Jump to content
  • 0
domi

Τεκμαρτά ημερομίσθια και δικαστήρια

Question

Καλησπέρα, θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος εάν έχει πρόσφατη εμπειρία από έλεγχο ΙΚΑ για τεκμαρτά ημερομίσθια.Αν κάποιος έχει προσφύγει στα διοικητικά και τι αποφάσισαν τα δικαστήρια. Στο παρελθόν (προ πενταετίας) είχαμε "κερδίσει" 3 υποθέσεις για τεκμαρτά 2 σε καφετέριες και 1 σε κομμωτήριο αλλά έκτοτε δεν χρειάστηκε ξανά παρά μόνο τώρα και αναζητώ πρόσφατη γνωμοδότηση δικαστηρίων ή απόφαση από Τοπική Δ.Επιτροπή. Σας ευχαριστώ θερμά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αναμένεται το επόμενο διάστημα η αλλαγή στο αντικειμενικό σύστημα τεκμαρτού υπολογισμού εισφορών.

 

Αυτό προβλέπεται και στο άρθρο 46 του Ν. 4387/2016, που αναφέρεται στον τρόπο προσδιορισμού του αντικειμενικού συστήματος τεκμαρτού υπολογισμού του ελάχιστου απαιτούμενου αριθμού ημερομισθίων και ποσού εισφορών για κατηγορίες ή κλάδους επιχειρήσεων. Επιπλέον, καθορίζεται το αντικειμενικό σύστημα τεκμαρτού υπολογισμού για κάθε κατηγορία επιχειρήσεων, η διαδικασία είσπραξης των επιπλέον των δηλωθέντων ποσών εισφορών και κάθε αναγκαίο για την εφαρμογή του παρόντος ειδικότερο ζήτημα.

Η προσδιοριζόμενη κατά το σύστημα αυτό δαπάνη αποτελεί το ελάχιστο οφειλόμενο ποσό για ασφαλιστικές εισφορές κατά «μαχητό τεκμήριο». Σε περίπτωση κατά την οποία το παραπάνω ελάχιστο τεκμαρτό ποσό είναι μεγαλύτερο από τα δηλωθέντα από τον εργοδότη ημερομίσθια ο εργοδότης μπορεί να αμφισβητήσει τον υπολογισμό υποβάλλοντας εντός διμήνου από την υποβολή της Α.Π.Δ. του αντίστοιχου διαστήματος τους ισχυρισμούς του και κάθε αναγκαίο αποδεικτικό στοιχείο. Σε περίπτωση που δεν αμφισβητηθεί ο υπολογισμός ή δεν γίνουν δεκτές οι αντιρρήσεις του εργοδότη το επιπλέον δηλωθέν ποσό συμψηφίζεται με οφειλόμενες εισφορές για ασφαλιστική τακτοποίηση συγκεκριμένων προσώπων αν διαπιστωθεί μεταγενέστερα ότι αυτοί απασχολήθηκαν στις εργασίες του συγκεκριμένου εργοδότη κατά την ίδια περίοδο. Αν ο εργοδότης απασχολεί εργαζόμενους μερικής απασχόλησης το επιπλέον ποσό δύναται επιπλέον να συμψηφισθεί με το απαιτούμενο για τους ίδιους εργαζόμενους ποσό εισφορών για πλήρη απασχόληση.

Η καταβολή των ελάχιστων εισφορών βάσει του αντικειμενικού συστήματος δεν απαλλάσσει τον εργοδότη από την καταβολή επιπλέον εισφορών και των σχετικών προσαυξήσεων και ποινών αν διαπιστωθεί απασχόληση επιπλέον από την προβλεπόμενη για την συγκεκριμένη κατηγορία επιχειρήσεων.

Το αντικειμενικό σύστημα τεκμαρτού υπολογισμού ρυθμίζεται με βάση πρόσφορα κριτήρια υπολογισμού της ελάχιστης εργατικής απασχόλησης όπως είναι ιδίως το είδος της επιχείρησης, το μέγεθος της εγκατάστασης, το ωράριο λειτουργίας, η τυχόν εποχιακή φύση της λειτουργίας της επιχείρησης, ο κύκλος εργασιών, οι αναγκαίες για την εκτέλεση των εργασιών ειδικότητες, η γεωγραφική θέση της επιχείρησης, η τυχόν εισφορά προσωπικής απασχόλησης από τον εργοδότη ή μέλη της οικογένειάς του ή τους εταίρους εργοδοτικής επιχείρησης.

Περιμένουμε, λοιπόν, τη σχετική Εγκύκλιο του ΙΚΑ, για να λυτρωθούν και πολλοί εργοδότες, που πολλές φορές υποχρεώνονται να καταβάλουν σε εισφορές περισσότερα χρήματα απ’ ότι το ίδιο το ημερομίσθιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

έπαισε στην αντίληψη μου ότι υπάρχει απόφαση για τα καταστήματα παροχής υπηρεσιών μανικιούρ-πεντικιούρ (αμιγώς),δεν ισχύουν τα τεκμαρτά όπως στην αντίστοιχη ειδικότητα των κομμωτηρίων.

Γνωρίζει κάποιος αν όντως υπάρχει τέτοια απόφαση και αν ναί ποιά?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, noslave είπε

Καλησπέρα,

έπαισε στην αντίληψη μου ότι υπάρχει απόφαση για τα καταστήματα παροχής υπηρεσιών μανικιούρ-πεντικιούρ (αμιγώς),δεν ισχύουν τα τεκμαρτά όπως στην αντίστοιχη ειδικότητα των κομμωτηρίων.

Γνωρίζει κάποιος αν όντως υπάρχει τέτοια απόφαση και αν ναί ποιά?

 

Βασικά μου είπαν για την Ε40/204/30-03-2011 αλλά δεν μπορώ να τη βρώ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 2/1/2018 στις 3:19 ΜΜ, noslave είπε

Καλησπέρα,

έπαισε στην αντίληψη μου ότι υπάρχει απόφαση για τα καταστήματα παροχής υπηρεσιών μανικιούρ-πεντικιούρ (αμιγώς),δεν ισχύουν τα τεκμαρτά όπως στην αντίστοιχη ειδικότητα των κομμωτηρίων.

Γνωρίζει κάποιος αν όντως υπάρχει τέτοια απόφαση και αν ναί ποιά?

 

Καλησπέρα,

Βρήκα το ΔΕΝ που αναφέρεται στην εξαίρεση των (αμιγώς) μανικιούρ-πεντικιούρ καταστημάτων από τα τεκμαρτά.

Το επισυνάπτω προς πληροφόρηση όλων μας.

Καλή δύναμη!

ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΕΚΜΑΡΤΑ.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×