Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
bamel

ΦΟΡΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΙΚΕ

Question

Συνάδελφοι καλησπέρα έχω το εξής θέμα. ΙΚΕ έχει συσταθεί τον 08/2016 και ένας εταίρος δωρίζει  τα μερίδια του στη σύζυγο του το 04/2017.

Στη δήλωση απόδοσης φόρου μεταβίβασης βάσει της ΠΟΛ.1055/2003 θα βάλω τα αποτελέσματα της κλειόμενης χρήσσης και τα ίδια κεφάλαια του Ισολογισμού που εγκρίθηκαν την 31/08/2017 ή επειδή την 04/06/2017 επειδή δεν είχε κλείσει ο ισολογισμός θα βάλω στα ίδια κεφάλαια μόνο το καταβληθέν εταιρικό κεφάλαιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

04/06/2017 ,(υποτίθεται) δεν είχες ισολογισμό.

την φορολογική δήλωση πότε την υπέβαλλες? αν μετά θα πας μόνο με το καταβληθέν κεφάλαιο.

εκπρόθεσμη θα είναι?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε νομίζω ότι δεν χρειάζεται να υποβάλλεις καμία δήλωση τώρα.Σου παραθέτω σχετικά την ΠΟΛ.1032/2015.

4. Το εισόδημα από τη μεταβίβαση τίτλων της παρ. 1 του άρθρου 42, φορολογείται, προκειμένου για
τα φυσικά πρόσωπα, με συντελεστή 15% σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 43 του ν. 4172/2013,
χωρίς να απαιτείται κατά το χρόνο της μεταβίβασης η υποβολή δήλωσης, όπως ίσχυε με τις
προϊσχύσασες διατάξεις του ν. 2238/1994, καθόσον το εν λόγω εισόδημα θα συμπεριληφθεί στην
ετήσια δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φυσικού προσώπου και θα φορολογηθεί στο τέλος του
έτους (Δ12A 1049253 ΕΞ 17.3.2014 έγγραφό μας).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 λεπτά πριν , mananto said:

Συνάδελφε νομίζω ότι δεν χρειάζεται να υποβάλλεις καμία δήλωση τώρα.Σου παραθέτω σχετικά την ΠΟΛ.1032/2015.

4. Το εισόδημα από τη μεταβίβαση τίτλων της παρ. 1 του άρθρου 42, φορολογείται, προκειμένου για
τα φυσικά πρόσωπα, με συντελεστή 15% σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 43 του ν. 4172/2013,
χωρίς να απαιτείται κατά το χρόνο της μεταβίβασης η υποβολή δήλωσης, όπως ίσχυε με τις
προϊσχύσασες διατάξεις του ν. 2238/1994, καθόσον το εν λόγω εισόδημα θα συμπεριληφθεί στην
ετήσια δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φυσικού προσώπου και θα φορολογηθεί στο τέλος του
έτους (Δ12A 1049253 ΕΞ 17.3.2014 έγγραφό μας).

Αλλο 1055 και άλλο 1032.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...