Προς το περιεχόμενο
  • 0
Lucky_Luke

Έντυπα τροποποιητικής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος βάσει των διατάξεων των άρθρων 57 έως και 61 του ν. 4446/2016

Ερώτηση

Θα ήθελα σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στις παρακάτω λεπτομέρειες σε σχέση με την αποκάλυψη φορολογικής ύλης φυσικών προσώπων:

1) Οι τροποποιητικές θα γίνουν στα έντυπα της κάθε χρήσης όπως είχαν κυκλοφορήσει τότε;

2) Θα χρειαστεί να δηλωθεί εξ αρχής ότι είχε δηλωθεί και στην αρχική, το οποίο θα συνοδεύεται και αυτό από τα τότε δικαιολογητικά, ή μόνο η συμπληρωματική αποκαλυπτόμενη φορολογική ύλη;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

1. ναι (όχι πως τους χαλάει να χρησιμοποιήσεις έντυπο άλλης χρήσης, αρκεί να έχει τους κωδικούς που θέλεις να συμπληρώσεις) 

2. ναι , κάνουν εκκαθάριση της νέας δήλωσης και αφαιρούν το αποτέλεσμα της αρχικής 

καλό κουράγιο  

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

εδώ μας ζητάνε σε κάθε δήλωση (εννοώ σε κάθε έτος) την υπεύθυνη δήλωση με το γνωστό ποιηματάκι 

1006-2017-YPEY8YNH-DHLWSH.pdf

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
πριν μία ώρα, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

εδώ μας ζητάνε σε κάθε δήλωση (εννοώ σε κάθε έτος) την υπεύθυνη δήλωση με το γνωστό ποιηματάκι 

1006-2017-YPEY8YNH-DHLWSH.pdf

και μάλιστα θεωρημένη σε ΚΕΠ ακόμη και αν την υποβάλει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος στη ΔΟΥ του!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
μόλις τώρα, v.kourtis said:

και μάλιστα θεωρημένη σε ΚΕΠ ακόμη και αν την υποβάλει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος στη ΔΟΥ του!!!!!!!!!!

αυτό το " ακόμη και αν την υποβάλει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος στη ΔΟΥ του" μ'αλλον στο κάνουν καψώνι 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Έχω την εξής περίπτωση...Φορολογικός κάτοικος Ελλάδος είχε κάνει έναρξη το 2006 ώς καθηγητής ξένων γλωσσών κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα αλλά και σε ένα φροντιστήριο ώς εξωτερικός συνεργάτης..Τα έτη 2008-2011 δούλεψε και ώς μισθωτός κάπου για τις οποίες απολαβές της έλαβε βεβαίωση για φορολογική χρήση μόνο για τις αποδοχές του 2008. Δεν υπέβαλε ώς όφειλε τότε δηλώσεις και έφυγε κακήν κακώς για το εξωτερικό το 2011 λόγω κάποιου οικογενειακού πρόβλήματος..όπως καταλαβαίνετε δεν έκανε ούτε διακοπή στα βιβλία του , ούτε συγκεντρωτικές ουτε τίποτα. Ήρθε όμως τώρα και θέλει να δηλώσει τα εισοδήματα αυτά..και ρωτάω τώρα εγώ...αν δεν έχουμε τις βεβαιώσεις και δεν μπορούμε να βρούμε κανέναν ούτε από την εταιρεία ούτε από το λογιστήριο της γιατί έχει κλείσει εδώ και 7 χρόνια τί μπορεί να κάνει κάποιος??? Με υπεύθυνη δήλωση δε γίνεται, από τα ένσημα δεν μπορείς να βγάλεις ακριβή στοιχεία..υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να αποδεχθούν στη ΔΟΥ τις δηλώσεις για τα έτη που δεν έχουν υποβληθεί και μάλιστα σύμφωνα με τον 4446? όχι θα πώ εγώ αλλά μήπως έχει τύχει πρόσφατα κάτι αντίστοιχο σε κάποιον συνάδελφο?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Μήπως να στείλεις τις δηλώσεις μόνο με το αποτέλεσμα(έσοδα-έξοδα) απ το φροντιστήριο που είχε "αγνοώντας" τις βεβαιώσεις από μισθωτός προκειμένου να ξεμπερδεύεις και να κάνεις και τη διακοπή... 

Ήταν μεγάλα τα ποσά απ τις μισθωτές?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
πριν μία ώρα, kotlistianos said:

Μήπως να στείλεις τις δηλώσεις μόνο με το αποτέλεσμα(έσοδα-έξοδα) απ το φροντιστήριο που είχε "αγνοώντας" τις βεβαιώσεις από μισθωτός προκειμένου να ξεμπερδεύεις και να κάνεις και τη διακοπή... 

Ήταν μεγάλα τα ποσά απ τις μισθωτές?

Δεν είχε το φροντιστήριο..δούλευε εκεί ώς μισθωτός αλλά και σε κάποια άλλη εταιρεία. Οι μισθοί του τα έτη 2009-2010-2011 μπορεί να ήταν συνολικά 12000-15000 ευρώ περίπου και θέλω να τα δηλώσω γιατί είναι μεγάλη ευκαιρία πρώτον...και δεύτερον θέλω να δημιουργήσω απόθεμα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.