Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
orkoto

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΩΡΑΡΙΟ

Question

ΜΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 30/09/2017 ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΙ ΕΝΤΥΠΑ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ?  

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΣΤΙΣ 30/09/2017?ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ 01/10/2017?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αν είναι πλήρους απασχόλησης αρκεί μόνο συμπληρωματικός ωραρίου, αν και μπορείς να τα διορθώσεις όλα με τον ετήσιο πίνακα που έχει ξεκινήσει η υποβολή του.

Αν είναι μερικής ή εκ περιτροπής απασχόλησης χρειάζεται και τροποποίηση όρων σύμβασης εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, orkoto said:

ΜΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 30/09/2017 ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΙ ΕΝΤΥΠΑ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ?  

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΣΤΙΣ 30/09/2017?ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ 01/10/2017?

 

Σίγουρα τροποποιητικό ωραρίου στην πλήρη,πριν την νέα έναρξη εργασίας,γιατί δεν προβλέπεται ξανά έγγραφος τύπος,,αν μερική και ε9.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε εργαζόμενο με μερική απασχόληση ορισμένου χρόνου, λήγει η σύμβασή του τη Δευτέρα. Θέλω να ανανεώσω τη σύμβαση με τους ίδιους όρους(ωράριο, αποδοχές) για ακόμα 5 μήνες.

Τι υποβάλλω στην ΕΡΓΑΝΗ?,....μέσα σε πόσες ημέρες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Floydpink ευχαριστώ για την απάντηση.....αν η απασχόληση ήταν πλήρης ορισμένου χρόνου και ανανεώσει σε πλήρη - ξανά- ορισμένου χρόνου...τι πρέπει να υποβάλλω?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν εχω δει καποιο νομο που να υποχρεωνει να δηλωνουμε την ανανεωση συμβασης ορισμενου χρονου πληρους απασχολησης στο Εργανη.(Η ημερομηνια δηλωνεται μονο στα εντυπα προσληψης και απολυσης και μερικης/εκ περιτροπης εργασιας)

Ο πινακας προσωπικου δεν εχει ημερομηνιες ληξης συμβασης.

Θα μπορουσε βεβαια να δηλωθει στις παρατηρησεις ενος Συμπληρωματικου Πινακα.

Αλλά οπως ειπα, δεν εχω βρει κανενα νομο που να αναφερεται αυτη η υποχρεωση.

(Ποιο το νοημα αν δεν υπαρχει εγγραφη συμφωνια μεταξυ επιχειρησης εργοδοτη;)

Αυτο που εχει νοημα ειναι η ανανεωση της εγγραφης συμβασης(Γνωστοποιηση ορων ατομικης συμβασης εργασιας) μεταξυ επιχειρησης και εργοδοτη.

Απο οποια δημοσια υπηρεσια μου εχει ζητηθει να τους αποδειξω οτι εχει γινει ανανεωση, τους εχω δωσει απλα αντιγραφο ανανεωσης της συμβασης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστά , σε περίπτωση σύμβασης ορισμένου χρόνου πλήρης απασχόλησης χρειάζεται μόνο τροποποίηση του Π.Δ 156/1994 σύμφωνα με το άρθρο 5 του Π.Δ τίποτα άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...