέωση  υποβολής και του Πίνακα Τροποποίησης Αποδοχών".

Καλησπέρα.

Ισχύει αυτό ακόμα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Σε περίπτωση μεταβολής αποδοχών η οποία συμπίπτει μέσα στο χρονικό διάστημα από 1 Οκτωβρίου έως και 31 Οκτωβρίου, αρκεί μόνον η ενημέρωση του Ετήσιου Πίνακα προσωπικού ( αρκεί να γίνει μέσα σε 15 ημέρες από την μεταβολή )  με τις νέες αποδοχές χωρίς την υποχρέωση  υποβολής και του Πίνακα Τροποποίησης Αποδοχών".

Καλησπέρα.

Ισχύει αυτό ακόμα?

Ευχαριστώ.

Οχι.   Αυτό που ισχύει είναι 15 ημέρες προθεσμία από τη μεταβολή του μισθού. Τώρα πια ο ετήσιος πίνακας δεν υποβάλλεται τον Οκτώβριο.

Οπότε αν έχεις μεταβολή μισθού από 01/10 φτιάξε 1 τροποποιητικό αποδοχών μέχρι τις 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, 750 είπε

Οχι.   Αυτό που ισχύει είναι 15 ημέρες προθεσμία από τη μεταβολή του μισθού. Τώρα πια ο ετήσιος πίνακας δεν υποβάλλεται τον Οκτώβριο.

Οπότε αν έχεις μεταβολή μισθού από 01/10 φτιάξε 1 τροποποιητικό αποδοχών μέχρι τις 15

Καλησπέρα.

Μόλις διάβασα άρθρο εδώ ότι ο ετήσιος πίνακας προσωπικού υποβάλλεται 1/10 έως 31/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μόλις διάβασα άρθρο εδώ ότι ο ετήσιος πίνακας προσωπικού υποβάλλεται 1/10 έως 31/10.

an έχεις αλλαγή μισθού 01/10 μέχρι 15/10 πρέπει να υποβάλλεις τον ετήσιο.

διαφορετικά στείλε τώρα την αλλαγή και τον ετήσιο μέχρι τέλους μήνα /παράτασης.

εναλλακτικά για να το ξέρεις. όταν αλλάζεις μισθό λόγω αλλαγής ωραρίου ,μπορείς να το στείλεις πριν την αλλαγή και καλύπτεις και τον τροπ.ωραρίου. ένα σε δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

an έχεις αλλαγή μισθού 01/10 μέχρι 15/10 πρέπει να υποβάλλεις τον ετήσιο.

διαφορετικά στείλε τώρα την αλλαγή και τον ετήσιο μέχρι τέλους μήνα /παράτασης.

εναλλακτικά για να το ξέρεις. όταν αλλάζεις μισθό λόγω αλλαγής ωραρίου ,μπορείς να το στείλεις πριν την αλλαγή και καλύπτεις και τον τροπ.ωραρίου. ένα σε δύο.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Μόλις διάβασα άρθρο εδώ ότι ο ετήσιος πίνακας προσωπικού υποβάλλεται 1/10 έως 31/10.

Καλησπέρα.  Συγγνώμη συνάδελφε , έκανα λάθος ως προς την ημερομηνία υποβολής. Έχω υποβάλει πίνακες και το Νοέμβριο , αλλά θα ήταν μετά από παράταση.

Βασικά αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι αν έχεις μεταβολή μισθού από 01/10 κάνε 1 τροποποιητικό αποδοχών μέχρι 15/10 και μη περιμένεις τον ετήσιο μη τυχόν και ξεχαστείς. 

Αν είναι όμως να κάνεις ετήσιο μέχρι τις 15/10 βάλε τότε σε αυτόν τη μεταβολή του μισθού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, 750 είπε

Καλησπέρα.  Συγγνώμη συνάδελφε , έκανα λάθος ως προς την ημερομηνία υποβολής. Έχω υποβάλει πίνακες και το Νοέμβριο , αλλά θα ήταν μετά από παράταση.

Βασικά αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι αν έχεις μεταβολή μισθού από 01/10 κάνε 1 τροποποιητικό αποδοχών μέχρι 15/10 και μη περιμένεις τον ετήσιο μη τυχόν και ξεχαστείς. 

Αν είναι όμως να κάνεις ετήσιο μέχρι τις 15/10 βάλε τότε σε αυτόν τη μεταβολή του μισθού

Καλησπέρα.

Μη ζητάς συγγνώμη, δεν υπάρχει λόγος.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...