Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gsmsifel2007

ΦΠΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟΥ

Question

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα θέσω μια ερώτηση σχετικά με τον ΦΠΑ τουριστικού πρακτορείου.
Συγκεκριμένα και από ότι γνωρίζω δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής ανακεφαλαιωτικού πίνακα παροχής ενδοκοινοτικών υπηρεσιών στη περίπτωση πρακτορείου ταξιδίων και για τις πράξεις παροχής υπηρεσιών του άρθρου 43 του ΦΠΑ (ειδικό καθεστώς ταξιδιών)  που παρέχει στην Ελλάδα σε εταιρίες µε έδρα άλλο Κράτος Μέλος, δεδομένου ότι τόπος φορολογίας (της µικτής αµοιβής) είναι ο τόπος εγκατάστασης του παρέχοντος τις υπηρεσίες. Επίσης, για οποιαδήποτε υπηρεσία που λαμβάνει το πρακτορείο ταξιδίων από επιχείρηση άλλου Κράτους Μέλους υποβάλλεται ανακεφαλαιωτικός πίνακας λήψης ενδοκοινοτικών υπηρεσιών στην περίπτωση που ο τόπος φορολογίας είναι η Ελλάδα και ο υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης των υπηρεσιών (πράξεις λήπτη). 
Στην πράξη,  όταν το πρακτορείο λαμβάνει ένα τιμολόγιο από άλλο Κράτος Μέλος το οποίο αποτελεί κόστος πακέτου εκτός από την υποχρέωση υποβολής ανακεφαλαιωτικού πίνακα λήψης ενδοκοινοτικών υπηρεσιών πως θα δηλώσει το σχετικό ποσό στη περιοδική δήλωση ΦΠΑ;
 Έστω 1.000€ η αξία του τιμολογίου από το Κράτος Μέλος (κόστος πακέτου για το πρακτορείο) και 1.300€ το τιμολόγιο που έχει εκδώσει το πρακτορείο (έσοδο πακέτου για το πρακτορείο). Η μικτή αμοιβή που προκύπτει είναι 300€ η οποία μετά την αποφορολόγηση της μας δίνει το καθαρό κέρδος του πακέτου (300/1,24=241,94€). Κατά την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ ο χειρισμός της καθαρής αμοιβής θα είναι ο ίδιος όπως τα υπόλοιπα πακέτα ταξιδιών εσωτερικού (κωδ. 303 241,94€ & κωδ.333 58,06€), θα γίνει χρεοπίστωση του ποσού των 1.000€ (αξία του τιμολογίου) υπολογίζοντας και τον ανάλογο ΦΠΑ εισροών και εκροών ή θα γίνει κάποιος άλλος χειρισμός;
Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

24 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Πρακτορείο ταξιδίων(;oxi tour operator) το οποίο αγοράζει έτοιμα ταξιδιωτικά πακέτα ή απλά αεροπορικά εισητήρια και τα πουλάει σε πελάτες του λαμβάνοντας μία προμήθεια, τα αγοράζει(κάποια εξ αυτών όχι όλα) χωρίς ΦΠΑ από τον προμηθευτή του(συνήθως ένα τουριστικό γραφείο tour operator). Στο τιμολόγιο του ο προμηθευτής γράφει " ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ βάσει του άρθρου 27 του κώδικα ΦΠΑ. Σημειωτέον ότι τα πιό πολλά από τα τιμολόγια που κόβει το εν λόγω γραφείο στον πελάτη μου είναι αεροπορικά εισητήρια  από Αθήνα σε κάποιον άλλον ελληνικό προορισμό. Διαβάζοντας όμως το επικαλούμενο άρθρο 27 του 2859/2000 διαπίστωσα πως απαλλαγή από ΦΠΑ έχουν μόνο οι αεροπορικές μεταφορές από την Ελλάδα προς το εξωτερικό και το αντίστροφο.Δυστυχώς στο κείμενο του παραστατικού δεν αναγράφεται και η παράγραφος του άρθρου 27 ώστε να  εξακριβώσω 100% την απάντηση στο ερώτημά μου αλλά έχω μία σοβαρή αμφιβολία. Διότι αν ισχύει η απαλλαγή αυτή προφανώς και ο πελάτης μου θα πουλάει στους δικούς του πελάτες χωρίς ΦΠΑ , αν όχι όμως το αντίθετο..Θεωρώ πώς ο πελάτης μου δεν πρέπει να ανήκει στο ειδικό καθεστώς του άρθρου 43 γιατί δεν μπαίνει στο κομμάτι των πληρωμών των εξόδων του όποιου πακέτου, απλά αρκείται σε κάποιες προμήθειες που λαμβάνει. Κλείνοντας το ερώτημά μου θα ΄ήθελα να μάθω αν πρέπει να κάνω pro-rata η όχι στον πελάτη μου καθώς έχει και έσοδα από προμήθειες με ΦΠΑ αλλά και απαλλασσόμενες του ΦΠΑ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 16/10/2017 at 3:29 ΜΜ, v.kourtis said:

Πρακτορείο ταξιδίων(;oxi tour operator) το οποίο αγοράζει έτοιμα ταξιδιωτικά πακέτα ή απλά αεροπορικά εισητήρια και τα πουλάει σε πελάτες του λαμβάνοντας μία προμήθεια, τα αγοράζει(κάποια εξ αυτών όχι όλα) χωρίς ΦΠΑ από τον προμηθευτή του(συνήθως ένα τουριστικό γραφείο tour operator). Στο τιμολόγιο του ο προμηθευτής γράφει " ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ βάσει του άρθρου 27 του κώδικα ΦΠΑ. Σημειωτέον ότι τα πιό πολλά από τα τιμολόγια που κόβει το εν λόγω γραφείο στον πελάτη μου είναι αεροπορικά εισητήρια  από Αθήνα σε κάποιον άλλον ελληνικό προορισμό. Διαβάζοντας όμως το επικαλούμενο άρθρο 27 του 2859/2000 διαπίστωσα πως απαλλαγή από ΦΠΑ έχουν μόνο οι αεροπορικές μεταφορές από την Ελλάδα προς το εξωτερικό και το αντίστροφο.Δυστυχώς στο κείμενο του παραστατικού δεν αναγράφεται και η παράγραφος του άρθρου 27 ώστε να  εξακριβώσω 100% την απάντηση στο ερώτημά μου αλλά έχω μία σοβαρή αμφιβολία. Διότι αν ισχύει η απαλλαγή αυτή προφανώς και ο πελάτης μου θα πουλάει στους δικούς του πελάτες χωρίς ΦΠΑ , αν όχι όμως το αντίθετο..Θεωρώ πώς ο πελάτης μου δεν πρέπει να ανήκει στο ειδικό καθεστώς του άρθρου 43 γιατί δεν μπαίνει στο κομμάτι των πληρωμών των εξόδων του όποιου πακέτου, απλά αρκείται σε κάποιες προμήθειες που λαμβάνει. Κλείνοντας το ερώτημά μου θα ΄ήθελα να μάθω αν πρέπει να κάνω pro-rata η όχι στον πελάτη μου καθώς έχει και έσοδα από προμήθειες με ΦΠΑ αλλά και απαλλασσόμενες του ΦΠΑ. 

μήπως το γνωρίζει κάποιος συνάδελφος που έχει ασχοληθεί με τουριστικά πρακτορεία?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στον τουρισμό δεν υπάρχει ΦΠΑ.Όταν αγοράζει το πακέτο δεν υπάρχει αξία συν ΦΠΑ.Όλο το ποσό είναι κόστος πακέτου.

Τα αεροπορικά εισιτήρια δεν έχουν ΦΠΑ.ΦΠΑ έχει η αμοιβή του για την πώληση εάν πρόκειται για εισιτήρια εσωτερικού,

και πηγαίνει με τις γενικές διατάξεις Αξία συν ΦΠΑ 24%.

pro-rata  όχι.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
14 ώρες πριν, SOTPAR said:

Στον τουρισμό δεν υπάρχει ΦΠΑ.Όταν αγοράζει το πακέτο δεν υπάρχει αξία συν ΦΠΑ.Όλο το ποσό είναι κόστος πακέτου.

Τα αεροπορικά εισιτήρια δεν έχουν ΦΠΑ.ΦΠΑ έχει η αμοιβή του για την πώληση εάν πρόκειται για εισιτήρια εσωτερικού,

και πηγαίνει με τις γενικές διατάξεις Αξία συν ΦΠΑ 24%.

pro-rata  όχι.

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ποιά παράγραφο όμως του άρθρου 27 που επικαλείται η εταιρεία που πουλάει το πακέτο γράφεται αυτό το πράγμα?? Για την pro-rata θα συμφωνήσω. Τέλος όταν λέτε ότι ΦΠΑ έχει η αμοιβή του πρακτορείου για την προμήθεια επί της πώλησης των εισητηρίων εσωτερικού πώς αυτή θα αποτυπωθεί??? Βλέπω ότι οι ναυτιλιακές που κάνουν εσωτερικές διαδρομές (ΑΝΕΚ LINES-BLUE STAR ΚΛΠ) εκδίδουν για λογαριασμό του πρακτορείου ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ(ΑΥΤΟΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ) κάθε τέλος του μήνα όπου αναγράφεται η προμήθεια και ο ΦΠΑ αυτής. Στα αεροπορικά βλέπω ότι δε γίνεται αυτό..και απλά πουλάει με παραπάνω τιμή το πακέτο το πρακτορείο προς τους πελάτες της...σε αυτή την περίπτωση πρέπει να εκδίδεται χωριστά  τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών προς τον tour operator ή όχι?? πώς αλλιώς θα αποτυπωθεί η προμήθεια???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 19/10/2017 at 12:43 ΜΜ, v.kourtis said:

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ποιά παράγραφο όμως του άρθρου 27 που επικαλείται η εταιρεία που πουλάει το πακέτο γράφεται αυτό το πράγμα?? Για την pro-rata θα συμφωνήσω. Τέλος όταν λέτε ότι ΦΠΑ έχει η αμοιβή του πρακτορείου για την προμήθεια επί της πώλησης των εισητηρίων εσωτερικού πώς αυτή θα αποτυπωθεί??? Βλέπω ότι οι ναυτιλιακές που κάνουν εσωτερικές διαδρομές (ΑΝΕΚ LINES-BLUE STAR ΚΛΠ) εκδίδουν για λογαριασμό του πρακτορείου ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ(ΑΥΤΟΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ) κάθε τέλος του μήνα όπου αναγράφεται η προμήθεια και ο ΦΠΑ αυτής. Στα αεροπορικά βλέπω ότι δε γίνεται αυτό..και απλά πουλάει με παραπάνω τιμή το πακέτο το πρακτορείο προς τους πελάτες της...σε αυτή την περίπτωση πρέπει να εκδίδεται χωριστά  τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών προς τον tour operator ή όχι?? πώς αλλιώς θα αποτυπωθεί η προμήθεια???

?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 19/10/2017 at 12:43 ΜΜ, v.kourtis said:

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ποιά παράγραφο όμως του άρθρου 27 που επικαλείται η εταιρεία που πουλάει το πακέτο γράφεται αυτό το πράγμα?? Για την pro-rata θα συμφωνήσω. Τέλος όταν λέτε ότι ΦΠΑ έχει η αμοιβή του πρακτορείου για την προμήθεια επί της πώλησης των εισητηρίων εσωτερικού πώς αυτή θα αποτυπωθεί??? Βλέπω ότι οι ναυτιλιακές που κάνουν εσωτερικές διαδρομές (ΑΝΕΚ LINES-BLUE STAR ΚΛΠ) εκδίδουν για λογαριασμό του πρακτορείου ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ(ΑΥΤΟΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ) κάθε τέλος του μήνα όπου αναγράφεται η προμήθεια και ο ΦΠΑ αυτής. Στα αεροπορικά βλέπω ότι δε γίνεται αυτό..και απλά πουλάει με παραπάνω τιμή το πακέτο το πρακτορείο προς τους πελάτες της...σε αυτή την περίπτωση πρέπει να εκδίδεται χωριστά  τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών προς τον tour operator ή όχι?? πώς αλλιώς θα αποτυπωθεί η προμήθεια???

Άν πουλάει αεροπορικά ή θα εκδίδει ΤΠΥ προς το αγοραστή  ή θα προσθέτει την αμοιβή του στη πώληση.Άν πχ το εισιτήριο κάνει 100,00 βάζει αμοιβή του 10,00.Αυτή η αμοιβή περιέχει Φ ΠΑ 24%, μόνο στα εισιτήρια εσωτερικού.Χρέωση 30  110  πίστωση  71    8,00 πίστωση ΦΠΑ   2,00 πίστωση 50 ή 53  100,00

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 16/10/2017 at 3:29 ΜΜ, v.kourtis said:

Πρακτορείο ταξιδίων(;oxi tour operator) το οποίο αγοράζει έτοιμα ταξιδιωτικά πακέτα ή απλά αεροπορικά εισητήρια και τα πουλάει σε πελάτες του λαμβάνοντας μία προμήθεια, τα αγοράζει(κάποια εξ αυτών όχι όλα) χωρίς ΦΠΑ από τον προμηθευτή του(συνήθως ένα τουριστικό γραφείο tour operator). Στο τιμολόγιο του ο προμηθευτής γράφει " ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ βάσει του άρθρου 27 του κώδικα ΦΠΑ. Σημειωτέον ότι τα πιό πολλά από τα τιμολόγια που κόβει το εν λόγω γραφείο στον πελάτη μου είναι αεροπορικά εισητήρια  από Αθήνα σε κάποιον άλλον ελληνικό προορισμό. Διαβάζοντας όμως το επικαλούμενο άρθρο 27 του 2859/2000 διαπίστωσα πως απαλλαγή από ΦΠΑ έχουν μόνο οι αεροπορικές μεταφορές από την Ελλάδα προς το εξωτερικό και το αντίστροφο.Δυστυχώς στο κείμενο του παραστατικού δεν αναγράφεται και η παράγραφος του άρθρου 27 ώστε να  εξακριβώσω 100% την απάντηση στο ερώτημά μου αλλά έχω μία σοβαρή αμφιβολία. Διότι αν ισχύει η απαλλαγή αυτή προφανώς και ο πελάτης μου θα πουλάει στους δικούς του πελάτες χωρίς ΦΠΑ , αν όχι όμως το αντίθετο..Θεωρώ πώς ο πελάτης μου δεν πρέπει να ανήκει στο ειδικό καθεστώς του άρθρου 43 γιατί δεν μπαίνει στο κομμάτι των πληρωμών των εξόδων του όποιου πακέτου, απλά αρκείται σε κάποιες προμήθειες που λαμβάνει. Κλείνοντας το ερώτημά μου θα ΄ήθελα να μάθω αν πρέπει να κάνω pro-rata η όχι στον πελάτη μου καθώς έχει και έσοδα από προμήθειες με ΦΠΑ αλλά και απαλλασσόμενες του ΦΠΑ. 

ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΡΘΡΟ 43 ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΦΠΑ.Πακέτα

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ βάσει του άρθρου 27 του κώδικα ΦΠΑ. Εισιτηρια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 ώρες πριν, SOTPAR said:

ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΡΘΡΟ 43 ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΦΠΑ.Πακέτα

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ βάσει του άρθρου 27 του κώδικα ΦΠΑ. Εισιτηρια

ΟΚ. Σε ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 ώρες πριν, SOTPAR said:

Άν πουλάει αεροπορικά ή θα εκδίδει ΤΠΥ προς το αγοραστή  ή θα προσθέτει την αμοιβή του στη πώληση.Άν πχ το εισιτήριο κάνει 100,00 βάζει αμοιβή του 10,00.Αυτή η αμοιβή περιέχει Φ ΠΑ 24%, μόνο στα εισιτήρια εσωτερικού.Χρέωση 30  110  πίστωση  71    8,00 πίστωση ΦΠΑ   2,00 πίστωση 50 ή 53  100,00

ο πελάτης μου δεν εκδίδει ΤΠΥ προς τον αγοραστή , απλά προσθέτει την αμοιβή του στην απόδειξη που εκδίδει αλλά δεν χρεώνει ΦΠΑ...τώρα τον ανέλαβα και μου έκανε εντύπωση αυτό..για αυτό και ανέβασα την απορία μου εδώ..το ερώτημα είναι πώς μπορεί να αποτυπωθεί αυτή η αμοιβή με ΦΠΑ αν δε κόψει τιμολόγιο προς το πρακτορείο??? στην ίδια την απόδειξη που εκδίδει στον ιδιώτη πελάτη του??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για τα αεροπορικά εισιτήρια είτε σε ιδιώτη είτε σε εταιρία κόβουμε ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ (ΑΠΕ) και στην ΑΠΕ

αποτυπώνετε η αμοιβή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
15 ώρες πριν, SOTPAR said:

Για τα αεροπορικά εισιτήρια είτε σε ιδιώτη είτε σε εταιρία κόβουμε ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ (ΑΠΕ) και στην ΑΠΕ

αποτυπώνετε η αμοιβή.

δεν πρέπει να γίνεται όμως αποτύπωση του ΦΠΑ της αμοιβής του πράκτορα πάνω στην ΑΠΕ ή εμείς ώς λογιστήριο κάνουμε τον υπολογισμό από μόνοι μας?? είναι σωστό αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
9 ώρες πριν, v.kourtis said:

δεν πρέπει να γίνεται όμως αποτύπωση του ΦΠΑ της αμοιβής του πράκτορα πάνω στην ΑΠΕ ή εμείς ώς λογιστήριο κάνουμε τον υπολογισμό από μόνοι μας?? είναι σωστό αυτό?

Επί της ΑΠΕ γράφουμε  : αμοιβη  10,00  ΦΠΑ  2,4  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 21/10/2017 at 2:15 ΜΜ, v.kourtis said:

ο πελάτης μου δεν εκδίδει ΤΠΥ προς τον αγοραστή , απλά προσθέτει την αμοιβή του στην απόδειξη που εκδίδει αλλά δεν χρεώνει ΦΠΑ...τώρα τον ανέλαβα και μου έκανε εντύπωση αυτό..για αυτό και ανέβασα την απορία μου εδώ..το ερώτημα είναι πώς μπορεί να αποτυπωθεί αυτή η αμοιβή με ΦΠΑ αν δε κόψει τιμολόγιο προς το πρακτορείο??? στην ίδια την απόδειξη που εκδίδει στον ιδιώτη πελάτη του??

συγγνώμη αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό με τον συγκεκριμένο προμηθευτή του(tour operator) οπότε δεν υπάρχει και προμήθεια. Αγοράζει σε μία τιμή και πουλάει σε μία άλλη. Η διαφορά αποτελεί το έσοδό του χωρίς ΦΠΑ όμως. Τώρα σε ότι αφορά την λογιστική αποτύπωση την αγορά και την πώληση θα την αποτυπώσουμε σε κάποιον λογμο χρεώστη πχ 33.95 και τη διαφορά(κέρδος) σέ έναν λογαριασμό της ομάδας 7.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 λεπτά πριν , v.kourtis said:

συγγνώμη αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό με τον συγκεκριμένο προμηθευτή του(tour operator) οπότε δεν υπάρχει και προμήθεια. Αγοράζει σε μία τιμή και πουλάει σε μία άλλη. Η διαφορά αποτελεί το έσοδό του χωρίς ΦΠΑ όμως. Τώρα σε ότι αφορά την λογιστική αποτύπωση την αγορά και την πώληση θα την αποτυπώσουμε σε κάποιον λογμο χρεώστη πχ 33.95 και τη διαφορά(κέρδος) σέ έναν λογαριασμό της ομάδας 7.

Αν πρόκειται για αεροπορικά εσωτερικού ΛΑΘΟΣ.Είναι αμοιβή με ΦΠΑ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, SOTPAR said:

Αν πρόκειται για αεροπορικά εσωτερικού ΛΑΘΟΣ.Είναι αμοιβή με ΦΠΑ. 

ναί είναι αεροπορικά εσωτερικού!!!! Άρα θα έπρεπε να εκδόσει και το ταξιδιωτικό γραφείο την απόδειξη πώλησης εισητηρίων-invoice με φπα 24%?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε όλους σας,

Επαναφέρω το αρχικό ερώτημα στην περίπτωση που επιθυμεί κάποιος συνάδελφος ν΄ απαντήσει σχετικά:

Θα ήθελα θέσω μια ερώτηση σχετικά με τον ΦΠΑ τουριστικού πρακτορείου.
Συγκεκριμένα και από ότι γνωρίζω δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής ανακεφαλαιωτικού πίνακα παροχής ενδοκοινοτικών υπηρεσιών στη περίπτωση πρακτορείου ταξιδίων και για τις πράξεις παροχής υπηρεσιών του άρθρου 43 του ΦΠΑ (ειδικό καθεστώς ταξιδιών)  που παρέχει στην Ελλάδα σε εταιρίες µε έδρα άλλο Κράτος Μέλος, δεδομένου ότι τόπος φορολογίας (της µικτής αµοιβής) είναι ο τόπος εγκατάστασης του παρέχοντος τις υπηρεσίες. Επίσης, για οποιαδήποτε υπηρεσία που λαμβάνει το πρακτορείο ταξιδίων από επιχείρηση άλλου Κράτους Μέλους υποβάλλεται ανακεφαλαιωτικός πίνακας λήψης ενδοκοινοτικών υπηρεσιών στην περίπτωση που ο τόπος φορολογίας είναι η Ελλάδα και ο υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης των υπηρεσιών (πράξεις λήπτη). 
Στην πράξη,  όταν το πρακτορείο λαμβάνει ένα τιμολόγιο από άλλο Κράτος Μέλος το οποίο αποτελεί κόστος πακέτου εκτός από την υποχρέωση υποβολής ανακεφαλαιωτικού πίνακα λήψης ενδοκοινοτικών υπηρεσιών πως θα δηλώσει το σχετικό ποσό στη περιοδική δήλωση ΦΠΑ;
 Έστω 1.000€ η αξία του τιμολογίου από το Κράτος Μέλος (κόστος πακέτου για το πρακτορείο) και 1.300€ το τιμολόγιο που έχει εκδώσει το πρακτορείο (έσοδο πακέτου για το πρακτορείο). Η μικτή αμοιβή που προκύπτει είναι 300€ η οποία μετά την αποφορολόγηση της μας δίνει το καθαρό κέρδος του πακέτου (300/1,24=241,94€). Κατά την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ ο χειρισμός της καθαρής αμοιβής θα είναι ο ίδιος όπως τα υπόλοιπα πακέτα ταξιδιών εσωτερικού (κωδ. 303 241,94€ & κωδ.333 58,06€), θα γίνει χρεοπίστωση του ποσού των 1.000€ (αξία του τιμολογίου) υπολογίζοντας και τον ανάλογο ΦΠΑ εισροών και εκροών ή θα γίνει κάποιος άλλος χειρισμός;

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κατά την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ ο χειρισμός της καθαρής αμοιβής θα είναι ο ίδιος όπως τα υπόλοιπα πακέτα ταξιδιών εσωτερικού (κωδ. 303 241,94€ & κωδ.333 58,06€), θα γίνει χρεοπίστωση του ποσού των 1.000€ (αξία του τιμολογίου) υπολογίζοντας και τον ανάλογο ΦΠΑ εισροών και εκροών ή θα γίνει κάποιος άλλος χειρισμός;

 

Ο ΦΠΑ 58,06 συν τα 1000,00 στο ΚΩΔ 310  ώστε o ΚΩΔ 311 να δείνει το σύνολο των πωλήσεων 1300,00

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 ώρες πριν, gsmsifel2007 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση SOTPAR αλλά από που προκύπτει αυτό που γράφεις; 

ΠΟΛ.1082/6.4.2015 Οδηγίες συμπλήρωσης της δήλωσης Φ.Π.Α

On 24/10/2017 at 7:01 ΜΜ, SOTPAR said:

κατά την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ ο χειρισμός της καθαρής αμοιβής θα είναι ο ίδιος όπως τα υπόλοιπα πακέτα ταξιδιών εσωτερικού (κωδ. 303 241,94€ & κωδ.333 58,06€), θα γίνει χρεοπίστωση του ποσού των 1.000€ (αξία του τιμολογίου) υπολογίζοντας και τον ανάλογο ΦΠΑ εισροών και εκροών ή θα γίνει κάποιος άλλος χειρισμός;

 

Ο ΦΠΑ 58,06 συν τα 1000,00 στο ΚΩΔ 310  ώστε o ΚΩΔ 311 να δείνει το σύνολο των πωλήσεων 1300,00

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ

Τα 1000,00 στο ΚΩΔ 349

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 9. ΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΤΟΥ ΚΩΔ.349:  "9. Την αξία των πράξεων που αφορούν ειδικά καθεστώτα, όπως το κόστος των ταξιδιωτικών πακέτων, καθώς και την απαλλασσόμενη αμοιβή από ταξιδιωτικά πακέτα." 

ΔΗΛΑΔΗ, παρότι πρόκειται για ενδοκοινοτική απόκτηση  ο χειρισμός της καθαρής αμοιβής θα είναι ο ίδιος όπως τα υπόλοιπα πακέτα ταξιδιών και δεν θα γίνει χρεοπίστωση του ποσού των 1.000€ (αξία του τιμολογίου), στον κωδ. 349 θα συμπεριλάβω το  κόστος του συνόλου των ταξιδιωτικών πακέτων και όχι μόνο του συγκεκριμένου (των 1.000€) και τέλος λογικά το συγκεκριμένο κόστος δεν θα το υπολογίσω στον κύκλο εργασιών (κωδ.312). Το αντιλαμβάνομαι σωστά;
 
2. Επίσης,  SOTPAR εφόσον γνωρίζεις και μπορείς,  θα ήθελα την άποψη σου στο παρακάτω θέμα που ανέβασα τις προηγούμενες ημέρες και για το οποίο δεν υπάρχει κάποια απάντηση:

Οι δαπάνες ενοικίασης δωµατίων, οικιών, από Πρακτορείο Ταξιδιών µε ΑΣΤΙΚΗ ΜΙΣΘΩΣΗ, η οποία δεν υπάγεται σε Φ.Π.Α. και η διάθεσή τους στη συνέχεια σε άλλα Πρακτορεία Ταξιδιών, θεωρείται υπηρεσία του ειδικού καθεστώτος (έξοδο πακέτου) επειδή η µίσθωση αυτή γίνεται από πρόσωπα µη υποκείµενα στο Φ.Π.Α.; Για παράδειγµα, Πρακτορείο Ταξιδιών µισθώνει µια κατοικία από έναν έµπορο ο οποίος παράλληλα µε την ατοµική του επιχείρηση εκµισθώνει τις ιδιόκτητες κατοικίες του. Στη συνέχεια το πρακτορείο ταξιδιών διαθέτει την κατοικία σε ένα άλλο τουριστικό γραφείο (για την διαµονή του τουρίστα) και το τιµολογεί αντιστοίχως. Η εν λόγω δαπάνη θα συµπεριληφθεί στο έξοδο πακέτου του γραφείου ή θα αναγνωριστεί ως µια δαπάνη χωρίς δικαίωµα έκπτωσης;

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι για το ειδικό καθεστώς του άρθρου 45.

Ανέλαβα για πρώτη φορά πριν λίγες μέρες πελάτη με πώληση μεταχειρισμένων αυτοκινήτων. Αν μπορεί θα ήθελα κάποιος να με κατατοπίσει στις εγγραφές με δεδομένο ότι πρέπει να υποβάλλω ΦΠΑ. Π.χ.

1. Αγορά από ιδιώτη μεταχειρισμένου αυτοκινήτου (απαλλαγή ΦΠΑ) 2.000,00 ευρώ και πώληση  2.500,00 ευρώ. Τι εγγραφές πρέπει να κάνω ; Θα εμφανίσω στα βιβλία μόνο τα 500,00 του κέρδους ή και τις αξίες αγοράς και πώλησης ; Πως αποτυπώνεται στο έντυπο του ΦΠΑ ; 

2 Τα τιμολόγια δαπανών που έχω και σχετίζονται με τα εμπορεύματα τα καταχωρω κανονικά με ΦΠΑ ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.    

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος,μικτή αμοιβή υπολογίζουμε μόνο στα αεροπορικά εσωτερικού ή και εξωτερικού?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...