Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα
Τη γνώμη σας.
Κόβονται 4 ΤΠΥ για ποσά συνολικής αξίας 1400 περίπου ευρώ 2/2017

Αυτός που τα κόβει είναι οικονομολόγος και τα κόβει για παροχή υπηρεσιών (υπηρεσίες risk management, business plan κλπ) σε ανάδοχο εταιρία που είχε πάρει την δουλειά.
Τελικά ο πελάτης δεν πληρώνει την ανάδοχο εταιρία (γιατί δεν του άρεσε η δουλειά που έγινε) και ο οικονομολόγος δεν πληρώνεται ούτε αυτός από την ανάδοχο εταιρία.
(έχουν περαστει στις τριμηνιαίες φπα κανονικά από τον οικονομολόγο κλπ)

Μου ζητάει τώρα να ακυρωθούν τα τιμολόγια.
Η υπηρεσίες που παρήχε είναι επί πιστώσει.

Προσωπικά γνωρίζω ότι ΤΠΥ ΔΕΝ ακυρώνονται μετά το μήνα.

τι προτείνετε να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
On 29/9/2017 at 10:23 ΠΜ, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

πατριώτη 
αν δεχτούμε ότι υπήρχαν συμφωνητικά, το ΤΠΥ θα έχει εκδοθεί σύμφωνα με αυτά 

Καλημέρα πατριώτη,

αν υπήρχαν συμφωνητικά και υπήρχαν ρήτρες ,θα υπήρξε και ακύρωση σύμφωνα με την συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

Καλημέρα πατριώτη,

αν υπήρχαν συμφωνητικά και υπήρχαν ρήτρες ,θα υπήρξε και ακύρωση σύμφωνα με την συμφωνία.

κατ αρχήν να διευκρινίσω ότι είμαι μισός Αρβανίτης άρα αγύριστο κεφάλι :rolleyes:
πάρα κάτω 
οι όποιες ρήτρες και όποιες ακυρώσεις υπάρχουν θα είναι μεταξύ των δυο άλλων συμβαλλομένων 
ο "δικός" μας έκανε καλά την δουλειά του και έχει κάθε λόγο να ζητά να πληρωθεί (λέω εγώ) 
αν ο πελάτης του τα έκανε σκατά με τον δικό του πελάτη λίγο μας ενδιαφέρει 
(θα πας Πάτρα?) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

κατ αρχήν να διευκρινίσω ότι είμαι μισός Αρβανίτης άρα αγύριστο κεφάλι :rolleyes:
πάρα κάτω 
οι όποιες ρήτρες και όποιες ακυρώσεις υπάρχουν θα είναι μεταξύ των δυο άλλων συμβαλλομένων 
ο "δικός" μας έκανε καλά την δουλειά του και έχει κάθε λόγο να ζητά να πληρωθεί (λέω εγώ) 
αν ο πελάτης του τα έκανε σκατά με τον δικό του πελάτη λίγο μας ενδιαφέρει 
(θα πας Πάτρα?) 
 

Eγω είμαι σχεδόν αρβανίτης,εξ ου και Καβοντόρος,  οπότε  :P:rolleyes:

Πάτρα ναι πρώτα ο θεός,έτσι λέμε.

Λέω εγώ τώρα

Αν έτσι είχαν συμφωνήσει,υποθετικά μιλάμε,τι λεφτά να ζητήσει και τι φόρους να πληρώσει για κάτι που στην ουσία δεν υπάρχει?

Σου λέει κάποιος Γιάνναρε κάνε μια δουλίτσα πχ. μιά οικονομοτεχνική μελέτη να την δώσω στην τάδε υπηρεσία μαζί με τα δικά μου τα σχετικά πχ τεχνική μελέτη,και αν πάρουμε τη δουλειά θα πληρωθούμε όλοι και έτσι θα ισχύει το συμφωνητικό ,εσύ κάνεις τη μελέτη ,κακώς εκδίδεις τπυ, αλλά αφού το έχεις εκδώσει και στην ουσία είναι άκυρο ,λόγω σύμβασης ,δεν μπορείς να το ακυρώσεις?Μου έχει συμβεί γιαυτό το συνεχίζω,σε τέτοιες περιπτώσεις ,πάνω απ όλα είναι το συμφωνητικό για τις μεταξύ τους σχέσεις ,αλλά και με το δημόσιο,γιαυτό τα στέλνουμε στο ταχις.

Τώρα  (ο δικός μας) ,τι να κάνει?αφού δεν πρόκειται να πάρει μία ,να πληρώσει και το φπα και τον φόρο και το έφκα  σήμερα,για κάτι που δεν έχει νόημα,η να πάει δικαστικά ,αν δικαιωθεί ,θα έχει πληρώσει σε δικηγόρους και δικαστικά περισσότερα.

Εγώ θα το ακύρωνα ,στηριζόμενος ..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, KABONTOROS said:

Eγω είμαι σχεδόν αρβανίτης,εξ ου και Καβοντόρος,  οπότε  :P:rolleyes:

Πάτρα ναι πρώτα ο θεός,έτσι λέμε.

Λέω εγώ τώρα

Αν έτσι είχαν συμφωνήσει,υποθετικά μιλάμε,τι λεφτά να ζητήσει και τι φόρους να πληρώσει για κάτι που στην ουσία δεν υπάρχει?

Σου λέει κάποιος Γιάνναρε κάνε μια δουλίτσα πχ. μιά οικονομοτεχνική μελέτη να την δώσω στην τάδε υπηρεσία μαζί με τα δικά μου τα σχετικά πχ τεχνική μελέτη,και αν πάρουμε τη δουλειά θα πληρωθούμε όλοι και έτσι θα ισχύει το συμφωνητικό ,εσύ κάνεις τη μελέτη ,κακώς εκδίδεις τπυ, αλλά αφού το έχεις εκδώσει και στην ουσία είναι άκυρο ,λόγω σύμβασης ,δεν μπορείς να το ακυρώσεις?Μου έχει συμβεί γιαυτό το συνεχίζω,σε τέτοιες περιπτώσεις ,πάνω απ όλα είναι το συμφωνητικό για τις μεταξύ τους σχέσεις ,αλλά και με το δημόσιο,γιαυτό τα στέλνουμε στο ταχις.

Τώρα  (ο δικός μας) ,τι να κάνει?αφού δεν πρόκειται να πάρει μία ,να πληρώσει και το φπα και τον φόρο και το έφκα  σήμερα,για κάτι που δεν έχει νόημα,η να πάει δικαστικά ,αν δικαιωθεί ,θα έχει πληρώσει σε δικηγόρους και δικαστικά περισσότερα.

Εγώ θα το ακύρωνα ,στηριζόμενος ..................

Με την ίδια λογική θα μπορούμε να βάζουμε ρήτρες στις λογιστικές υπηρεσίες και να ακυρώνουμε τα ΤΙΜ εαν δεν τα πληρωνόμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, stavr said:

Με την ίδια λογική θα μπορούμε να βάζουμε ρήτρες στις λογιστικές υπηρεσίες και να ακυρώνουμε τα ΤΙΜ εαν δεν τα πληρωνόμαστε. 

H ρήτρα δεν είναι λόγω μη πληρωμής.

την βάζει ο απέναντι "εάν με τα λογιστικά σου με κλείσεις μέσα ,δικαιούμαι έκπτωση Χ%".

όχι ότι είναι σωστό απόλυτα ,αλλά και τι να κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, stavr said:

Με την ίδια λογική θα μπορούμε να βάζουμε ρήτρες στις λογιστικές υπηρεσίες και να ακυρώνουμε τα ΤΙΜ εαν δεν τα πληρωνόμαστε. 

Καμία σχέση με αυτά που λέω εγώ,δεν τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι,εγώ λέω οτι με προϋποθέσεις μπορεί να εκδοθεί και π.τ υπηρεσιών ,έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επισύναψη

 

Τώρα  (ο δικός μας) ,τι να κάνει?αφού δεν πρόκειται να πάρει μία ,να πληρώσει και το φπα και τον φόρο και το έφκα  σήμερα,για κάτι που δεν έχει νόημα,η να πάει δικαστικά ,αν δικαιωθεί ,θα έχει πληρώσει σε δικηγόρους και δικαστικά περισσότερα.

Εγώ θα το ακύρωνα ,στηριζόμενος

 

αυτό ακριβώς.
Σε εταιρίες ορκωτών που έχω εργαστεί πάντως, υπήρχε περιπτώσεις που ο πελάτης μετά από εξάμηνο αποφάσιζε να μην πληρώσει (για οποιοδήποτε λόγο δεν με ενδιαφέρει τώρα), αλλά επειδή είτε το contact person πηγαινε σε άλλη έταιρια και θα "έδινε" δουλειές στην ελεγκτική ή στην συμβουλευτική της, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο να τα ακυρώσουν στεγνά.

Δεν μπορείς να κυνηγάς άτομα που σου "δίνουν" δουλειές, δεν πάει έτσι παιδιά.
Εάν ήταν έτσι, ολες αυτές οι εταιρίες μελετών, τα τεχνικά γραφεία, οι εταιρίες ορκωτών θα ήταν κάθε μέρα στα δικαστήρια και δολειά δεν θα έκαναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, harryhatzi said:

αυτό ακριβώς.
Σε εταιρίες ορκωτών που έχω εργαστεί πάντως, υπήρχε περιπτώσεις που ο πελάτης μετά από εξάμηνο αποφάσιζε να μην πληρώσει (για οποιοδήποτε λόγο δεν με ενδιαφέρει τώρα), αλλά επειδή είτε το contact person πηγαινε σε άλλη έταιρια και θα "έδινε" δουλειές στην ελεγκτική ή στην συμβουλευτική της, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο να τα ακυρώσουν στεγνά.

Δεν μπορείς να κυνηγάς άτομα που σου "δίνουν" δουλειές, δεν πάει έτσι παιδιά.
Εάν ήταν έτσι, ολες αυτές οι εταιρίες μελετών, τα τεχνικά γραφεία, οι εταιρίες ορκωτών θα ήταν κάθε μέρα στα δικαστήρια και δολειά δεν θα έκαναν

συγνώμη αλλά΄
αν πάω στον Κωστόβολο και αγοράσω ένα ψυγείο και δεν το πληρώσω θα εκδώσει Πιστωτικό Τιμολόγιο ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

συγνώμη αλλά΄
αν πάω στον Κωστόβολο και αγοράσω ένα ψυγείο και δεν το πληρώσω θα εκδώσει Πιστωτικό Τιμολόγιο ?  

τώρα ειλικρινά, θες να απαντήσω σοβαρά στην ερώτηση αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, harryhatzi said:

τώρα ειλικρινά, θες να απαντήσω σοβαρά στην ερώτηση αυτή?

σοβαρά ? 
όσο σοβαρό είναι το "  υπήρχε περιπτώσεις που ο πελάτης μετά από εξάμηνο αποφάσιζε να μην πληρώσει (για οποιοδήποτε λόγο δεν με ενδιαφέρει τώρα), αλλά επειδή είτε το contact person πηγαινε σε άλλη έταιρια και θα "έδινε" δουλειές στην ελεγκτική ή στην συμβουλευτική της, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο να τα ακυρώσουν στεγνά." 

αν αυτό μπορείς να το στηρίξεις , όχι στο θα χαναμε τον πελάτη αλλά σε νομο ή διαταγή θα πω και γω του Κωτσόβολου να εκδίδει ΠΤ (μην χάνει πελάτες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

συγνώμη αλλά΄
αν πάω στον Κωστόβολο και αγοράσω ένα ψυγείο και δεν το πληρώσω θα εκδώσει Πιστωτικό Τιμολόγιο ?  

Καλημέρα πατριώτηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

αν αυτό μπορείς να το στηρίξεις , όχι στο θα χαναμε τον πελάτη αλλά σε νομο ή διαταγή θα πω και γω του Κωτσόβολου να εκδίδει ΠΤ (μην χάνει πελάτες) 

Γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει ακυρωθεί επι πιστώσει τιμολόγιο μηνες ή και χρόνια μετά? Δεν σου έχει τύχει ποτέ?
για χίλιους δυο λόγους.
δεκάδες περιπτώσεις- χωρίς να φτάνεις στα δικαστήρια- και χωρίς συμβάσεις πολλές φορές... (απολογιστικό έργο)

Σε ΝΠΔΔ περιφέρειας. Μελέτη με απευθείας ανάθεση με συμφωνημένο ποσό- ΄λόγω εντοπιότητας με εντολή διατάκτη κανονικά και ο επόμενος πρόεδρος να μην πληρώνει  επικαλούμενος διάφορους λόγους παρ ότι το έργο ειχε παραδοθεί. Αλλάζει ο πρόεδρος σε 8 μήνες, βλέπει τι έχει γίνει, εντωμεταξύ το έργο που παραδώσαμε εφόσον δεν το πληρωνόμασταν δεν το συντηρούσαμε, κόβουμε πιστωτικό κατ εντολή του ΝΠΔΔ και ξανακάνουμε το έργο απ την αρχή
εν τω μεταξυ στη συγκεκριμένη περιφέρεια έχεις άλλα 2 έργα που τρέχουν...

περίπτωση άλλη, μαζί με το συμβουλευτικό έργο παρέχεις και προσωπικό το οποίο εξυπηρετεί το έργο, το οποίο όμως χρεώνεται απολογιστικά...
στη συμβαση δεν μπορείς να υπολογισεις πόσο θα σου έρθει το εργατικό μετα
εκδίδεις, και τελικά δεν πληρώνεσαι γιατί ο επόμενος οικονομικός, ή κάποιος εκτελεστικός αμφισβητεί την εργασία.
παράλληλα τρέχεις τον τακτικό έλεγχο απ την άλλη εταιρια. αλλά δεν θέλεις να τσακωθείς με κανέναν

ειδικός πραγματογνώμονας σε δικαστήριο, τον στέλνει  η εταιρία, αυτός τιμολογεί την εταιρία, ο πελάτης όμως τελικά δεν πληρώνει...

τελευταιο και πολυ προσφατο, νομ σύμβουλος ενεργεί και ως δικηγόρος του προέδρου. Κοβει ο λογιστής τιμολόγιο που αφορά προσωπική υπόθεση του προέδρου του δσ, ο λογιστης της εταιρίας το περνά στα έξοδα διοίκησης - το κόβει ο έλεγχος και δεν πληρώνεται 4 μήνες μετά

 

περίπτωση άλλη. πώληση κλιματιστικού και παροχή υπηρεσίας τοποθέτησης. παραλαμβάνει ο πελάτης το κλιματιστικό, κακή συνεννόηση η τοποθέτηση δεν γίνεται ή γίνεται λαθος έχει εκδοθεί όμως το στοιχείο.

 

όπως και να έχει αυτό το παράδειγμα που έφερες για τον κωτσόβολο, τον πελάτη και το ψυγείο, εάν δεν μπορείς να καταλάβεις τι σχέση έχει με το θέμα που συζητάμε, τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, harryhatzi said:

Γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει ακυρωθεί επι πιστώσει τιμολόγιο μηνες ή και χρόνια μετά? Δεν σου έχει τύχει ποτέ?
για χίλιους δυο λόγους.
δεκάδες περιπτώσεις- χωρίς να φτάνεις στα δικαστήρια- και χωρίς συμβάσεις πολλές φορές... (απολογιστικό έργο)

Σε ΝΠΔΔ περιφέρειας. Μελέτη με απευθείας ανάθεση με συμφωνημένο ποσό- ΄λόγω εντοπιότητας με εντολή διατάκτη κανονικά και ο επόμενος πρόεδρος να μην πληρώνει  επικαλούμενος διάφορους λόγους παρ ότι το έργο ειχε παραδοθεί. Αλλάζει ο πρόεδρος σε 8 μήνες, βλέπει τι έχει γίνει, εντωμεταξύ το έργο που παραδώσαμε εφόσον δεν το πληρωνόμασταν δεν το συντηρούσαμε, κόβουμε πιστωτικό κατ εντολή του ΝΠΔΔ και ξανακάνουμε το έργο απ την αρχή
εν τω μεταξυ στη συγκεκριμένη περιφέρεια έχεις άλλα 2 έργα που τρέχουν...

περίπτωση άλλη, μαζί με το συμβουλευτικό έργο παρέχεις και προσωπικό το οποίο εξυπηρετεί το έργο, το οποίο όμως χρεώνεται απολογιστικά...
στη συμβαση δεν μπορείς να υπολογισεις πόσο θα σου έρθει το εργατικό μετα
εκδίδεις, και τελικά δεν πληρώνεσαι γιατί ο επόμενος οικονομικός, ή κάποιος εκτελεστικός αμφισβητεί την εργασία.
παράλληλα τρέχεις τον τακτικό έλεγχο απ την άλλη εταιρια. αλλά δεν θέλεις να τσακωθείς με κανέναν

ειδικός πραγματογνώμονας σε δικαστήριο, τον στέλνει  η εταιρία, αυτός τιμολογεί την εταιρία, ο πελάτης όμως τελικά δεν πληρώνει...

τελευταιο και πολυ προσφατο, νομ σύμβουλος ενεργεί και ως δικηγόρος του προέδρου. Κοβει ο λογιστής τιμολόγιο που αφορά προσωπική υπόθεση του προέδρου του δσ, ο λογιστης της εταιρίας το περνά στα έξοδα διοίκησης - το κόβει ο έλεγχος και δεν πληρώνεται 4 μήνες μετά

 

περίπτωση άλλη. πώληση κλιματιστικού και παροχή υπηρεσίας τοποθέτησης. παραλαμβάνει ο πελάτης το κλιματιστικό, κακή συνεννόηση η τοποθέτηση δεν γίνεται ή γίνεται λαθος έχει εκδοθεί όμως το στοιχείο.

 

όπως και να έχει αυτό το παράδειγμα που έφερες για τον κωτσόβολο, τον πελάτη και το ψυγείο, εάν δεν μπορείς να καταλάβεις τι σχέση έχει με το θέμα που συζητάμε, τότε...

ε , ας μην το συζητάμε 
μόνο που η λογική το έκανε αυτός και εκέινος και εγώ,  δεν μου λέει τίποτα 
πες μου όλα τα πάρα πάνω που (νόμος , διαταγή )  έχουν βασιστεί 
αν δεν , τότε όπως λες και συ εάν δεν μπορείς να καταλάβεις τι σχέση έχει με το θέμα που συζητάμε, τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, KABONTOROS said:

Καμία σχέση με αυτά που λέω εγώ,δεν τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι,εγώ λέω οτι με προϋποθέσεις μπορεί να εκδοθεί και π.τ υπηρεσιών ,έτσι απλά.

Δυστυχώς για αυτές τις περιπτώσεις ως προς τον ΦΠΑ αυτός  πρέπει να αποδοθεί ,  ως προς την φορολογία εισοδήματος υπάρχει η διάταξη  για τις επισφαλείς απαιτήσεις.  Ο μόνος τρόπος να το πατσίσει (ακυρώσει )  είναι να εκδώσει ό πελάτης  κάποιο τιμ ως μια πχ παροχή υπηρεσιών.  Ακύρωση δεν μπορεί να γίνει μετά απο 6 μήνες  .   Σε πιθανό έλεγχο δεν θα περάσει η ακύρωση και όσο αφορά αυτό που λέει ο συνάδελφος harryhatzi για τις ελεγκτικές αυτές μπορούν να κάνουν το εξής : ακυρώνουν  αναδρομικά με την ημερομηνία έκδοσης  παίρνοντας πίσω το πρωτότυπο τιμ  που δώσανε στο πελάτη τους  και κάνουνε τροποποιητικές ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παραθέτω άλλη μια φορά ώστε η συζήτηση να γίνεται επί του νόμου και όχι βάση του τι έκανε ο τάδε..

 

11.2.10 Για το πιστωτικό τιμολόγιο, δεν ορίζεται ρητά από τις παρούσες διατάξεις χρόνος έκδοσης αυτού. Ωστόσο, ισχύουν κατ’ αναλογία τα αναφερόμενα στο χρόνο έκδοσης του τιμολογίου και ειδικότερα: α) επί παροχής εκπτώσεων εκ των υστέρων, για πωλήσεις αγαθών ή παροχή υπηρεσιών,το (πιστωτικό) τιμολόγιο εκδίδεται κατά το χρόνο που γεννάται η υποχρέωση χορήγησης της έκπτωσης, β) στις επιστροφές πωληθέντων αγαθών, το τιμολόγιο εκδίδεται μέχρι την 15η ημέρα του επόμενου μήνα, από το χρόνο παραλαβής των επιστρεφομένων αγαθών, γ) για άλλες διαφορές, που έχουν σχέση και επηρεάζουν την αξία ή το περιεχόμενο γενικά του αρχικού τιμολογίου, το πιστωτικό τιμολόγιο εκδίδεται με τη διαπίστωση των διαφορών (θέμα πραγματικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, stavr said:

Δυστυχώς για αυτές τις περιπτώσεις ως προς τον ΦΠΑ αυτός  πρέπει να αποδοθεί ,  ως προς την φορολογία εισοδήματος υπάρχει η διάταξη  για τις επισφαλείς απαιτήσεις.  Ο μόνος τρόπος να το πατσίσει (ακυρώσει )  είναι να εκδώσει ό πελάτης  κάποιο τιμ ως μια πχ παροχή υπηρεσιών.  Ακύρωση δεν μπορεί να γίνει μετά απο 6 μήνες  .   Σε πιθανό έλεγχο δεν θα περάσει η ακύρωση και όσο αφορά αυτό που λέει ο συνάδελφος harryhatzi για τις ελεγκτικές αυτές μπορούν να κάνουν το εξής : ακυρώνουν  αναδρομικά με την ημερομηνία έκδοσης  παίρνοντας πίσω το πρωτότυπο τιμ  που δώσανε στο πελάτη τους  και κάνουνε τροποποιητικές ΦΠΑ. 

Εσύ είπας stayr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...