Jump to content
  • 0

Πώληση η/υ μετα την 1/8/2017


DENNY

Question

Διαβάζω τη διάταξη με βάση την οποία οι πωλήσεις κινητών , υπολογιστών και tablet , μεταξύ επιτηδευματιών ,  απαλλάσσονται απο τη χρεωση φπα απο 1/8/2017 .

Εχω περίπτωση που αγοράστηκε εξοπλισμός η/υ τον Ιούλιο και θα πωληθεί τωρα .Προφανως δε θα χρεώσω φπα με βαση το άρθρο 39 ...

Επειδή όμως υπάρχουν και πολλά περιφερειακά πχ ποντικια, καλωδια ,ups , server...τι κάνω με αυτα ;;

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
3 ώρες πριν, erlac said:

Προσοχή , εάν κατά την αγορά είχατε εκπέσει το ΦΠΑ , και η πώληση γίνει χωρίς ΦΠΑ.

 

τι εννοείς ? αγοράστηκε τον 7ο με φπα και πουλήθηκε τον Σεπτέμβρη χωρίς φπα.

αφού πληρώθηκε ,δεν θα εκπέσει κανονικά?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν το καταλαβα αυτο με το χειρισμου του φπα ...αφου πληρωθηκε οπως ειπε και ο proakis....

Και τι θα κανουμε τελικα με όλα τα περιφεριακα που προανεφερα;;Εχουν φπα η οχι ;;;

Διαβαζω , ξαναδιαβαζω αλλα ακρη δε βγαζω !

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Το άρθρο 39Α του ΚΩΔΙΚΑ ΦΠΑ, μετά την τροποποίηση του, βάσει και όσα αναγράφει η  ΠΟΛ 1134/17, ισχύει μόνο για κινητά τηλέφωνα, tablet, laptop και κονσόλες παιχνιδιών.

Δεν ισχύει για σταθερούς υπολογιστές, περιφερειακά, κλπ. Μην μπλέκεστε!

Αλλά και για τα κινητά κλπ δεν έχει εκδοθεί ακόμα εγκύκλιους με τις οδηγίες και τον τρόπο εφαρμογής

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν μπορεί να δοθεί παράδειγμα γιατί δεν ξέρει ούτε η ΑΑΔΕ τι ακριβώς ψήφισαν και πως θα εφαρμοστεί.

 

Εχω απευθυνθεί πα΄νω από 3 φορές στο τμήμα ΦΠΑ  και ουδείς μπορεί επισήμως να απαντήσει

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εάν πουλάτε σε πελάτες που εκπίπτουν τον ΦΠΑ δεν χρεώνεται ΦΠΑ στο τιμολόγιο.

Εάν πουλάτε σε πελάτες που δεν εκπίπτουν τον ΦΠΑ χρεώνεται κανονικά.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα ήθελα την βοήθειά σας.
Αγορά laptop 800€ από αρχιτέκτονα ελ. επαγγ., στο τιμολόγιο δεν αναγράφει ΦΠΑ (και ορθά θεωρώ σύμφωνα με την τελευταία διευκρινιστική)
Σύμφωνα με αυτή την ΠΟΛ, στην περιοδική ΦΠΑ θα εμφανίσω το ποσό των 800€ στον κωδ.366 (λοιπές πράξεις λήπτη) και το φπα αντίστοιχα στο κωδ. 386. Επίσης τα ίδια θα εμφανισθούν και στις εκροές στους κωδ. 303 και 333.
Τα ερωτήματά μου είναι:
1) Στην περιοδική ΦΠΑ στο σύνολο εκροών και στον κύκλο εργασιών ΦΠΑ θα συμπεριλάβω την αξία αυτή ?
2) Σε χειρόγραφα απλογραφικά θα εμφανισθούν οι αξία και το ΦΠΑ, και στα έσοδα και στα έξοδα ? Τι εγγραφές θα πρέπει να γίνουν ? Χρειάζεται να γίνουν νεες στήλες?
3) Στην ΜΥΦ πως θα περασθεί, που θα περασθεί ?

Πολλά ερωτήματα, και σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

1) ΠΟΛ.1082/2015

2) προσωπική άποψη, καταχώρηση σε δυο στήλες ΠΧ. Πάγια ανευ ΦΠΑ & φπα α.39

3) στην ΜΥΦ καταχώρηση μόνον με την καθαρή αξία.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

1) Σχετικά με την ΜΥΦ και στα βιβλία εννοείτε μόνο στο σκέλος των εξόδων (όχι και στα έσοδα).

Σωστά?

2) Διαβάζοντας την ΠΟΛ που μου είπατε και με το υποθετικό σενάριο εργασίας να μην υπάρχουν έσοδα και έξοδα μόνο τα 800€ σύμφωνα με αυτά στο αρχικό μου ερώτημα, κατέληξα ότι η περιοδική ΦΠΑ θα προκύψει όπως στην εικόνα.

Κυρίως από αυτό που αναφέρει η ΠΟΛ που μου είπατε, στον κωδ. 312.

Με προβληματίζει αυτό που αναφέρει στο κωδ. 349 (Την αξία των παραδόσεων αγαθών και των παροχών υπηρεσιών για τις οποίες υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο υποκείμενος στο φόρο λήπτης) στο αν θα πρέπει να εμφανισθεί και εκεί.

Πρέπει ? ή είναι σωστή η παρακάτω απεικόνιση?

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

1.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαγγελματίας αγοράζει κινητό απο το Πλαίσιο μετά την 1/8/17 και του χρεώνουν κανονικά ΦΠΑ.

Μίλησα με το λογιστήριο και μου είπαν να στείλω την εικόνα απο την προσωποποιημένη πληροφόρηση που να φαίνεται οτι είναι ενεργή η επιχείρηση και οτι υπάγεται σε φπα, τα στοιχεία του τιμολογίου και τον IBAN για να επιστραφεί το ποσό του ΦΠΑ.

Ο σωστός χειρισμός ποιός είναι? Μέχρι να εκδοθεί το πιστωτικό που θα πάρει 3-4 μέρες μου είπαν, εγώ στέλνω περιοδική ΦΠΑ χωρίς να συμπεριλάβω καθόλου αυτό το τιμολόγιο αφού σύμφωνα με την πολ δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης σ'αυτή την περίπτωση. Όταν λάβω το πιστωτικό το οποίο λογικά θα περιλαμβάνει τον φπα μόνο, θα κάνω τροποποιητική και θα βάλω όλο το ποσό βάσει αρχικού τιμολογίου στα έσοδα και στα έξοδα. 

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Χθες αγόρασα Η/Υ χωρίς ΦΠΑ. Τον πουλάω σε άλλο επιτηδευματία. Με ΦΠΑ ή χωρίς;

Στην περιοδική πως απεικονίζονται οι παραπάνω πράξεις;

Μπορεί κάποιος που το κατάλαβε να μας εξηγήσει; (Αν υπάρχει κανείς....)

Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, LARRY said:

Χθες αγόρασα Η/Υ χωρίς ΦΠΑ. Τον πουλάω σε άλλο επιτηδευματία. Με ΦΠΑ ή χωρίς;

Στην περιοδική πως απεικονίζονται οι παραπάνω πράξεις;

Μπορεί κάποιος που το κατάλαβε να μας εξηγήσει; (Αν υπάρχει κανείς....)

 

ΕΙΔΙΚΌ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΠΤΗ ΤΩΝ ΑΓΑΘΩΝ.pdf

Link to post
Share on other sites
  • 0
On 31/10/2017 at 1:49 ΜΜ, mariamik said:

Επαγγελματίας αγοράζει κινητό απο το Πλαίσιο μετά την 1/8/17 και του χρεώνουν κανονικά ΦΠΑ.

Μίλησα με το λογιστήριο και μου είπαν να στείλω την εικόνα απο την προσωποποιημένη πληροφόρηση που να φαίνεται οτι είναι ενεργή η επιχείρηση και οτι υπάγεται σε φπα, τα στοιχεία του τιμολογίου και τον IBAN για να επιστραφεί το ποσό του ΦΠΑ.

Ο σωστός χειρισμός ποιός είναι? Μέχρι να εκδοθεί το πιστωτικό που θα πάρει 3-4 μέρες μου είπαν, εγώ στέλνω περιοδική ΦΠΑ χωρίς να συμπεριλάβω καθόλου αυτό το τιμολόγιο αφού σύμφωνα με την πολ δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης σ'αυτή την περίπτωση. Όταν λάβω το πιστωτικό το οποίο λογικά θα περιλαμβάνει τον φπα μόνο, θα κάνω τροποποιητική και θα βάλω όλο το ποσό βάσει αρχικού τιμολογίου στα έσοδα και στα έξοδα. 

Έλαβα το πιστωτικό. Τώρα πώς το χειρίζομαι? Τί εγγραφή κάνω στο βιβλίο εσόδων εξόδων? Αρχικά το είχα καταχωρήσει σαν έξοδα ΧΔΕ, δεν πήγε καθόλου στην περιοδική δηλαδή. Τί εγγραφή πρέπει να κάνω τώρα ώστε με το πιστωτικό τιμολόγιο να καταχωρηθεί στη στήλη και των εσόδων και των εξόδων? Να αλλάξω την αρχική εγγραφή και απο έξοδα ΧΔΕ να το περάσω κανονικά ΜΔΕ, αλλά με την καταχώρηση του πιστωτικού τί θα μειώσω? Έχω καταμπερδευτεί....μια βοήθεια...:(

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ως προς την περιοδική ΦΠΑ:
Θεωρώ ότι εξαρχής έπρεπε να είχε γίνει η σωστή εγγραφή (σύμφωνα με την ΠΟΛ) ως να μην είχε το τιμολόγιο φπα (ακόμα και στην περίπτωση που είχε ως μη έπρεπε γραμμένο στο αρχικό επάνω το φπα). Δηλαδή να γίνουν οι εγγραφές ως εκροή στους κωδ.303 της αξίας και στον 333 το φπα της και στις εισροές στους κωδ. 366 την αξία και στον 359 το φπα και το ποσό της αξίας δεν θα υπολογισθεί στον κωδ.312. Αρα αν δεν είχα κάνει το παραπάνω θα έκανα τροποποιητική. Λογικά δεν έχει πρόστιμο αν η αρχική ήταν εμπρόθεσμη.

Ως προς την εγγραφή στα βιβλία:
Μια εγγραφή με λογιστικό σημείωμα και: ημερομηνία του αρχικού τιμολογίου, αξία σε στήλη "πάγια χωρίς φπα" και το φπα σε στήλη "φπα άρθρου 39" και επισυναπτόμενα στο σημείωμα τα δύο τιμολόγια (αρχικό και πιστωτικό).

Ως προς τις ΜΥΦ:
Ξεχωριστά τα δύο τιμολόγια στις ημερομηνίες τους. Δηλαδή το αρχικό ως χρεωστικό (με αφμ, αξία τάδε και φπα τάδε, ξεχωριστά) και το άλλο ως πιστωτικό (με αφμ, αξία μηδεν και φπα τάδε δηλ το πιστωτικό φπα).

Με την παραπάνω αντιμετώπιση γνώμη μου ότι όλοι είναι ευχαριστημένοι. Και η περιοδική είναι σύμφωνη με την εγκύκλιο, και τα βιβλία είναι οκ, και η ΜΥΦ θα συμφωνεί με αυτα που θα ανεβάσει ο αντισυμβαλλόμενος. .Πιστέυω ότι είναι λογική η αντιμετώπιση αυτή.

Δες και στο παραπάνω pdf στην σελίδα 13 το παράδειγμα και το "προσοχή" που αναφέρει.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...