Jump to content
  • 0

ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ

MAKIS74
 Share

Question

Καλησπέρα,

Υπάρχει η δυνατότητα να κοπεί τιμολόγιο για πώληση εμπορευμάτων (με παρατήρηση επί του τιμολογίου ότι τα εμπορεύματα παραμένουν στον πωλητή προς φύλαξη???) χωρίς να γίνει αποστολή των εμπορευμάτων άμεσα??

Και στην συνέχεια μετά απο 2-3 μήνες με ενα Δελτίο Αποστολής να γίνει η διακίνηση.

Ο λόγος είναι ότι ο πελάτης που αγοράζει παίρνει τα εμπορεύματα σήμερα σε καλύτερη τιμή αλλά δεν έχει επάρκεια αποθηκευτικού χώρου.

Το ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό....

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Φοβάμαι μήπως υπάρχει κάτι που δεν σκέφτομαι στην όλη διαδικασία γιατί και παλιότερα από ότι έχω δει στο φόρουμ οι απόψεις διίσταντο και δεν ήταν ξεκάθαρο.

• 0

καλησπέρα,

θα βάλεις τόπο παράδοσης την έδρα σας και στα βιβλια σας θα παρακολουθείτε ξεχωριστά τα εμπορεύματα αυτά σε ''αποθήκη τρίτων'' μη κοστολογήσιμη.

σε περιπτωση που στο τέλος της χρήσης θα είναι ακόμα στις αποθήκες σας θα τα απογράψετε κανονικά σε αποθήκη τρίτων άνευ αξίας

• 0

στον παλιό ΚΒΣ υπήρχε η δυνατότητα και δεν βλέπω γιατί να μην υπάρχει και τώρα 

και μια ερώτηση για τον mariato (πέρα από το ότι δεν ξέρουμε καν τι βιβλία έχει ) 
γιατί άνευ αξίας ?

• 0
16 λεπτά πριν , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

στον παλιό ΚΒΣ υπήρχε η δυνατότητα και δεν βλέπω γιατί να μην υπάρχει και τώρα 

και μια ερώτηση για τον mariato (πέρα από το ότι δεν ξέρουμε καν τι βιβλία έχει ) 
γιατί άνευ αξίας ?

αναφέρεται στον πωλητή .

• 0
πριν μία ώρα, MAKIS74 said:

Καλησπέρα,

Υπάρχει η δυνατότητα να κοπεί τιμολόγιο για πώληση εμπορευμάτων (με παρατήρηση επί του τιμολογίου ότι τα εμπορεύματα παραμένουν στον πωλητή προς φύλαξη???) χωρίς να γίνει αποστολή των εμπορευμάτων άμεσα??

Και στην συνέχεια μετά απο 2-3 μήνες με ενα Δελτίο Αποστολής να γίνει η διακίνηση.

Ο λόγος είναι ότι ο πελάτης που αγοράζει παίρνει τα εμπορεύματα σήμερα σε καλύτερη τιμή αλλά δεν έχει επάρκεια αποθηκευτικού χώρου.

Το ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό....

το μόνο που σκέφτομαι .

το προς φύλαξη ,ίσως σου πει κάποιος 2 μήνες φύλαξη δωρεάν?

βάλε για έλεγχο ,ή βάλε ένα μικρό τίμημα αφαιρούμενο από την πώληση.

• 0
μόλις τώρα, PROAKIS said:

το μόνο που σκέφτομαι .

το προς φύλαξη ,ίσως σου πει κάποιος 2 μήνες φύλαξη δωρεάν?

βάλε για έλεγχο ,ή βάλε ένα μικρό τίμημα αφαιρούμενο από την πώληση.

Νομίζω ότι δεν θα υπάρχει θέμα ως προς το αν είναι δωρεάν - αφού θεωρώ πως και τους δυο εξυπερετουντε απο την διαδικασία ούτως η άλλως.Δηλαδη τι να μου πει ο ελεγχος?? οτι ο πωλητης για τα εμπορευματα που πουλησε και- αρα αποκομησε κερδος -ζητησε και πηρε απο τον πελετη του αγοραστη και ενοικιο φυλλαξης???Για ελεγχο δεν μπορω να βαλω γιατι ειναι καινουργια.

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο αλλα ποτέ δεν λεω ποτέ...

• 0
μόλις τώρα, MAKIS74 said:

Νομίζω ότι δεν θα υπάρχει θέμα ως προς το αν είναι δωρεάν - αφού θεωρώ πως και τους δυο εξυπερετουντε απο την διαδικασία ούτως η άλλως.Δηλαδη τι να μου πει ο ελεγχος?? οτι ο πωλητης για τα εμπορευματα που πουλησε και- αρα αποκομησε κερδος -ζητησε και πηρε απο τον πελετη του αγοραστη και ενοικιο φυλλαξης???Για ελεγχο δεν μπορω να βαλω γιατι ειναι καινουργια.

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο αλλα ποτέ δεν λεω ποτέ...

το κυρίαρχο είναι η πώληση.

"αλλά ποτέ δεν λέω ποτέ..."  έλεγχος καλής λειτουργίας. 

• 0
53 λεπτά πριν , PROAKIS said:

το κυρίαρχο είναι η πώληση.

"αλλά ποτέ δεν λέω ποτέ..."  έλεγχος καλής λειτουργίας. 

''έλεγχος καλής λειτουργίας''

Νομιζω οτι ναι, ετσι το τερματιζουμε και ειμαστε καλυτερα διασφαλισμενοι...

Ευχαριστω.

• 0

και επειδή το ζήτημα όπως λέει και η διαταγή είναι πραγματικό και το κρίνει ο έλεγχος καλό είναι να μην γραφτεί τίποτα που δήθεν θα δικαιολογεί το γεγονός αλλά την πραγματικότητα 
παραμονή στις εγκαταστάσεις του πωλητή  προς φύλαξη 

• 0

Τα αγαθά θεωρείται ότι μεταβιβάσθηκαν στον πελάτη, αφού αυτός πλέον είναι ο κύριος των αγαθών, άσχετα αν αυτά θα παραμείνουν στην αποθήκη μας έως ότου μας δώσει εντολή να του τα στείλουμε.

Άρα θα κοπεί τιμολόγιο κανονικά και στις παρατηρήσεις αναγράφω «ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΦΥΛΑΞΗΣ ΑΥΤΩΝ ΑΝΕΥ ΑΜΟΙΒΗΣ». Εάν συμφωνήθηκε σχετική αμοιβή θα πρέπει να κόψω, μετά, και ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΡΑ (τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών). Όταν ο Πελάτης μας διατάξει να στείλουμε τα εμπορεύματα στις εγκαταστάσεις του, τότε θα κόψω ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ στο οποίο θα αναγράφω την εξής φράση:
«ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (π.χ.) 200/15-9-2017 ΚΑΙ ΦΥΛΑΣΣΟΝΤΑΝ ΣΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ
ΣΤΗΝ ΟΔΟ τάδε κλπ».

Εξυπακούεται ότι εν όσω τα παραπάνω εμπορεύματα βρίσκονται στην αποθήκη μας, θεωρούνται ως «ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΤΡΙΤΩΝ ΠΡΟΣ ΦΥΛΑΞΗ»