Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΕΦΚΑ ΣΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ


nick63

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Έχω κολλήσει λίγο στην καταχώρηση τιμολογίου παροχής μηχανικού (μπλοκάκιας άρθρο 39 παρ.9) στα απλογραφικά.

Εκτός από την παρακράτηση φόρου 20% που την υπολογίζουν πλέον : Αμοιβή - ΕΦΚΑ εργζ.

έχει και την παρακράτηση ΕΦΚΑ εργαζόμενου που λογικά είναι έξοδο για τον μηχανικό, Πως τα καταχωρείτε ?

κάνετε ξεχωριστή εγγραφή σαν έξοδο για τον παρακρατούμενο ΕΦΚΑ ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δε θα σου πρότεινα με το τιμολόγιο γιατί θα πρέπει να κινηθείς βάσει της σύμβασης, ειδικά αν η σύμβαση ξεπερνά το 2017.

Οι ασφαλιστικές εισφορές στους υπαγόμενους στο άρθρο 39 παρ.9 υπολογίζονται βάσει του συνολικού ποσού δια τους μήνες.

Ο μηχανικός μπορεί να κόψει παραπάνω ποσό κάποιο μήνα, χωρίς να σημαίνει πως ο εργοδότης θα αποδώσει μεγαλύτερες εισφορές. 

Θα σου πρότεινα να καταχωρήσεις από τώρα το ποσό των εισφορών ανά μήνα ανεξάρτητα από το τιμολόγιο καθώς ήδη βάσει της σύμβασης, γνωρίζεις το συνολικό ποσό των ασφαλιστικών εισφορών εργοδότη και εργαζομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάνε προς το παρόν.

έσοδα για φπα       εισφ.εφκα  ( καθαρά έσοδα)

120                             πχ. -20                       100.

και ανάλογα θα δεις τι θα κάνεις.    τι οδηγίες θα δώσουν για το Ε3.  γιατί αυτό το 20% θα χτυπήσει σαν φόρος ,αν δεν βρει αναλογούντα ΄έσοδα.

ανάλογα τι θα πουν το γυρνάς στα  έξοδα. ,με + εσφ.ικα στο τέλος του χρόνου.

για τις εργοδοτικές δεν νομίζω να εμπλέκεται ο μπλοκάκιας κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να στο εξηγήσω και με παράδειγμα:

Έχεις σύμβαση 1.000 ευρώ/μήνα από 1/1 ως 31/12.

Το ποσό των δικών του εισφορών στο 2017 είναι σίγουρα 1.000*16,72%(ασφ.εισφ.εργαζομένου μηχανικού)*12 ανεξάρτητα από τα τιμολόγια που θα κόψει μέσα στη χρονιά.

Μένει να μάθουμε αν οι ασφαλιστικές κρατήσεις εργαζομένου θα εκπίπτουν από το εισόδημα γιατί τίποτα δε θεωρώ απίθανο πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, Los said:

Για να στο εξηγήσω και με παράδειγμα:

Έχεις σύμβαση 1.000 ευρώ/μήνα από 1/1 ως 31/12.

Το ποσό των δικών του εισφορών στο 2017 είναι σίγουρα 1.000*16,72%(ασφ.εισφ.εργαζομένου μηχανικού)*12 ανεξάρτητα από τα τιμολόγια που θα κόψει μέσα στη χρονιά.

Μένει να μάθουμε αν οι ασφαλιστικές κρατήσεις εργαζομένου θα εκπίπτουν από το εισόδημα γιατί τίποτα δε θεωρώ απίθανο πια!

αφού έχει την σύμβαση και ο μπλοκάκιας θα τιμολογεί τον μήνα ή το τρίμηνο και εντός της χρήσης.

εκτός και αν έχει τόσα πολλά!!!! να εκδώσει που αφήσει κάποια για 15 Ιανουαρίου του επόμενου έτους και αναγκαστεί να κάνει πρόβλεψη εσόδων-εισφορών!!!!

Δεν έχω πελάτη "ασφαλιστικό" μπλοκάκια ,ΑΛΛΑ έχω στο μυαλό μου την βεβαίωση που θα στείλει ο εργοδότης.

ακαθάριστα 120 μείον κρατήσεις ασφαλ. 20 = καθαρά 100.  για αυτό λέω να είναι έτσι τα βιβλία του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, PROAKIS said:

κάνε προς το παρόν.

έσοδα για φπα       εισφ.εφκα  ( καθαρά έσοδα)

120                             πχ. -20                       100.

και ανάλογα θα δεις τι θα κάνεις.    τι οδηγίες θα δώσουν για το Ε3.  γιατί αυτό το 20% θα χτυπήσει σαν φόρος ,αν δεν βρει αναλογούντα ΄έσοδα.

ανάλογα τι θα πουν το γυρνάς στα  έξοδα. ,με + εσφ.ικα στο τέλος του χρόνου.

για τις εργοδοτικές δεν νομίζω να εμπλέκεται ο μπλοκάκιας κάπου.

Ξέρει τι θα τιμολογίσει κάθε μήνα και στην ουσία το τιμολόγιο τους το υπαγορεύει το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύει.

Το πρόβλημά μου όπως κατάλαβε ο PROAKIS είναι μηχανογραφικό.

Κατάλαβα ότι στο πρόγραμμα της epsilon , δεν μπορεί να βάλεις λογαριασμό εξόδου σαν κράτηση. Δέχετε μόνο φόρους (54)

ούτε μπορείς να βάλεις τον 55 , γιατί δεν θα κλείσει ποτέ.

Έτσι αν την ασφαλιστική παρακράτηση του εργαζόμενου στο τιμολόγιο, την περάσω σαν έξοδο με άλλη κίνηση (σαν να πλήρωνε ο ίδιος τον ΕΦΚΑ) νομίζω ότι και η ΜΥΦ θα είναι εύκολη και το σύνολο των εισφορών εργαζόμενου στο τέλος της χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, nick63 said:

Ξέρει τι θα τιμολογίσει κάθε μήνα και στην ουσία το τιμολόγιο τους το υπαγορεύει το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύει.

Το πρόβλημά μου όπως κατάλαβε ο PROAKIS είναι μηχανογραφικό.

Κατάλαβα ότι στο πρόγραμμα της epsilon , δεν μπορεί να βάλεις λογαριασμό εξόδου σαν κράτηση. Δέχετε μόνο φόρους (54)

ούτε μπορείς να βάλεις τον 55 , γιατί δεν θα κλείσει ποτέ.

Έτσι αν την ασφαλιστική παρακράτηση του εργαζόμενου στο τιμολόγιο, την περάσω σαν έξοδο με άλλη κίνηση (σαν να πλήρωνε ο ίδιος τον ΕΦΚΑ) νομίζω ότι και η ΜΥΦ θα είναι εύκολη και το σύνολο των εισφορών εργαζόμενου στο τέλος της χρονιάς.

Συγγνώμη, για να καταλάβω: Αν έχουμε 1000+φπα τιμολόγιο, αυτό θα καταχωρίσετε. Αν μέσα σε αυτό υπάρχουν και κρατήσεις ΕΦΚΑ, σας είναι αδιάφορο για τα απλογραφικά. Όταν θα στείλετε την προσωρινή ΦΕΕ, θα βάλετε στη δήλωση το ποσό επί του οποίου υπολογίζεται ο ΦΕΕ. Όταν στείλετε τις βεβαιώσεις θα έχετε μικτό, κρατήσεις, καθαρό, φόρο.

Θα χρειαστεί να κάνετε και μια δεύτερη εγγραφή δαπάνης για την εργοδοτική εισφορά.

Τώρα, αν ανεβάζετε την προσωρινή ΦΕΕ αυτόματα από το πρόγραμμά σας και όχι χειροκίνητα, μιλήστε με την εταιρεία σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, ponzi said:

Συγγνώμη, για να καταλάβω: Αν έχουμε 1000+φπα τιμολόγιο, αυτό θα καταχωρίσετε. Αν μέσα σε αυτό υπάρχουν και κρατήσεις ΕΦΚΑ, σας είναι αδιάφορο για τα απλογραφικά. Όταν θα στείλετε την προσωρινή ΦΕΕ, θα βάλετε στη δήλωση το ποσό επί του οποίου υπολογίζεται ο ΦΕΕ. Όταν στείλετε τις βεβαιώσεις θα έχετε μικτό, κρατήσεις, καθαρό, φόρο.

Θα χρειαστεί να κάνετε και μια δεύτερη εγγραφή δαπάνης για την εργοδοτική εισφορά.

Τώρα, αν ανεβάζετε την προσωρινή ΦΕΕ αυτόματα από το πρόγραμμά σας και όχι χειροκίνητα, μιλήστε με την εταιρεία σας.

 

η εργοδοτική εισφορά γιατί να μπει στα βιβλία του μπλοκάκια  ως έξοδο ,ponzi?

αν κατάλαβα για τα βιβλία του μπλοκάκια μιλάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , PROAKIS said:

η εργοδοτική εισφορά γιατί να μπει στα βιβλία του μπλοκάκια  ως έξοδο ,ponzi?

αν κατάλαβα για τα βιβλία του μπλοκάκια μιλάμε.

 

Για τα βιβλία του μπλοκάκια μιλάμε. Δεν νομίζω ότι η εργοδοτική εισφορά έχει σχέση με τον μπλοκάκια.

Τα μηχανογραφικά θέματα είναι 2

- Η παρακράτηση φόρου δεν πάει 20% στην αξία που θα υπολογίσει ΦΠΑ ,αλλά αξία - ειφορές εργαζόμενου

- Η παρακράτηση των ασφαλιστικών εισφορών εργαζόμενου δεν μου βγαίνει να την καταχωρήσω με μια κίνηση με την καταχώρηση του ΤΠΥ.

Νομίζω ότι αν καταχωρήσω την εισφορά εργζ σαν έξοδο είμαι ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν , nick63 said:

Για τα βιβλία του μπλοκάκια μιλάμε. Δεν νομίζω ότι η εργοδοτική εισφορά έχει σχέση με τον μπλοκάκια.

Τα μηχανογραφικά θέματα είναι 2

- Η παρακράτηση φόρου δεν πάει 20% στην αξία που θα υπολογίσει ΦΠΑ ,αλλά αξία - ειφορές εργαζόμενου

- Η παρακράτηση των ασφαλιστικών εισφορών εργαζόμενου δεν μου βγαίνει να την καταχωρήσω με μια κίνηση με την καταχώρηση του ΤΠΥ.

Νομίζω ότι αν καταχωρήσω την εισφορά εργζ σαν έξοδο είμαι ο.κ.

OK είσαι . με μείον  στα έσοδα άλλη στήλη  (άνευ μυφ) δεν μπορείς ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παρακράτηση 20% δηλαδή θα πάει στο ποσό που προκύπτει αφού αφαιρέσουμε τις εισφορές του εργαζόμενου?

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 300 ΤΟ ΜΗΝΑ 3600 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΤΠΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 300 ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ? ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΡΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 9/20/2017 at 1:46 ΜΜ, JVA said:

ΑΝ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 300 ΤΟ ΜΗΝΑ 3600 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΤΠΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 300 ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ? ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΡΑ...

Έχω την ίδια περίπτωση (3.500 το χρόνο με σύμβαση , με μηνιαία τιμολόγηση 291,66 ευρώ)

Έχω περάσει από 4 ΔΟΥ και δεν πήρα απάντηση σε αυτό, ούτε αν η παρακράτηση φόρου γίνετε πριν ή μετά την αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών του εργαζόμενου.

Η καλύτερη απάντηση που πήρα από εφοριακό για το θέμα ήταν "εγώ δεν είμαι λογιστής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν , nick63 said:

Έχω την ίδια περίπτωση (3.500 το χρόνο με σύμβαση , με μηνιαία τιμολόγηση 291,66 ευρώ)

Έχω περάσει από 4 ΔΟΥ και δεν πήρα απάντηση σε αυτό, ούτε αν η παρακράτηση φόρου γίνετε πριν ή μετά την αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών του εργαζόμενου.

Η καλύτερη απάντηση που πήρα από εφοριακό για το θέμα ήταν "εγώ δεν είμαι λογιστής"

είχαν πει ,ότι η παρακράτηση θα γίνεται κανονικά στην αξία του τιμολογίου.

επειδή έγραψες "πλέον η παρακράτηση γίνεται μετά τις ασφαλ.εργαζόμενου" νόμιζα ότι βγήκε κάποια οδηγία.

επομένως εάν δεν υπάρχει νεότερη οδηγία ,τις περνάς υποχρεωτικά στα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν , JVA said:

Στέλνουμε και ΦΜΥ ? 

ΦΜΥ γιατί ?

παρακράτηση από "επιχειρηματική δραστηριότητα".

λέω όπως το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, JVA said:

ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%

όταν έχεις παρακράτηση ,θα στείλεις.

αλλά το ΦΜΥ από που προκύπτει ,κάνεις παρακράτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, JVA said:

ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΤΠΥ ΕΙΝΑΙ 300 ΕΥΡΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ Η ΑΠΟ 301 ΚΑΙ ΠΑΝΩ?

 

>300.  δηλ. 301

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...